V jako Vendeta

V jako Vendeta
https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6290/bmid_v-jako-vendeta-TNQ-6290.jpg 5 468 468

Další klasický komiks z dílny Alana Moora, tentokrát jedno z jeho lety prověřených děl. Děsivý a působivý příběh o ztrátě svobody a identity v totalitní společnosti. V Jako Vendeta, to je obraz světa, kde vládne zoufalství a nic nepromíjející tyranie. V jako Vendeta, to je břitký pohled na svět a lidi, inteligence, vtip, hořkost i cit: všechno, čím komiks údajně nikdy neměl být.... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , BB art , Crew
Originální název:

V For Vendetta , 1988


více info...

Přidat komentář

Frizer
11.09.2023 4 z 5

Grafická stránka díla je již notně zastaralá....opravdu se na to nekouká moc hezky , oproti Z Pekla nebo Watchmen...jejichž vizuál odolal zubu času, může být zde kdekdo zklamán. Příběh jako takový není špatný....bohužel jsem četl dříve 1984 a viděl film Brazil....Vendeta mi bohužel přijde jako slabší odvar a až moc velká inspirace, až kopie. Moore je sice Moore, Vendeta pro mě zůstává ale slabším dílem.

BrooksWasHere
04.09.2023 5 z 5

"No tak. Myslel jste si, že mě zabijete? Pod tímhle pláštěm není tělo a není krev. Je tam jenom myšlenka. A myšlenky jsou neprůstřelné."

Neskutočne pôsobivý a nadčasový skvost, ktorý je ešte aj v dnešnej dobe (viac ako 30 rokov po napísaní!) stále mimoriadne aktuálny a právom je označovaný ako kultový komiks.
Príbeh geniálne zobrazuje život v totalitnej spoločnosti a v kombinácii so zaujímavou (a hlavne nesmierne trefnou a depresívnou) kresbou Davida Lloyda tvorí naozaj podmanivý a strhujúci unikát. Okrem toho je to aj neskutočne pútavé (avšak nie až toľko ako Watchmeni), mimoriadne nepredvídateľné a všetky postavy (bez výnimky) sú výborne napísané...

Naozaj už nemám, čo viac dodať, rozsiahlejšie rozpisovanie by pre mňa bolo už iba plytvaním slov... Dávam 95 %, Alan Moore je skutočným majstrom remesla a jeho diela sú oprávnenými klenotmi komiksového žánru!

Anglie vládne.


pani_ari
31.07.2023 5 z 5

Prostě cool. Nevím, jak je to možné, ale tohle dílo mi výrazně posunulo hranice v tom, jaká témata jsem v knihách schopná snést. Možná to bylo díky zajímavému grafickému zpracování? Netuším...

Fun fact:
Naprosto ohromující byl pro mě moment, kdy jsem si uvědomila význam jmen hlavních dvou protagonistů (V a Evey). Našli jste to v tom taky?

Luigi1
16.03.2023 5 z 5

Tak jsem po přečtení knihy měl dojem,že jsem součástí děje

Amfitríté
05.03.2023 5 z 5

Strhující komiks, stále aktuální téma

Hor89
05.02.2023 3 z 5

V jako Vendeta je první komiks Alana Moora který jsem četl. Doteď jsem ho přečetl minimálně třikrát. Největší mínus komiksu je pro mě kresba, která se mi vůbec nelíbila - její styl je hodně poplatný době vzniku. Příběh je hodně dobrý, hlavně úvodní část. Jen je v něm pár nelogičností - hlavně ke konci komiksu. Celkové hodnocení - tři a půl hvězdy.

666Jitka
01.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Další z komiksových skvostů Alana Moorea a Davida Lloyda, který nesměl chybět v mé knihovně. Dystopický příběh připomínající Orwellův román 1984, je jakýmsi mementem a varováním před tím, kam až může naše společnost opětovně dospět. Temná kresba nás provází totalitním režimem, který absolutně ovládá celou společnost, veřejné mínění a hlavně životy naprosté většiny jedinců ku spokojenosti "vůdce" a strany. Z hlubin tohoto marastu se vynoří "V", který se rozhodl, dát lidem znovu naději. Na své cestě se setkává s dívkou, která mu dokáže do srdce vlít city, ve které už ani nedoufal. Komiks nám přiblíží také další životy několika postav, které dokreslují děj a pomohou čtenáři pochopit souvislosti příběhu.

jiri5027
08.05.2022 4 z 5

Nadčasový příběh, jako varování před tím, kam může totalita vést a jak z toho ven. Mám radši modernější kresbu, ale obsah u mě zvítězil nad formou.

hroubek
28.04.2022 5 z 5

Další výborný komiks od geniálního scénáristy Alana Moorea. Moore vytvořil velmi zajímavého hrdinu a zasadil ho do velmi nepříjemného světa, ze kterého by měl Orwell radost. Ta dystopická budoucnost je velmi syrová a nepříjemná a je nám postupně dávkována. Hodně pomáhá, že se dozvíme, jakým způsobem tento svět funguje a jak moc je to ošklivé místo. Komiksu vévodí perfektní depresivní kresba od Davida Lloyda, která umocňuje pocity, jenž komiks v nás vyvolává. Četl jsem komiks asi dvakrát, a těším se až si to zas někdy zopakuji, jelikož jde o skvělý komiks.

