V jako Vendeta

V jako Vendeta https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6290/bmid_v-jako-vendeta-TNQ-6290.jpg 5 468 64

Další klasický komiks z dílny Alana Moora, tentokrát jedno z jeho lety prověřených děl. Děsivý a působivý příběh o ztrátě svobody a identity v totalitní společnosti. V Jako Vendeta, to je obraz světa, kde vládne zoufalství a nic nepromíjející tyranie. V jako Vendeta, to je břitký pohled na svět a lidi, inteligence, vtip, hořkost i cit: všechno, čím komiks údajně nikdy neměl být.... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , BB art , Crew

V For Vendetta , 1988

Velká Feferona
06.03.2019 5 z 5

Heh. Vzpomínám si, že v pubertě mi V jako Vendeta způsobila solidní filosoficko-sociologickou krizi. Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem se z ní oklepala a když to zpětně hodnotím, mám pocit, že to nejspíš bylo způsobeno hořkým vědomím, že společnost založená na anarchistickém základě prostě nikdy nemůže fungovat. Respektive, mohla by, ale to by lidi nesměli být lidi. Teď už se tomu směju, ale ve třinácti jsem to nesla poměrně těžko, no... to byl jen takový osobní krok stranou.
Co se týká komiksu samotného, plná palba je naprosto namístě a to i přesto, že ta kresba je skutečně místy trochu nepřehledná (ale zase tak strašné, aby se nedalo poznat kdo je kdo to není). Je to geniálně postavené, komplexní a má to nesmírnou sílu, ještě umocněnou tragickým závěrem (aspoň pro mě je ten závěr jednoznačně tragický), o úžasném překladu nemluvě.
Co se týká filmu. Mou první reakcí bylo jednoznačné WTH, TO UŽ SE (tehdy ještě bratři) WACHOWŠTÍ DEFINITIVNĚ ZBLÁZNILI!? CO TO MÁ JAKO BEJT!? Když jsem se uklidnila a nechala to trochu uležet, tak s chladnou hlavou musím konstatovat, že zas taková hrůza to není. Hugo Weaving odvádí solidní práci a jsou tam některé poměrně působivé úseky. Hlavní problém podle mě spočívá v tom, že celkové vyznění toho filmu úplně ignoruje to, jak byla komiksová předloha myšlena. Je to jakési bezzubé a vykleštěné (a mám pocit, že v podobném smyslu se vyjádřil i samotný pan Moore). Ale ať je to jak chce, těch 80% na ČSFD se mi zdá poněkud přemrštěných.
Anglie vládne.

Affares
04.01.2019 5 z 5

Doba, ve které vznikal a souvislosti spojené se vznikem tohoto díla dávají celý příběh do nového kontextu. Krásně se ukázalo jak moderní film, i když jsem si říkal že byl dobrý, je jen chabá očesaná dějová linka. Příběh, a to jak se odehrál dle autorů, je mnohem uvěřitelnější a "syrovější". Něco, co by napsal sám život a ne filmaři. Nicméně myšlenka, IDEA, se nedá zničit. I proto se tvář hlavního hrdiny stala symbolem známým po celém světě.
Místy jsem měl také problém se zorientovat, kdo je kdo, ale dílo jako takové má své místo v historii a dnes je již klasikou.

Vincenzoci
10.12.2018 4 z 5

Bomba, s filmem nesrovnatelné (film klasicky očesaný a nemělo to toho správného "ducha"). Zklamání ale bylo, když jsem občas musel luštit a tápat, kdo je kdo. Zajímavé četní bylo i na samém, jak to vše vzniklo a probíhalo - tedy pár slov autora.

puml
10.05.2018 5 z 5

Zaslouženě jeden z těch nejlepších komiksů. Místy jsou sice ty dialogy nebo spíš monology až příliš didaktické, připadal jsem si jako na nějaké přednášce. V těch filosofičtějších pasážích to mohlo být odlehčenější a i jednání a chování některých postav občas postrádalo hlubší logiku, ale i tak to jsou jen kosmetické vady, které jsem třeba u Strážců tolik nevnímal, ale tady toho "tlachání" bylo přeci jen někdy trochu moc. V důsledku je to ale jako srovnávat, jestli je lepší Král Lear nebo Macbeth. Prostě naprostá komiksová klasika bez ohledu na to jestli někdo radši V nebo W. Doporučuji.

Archie
26.03.2018 5 z 5

Ukazka toho, ze je komiks svebytnym mediem s vlastnim vyrazovym rejstrikem a unikatnim dopadem na ctenare. V je nadherne, komplexni dilo, ktere snese - co se do podnetu pusobicich na ctenare - srovnani s jakoukoli literaturou. Ta atmosfera obrazu, to myslenkove podhoubi, ta konzistence, s kterou je pribeh davkovan! Chladna totalita, fasismus, Anglie, svoboda, lidskost, anarchie, divadlo, chaos. Pusobive dilo. Anglie vladne.

