Paulika419 Paulika419 komentáře u knih

Od Alison Weirové jsem přečetla všechny knihy.Pro mne nejlépe hodnocená pisatelka historických románů.Jsem ráda že je mám všechny vzorově seřazené ve své knihovně.Uplně nejlepší hodnotím knihuKateřina Hawardová nevěrná královna.

04.04.2023 5 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Tak by měla vypadat spravedlnost a svoboda= sen spisovatele tohoto krásného románu.Potěšilo mě že hrdina Mikael věřil a pochopil slova našeho mistra Jana Husa o pravdě,která se těžko hledá po mnohá století.Proč zrovna tato pohádka?Jak jí mnozí toto dílo hodnotíte rozhodně lepší co nám vnucuje současná televize.Kniha měla spád a určitě připraví pěkné chvilky každému čtenáři.Proto doporučuji.

10.12.2023 5 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Kniha mě chytla hned od začátku.Nejlepší kniha o Vilému Dobyvateli.

04.04.2023 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Tak jsem přečetla první historický román spisovatele Kena Folleta.Stačil na to týden počasí bylo nevlídné a tak stránky ubíhaly jedna za druhou.Dávám 5 hvězdiček a s trochou nadsázky mě styl psaní děje připomíná romány Sabine Ebertové.Ale byla to dobrá práce.Sice mě tam chybělo více historických faktů ohledně vlády krále Štěpána a bývalé císařovny Maud.Moje oblíbená postava jednoznačně převor Philip.Zdravá prohnanost tohoto syna Božího neměla konkurenci.Díky svému myšlení a chytrosti dokázal udržet městečko ,klášter a stavbu katedrály v Kingsbridge.Samozřejmě Tom a Ellen a potom jejich děti zasahovaly do děje po čas celého románu.Zejména Jack a Alfréd jako nepřátelé.Aliena a Robert sourozenci z Hrabětova a jejich nelehký život.A v neposlední řadě William zloduch,který si zasloužil co měl.Bylo tam i přehršel erotiky.Slabin údů a různých klínů,takže suma sumárum si každý včetně bojůvek přišel na své.Nu budu číst další pokračování Na věky věků.

03.04.2023 5 z 5

Zakladatelka rodu Zakladatelka rodu Cynthia Harrod-Eagles

Pěkný historický román.Spisovatelka skvěle popsala válku Růží prostřednictvím románu.Hlavní hrdinka Eleanor věrná a podporovatelka Yorků a na druhé straně přežila řadu svých potomků.Jednak syny obětovala právě válce a vztah k dceři Isabele měla přímo macešský.I tak Eleanor hodnotím jako zásadovou, tvrdou a podnikavou ženu kdy do posledních dní svého života udržovala svoji rodinu v určitém řádu.

22.03.2023 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Už sympatické mě bylo to,že hrdinka této knihy Giuditta pocházela z řeckého ostrova Euboia,protože jsem tam před půl rokem byla.A místo kde se děj odehrává Benátky jsem taky navštívila takže jsem si snadněji srovnala pohyb románových postav.Samozřejmě Mercurio a Giuditta mě připomínali Romea a Julii a závěrečná část knihy zda k Novému světu doplují film Černý korzár.A vůbec to první ghetto a vykonstruovaný proces mě tak zaujaly,že spisovatele zařadím mezi své oblíbené autory.

01.01.2024 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Tak a končím akorát v polovině.Ty kvítku karmínový a bílý působíš na moji mysl až depresivně.Co toho Fabera popadlo a předložit čtenářům úplně zvrhlý paskvil ?A co popadlo Janiše přeložit naprosto nepřeložitelnou blbost,protože to s literárním dílem nemá nic společného ?Tak toto se servíruje do prodejen knihkupectví a do knihoven?Nechci být moralista ale i porno má svůj děj což Faberovi svým stylem psaní postupně unikalo.Tenká skořápka křesťanského ponaučení se snaží proniknout do vnitřku prostituce viktoriánské doby.Tak bych charakterizovala ten slavný opus.

