Strážci růže

Strážci růže
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500240/bmid_strazce-ruzi-6562745fc2912.jpg 5 24 24

Waringham série

< 2. díl

Anglie roku 1413. Třináctiletý Jan z Waringhamu má obavy, že ho otec bude nutit, aby se vydal na církevní dráhu, a proto uprchne a vydá se do Westminsteru. Tam se setká s králem Harrym a po jeho boku se stane už v útlém mládí rytířem a válečným hrdinou. Avšak Harryho nenadálá smrt uvrhne Anglii do hluboké krize, neboť jeho syn a následník trůnu má pouhých osm měsíců... Volné pokračování románu Úsměv Štěstěny.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Die Hüter der Rose , 2005

Bohoušek28
03.07.2024 5 z 5

Opět nádherná kniha!!! .... už jsem četla v originále, přesto jsem netrpělivě čekala na český překlad a znovu jsem si to užila. Opět kladný hlavní hrdina z rodu Waringhamů, podporovaný významnou politickou osobností té doby, a na druhé straně záporák, který mu komplikuje cestu životem. A samozřejmě nesmí chybět milostná středověká zápletka..... a u toho všeho krásného čtení nenásilně vstřebáváte anglickou historii a to i z jiného pohledu, než jsme zvyklí (např. proces s Johankou z Arku). Jen překlad je teď od někoho jiného, už jsem se bála, že hlavního hrdinu překladatelka nazve "Honzíkem". Pokud máte rádi knihy R. Gable, tak se opět těšte na pokračování, už jen proto, že v dalším díle model "superhrdina" a "záporák" vezme trochu za své.

LucieT
24.06.2024 5 z 5

Krásné čtení, kéž bych si celou tu historii byla schopná zapamatovat:-D. Jedinou výtku mám k seznamu postav, který jsem objevila až po úplném dočtení knihy a býval by mi usnadnil listování, kdo je kdo… (o zobrazení královské větve jsem věděla, o tomto seznamu před ním ne). Těším se na další pokračování.

Janizoun
19.06.2024 5 z 5

Tato kniha mě opět naprosto uchvátila, ale co napsat víc, když nádherné komentáře už jsou zase přede mnou napsány.
Snad jen, úžasná kniha, krásné čtení, které doporučuji všem co milují historické romány, co obsahují vše co mají.
Skvělé komentáře "nero 13", "Elapheg", "Alizon", "Jenny46".
Ještě jednou děkuji za objevení autorky "nero 13".

Alizon
19.06.2024 5 z 5

Tak tohle byla opět lahůdka. Přečetla jsem zatím myslím 5 knih od této autorky, a tato se mi líbila asi nejvíc. Knihu jsem přečetla jedním dechem, a kromě napínavého příběhu jsem dostala i zábavnou formou lekci historie. Člověk má plus mínus o stoleté válce nebo o Lancastrech pojetí, ale tady se dozvěděl spoustu "zákulisních infomací". Autorka dovedně míchá historii a fikci , na konci knihy je rejstřik postav s označením těch historických. Plus zajímavý doslov, rodokmen a přehled historických událostí. Rodokmen jsem si podobně jako jiný čtenář tady porovnávala s těmi ze série Válka růží, kde je jich víc a více podrobných. Bavil mě hlavní hrdina, třenice mezi Lancastery, postava kardinála Beauforta, to jak byly vykreslený rozdílné charaktery JIndřicha V. a Jindřicha VI, trochu jiný pohled na Johanku z Arcu a mohla bych pokračovat.
Teď ještě aby brzy vyšlo pokračování série. Přidávám do doporučených knih.

