pani_ari pani_ari komentáře u knih

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Velice mě nadchnul koncept knihy. Věděla jsem, že se v díle objeví různorodá témata a styly psaní, což se také stalo. Bohužel mi nedošlo, že to znamená i obrovské rozdíly v kvalitě povídek. Nejednou se mi stalo, že má reakce po dočtení povídky byla zkřivený obličej se slovy: Co to sakra bylo? Je to hrozná škoda, jelikož tam bylo i několik skvělých povídek, které bohužel upadly v zapomnění ve prospěch těch špatných.

31.07.2023 3 z 5

Sbohem, má růžová zahrado. 1 Sbohem, má růžová zahrado. 1 Dr. Pepperco

Skvostné, melancholické dílo s nádechem éterismu. Jako stvořené pro rozervané duše žijící ve svých vzdušných zámcích.

31.07.2023 5 z 5

Krvavá komnata Krvavá komnata Angela Carter

Drsné a surové převyprávění klasických pohádek. Pokud snesete nějakou tu dávku morbidity, dílo byste si měli užít. Hlavně to prosím nečtěte dětem před spaním =)

31.07.2023 4 z 5

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Prostě cool. Nevím, jak je to možné, ale tohle dílo mi výrazně posunulo hranice v tom, jaká témata jsem v knihách schopná snést. Možná to bylo díky zajímavému grafickému zpracování? Netuším...

Fun fact:
Naprosto ohromující byl pro mě moment, kdy jsem si uvědomila význam jmen hlavních dvou protagonistů (V a Evey). Našli jste to v tom taky?

31.07.2023 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Významné, dnes už klasické dílo britské literatury. Bylo velmi zajímavé v knize hledat skryté významy v rámci semináře Literatury na VŠ. Nicméně bohužel nemám v oblibě dystopie, tudíž jsem se při čtení docela dost trápila =(

31.07.2023 3 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Velmi nadčasové dílo. Vlastně se od dob jeho vzniku ve světě moc nezměnilo. Zdárným důkazem může být třeba kniha Four Feet Under od Tamsen Courtenay. Jedná se o rozhovory se současnými londýnskými bezdomovci. Koho zajímá tematika sociálních problémů, rozhodně doporučuji obě knihy.

30.07.2023 4 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Významná klasika odhalující spoustu tajemství britského imperialismu.
Nicméně čtení mě osobně nebavilo.
Je znát, že už je dílo nějaký ten pátek na světě =)

30.07.2023 3 z 5

Cíťa Cíťa Lenka Blažejová

Bravo! Přesně takhle bych si představovala školní povinnou četbu. Děti by se skrze takovéto knihy mohly poměrně brzy dostat k informacím, které jim budou do života více než přínosné.

Prosím více takovýchto osvětových počinů z oblasti psychologie.

Informatorium školy mateřské Informatorium školy mateřské Jan Amos Komenský

Asi jsem se nechala velmi pohltit svým oborem. K Informatoriu jsem se konečně dostala v rámci letního, prázdninového čtení. Je to klasika všech klasik co se týče výchovy dětí. Mrzí mě, že se nedochovala i další díly Informatoria.

Komenského myšlenky jsou až neuvěřitelně nadčasové a pravdivé. Hluboce obdivuji jeho osobnost. V rámci svého životního motta: Nemiluješ Komenského, nejsi pedagog jsem už navštívila spoustu míst s ním spjatých. V ČR doporučuji muzeum JAK ve Fulneku a v zahraničí město Naardem v Nizozemsku, kde je Komenský pohřben. Je to krásné pevnostní městečko.

Zajímavá myšlenka z díla:
Když nám je (děti) tedy Bůh dává a ustanovuje za učitelíčky, máme si jich s bázní vážit, podobně jako si obvykle vážíme dospělých učitelů.

Deník šílenství Deník šílenství Veronika Saforková

Pro mne, jakožto náruživou psychopatoložku, má příběh Veroniky obrovskou hodnotu. Je skvělé, že autorka vytrvala a podařilo se jí knížku vydat. Cením si její syrové upřímnosti, se kterou svůj příběh předává.

