Zakladatelka rodu

První díl epické ságy o rodině Morlandů, žijící na drsném severu blízko skotských hranic, je zarámován vzrušující dobou války Dvou růží - rodu Lancasterů a Yorků, bojujících o anglický trůn. Zakladatelka rodu - chudá, ale urozená Eleanor Courteneyová přijde na Morland proti své vůli jako nevěsta Roberta Morlanda, syna zcela nevzdělaného chovatele ovcí, ale jednoho z nejzámožnějších mužů Yorkshiru. Na rozdíl od svého otce je mladý Robert jemný a vzdělaný muž. Do snoubenky, kterou mu vybrali, se zamiluje na první pohled. Eleanor je však ohromená a zděšená. Tajně miluje Richarda, vévodu z Yorku, a zasnoubení se synem sprostého chovatele ovcí ji uráží. Děsí ji i studený, tvrdý, divoký kraj Yorkshiru a primitivní dům, v němž se má stát paní. Musí poslechnout - ve svém srdci však ví : vzít si ho musím, ale milovat ho nebudu nikdy. Eleanor se jako manželka dědice morlandského panství stává významnou osobností kraje, podporuje York a je přítelkyní králů tohoto rodu - Richarda i Edwarda. Vůči svému muži splní povinnost, porodí mu deset dětí a po letech trpného soužití - téměř na sklonku života - si ho hluboce zamiluje. ISBN 80-7176-681-X (soubor)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3102/-3102.jpg 4.3130

Dynastie Morlandů 1.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Morland Dynasty 1: The Founding, 1980

Kniha Zakladatelka rodu

tittanie
22.08.2021

Do čtení této knihy jsem se pustila proto, že mě zaujalo, že je to série, která má přes třicet dílů a všechny jsou vysoce hodnoceny.
Mám ráda genealogii a pro přehlednost jsem si u čtení kreslila rodokmen Morlandů. Musím říct, že kniha se četla dobře, jenom mi přišlo, že tam bylo až moc politiky, která mě nebavila. A taky mě překvapilo, kolik postav autorka pohřbila. Asi si zkusím přečíst ještě další díl a pak uvidím jestli sérii budu číst celou nebo skončím.

Coco3
22.04.2021

Byla to zajímavá kniha, nečetla se úplně lehce, především zásluhou většího množství postav, historických událostí. Přesto mě zaujala, popis každodenního života, chování a postavení ženy, mužů v této době středověku bylo to inspirativní i přínosné. Nevím, jestli zvládnu přečíst celou ságu, ale další díl si asi za nějaký čas určitě dám. Klobouk dolů za vytvoření takové obsáhlé ságy.

keselylenka
03.01.2021

Tohle za mě bylo velmi těžké čtení a to jsem už četla všechno možné. Prostředí a historická epocha mě lákaly, ale byly zde pasáže, se kterými jsem velmi bojovala. Druhý díl si ale přečtu.

certik003
02.10.2020

Hodně čtivý román, velmi dobře popisuje realitu života v 15. století a musím přiznat, že jsem byla překvapená, co všechno musí zastat paní domu, přestože je z dobře situované rodiny. Líbilo se mi historické pozadí z doby války růží a to jak se promítala do jejich životů. Čtivosti také hodně pomáhala osobnost Eleanor, která byla velmi výrazná, i když viděno mýma o šest set let staršíma očima mi přišlo její chování k dětem až jako bezcitné. Ale taková byla doba. Moc se těším na další díl, jak si povedou její potomci.

Shardlake
28.09.2020

Kniha mi byla doporučena. Po přečtení 1. dílu se už teď upřímně těším na pokračování osudů rodu Morlandů žijícího na severu Anglie. Příběh je zasazen do skutečných událostí Anglie 15. století, doba války Dvou růží, boje o anglický trůn, doba intrik, bojů o moc a postavení. Vřele doporučuji čtenářům historie o Anglii.

PetaZ
16.09.2020

Prvni dil skvely, jsem zvedava jestli autorka udrzi laťku, dynastie je dlouha

martiline
27.05.2020

Román se mi jeví jako silně autentický ... žádné místo pro romantiku, tvrdá realita 15. století ... což mi připadá jako skutečný život, jako by autorka v té době žila a věděla ... A to se mi na knize líbí. Už se chystám na druhý díl ...

hankapimi
08.02.2020

Z 15. století existuje jen velmi málo historických knih z důvodů nedostatku dostupných a spolehlivých pramenů. Autorka má můj hluboký obdiv, že začátek své ságy zasadila do tohoto opomíjeného historického období a prostudovala pečlivě všechny dostupné materiály. Jen ta představa tolikadílné historické ságy je obdivuhodná ! Navíc autorka píše čtivě, drží se dostupných historických pramenů a popisuje velmi podrobně jak obyčejní lidé i šlechta žili, co si oblékali a z jakých materiálů, čím se zdobili, co jedli, jak bydleli. Zakladatelka rodu Morlandů Eleanor musí být tak trochu "Matka pluku" , v té drsné době mezi samými válkami a tahanicemi o anglický trůn nebylo pro slabochy žádné místo. Dávám netradičně plný počet hvězd, pomyslně smekám před autorkou klobouk, těším se na další díl a doporučuji všem milovníkům historické četby.