Paulika419
10.06.2024 5 z 5

Přečetla jsem všechny knihy od této vynikající spisovatelky.Určitě si zaslouží poklonu a já ji uvádím do spisovatelské síně slávy.Co dodat ke knize aby se zvýšil zájem o anglickou historii,která neodmyslitelně patří mezi ty které jsou naplněné válkami ,intrikami,přátelstvím na celý život a samozřejmě romantikou a láskou.Hlavního hrdinu ponechám stranou nebo tu již byl zmíněn.Pro mne se stal ikonou tohoto románu protřelý biskup a později kardinal Beadfort. Postava znalá poměrů ve svém biskupství,platný a vážený člen královské rodiny a koneckonců s přehledem zvládal politické a válečné situace .U mě velmi bodoval.A teď krátce k Johance z Arku.Stala se legendou.V tomto románu jí spisovatelka trochu ubrala posvátnosti a nahrávala ve prospěch Anglie.Beze sporu pokud by se situace opakovala v tomto století tak by Panna Orleanská skončila v rukách psychoterapeuta.Je to postava posedlá svou vizí a to se nehodilo a tak pro nadšence senzace byla obviněna z čarodějnictví a upálena.Dále autorka románu dobře vystihla charakter postav králů Jindřicha V a jeho syna Jindřicha VI.Rozdílnost mezi nimi byla tak velká,že jsem ze zaujetím četla jak si oba vedli v ožehavých situacích.

katka134
08.06.2024 5 z 5

Jedním slovem překrásné.
Všechny pochvaly jsou už vypsány v komentářích níže.
Jen Janek si moje sympatie získával pomaleji než jeho otec Robin.
Těším se na další osudy Waringhamů.

Elapheg
15.05.2024 5 z 5

Nemám téměř slov. Četl jsem všechny historické romány od Rebeccy Gablé, ale tady mohu směle říci, že Strážci růže jsou pro mě její nejlepší knihou. Strážci růže jsou pro mne ještě lepší než Úsměv Štěstěny a že to je pecka. Toto bylo tak úchvatné a famózní čtení, že mě kniha přikovala k otomanu a četl jsem každou volnou chvíli. Mám rád všechny knihy, ale zde alespoň za mne mohu říci, že Rebecca Gablé překonává i Kena Folletta a ač je skvělý vypravěč, musím zdůraznit třeba jeho sérii z Kingsbridge, že tato Folletova série i přes svoji vyjímečnost, mívá slabší místa. Ve Strážcích růže tomu tak není. Kniha je nabitá dějem od první do poslední stránky a je to mistrovsky zakompovaná fikce do historicky podložených skutečností. Kniha pojednává o ca posledních 40 letech stoleté války, bojů je zde hodně, nechybí rytířská hrdinství, intriky, podlost, přátelství, ale ani láska až za hrob a taky povinnost ke králi a královně a k vlasti. Robina z Waringhamu nahrazují jeho synové Jan a Raymond a oba jsou opět v královských službách a jejich oddanost je k rodu Lancasterů až za hrob. Velmi mě zajímalo i čtení o Johance z Domremi, Panně Orleánské. Postavy jsem si velmi zamiloval a autorka skvěle vylíčila i padouchy, že jsou vám prostě protivní. Velmi sympatická mi byla i skutečná postava Jinřicha Beauforta, kardinála a levobočka Jana z Gentu, který vystupuje v prvním díle v Úsměvu štěstěny, coby vévoda z Lancasteru. Waringhamové i Lancasterové jsou zde opět skvěle propojeni a je to velká historická jízda. Při čtení se ocitáte ve středověku, ať už je to na královském dvoře, či na bojištích. Toto je opravdu knižní perla, jako vše od Rebeccy Gablé, protože jsem všechny její historické knihy četl a můj knižní kamarád Nero13 ji správně tituloval císařovnou historických románů. Doufám, že se dočkáme českého překladu celé této série a jsem velmi zvědavý na třetí díl, který má pokračovat válkou růží. O tomto období zatím nic nevím, ale naštěstí mám ještě celou tetralogii od Conna Igguldena doma. Kniha Stráčci růže je pro mne knihou roku a jestli vás zaráží, počet stránek série Waringham, mohu vás uklidnit, že stránky budete otáčet s chutí a napětím, jak příběh autorka umně zakomponovala. Závidím vám všem, kdo jste její historické knihy ještě nečetli a teprve se na ni chystáte. Tady mi nestačí ani pět hvězd a doporučení, ale více dát bohužel nemohu. Zároveň je mi líto, že kniha končí a já pevně doufám, že se brzy dočkám pokračování. :-)

helena842
12.05.2024 5 z 5

Nádherná kniha, kdyby to šlo hned bych se pustila do dalšího dílu, doufám, že se dalších dílů ze série dočkáme. Opravdu skvělé čtení. Tento díl se mi líbil ještě více než první Úsměv Štěstěny.