Velice mne mrzí, že si nakladatelství nedalo větší práci s korekturou. Neustálé vynechávání teček na koci věty, špatné pády slov... Čím dál jsem ve čtení pokračovala, tím se četnost chyb zvyšovala. Bohužel to snižuje celkový dojem z díla.

Nicméně i tak nelituji, že jsem Deník šílenství četla, uvědomuji si totiž, že za ty chyby autorka nemůže.

zajímavá myšlenka z díla:
Věřím, že pocit osamocení vystřídá pocit osamostatnění...

30.07.2023 4 z 5

Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Pénélope Bagieu

Wow! Úžasný umělecký počin. Inspirativní dílo. Stačil mi pohled na obálku knížky v poličce knihovny, a hned jsem věděla, že z nás budou kamarádky. Já a ony, významné a odvážné ženy světového formátu. Bylo mi ctí Vás poznat!

Ráda bych vyzdvihla tři ženy, jejichž příběh mnou velmi citově zacloumal:
- Tove Jansson, malířka a tvůrkyně skřítků
- Georgina Reid, strážkyně majáku
- Thérése Clerc, pragmatická utopistka

30.07.2023 5 z 5

Poprvé a rozhodně ne naposled Poprvé a rozhodně ne naposled Hugo Hartman (p)

Dojemný a citlivý příběh, který nachází krásu v bolesti. Nabízí nám originální hrdinky - odvážné, nebojácné, tajemné a především křehké dívky. Celá kniha je nabitá emocemi a jakousi zvláštní lehkostí.

Osobně se jedná o moji nejmilejší knihu. Zřejmě proto, že jsem se s celým příběhem hluboce ztotožnila. Pořád cítím ten povznášející pocit éteričnosti, který jsem v průběhu čtení vnímala.

Každý člověk má v našem životě nějak účel. Až ho naplní, odejde.
- velmi krásná myšlenka díla

Počítám s tebou Počítám s tebou Michaela Červenková

Jakmile jsem zjistila, že takováto kniha existuje, hned jsem se do ní náruživě ponořila. Sama trpím stejnou poruchou jako hlavní hrdinka, takže jsem byla neskutečně zvědavá, jak bude toto téma zpracováno. Po dočtení se jen klaním a říkám: Ano, nějak takhle to opravdu chodí.

29.07.2023 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Vidím zajímavý titul: LGBT YA román od českého autora. A jde se číst! Je to dobře napsaná kniha, fakt že jo, ale asi bych si jí bývala byla užila víc, kdybych se k ní dostala o pár let dřív. Nicméně chválím skvěle zakomponované téma literárních soutěží a milé zpracování období Vánoc.

29.07.2023 3 z 5

Srdcerváči. Kniha 4 Srdcerváči. Kniha 4 Alice Oseman

(SPOILER) Rozkošné čtení, nádherné grafické zpracování. Za pár dní jsem vesele zhltla všechny Knihy. V celém příběhu je vidět obrovský přerod z roztomilé YA romantiky v temnou tematiku psychických onemocnění (mentální anorexie, obsedantně-kompulzivní porucha)

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Kulička (3 povídky) Kulička (3 povídky) Guy de Maupassant

Nějak mě to ke Kuličce táhlo už delší dobu, tak jsem se rozhodla svou nepochopitelnou touhu naplnit. Musím pochválit svoji intuici, nemýlila se. Kuličku vnímám jako významnou povídku s hlubokým morálním přesahem. Oceňuji odvážnou volbu profese hlavní postavy - prostitutka (dodnes stigmatizované povolání). Ach, jak já ten naturalismus zbožňuji!

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Boží, tohle bláznivé dílo mě neskutečně bavilo. Dokonce jsem si po dočtení musela obstarat i anglickou kopii. Pokud jste člověk s otevřenou myslí, tak Tracyho tygra rozhodně doporučuji.