Informatorium školy mateřské

Kniha vznikla v polském Lešně r. 1632, pojednává o výchově a vzdělávání dětí v předškolním věku. Je rozdělena do 12 kapitol. Původně měla být kniha první částí zamýšleného vzdělávacího celku, který měl později sloužit jako podpůrný článek v reformě českého školství (tanakonec neproběhla v takové míře, s níž Komenský počítal). Předškolní stupeň, a to včetně prenatálního stadia, představuje základ, o něhož se odvíjí úspěch všech vyšších stupňů., Význam Informatoria není jen v tom, že tvořilo článek velkolepé koncepce reformy školského systému, je také v tom, že se jedná v raném novověku o evropsky zcela ojedinělé systematické pojednání o výchově dětí v nejmladším věku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/54819/informatorium-skoly-materske-54819.jpg 4.236
Náboženství, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, SPN - Státní pedagogické nakladatelství (SPN - pedagogické nakladatelství)

Kniha Informatorium školy mateřské

Simikik
13.07.2018

Někdo tvrdí, že je Komenský dávno přežitý. Jiní se přiklánějí k názoru, že jeho myšlenky jsou věčné. Nevím. Já sama jsem z knihy vyčerpala nemilosrdnou zprávu o výchově dětí v lásce. Komenský na několika místech zdůrazňuje poslušnost a rozumnost. Jsem z generace těch, kteří se pasivní poslušnosti vzpírají. Jestli je to dobré či nikoli se dozvíme časem.

niknikita
01.06.2017

Povinná četba studentů učitelství. Povinná a nadčasová a nesmírně užitečná.

ZuzziŠ
04.08.2016

Někde jsem zaslechla, že Komenský je skvělý, ale překonaný a zbývá mu pouze úloha zakladatele dětské pedagogiky.
Komenský není překonaný, četla jsem ty, co přišli po něm, a neměli jeho kvalit.

Jestli někdo praví, že Komenský je překonaný, pak jedině ateista.

Kiwisska
07.12.2015

Četla jsem v rámci přípravy ke státnicím a myslím, že kdokoli, kdo studuje pedagogickou fakultu, by si měl toto dílko přečíst.

Jíťa

Na to, že v době stvoření této knihy, neznali ani Freuda, ani psychologii osobnosti, je to vysoce aktuální dílko. Až na ten silný křesťanský podtón jde o velmi slušný návod, jak vychovávat dítě...sice v dnešní obrovské konkurenci všemožných návodů, rad a pokynů je Informatorium trochu znevýhodněné, je třeba vyzdvihnout úžasný Komenského potenciál, který je i dnes dost nevyčerpaný a nedoceněný.