Bedur
03.05.2024 5 z 5

Opět skvělá kniha jako všechny od autorky. Jakmile se začtete, nemůžete se odtrhnout. Podle mého názoru byla trošku slabší než první díl, ale laťka byla opravdu hodně vysoko. Už se těším na další díl, doufám, že bude co nejdříve.
Jen malá poznámka, ještě nikdy jsem nečetl knihu s tolika překlepy, jako byla tato.

Jenny46
20.04.2024 5 z 5

Rebecca Gablé mě zase nakopla na čtení, líbí se mi její styl psaní ( měla jsem ted nějako krizi ohledně čtení) knihy jsou dlouhé, ale stojí za přečtení!!!
Určitě se těším na pokračování a poznámky autora jsou vždy zajímavé vysvětlení historických postav, událostí...
Tuto knihu si zamilujete postavy a dobrodružství, kterými za ta léta prošli. Trochu se musí číst pozorněji, aby všechny časové skoky, které jsou vysvětleny podrobně, co se mezitím stalo, můžete se v knize ztrácet jako já...
Nero 13 napsal nádhernou recenzi a já jen můžu doporučit!!!
Autorka historické romány umí!!!!

Le Chat
05.04.2024 5 z 5

Rebecca Gablé rozsáhlé historické romány prostě umí, skutečně je jejich "císařovnou", jak se píše v předchozím komentáři uživatele Nerona 13. Za mne jednoznačných 5 hvězdiček, dala bych i víc. Doufám, že u nás vyjde i další díl, jehož hlavním hrdinou je Janův syn Julian. Pokud ano, opravdu ráda si toto pokračování také přečtu.

nero 13
20.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Chtěl jsem napsat že Rebecca Gablé je královnou historického románu, ale už mně předběhl Elapheg v komentáři u prvního dílu Úsměv Štěstěny, a tak i s ohledem že autorka napsala dvě knihy i o císaři Otto Velikém, tak si dovolím ji nazvat Císařovnou historického románu, a toto označení si aspoň pro mně na sto procent zaslouží.
Strážci růže popisují zhruba období poslední třetiny Stoleté války, která sice začne pro Angličany vítězstvím v bitvě u Azincourtu, ale i přes toto vítězství byli Angličané z Francie postupně vytlačeni, v čemž měla velkou roli panna Orleánská, Johanka z Arku, která má velkou roli i v této knize. V domácí Anglické politice se začínají projevovat antipatie mezi potomky krále Eduarda III. které ve třetí části Waringhamovské ságy vyústí ve válku Růží, zde bych našel asi jedinou výtku u této knihy, nedostačující rodokmen, naštěstí mám o tomto období i sérii knih od Conn Igguldena, které obsahují docela podrobné rodokmeny jednotlivých rodů jejichž společných předkem byl právě Eduard III.
I Strážci růže mají českou stopu, byl jsem celkem překvapen kolikrát byli zmíněni Husiti, například kardinál Jindřich Beaufort z boční větve Lancasterů, mněl vést jednu z křížových výprav proti nim. Husitské hnutí bylo hodně inspirováno učením Johna Wycliffa, a z toho vychází i hnutí Lollardů které bylo potlačováno v Anglickém království, jeho nejznámější představitel John Oldcastle, původně jeden z dvořanů krále Jindřicha V. si dopisoval i s Janem Husem a stejně jako Jan Hus i on skončil na hranici.
Ještě doplním svůj přehled z komentáře u prvního dílu, Rebecca Gablé v roce 2022. vydala už sedmý díl z této série který mapuje období Jindřicha III. a povstání vedené Šimonem z Montfortu proti němu, vypadá to že autorka chce doplnit dalšími díly mezeru mezi šestým dílem o Richardu Lvím srdci a prvním dílem Úsměvem Štěstěny.