25.10.2023 1 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Souhrn všech důležitých událostí v podobě románu ze 16 století.Neodmyslitelně k nim patří nástup Alžběty I na trůn,vyvraždění hugenotů a poprava Marie Stuartovny.Pan Follet výborně popsal začátky nového protestanského náboženství a citlivě je vložil do románu z řadou hrdinů.Naopak odsoudil počínání katolíků,kteří se podíleli intrikami na jejich likvidaci.Obě křesťanské náboženství si udržely svoji víru a je překvapující v jakém souladu žijí nyní.

20.10.2023 4 z 5

Poslední Žid Poslední Žid Noah Gordon

Dílo se zdařilo,poutavý román který zaujal hned od začátku.O praktikách španělské inkvizice se doposud hodně psalo hlavně v době vlády Isabely Kastilské.Jestli zato mohla doba kdy docházelo ke sjednocení Španělska nebo jiné aspekty na které doplatilo židovské obyvatelstvo odpoví jen historie.Odvážný hrdina Jonáš přežil a i jeho následovníci.

15.07.2023 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Nadhodnocený historický román.Do poloviny mě kniha bavila.Čertoviny které Robert Cole vyváděl spolu spolu s bradýřem byly ukázkové.Strastiplná cesta kterou uskutečnil Roby do Persie za studiem medicíny a poznal svoji životní lásku Mary byla taky dobře napsaná. Ovšem potom nastal zlom. Události až skoro neuvěřitelné stíhalý jedna za druhou.Jak snadno zdolal Roby cestu tam a zpět pro Mery z Isfahánu do Anatolie.Neuvěřitelná prestiž kterou získal u Ibn Sína, u perského dvora a židovské komunity.V podstatě byl podvodník studoval jako Žid pod jiným jménem a když se vrátil do Anglie tak pod svým skutečným jménem a k tomu křesťan neměl ani diplom.Ještě že měl ve Skotsku díky Mery dveře otevřené.

23.06.2023 4 z 5

Černá perla Černá perla Cynthia Harrod-Eagles

Tento a díl první této ságy byl z mého pohledu nejlepší.Spisovatelka dojemně popsala umírání Ralphovi ženy Mary a obou synů Edwarda a Edmunda.Velký dojem na mě udělal Kit kdy pomohl v těžké situaci Cathy.Co napsat k hrdince Annunciatě tohoto dílu.Nezkušená mladá dívka a události se na ni hrnou jedna za druhou a je třeba se s nimi vypořádat.Trochu zavádějící byla pomoc krále Karla,ale pro ženy měl slabost.Těší se na další pokračování.

20.05.2023 5 z 5

Úsměv Štěstěny Úsměv Štěstěny Rebecca Gablé

Jednim slovem smekám.

16.05.2023 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

Tak to byl raný středověk.To se panu Folletovi podařilo.Krásně popsal rozvoj zemědělského hospodaření,řemeslných prací a stavebnictví.Hlavně mám na mysli Drengův Přívoz.Ten jsem si představila se všemi hrdiny i padouchy.Vůbec si nemyslím,že se jedná o pohádku nebo červenou knihovnu.Tato kniha je pouhá románová tvorba.Co se stalo v našich dějinách raného středověku.? Něco stejného .Václav a Boleslav bratrovražda.Kdo zardousil kněžnu Ludmilu? Přece snacha kněžna lutická Drahomíra .A co romantika Oldřich a Božena nebo Břetislav a Jitka?A právě děj tohoto románu zapadá do období kdy u nás byli vyvražděni Slavníkovci a nasledně zavražděn biskup Vojtěch.V Anglii to určitě nebylo jiné.Emma Normanská jedna z nejlepších královen.Pan Follet se o ní několikrát zmínil v souvislostí se spravedlností a hlavně to byla prateta Viléma Dobyvatele .Děj se krásně rozběhl již od první stránky Edgar hlavní hrdina stavitel všeho co mu na mysl přišlo.Aldred sympatický mnich,který se ve svém boji za správnost v oblasti církevního pořádku nakonec stává biskupem.Ragma s Normandie na kterou v Anglii čeká řada nástrah ale i láska.Wynstan a jeho povedená parta,která zneužívá církve ve svůj prospěch i za cenu vraždy.Na tento román budu dlouho vzpomínat bylo to dokonalé.