Ivan Kučera
08.04.2022 4 z 5

Klasika, kult a legenda s podmanivou kresbou Davida Lloyda a vynikajúcim, tradične prepracovaným, dynamickým, originálnym a nepredvídateľným scenárom revolučného inteligenta Alana Moorea. Je pravdou, že V jako Vendeta ma nestrhlo až tak, ako iné jeho práce (Z pekla, Bažináč, Watchmen). Ale i tak bez debaty 4*. Mne sa páčil aj film. Anglicko vládne.

zaz
28.12.2021 5 z 5

Obrázková kniha - komiks, někdy může oslovit i dospělé a to je i tento případ. Vůbec času nelituji a vůbec žádné očekávání a přesto je to pecka! Nejprve přečtěte a až pak můžete zavrhnout nebo také ne. Vřele doporučuji!

Delphín
27.04.2021 4 z 5

Očekával jsem od toho původně něco úplně jiného, ani tak mě to ale nezklamalo. Postava V je zde tím kladným prvkem jenž má proti sobě těžkého soupeře, samotný režim. Skvělá kritika společnosti, zajímavě ale úchvatně propracovaný děj. Někdy v půlce komiksu jsem se místy začal nudit a ztrácet ovšem byl to jen krátkodobý problém, jinak jsem si tento komiks opravdu užil. Rozhodně se jedná o povinné čtivo každého milovníka komiksu. Nemusí to sednout každému, ale šanci si to bezpochyby zaslouží.

R47
01.02.2021 5 z 5

Komiksový Orwell. Ale protože to je komiks, musí mít svého superhrdinu v masce.

Ni.kk.i
07.09.2020 5 z 5

Geniální dílo. "V" patří k mým oblíbeným postavám jak v knižním, tak filmovém světě. Velký DÍK tvůrcům, že stvořili něco tak úžasného a zároveň (svým způsobem) děsivého. Musím ale přiznat, film se mi líbil o maličko více. V komiksu mi hold chyběla ta scéna s davem masek (kdo viděl film, ví) a také vztah Evi a "V" se mi ve filmu líbil více. Jinak naprostá bomba!

Adasin
07.05.2020 5 z 5

Stále aktuální a působivý příběh. V tomto případě se mi však filmové zpracování líbilo více, hned uvedu proč. Komiks na můj vkus obsahuje až příliš mnoho odboček k dějovým linkám vedlejších postav, které mě nezajímají, jsou mi nesympatické a zbytečné. To dokazuje i film, který skvěle funguje bez nich - tak třeba manželé Mandelovi, příběh Heyerových, Ally a jeho parta... Ve filmu se mi také více líbilo vykreslení vztahu V a Evey (v knize psáno jako Evi) a líbil se mi víc konec, kdy ve filmu vlastně V inspiroval víc než jenom jednoho člověka - ne jako je tomu v knize. V knize mě taky zarazil jistý moment s Finchem, kde podle mě není uspokojivě vysvětleno, proč V nechal Finche udělat to, co Finch udělal. Poslední poznámka se týká kresby, která mi tak úplně nesedla a celkem mi i vadilo, jak v některých momentech postavy vypadají jako seschlé mumie, když v jiných jsou zase normální. I přes všechny výtky nechám komiksu plné hodnocení, protože díky němu vznikl jeden z mých nejoblíbenějších filmů a taky beru v potaz, že komiks a film jsou jiná média a podle toho by se k hodnocení adaptací a předloh mělo přistupovat. 9/10

Disease
02.04.2020 4 z 5

Pořád aktuální, ale od Moora jsem četl i lepší, takže plnou palbu nedám.

MCGinger
18.01.2020 5 z 5

Před pár lety jsem viděl film s Weavingem a Portmanovou a jako šlo to...no a až pak jsem četl předlohu. To se nedá skoro srovnávat! Dokonalá atmosféra, výrazně lepší zápletka, zvraty...výborné. Doporučuji.

jarynek
09.01.2020 5 z 5

Hlavní hrdina jako režisér a herec v hlavní roli divadelní hry, v níž má od začátku promyšlené role jednotlivých postav a využívá je spolu s jím vytvořenými kulisami k vytvoření příběhu vedoucímu k závěru antických rozměrů. Autor se nebojí na svou inspiraci divadlem poukázat a jako už tradičně u Moorea jsem určitě nepochytil všechny odkazy. Pomsta zde není cílem, ale pouze nutným mezikrokem v cestě za vyššími metami. Totalitní Anglie (ale mohl to být i jakýkoliv jiný stát), jež k tomuto řádu dospěla z počátku možná dobrými úmysly, které se však změnily ve snahu o udržení moci za každou cenu a likvidující každého, kdo neplave v hlavním proudu. Sice občas až moc vysvětlující, ale pořád nadčasové. I když především v době vzniku to musela být skutečná pecka.

Fuckenbrau
10.09.2019 5 z 5

Tohle bylo v mládí hodně hutné a výživné čtení.. a zůstává doteď.

Rawen616
07.06.2019 3 z 5

Nemohu si pomoci. Tohle je jeden ze vzácných případů, kdy mě nějaký kultovní komiks neoslovil. Respektive neoslovil mne tak, jak jsem doufal. Rozhodně tam jsou zajímavé myšlenky, ale kdykoliv nebyl V na scéně, tak mě to zkrátka nebralo. A to i přesto, že myšlenka šířit "svobodu" pomocí terorismu a vyhazování budov do povětří mi nepřipadá zrovna ok. Ale měl alespoň dobré argumenty. Navíc v současnosti, kdy se k moci derou různí pánové s autoritářskými sklony a jejich pohunci (zatím jen na netu) spřádají plány kdo všechno bude nevhodným občanem, je V a jeho varování nanejvýš aktuální. I přesto všechno jsem pořád čekal něco víc. Požitku z četby bohužel také nepřidala značně nepřehledná kresba, kdy jsem opravdu chvílemi nevěděl co se děje a kdo je kdo. Škoda. Ale význam díla chápu a respekuji.