Bílá paní
01.03.2018 5 z 5

"Everybody is special. Everybody. Everybody is a hero, a lover, a fool, a villain. Everybody. Everybody has their story to tell." Slova V směrované Evey (a citované mnou v angličtině, protože jsem komiks v češtině nečetla) dle mého perfektně vystihují důležitou a často opomíjenou složku tohohle kultu. V je idea, neprůstřelný a nesmrtelný, a jako takový nemá tvář a jeho poselství může dál nést každý jedinec, který "procitne". Ale za každou maskou se skrývá člověk, kterého žene něco osobního, ať už vendeta, deziluze nebo oddanost někomu druhému. Hlavní linie je poměrně přímočará, ale jsou to ty malé příběhy jednotlivců, těch záporáků, představitelů toho zlého systému, které tohle dílo dotváří. Kdyby nebylo zločinců, nebylo by třeba hrdinů, ale kdo je vlastně kdo? Pod maskou vznešené ideje může být jen animální krutost, a konání zla může skrývat bezmoc nebo rezignaci. V jako Vendeta na nic neodpovídá, jen dává prostor pro kladení dalších otázek, což je důvod, proč jej považuji za naprosto zásadní i vzhledem k tématu. Protože jakmile přestaneme zpochybňovat status quo, v ten moment je to doopravdy konec.
P.S. Každý má jiný vkus, ale celkem mě zaráží, že se tolika lidem nelíbila kresba, mně přijde perfektní.

Tomas@S
25.02.2018 4 z 5

Musim bohuzel vyjadrit jiste nepatrne zklamani, ktere se projevilo na mem celkovem hodnoceni. Mam hodne rad stejnojmenny film jehoz predlohou je tento komiks. V tomto pripade je podle meho nazoru film povedenejsi nez komiksova predloha, vetsinou to byva prave naopak. Mozna kdybych nejdrive cetl komiks, hodnotil bych to jinak. A duvody meho zklamani, asi trochu vytvarna uroven, nedopilovanost scenare, misty rozvleklost a nedomyslenost. Proste mi prijde ze scenar filmu a film vlastne prave tyto nedostatky odstranil. Ale stejne jsem rad, ze jsem na komiks v knihovne narazil a precetl si ho, planoval jsem to uz dlouho.

Darknessfriend
28.11.2017 5 z 5

To nejlepší co sem od A.Moora četl absolutně me to vtahlo a precetl sem to na jeden zatah brilantní zalezitost povinost pro vsechny Anarchisty a lidi co ae postavi proti zkorumpovanemu a silenemu fašistickému systemu. Must have pro každého komiksoveho nadšence.

jana3526
23.11.2017 5 z 5

Občas jsou kresby opravdu nepřehledné, někdy jsem musela luštit kdo je kdo, ale příběh má sílu a o tom to je:)

Katrin
11.11.2017 5 z 5

"Tebe nikdy neučili tu rýmovačku? Pamatuj, jak dopad, ten pátý listopad, kdy Fawkes s prachem byl jat. Nemá strach žádný, že by ten den zrádný, zapomenut měl být snad."

Komiks nepatří mezi moje nejčtenější žánry, ale po přečtení úžasných Strážců mě lákala i další tvorba A. Moorea. A rozhodně nelituji. Občas jsem sice taky měla problém s rozpoznáním postav, ale temná kresba mi k příběhu sedí, skvěle zachycuje tísnivou atmosféru fašistického režimu. Hlavní hrdina "V" v masce Guye Fawkese se zařadil mezi mé oblíbené rozporuplné postavy (opravdu účel světí prostředky?). Celý příběh je dokonale promyšlený (všimli jste si, že dokonce i všechny názvy kapitol začínají na V?) a nadčasové myšlenky osloví i v době digitální, kdy si dobrovolně omezujeme osobní svobodu. Není to jednoduché čtení, kniha je koneckonců určena pro lidi, kteří nevypínají zprávy, ale stojí to za to!

"Pod tímhle pláštěm není tělo a není krev. Je tam jenom myšlenka. A myšlenky jsou neprůstřelné."

madonna6956
06.11.2017 3 z 5

Snažila jsem se z obrázků luštit, kdo je kdo ( V byl poznat vždy).
Zajímavý příběh. Něco to se mnou trochu udělalo, ale ne nic extra.

Jizi
05.10.2017 5 z 5

"Zvuk je spřízněn s tichem, po němž přišel. Čím svrchovanější bylo ticho, tím více každým otřese úder hromu."

Tohle není roztomilý, zábavný, oddechový příběh. Nenechte se zmást tím, že jsou v něm obrázky.
Je to výkřik zoufalství nad stádností lidstva.
Nad jeho brutalitou.
Nad schopností zbytečně, bezdůvodně ubližovat.
Šílená oslava anarchie, oslava nezbytnosti svobodné vůle.
Přelomové a průlomové dílo, první bez sfxů a bez bublin vysvětlující myšlenkové pochody aktérů s kresbou stejně tísnivou jako příběh sám.
Bravo!

(A máme navíc to štěstí, že ho máme dostupné v brilantní překladu Richarda Podaného.)

elenai
03.08.2017 2 z 5

Ústřední myšlenky jsou nadčasové v jakékoli době. Příběh samotný mě tedy velmi zasáhnul. "V" je pro mě prototyp moderního zbojnického hrdiny, pravého partyzána a moc ráda bych si s ním zatančila.