24.04.2023 5 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Bylo mě asi 10 let co jsem se tak začetla až jsem zjistila,že svítá a je čas jít do školy.Byl to impuls k tomu,že budu milovat pouze historické knihy a romány a nic jiného číst nebudu. Zločin na Zlenicích hradě mě tak dostal,že přísahu dodržuji dalších 55 let.To je důkaz toho co dokáže kniha.

20.12.2023 5 z 5

V nejistých vodách V nejistých vodách Philippa Gregory

Jako vždy u paní Gregory kniha šitá na míru.Když jsem ji dočetla tak jsem jen povzdechla jak mě budou chybět ty mokřady,příliv a odliv.V té drsné krajině jsem si představila i ten mlýn , přívoz a Alion jak se tvrdě rve se životem.Moc krásná kniha.

29.05.2023 5 z 5

Hlava světa Hlava světa Rebecca Gablé

Krásná kniha.Obdiv nad tím,jak Tugomír dokázal vyléčit šedý zákal.

16.05.2023 5 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

V tomto krásném románu se příběh odehrával kolem stavby mostu intrikovalo se kolem dění kláštera a samozřejmě církvevního postavení. S osudy postav si taky život ve středověku nehrál.Obvzlášť v době moru,který udeřil prakticky v celé Evropě.Díky panu Folletovi za zmínku o našem králi Janu Lucemburském v bitvě u Kresčaku.Je mě líto,že jsem se musela rozloučit z hrdiny jako byla Gwenda která tvrdě vzala život do svých rukou a nebo Caris převorka kláštera.Sympatie si u mě získal i Merthin stavitel svojí nezlomnou vůlí a bezmeznou láskou ke Caris. Bez záporných prospěchářů Ralpha či převora Godwin a jiných by se tento dokonalý román ani neobešel.Milovníci erotična si taky přijdou na své, pubického ochlupení různého zbarvení a odstínů zde bylo take dost.

17.04.2023 5 z 5

Messalina: Hříšná císařovna Messalina: Hříšná císařovna Siegfried Obermeier

Jasně a stručně napsáno.Výborná kniha kde spisovatel Messalinu popsal a vystihl její charakter,moc a vliv na císaře Claudia.Ve svém mládí a intrikách spojené se svou náruživostí a posedlostí sexem ovlivňovala i své milence.Když jsem přečetla první stránky této knihy bylo těžké ji odložit.

14.04.2024 5 z 5

Dcery Říma Dcery Říma Tanja Kinkel

Kdyby román nabízel více napětí a vzrušení pro lepší představivost čtenáře.Juliovsko -claudiovská dynastie je námětem,který se sám vybízí k napsání výborného románu.Něco tomu chybělo,čekala jsem více.

11.04.2024 3 z 5

Vlk a holubice Vlk a holubice Kathleen E. Woodiwiss

Mám ráda romány z ranného středověku.Doba kdy Vilém zvaný Dobyvatel plenil Anglii neodmyslitelně patří k těm nejlepším pro zdařilou literární tvorbu.Ovšem pokud bych byla ve věku 13 až 15 roky tak bych tento román považovala za TOP.Jak již přede mnou komentovala čtenářka o erotickou scénu kniha nezavadila.Paní spisovatelka to dobře rozehrála,ale někdy jsem byla na pochybách zda k něčemu došlo.O tom svědčí i závěr knihy kdy byla hrdinka Aislin překvapena o ztrátě panenství.Dále Gwynet negativní postava o které věděli všichni,že zradila a nechali ji úplnou volnost aby otevřela hlavní bránu úhlavnímu nepříteli Ragnorovi.Wulfgar typický románový sympaťák trochu ješita ale pravý zocelený chlap pro tvrdý život s postupnou slabostí pro jednu ženu.Proč ne ,šlo to číst ale ta šťavnatost aby mě to dostalo tomu chyběla.

07.02.2024 4 z 5