Kulička (3 povídky)

Výbor z povídek jednoho z nejlepších francouzských novelistů druhé poloviny 19. století zahrnuje tři námětově příbuzná díla: Kuličku, Slečnu Fifi a U Tellierů. Autorova novelistická prvotina Kulička, o níž francouzský kritik Albert Thibaudet výstižně poznamenal, že Maupassant „nenapsal už nikdy nic lepšího jenom proto, že dokonalost se nedá překonat“, líčí příběh nevěstky, která svou lidskostí a nefalšovaným vlastenectvím zahanbí licoměrné, sobecké měšťáky. Námět je čerpán z doby války prusko-francouzské, stejně jako děj povídky Slečna Fifi, jež rovněž oslavuje vlastenectví a statečnost ženy, vyřazené z „počestné“ měšťácké společnosti. Povídka U Tellierů ostře odsuzuje honoraci provinčního města....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12718/big_kulicka-3-povidky-m8z-12718.jpg 3.81199

Kniha Kulička (3 povídky)

Knihomolka506

Kniha začíná asi jedním z nejslavnějších děl. Skupina lidí utíká ze země okupovanou válkou. V kočáru kromě dvou jeptišek a bohatých lidí sedí také Alžběta Roussetová, které se pro její obézní postavu říká Kulička. Žádný z cestujících si s sebou nevzal jídlo a Kulicka se rozdělí- nabízí jim něco k zakousnutí z velkého koše. Příběh pokračuje ne zrovna dobře a končí také špatně. Kniha pokračuje několika povídkami, které jsou stejně slavné, ale už třeba málo známé.
Zajímavost o autorovi : zemřel na syfilis ve 43 letech, ale i když umřel celkem mladý tak jeho tvorba se tak stala dodnes nesmrtelnou.
Edice - světová literatura
Knižní výzva 2021- kniha se špatným koncem (fb- jedovaté čtení, Čteme to, co nás baví )

SLD
16.06.2020

Nikdo Kuličku nebral a dívali se na ni všichni přes prsty. A proč? Protože byla prostitutka, ale když všichni potřebovali, aby se někdo vyspal s generálem tak se všichni kamrádili.

floribar
17.05.2020

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek z maturitní četby. Velmi smutný a pravdivý příběh.

any37
09.05.2020

Krátká povídka do školy, kterou jsem během hodinky přečetla. A jak to tak vypadá, dokonce se dostala i do maturitního seznamu. Jazyk nebyl vůbec zastaralí, připadal mi i moderní - možná jen nový překlad. Stoprocentně doporučuji, čtivá povinná četba je přímo zázrak a každý ji by měl tím pádem přečíst!????

koepster
03.05.2020

Pokud bych měl tuto knihu popsat jedním slovem, řekl bych nadčasovost. Všechny povídky pojednávají o lidech, konkrétně o tom, jací občas dokážou být povýšení pokrytci, jak se umí přetvařovat a jak hledí pouze na své zájmy. A navzdory tomu, že se autor prostřednictvím tohoto díla snažil vykreslit tehdejší společnost, ve které žil, bohužel dost vypovídá i o dnešní době a společnosti, ve které žijeme dnes.

laepus
16.04.2020

Tady by to šlo jedním slovem - pokrytectví. Tohle je učebnicový příklad lidského pokrytectví. Nejdřív nad ní ohrnují nos, potom jí sežerou všechno jídlo, začnou se s ní z nutnosti trochu bavit, pak ji dotlačí k "něčemu", aby se pak zas na ni mohli dívat přes prsty a připadat si lepší. Tohle je naprosto aktuální a mohlo by to být přeneseno do jakékoli doby. I dnes okolo sebe přesně vím o lidech, kteří by se chovali stejně jako ti zmrdi v dostavníku.

tereza5413
14.04.2020

Snad poprvé u klasické literatury dávám méně než plný počet hvězd.
Kniha se mi četla velmi špatně, a to jsem zvyklá na čtení knih z renesančního období (Shakespeare,..) a složité poezie. Příběh je jednoduchý...až moc.
Jediné, co povídku zachránilo v hodnocení, byla její aktuálnost a krásné zobrazení opovrhování vyšší společnosti obyčejnou lehkou dívkou.
Rozhodně si ji do maturitního seznamu nedám a pouvažuji, jestli vůbec ještě něco od tohoto autora budu číst.
Příběh mě zklamal, a proto ho nemůžu doporučit...mrzí mě, že to musím napsat.

sanitka536
23.03.2020

Silné, na zamyslenou, stále aktuální.