S čím jsem měla ale naprosto totální problém, byla forma. Komiks jsem četla neskutečně dlouhou dobu, protože jsem v jednotlivých okénkách luštila, kdo je kdo. Kresba byla neskutečně nepřehledná a bohužel pro mě ošklivá. Tento druh literatury si kupuju mimo jiné i kvůli tomu, že se chci kochat, tady tomu tak bohužel nebylo.

Kdybych dělala srovnání kniha vs. film, v tomto případě by to film vyhrál na celé čáře.

Zlord Antiježíš
02.08.2017 5 z 5

Pro nás, žijící v naprosté a dokonalé svobodě, demokraticky si volící své bezchybné zástupce z lidu tolik se lišící od svých mocichtivých předchůdců. Pro nás, jenž se nemusíme starat ani o sebe, ani o své bližní, protože máme tu úžasnou, neomylnou a vševědoucí instituci, která se o nás postará, jež lidově zve se státem. Pro nás, jež chrání nezávislé soudy, efektivní armáda a šlechetná policie, díky kterým neznáme strachu. Pro nás, kdo denně čtou nezávislý tisk a sledují zpravodajství aby měly přehled a nežili jen ve své nebezpečné omezené ulitě. Pro nás, dokonalé ovce už nemá smysl tento škvár, přece ani nejsme schopni jej pochopit. Jaképak zamyšlení a jaké ponaučení, ze zbytečné knihy postavené na nešvarech a motivech hluboké a dávno překonané minulosti. Zakažte ji, SPALTE JI, trestejte její čtení! Vždyť zasévá nežádoucí sémě pochybnosti do hlav našich bezbranných mladistvých, kteří ještě nedokáží rozlišovat co je pro ně dobré...

...FUCK THE SYSTEM!

Mercatino
05.06.2017 2 z 5

Očekávání byla u tohoto komiksu obrovská, dlouhou dobu jsem se nemohl dočkat až se v knihovně uvolní a o to větší bylo moje zklamání po dočtení komiksu. Téměř tento komiks považuji za ztrátu času. Film se mi líbil mnohem více.

+ hlavní hrdina s jeho neobvyklým vystupováním byl pro mě největším plusem komiksu
+ znázornění koncetráku a vězně na cele číslo 5 mě také se mi líbilo

- kresba mě nenadchla, těžko jsem rozlišoval postavy komiksu
- v příběhu jsem se ztrácel jak kvůli kresbě, tak i kvůli velkému množství postav, které mi nepřišli tak důležité
- občas mi tam chyběla přímočarost

p3tris
06.04.2017 4 z 5

Myslím, že v dnešní době, kdy se evropská společnost fašizuje, má kniha co říct ještě víc než v době, kdy vyšla. Příběh a hlavně jeho zasazení jsou vynikající, i když trochu předvídatelný. Bohužel jsem se ale ztrácel v kresbě Davida Lloyda. Připadá mi nevýrazná a postavy bez nějakých čitelných rozlišovacích znaků mi brzo začaly splývat.

JankoSvec
08.01.2017 5 z 5

V ako Vendeta je komiksový klenot, jeden z najlepších komiksov Alana Moora ešte z doby kedy s komiksom začínal. Skvelé dielo o tom, akou budúcnosťou by bola ta fašistická. Je to sociálna kritika, ktorá ide do hľbky duše človeka aj duše spoločnosti.Témy vďaka ktorým je kniha nadčasová a nesmrteľná nie sú len otázky týkajúce sa politických machinácii, cenzúre, sledovania občanov, netolerancii voči menšinám ale hlavne ... otázka slobody jedinca.
V ako Vendeta, vás prinúti, aby ste sa zamysleli nad tím, aký je súčasný stav spoločnosti
a aká je naša rola, alebo akú rolu si sami vyberieme.

VikyKleinik
03.11.2016 2 z 5

Začněme tím nejpovrchnějším. Dlouho jsem přemýslel jestli je ta old school kresba vhodná, ale čím déle jsem komiks četl, tím víc mě nudila. Kresba Davida Lloyda je nepřehledná, ztrácí se tam detaily a mému oku se vlastně ani nelíbila. Po vizuální stránce je to bída.
Příběh je na tom trochu lépe, ale ve směs je to další promarněný potenciál. Postavy jsou strohé a témata, které by se měli vrstvit a prohlubovat, jsou opravdu povrchní.
V jako Vendeta není velké dílo. Lidé co tomu dali lepší hodnocení než já, mají pěkně nízkou laťku co se kvality týče.

Misan1993
25.10.2016 3 z 5

I když mě asi každý komiksový čtenář ukamenuje, na mě kniha nepůsobila nejlíp.

jarmik
09.10.2016 5 z 5

Anglie, totalita, propaganda, tísnivá atmosféra, chudoba, násilí - to je stejné. Co se liší? Namísto 1984 je 1997, namísto socialismu je fašismus, namísto Winstona S. je superhrdina V a namísto rezignace je revoluce.