V jako Vendeta

Další klasický komiks z dílny Alana Moora, tentokrát jedno z jeho lety prověřených děl. Děsivý a působivý příběh o ztrátě svobody a identity v totalitní společnosti. V Jako Vendeta, to je obraz světa, kde vládne zoufalství a nic nepromíjející tyranie. V jako Vendeta, to je břitký pohled na svět a lidi, inteligence, vtip, hořkost i cit: všechno, čím komiks údajně nikdy neměl být....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6290/v-jako-vendeta-TNQ-6290.jpg 4.6369
Literatura světová, Komiksy, Sci-fi
Vydáno, BB art, Crew

V For Vendetta, 1988

Kniha V jako Vendeta

Ni.kk.i

Geniální dílo. "V" patří k mým oblíbeným postavám jak v knižním, tak filmovém světě. Velký DÍK tvůrcům, že stvořili něco tak úžasného a zároveň (svým způsobem) děsivého. Musím ale přiznat, film se mi líbil o maličko více. V komiksu mi hold chyběla ta scéna s davem masek (kdo viděl film, ví) a také vztah Evi a "V" se mi ve filmu líbil více. Jinak naprostá bomba!

Adasin

Stále aktuální a působivý příběh. V tomto případě se mi však filmové zpracování líbilo více, hned uvedu proč. Komiks na můj vkus obsahuje až příliš mnoho odboček k dějovým linkám vedlejších postav, které mě nezajímají, jsou mi nesympatické a zbytečné. To dokazuje i film, který skvěle funguje bez nich - tak třeba manželé Mandelovi, příběh Heyerových, Ally a jeho parta... Ve filmu se mi také více líbilo vykreslení vztahu V a Evey (v knize psáno jako Evi) a líbil se mi víc konec, kdy ve filmu vlastně V inspiroval víc než jenom jednoho člověka - ne jako je tomu v knize. V knize mě taky zarazil jistý moment s Finchem, kde podle mě není uspokojivě vysvětleno, proč V nechal Finche udělat to, co Finch udělal. Poslední poznámka se týká kresby, která mi tak úplně nesedla a celkem mi i vadilo, jak v některých momentech postavy vypadají jako seschlé mumie, když v jiných jsou zase normální. I přes všechny výtky nechám komiksu plné hodnocení, protože díky němu vznikl jeden z mých nejoblíbenějších filmů a taky beru v potaz, že komiks a film jsou jiná média a podle toho by se k hodnocení adaptací a předloh mělo přistupovat. 9/10

Disease

Pořád aktuální, ale od Moora jsem četl i lepší, takže plnou palbu nedám.

MCGinger

Před pár lety jsem viděl film s Weavingem a Portmanovou a jako šlo to...no a až pak jsem četl předlohu. To se nedá skoro srovnávat! Dokonalá atmosféra, výrazně lepší zápletka, zvraty...výborné. Doporučuji.

jarynek

Hlavní hrdina jako režisér a herec v hlavní roli divadelní hry, v níž má od začátku promyšlené role jednotlivých postav a využívá je spolu s jím vytvořenými kulisami k vytvoření příběhu vedoucímu k závěru antických rozměrů. Autor se nebojí na svou inspiraci divadlem poukázat a jako už tradičně u Moorea jsem určitě nepochytil všechny odkazy. Pomsta zde není cílem, ale pouze nutným mezikrokem v cestě za vyššími metami. Totalitní Anglie (ale mohl to být i jakýkoliv jiný stát), jež k tomuto řádu dospěla z počátku možná dobrými úmysly, které se však změnily ve snahu o udržení moci za každou cenu a likvidující každého, kdo neplave v hlavním proudu. Sice občas až moc vysvětlující, ale pořád nadčasové. I když především v době vzniku to musela být skutečná pecka.

Fuckenbrau
10.09.2019

Tohle bylo v mládí hodně hutné a výživné čtení.. a zůstává doteď.

Rawen616
07.06.2019

Nemohu si pomoci. Tohle je jeden ze vzácných případů, kdy mě nějaký kultovní komiks neoslovil. Respektive neoslovil mne tak, jak jsem doufal. Rozhodně tam jsou zajímavé myšlenky, ale kdykoliv nebyl V na scéně, tak mě to zkrátka nebralo. A to i přesto, že myšlenka šířit "svobodu" pomocí terorismu a vyhazování budov do povětří mi nepřipadá zrovna ok. Ale měl alespoň dobré argumenty. Navíc v současnosti, kdy se k moci derou různí pánové s autoritářskými sklony a jejich pohunci (zatím jen na netu) spřádají plány kdo všechno bude nevhodným občanem, je V a jeho varování nanejvýš aktuální. I přesto všechno jsem pořád čekal něco víc. Požitku z četby bohužel také nepřidala značně nepřehledná kresba, kdy jsem opravdu chvílemi nevěděl co se děje a kdo je kdo. Škoda. Ale význam díla chápu a respekuji.

Velká Feferona
06.03.2019

Heh. Vzpomínám si, že v pubertě mi V jako Vendeta způsobila solidní filosoficko-sociologickou krizi. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se z ní oklepala a když to zpětně hodnotím, mám pocit, že to nejspíš bylo způsobeno hořkým vědomím, že společnost založená na anarchistickém základě prostě nikdy nemůže fungovat. Respektive, mohla by, ale to by lidi nesměli být lidi. Teď už se tomu směju, ale ve třinácti jsem to nesla poměrně těžko, no... to byl jen takový osobní krok stranou.
Co se týká komiksu samotného, plná palba je naprosto namístě a to i přesto, že ta kresba je skutečně místy trochu nepřehledná (ale zase tak strašné, aby se nedalo poznat kdo je kdo to není). Je to geniálně postavené, komplexní a má to nesmírnou sílu, ještě umocněnou tragickým závěrem (aspoň pro mě je ten závěr jednoznačně tragický), o úžasném překladu nemluvě.
Co se týká filmu. Mou první reakcí bylo jednoznačné WTH, TO UŽ SE (tehdy ještě bratři) WACHOWŠTÍ DEFINITIVNĚ ZBLÁZNILI!? CO TO MÁ JAKO BEJT!? Když jsem se uklidnila a nechala to trochu uležet, tak s chladnou hlavou musím konstatovat, že zas taková hrůza to není. Hugo Weaving odvádí solidní práci a jsou tam některé poměrně působivé úseky. Hlavní problém podle mě spočívá v tom, že celkové vyznění toho filmu úplně ignoruje to, jak byla komiksová předloha myšlena. Je to jakési bezzubé a vykleštěné (a mám pocit, že v podobném smyslu se vyjádřil i samotný pan Moore). Ale ať je to jak chce, těch 80% na ČSFD se mi zdá poněkud přemrštěných.
Anglie vládne.

Sága