V jako Vendeta

Další klasický komiks z dílny Alana Moora, tentokrát jedno z jeho lety prověřených děl. Děsivý a působivý příběh o ztrátě svobody a identity v totalitní společnosti. V Jako Vendeta, to je obraz světa, kde vládne zoufalství a nic nepromíjející tyranie. V jako Vendeta, to je břitký pohled na svět a lidi, inteligence, vtip, hořkost i cit: všechno, čím komiks údajně nikdy neměl být....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6290/big_v-jako-vendeta-TNQ-6290.jpg 4.6398
Literatura světová, Komiksy, Sci-fi

Vydáno: , BB art, Crew

V For Vendetta, 1988

Kniha V jako Vendeta

KOMIKSOVÝ HRDINA NEBO O K A M U R A - PŘÍMÁ DEMOKRACIE pomocí referenda? Podepisujte petice k odvolávání zastupitelů městské rady, když prosazují svoje zájmy a ne zájmy občanů. Znemožní jim postup do vyšší politiky. My si vychováváme politiky v obcích a takové pak máme nahoře.
Jak arogantně se někteří chovají. Někde jsme hrdí na své zastupitele např. v Litoměřicích včetně úředníků .

GUYS znamená skupina lidí . Masky nosí při protestech např. proti kamerovému sledování . Dystopický vývoj nelze podceňovat trvale. Postupně se společnost začne ubírat špatným směrem a zásadní nedostatky se rozbují.
Nepomůže nenávist, anarchie, hrdinové, ale nová, fungující struktura společnosti. Kapitalismus nám demokracii nezajistí. Nepotřebujeme elektromotory, ale sociologický vědecký výzkum zaměřený na fungující vztahy a schopnost řešit skutečné potíže na planetě např. s pitnou vodou nebo nevyrábět zdroje odpadů, podporovat gramotnost.

Guye Fawkese narozen 13.4.1570 v Yorku , popraven 31.1.1606 na dvoře Katedrály svatého Pavla byl členem skupiny. Dnešní společnost se moc nezměnila. Jednotlivec si své právo nedokáže uhájit.
Změna nastane až se změní každý z nás a budeme den, co den demokraticky hájit svá práva společně, jinak to nelze. Nutnost zakládat občanská družení. Jednotlivce se byrokracie, sloužící politické moci, lehce zbaví.

Citace"
"GUYE FAWKESE, co byl zač? Byl EDMOND DANTE, byl MŮJ OTEC, MOJE MATKA, MŮJ BRATR, MŮJ PŘÍTEL ,BYL TY, JÁ, KAŽDÝ Z NÁS ."
Doporučuji! Skvělý zážitek ! PS: podívejte se alespoň na film /ulož to/, než seženete komiks.

Prospero

(+ SPOILER) Alan Moore je vynikající autor. Vendetta byla sepsána v období liberální úzkosti na pozadí volebního období Margarett Thatcherové v pozici britského PrimeMinistera.. V období, v němž Moore předpovídá dystopický pohled na budoucnost Anglie. Nejsou to Watchmen, kterým nad hlavami stála hrozba nukleárního holokaustu.. Tady se jaderná Válka skutečně stala. Novela není v tomhle ohledu příliš  konkrétní. Víme jen, že Británie to ustála a ponořila se do temného období fašistického totalitního režimu, kde vláda používá orwellowskou terminologii pro svá jednotlivá oddělení. Tento příběh nám představuje hlavního hrdinu V.. Je to příběh o muži, který se snaží svrhnout vládu a zničit totalitní režim za cenu vlastního života. Vždy šarmantní, vždy maskovaný V pochopil, že v anonymitě tkví ta největší síla. Jako symbol používá masku Guye Fawkese, anglického vojáka, který se 5. listopadu roku 1605 pokusil spáchat atentát na protestantského Krále Jakuba I. tím, že chtěl vyhodit do vzduchu Westminsterský Palác a hodit mu ho no hlavu. To se mu ovšem nepovedlo. Než to stačil udělat, byl dopaden, zatčen, mučen a popraven..

