Orbis sensualium pictus

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Orbis pictus nebo též Orbis sensualium pictus je učebnice, sepsaná českým pedagogem, filosofem a teologem Janem Ámosem Komenským. Poprvé byla vydána roku 1658 v Norimberku. V prvním vydání byly texty latinsky, německy, italsky a francouzsky, v roce 1685 byla vydána v češtině, angličtině, němčině a maďarštině. Je přelomová především tím, že při její tvorbě Komenský uplatnil svoji zásadu Schola ludus, tedy škola hrou. Domníval se, v rozporu s tehdejšími vyučovacími praktikami, že by žáci měli umět naučenou látku nejen mechanicky odříkat, ale opravdu i rozumět tomu, čemu se učí. Opatřil tedy učebnici množstvím ilustrací, tak aby byla pro děti poutavá. Týkala se biologie (živé i neživé přírody), teologie a dále člověka, tedy něčeho, co lze dnes nazvat základy společenských věd....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16610/orbis-sensualium-pic-16610.jpg 4.713
Žánr
Literatura česká, Pro děti a mládež, Encyklopedie
Vydáno, František Strnad
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Orbis sensualium pictus

Přidat komentář
slunicko1958
07.10.2020

„Hle, zde je nová pomůcka pro školy! Zobrazení pojmenování všech hlavních věcí na světě a všech činností v životě.“
Stránky této knihy jsem obracela téměř s úctou. Zaujala mě úvodní slova prof. Jana Sokola i předmluva autora. Po úvodu mě mile překvapila „živá a hlasitá“ abeceda. Pak už následují dvoustrany, kde najdete krátké vysvětlení základních jevů, řemesel aj. v jazyce latinském, českém, německém, anglickém i ruském. Dnes už tyto texty působí značně naivně, ale věřím, že ve své době to byla nejen skvělá pomůcka pro učitele, ale i zábava pro děti. Nyní doporučuji také i na procvičení výše uvedených jazyků.

P.S. Nechci nijak remcat, ale u tohoto knižního pokladu mě rozhodila pravopisná chyba. Ta tam, páni profesoři, opravdu neměla být!

bikava
07.01.2016

Krásné ilustrace, moc příjemná knížka jen tak, na listování při chvílích pohody s šálkem teplého čaje


jerkam
13.08.2012

Tato kniha je vhodná pro ty, kteří se chtějí naučit německy, rusky, anglicky nebo latinsky