Strážci růže přehled

Strážci růže
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500240/bmid_strazce-ruzi-6562745fc2912.jpg 5 20 20

Waringham série

< 2. díl

Anglie roku 1413. Třináctiletý Jan z Waringhamu má obavy, že ho otec bude nutit, aby se vydal na církevní dráhu, a proto uprchne a vydá se do Westminsteru. Tam se setká s králem Harrym a po jeho boku se stane už v útlém mládí rytířem a válečným hrdinou. Avšak Harryho nenadálá smrt uvrhne Anglii do hluboké krize, neboť jeho syn a následník trůnu má pouhých osm měsíců... Volné pokračování románu Úsměv Štěstěny.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die Hüter der Rose , 2005

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Strážci růže. Přihlašte se a napište ho.

Paulika419
10.06.2024 5 z 5

Přečetla jsem všechny knihy od této vynikající spisovatelky.Určitě si zaslouží poklonu a já ji uvádím do spisovatelské síně slávy.Co dodat ke knize aby se zvýšil zájem o anglickou historii,která neodmyslitelně patří mezi ty které jsou naplněné válkami ,intrikami,přátelstvím na celý život a samozřejmě romantikou a láskou.Hlavního hrdinu ponechám stranou nebo tu již byl zmíněn.Pro mne se stal ikonou tohoto románu protřelý biskup a později kardinal Beadfort. Postava znalá poměrů ve svém biskupství,platný a vážený člen královské rodiny a koneckonců s přehledem zvládal politické a válečné situace .U mě velmi bodoval.A teď krátce k Johance z Arku.Stala se legendou.V tomto románu jí spisovatelka trochu ubrala posvátnosti a nahrávala ve prospěch Anglie.Beze sporu pokud by se situace opakovala v tomto století tak by Panna Orleanská skončila v rukách psychoterapeuta.Je to postava posedlá svou vizí a to se nehodilo a tak pro nadšence senzace byla obviněna z čarodějnictví a upálena.Dále autorka románu dobře vystihla charakter postav králů Jindřicha V a jeho syna Jindřicha VI.Rozdílnost mezi nimi byla tak velká,že jsem ze zaujetím četla jak si oba vedli v ožehavých situacích.

katka134
08.06.2024 5 z 5

Jedním slovem překrásné.
Všechny pochvaly jsou už vypsány v komentářích níže.
Jen Janek si moje sympatie získával pomaleji než jeho otec Robin.
Těším se na další osudy Waringhamů.

Elapheg
15.05.2024 5 z 5

Nemám téměř slov. Četl jsem všechny historické romány od Rebeccy Gablé, ale tady mohu směle říci, že Strážci růže jsou pro mě její nejlepší knihou. Strážci růže jsou pro mne ještě lepší než Úsměv Štěstěny a že to je pecka. Toto bylo tak úchvatné a famózní čtení, že mě kniha přikovala k otomanu a četl jsem každou volnou chvíli. Mám rád všechny knihy, ale zde alespoň za mne mohu říci, že Rebecca Gablé překonává i Kena Folletta a ač je skvělý vypravěč, musím zdůraznit třeba jeho sérii z Kingsbridge, že tato Folletova série i přes svoji vyjímečnost, mívá slabší místa. Ve Strážcích růže tomu tak není. Kniha je nabitá dějem od první do poslední stránky a je to mistrovsky zakompovaná fikce do historicky podložených skutečností. Kniha pojednává o ca posledních 40 letech stoleté války, bojů je zde hodně, nechybí rytířská hrdinství, intriky, podlost, přátelství, ale ani láska až za hrob a taky povinnost ke králi a královně a k vlasti. Robina z Waringhamu nahrazují jeho synové Jan a Raymond a oba jsou opět v královských službách a jejich oddanost je k rodu Lancasterů až za hrob. Velmi mě zajímalo i čtení o Johance z Domremi, Panně Orleánské. Postavy jsem si velmi zamiloval a autorka skvěle vylíčila i padouchy, že jsou vám prostě protivní. Velmi sympatická mi byla i skutečná postava Jinřicha Beauforta, kardinála a levobočka Jana z Gentu, který vystupuje v prvním díle v Úsměvu štěstěny, coby vévoda z Lancasteru. Waringhamové i Lancasterové jsou zde opět skvěle propojeni a je to velká historická jízda. Při čtení se ocitáte ve středověku, ať už je to na královském dvoře, či na bojištích. Toto je opravdu knižní perla, jako vše od Rebeccy Gablé, protože jsem všechny její historické knihy četl a můj knižní kamarád Nero13 ji správně tituloval císařovnou historických románů. Doufám, že se dočkáme českého překladu celé této série a jsem velmi zvědavý na třetí díl, který má pokračovat válkou růží. O tomto období zatím nic nevím, ale naštěstí mám ještě celou tetralogii od Conna Igguldena doma. Kniha Stráčci růže je pro mne knihou roku a jestli vás zaráží, počet stránek série Waringham, mohu vás uklidnit, že stránky budete otáčet s chutí a napětím, jak příběh autorka umně zakomponovala. Závidím vám všem, kdo jste její historické knihy ještě nečetli a teprve se na ni chystáte. Tady mi nestačí ani pět hvězd a doporučení, ale více dát bohužel nemohu. Zároveň je mi líto, že kniha končí a já pevně doufám, že se brzy dočkám pokračování. :-)

všechny komentáře

Související novinky (1)

Tiché hlasy, Královský život a další knižní novinky (10. týden)

03.03.2024

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Strážci růže v seznamech

ve Čtenářské výzvě2x