Orbis sensualium pictus

Orbis pictus nebo též Orbis sensualium pictus je učebnice, sepsaná českým pedagogem, filosofem a teologem Janem Ámosem Komenským. Poprvé byla vydána roku 1658 v Norimberku. V prvním vydání byly texty latinsky, německy, italsky a francouzsky, v roce 1685 byla vydána v češtině, angličtině, němčině a maďarštině. Je přelomová především tím, že při její tvorbě Komenský uplatnil svoji zásadu Schola ludus, tedy škola hrou. Domníval se, v rozporu s tehdejšími vyučovacími praktikami, že by žáci měli umět naučenou látku nejen mechanicky odříkat, ale opravdu i rozumět tomu, čemu se učí. Opatřil tedy učebnici množstvím ilustrací, tak aby byla pro děti poutavá. Týkala se biologie (živé i neživé přírody), teologie a dále člověka, tedy něčeho, co lze dnes nazvat základy společenských věd....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16610/orbis-sensualium-pic-16610.jpg 4.713
Literatura česká, Pro děti a mládež, Encyklopedie
Vydáno, František Strnad

Kniha Orbis sensualium pictus

slunicko1958
07.10.2020

„Hle, zde je nová pomůcka pro školy! Zobrazení pojmenování všech hlavních věcí na světě a všech činností v životě.“
Stránky této knihy jsem obracela téměř s úctou. Zaujala mě úvodní slova prof. Jana Sokola i předmluva autora. Po úvodu mě mile překvapila „živá a hlasitá“ abeceda. Pak už následují dvoustrany, kde najdete krátké vysvětlení základních jevů, řemesel aj. v jazyce latinském, českém, německém, anglickém i ruském. Dnes už tyto texty působí značně naivně, ale věřím, že ve své době to byla nejen skvělá pomůcka pro učitele, ale i zábava pro děti. Nyní doporučuji také i na procvičení výše uvedených jazyků.

P.S. Nechci nijak remcat, ale u tohoto knižního pokladu mě rozhodila pravopisná chyba. Ta tam, páni profesoři, opravdu neměla být!

bikava
07.01.2016

Krásné ilustrace, moc příjemná knížka jen tak, na listování při chvílích pohody s šálkem teplého čaje

jerkam
13.08.2012

Tato kniha je vhodná pro ty, kteří se chtějí naučit německy, rusky, anglicky nebo latinsky