Poslední Žid

V roce 1492 je Španělsko ovládáno inkvizicí. Její útok proti židovskému obyvatelstvu dosahuje rozměrů holokaustu. Statisíce Židů jsou vyhnány ze svých domovů. Třináctiletý chlapec je svědkem smrti svého otce a bratra, ale raději, než by zapřel víru, vydává se na útěk přes celou zemi...

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314312/big_posledni-zid-4An-314312.jpg 4.5330

Kniha Poslední Žid

items
02.12.2021

Vynikajúco napísané...ale:
-(objektívne) autor trošku vykráda sám seba (Liečiteľ, Katalánec)
-(subjektívne) nerád čítam o kolektívnom ľudskom zle. Viem, že sa také veci diali a dejú a to mi stačí; nemusím to vstrebávať na 400 stranách...

Šnek86
10.11.2021

Ze začátku je příběh takový těžkopádný a moc nezaujme. Postupně ale Jonáš začne získávat vaše sympatie a můžeme sledovat jeho dobrodružnou cestu životem, aby postupně potkával ty před nimiž utekl a nakonec nalezl svůj vnitřní klid.

petunkav
27.10.2021

Zpočátku jsem se do knihy nějak nedokázala začíst, dokonce jsem ji na nějakou dobu úplně odložila.
Netuším, jestli to byla chyba knihy nebo moje.
No po druhém pokusu jsem změnila názor. Kniha mě velmi zaujala, přišla mi naopak velmi zajímavá, čtivá.
Jsem ráda, že jsem jí to ještě dala šanci.

osman111
24.01.2021

Zpočátku jsem měla problém se začíst a chtěla jsem knihu odložit. Nakonec se to zlomilo a čekal mě opět krásný příběh. Je těžké nesrovnávat s Ranhojičem. Mě více zaujalo téma i místo děje Ranhojiče, ale to je čistě subjektivní a nenechte se tím ovlivnit. Nedoporučuji tyto dvě knihy číst hned po sobě, protože mají spoustu společných prvků a mohli byste být zklamaní. Pro mě je Noah Gordon zárukou kvality a obohacením se o nové poznatky. Já strhávam půl hvězdičky za (pro mě) nedostatečné vykreslení hlavní postavy, kvůli čemuž jsem se s postavou nesžila, byla pro mě do značné míry abstraktní. Ocenila bych proto detailnější popis toho, jaký Jonáš Toledano byl.
Dávám 4 a půl* a doporučuji.

fénix56
21.01.2021

Napínavé putování nebo spíše útěk Žida Jonáše Toledana před řáděním španělské inkvizice. Potkává spoustu lidí zlých, ale i dobrých, ovšem hodně vystrašených. Tak jak on lidem nedůvěřuje, tak oni nedůvěřují jemu. Musí tajit své jméno, ale hlavně své židovské náboženství.
Kniha se dobře četla, jen jednu hvězdičku strhávám za šťastný konec, který mi vzhledem k situaci ve Španělsku nepřipadá moc věrohodný.

Erna601
28.11.2020

Posledního žida jsem si nedávno přečetla podruhé, jako byste s tím klukem utíkali, strachovali se a chválili ho za jeho odvahu a koukali, jak se vyrovnává s nástrahami doby. Hodně se naučíte, jeho cesty jsou popisné a promýšlení situací inspirativní. Mám tuto knihu velmi ráda, vřele ji doporučuji. Obdivuhodný Noah Gordon.

david9690
07.11.2020

Skvělé dílo. Vůbec jsem netušil o té šílené genocidě židů během řádění španělské inkvizice. Kniha je extrémně čtivě napsaná a hlavního hrdinu Jonáše a jeho životní osudy v těžké době a nepřátelském prostředí autor vystavěl opravdu bravurně. Lahůdka!

Ajrad1981
15.10.2020

Nechci nějak bagatelizovat Jonášův osud, ale ten konec mi přišel jaksi moc idylický...