Jenomže to není případ našeho maskovaného hrdiny. Ten rozehrál partii, kterou dotáhl do konce, protože ji nikdo z hlavních hráčů nepřežil.. Ani on sám. Ale dosáhl svého a potvrdil tím jediné.. Ať se zavede jakýkoliv totalitní režim, ať je sebetvrdší a sebevíc omezující, vždycky nakonec narazí.. Komunisti, nacisti, fašisti.. Všichni nakonec narazili a padli, protože lidem dříve, nebo později dojde trpělivost, zvláště, když se ukáže jednotlivec, nebo skupina, která jim ukáže cestu a probudí v nich opětovnou touhu po svobodě.

Takže doufám, že se z toho poučíte pane Putine, pane Lukašenko, pane Kim Čong Une.. A doufám, že jednou dojde i na vás, protože každý má právo na sebeurčení. Každý má právo na svobodu.. A kdo jste, že to lidem upíráte? Nejspíše si do svého seznamu životních cílů připíšu další bod..

Flusnout si na hrob každého z vás.

Delphín

Očekával jsem od toho původně něco úplně jiného, ani tak mě to ale nezklamalo. Postava V je zde tím kladným prvkem jenž má proti sobě těžkého soupeře, samotný režim. Skvělá kritika společnosti, zajímavě ale úchvatně propracovaný děj. Někdy v půlce komiksu jsem se místy začal nudit a ztrácet ovšem byl to jen krátkodobý problém, jinak jsem si tento komiks opravdu užil. Rozhodně se jedná o povinné čtivo každého milovníka komiksu. Nemusí to sednout každému, ale šanci si to bezpochyby zaslouží.

R47

Komiksový Orwell. Ale protože to je komiks, musí mít svého superhrdinu v masce.

Ni.kk.i
07.09.2020

Geniální dílo. "V" patří k mým oblíbeným postavám jak v knižním, tak filmovém světě. Velký DÍK tvůrcům, že stvořili něco tak úžasného a zároveň (svým způsobem) děsivého. Musím ale přiznat, film se mi líbil o maličko více. V komiksu mi hold chyběla ta scéna s davem masek (kdo viděl film, ví) a také vztah Evi a "V" se mi ve filmu líbil více. Jinak naprostá bomba!

Disease
02.04.2020

Pořád aktuální, ale od Moora jsem četl i lepší, takže plnou palbu nedám.

MCGinger
18.01.2020

Před pár lety jsem viděl film s Weavingem a Portmanovou a jako šlo to...no a až pak jsem četl předlohu. To se nedá skoro srovnávat! Dokonalá atmosféra, výrazně lepší zápletka, zvraty...výborné. Doporučuji.

Adasin
07.05.2020

Stále aktuální a působivý příběh. V tomto případě se mi však filmové zpracování líbilo více, hned uvedu proč. Komiks na můj vkus obsahuje až příliš mnoho odboček k dějovým linkám vedlejších postav, které mě nezajímají, jsou mi nesympatické a zbytečné. To dokazuje i film, který skvěle funguje bez nich - tak třeba manželé Mandelovi, příběh Heyerových, Ally a jeho parta... Ve filmu se mi také více líbilo vykreslení vztahu V a Evey (v knize psáno jako Evi) a líbil se mi víc konec, kdy ve filmu vlastně V inspiroval víc než jenom jednoho člověka - ne jako je tomu v knize. V knize mě taky zarazil jistý moment s Finchem, kde podle mě není uspokojivě vysvětleno, proč V nechal Finche udělat to, co Finch udělal. Poslední poznámka se týká kresby, která mi tak úplně nesedla a celkem mi i vadilo, jak v některých momentech postavy vypadají jako seschlé mumie, když v jiných jsou zase normální. I přes všechny výtky nechám komiksu plné hodnocení, protože díky němu vznikl jeden z mých nejoblíbenějších filmů a taky beru v potaz, že komiks a film jsou jiná média a podle toho by se k hodnocení adaptací a předloh mělo přistupovat. 9/10

Kniha hřbitova
Kniha hřbitova