Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým

Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482907/bmid_nebojsy-zeny-ktere-mely-odvahu-stat-cTL-482907.jpg 5 23 23

30 portrétů neprávem více či méně pozapomenutých neohrožených žen napříč zeměkoulí i dějinnými epochami. Najdete tu například Margaret, herečku a hollywoodskou specialistku na padoušské role, Agnodiké, gynekoložku ve starověkém Řecku, která se musela převlékat za muže, aby se mohla věnovat svému povolání, apačskou válečnici a šamanku Lozen anebo Anette, australskou akvabelu, která vynalezla ženské plavky, či Sonitu, afghánskou raperku a aktivistku v exilu, Thérese, dobrou vílu pařížských babiček, Nellie, investigativní novinářku 19. století, maratonskou atletku Cheryl nebo Phúlan, královnu banditů a zastánkyni utlačovaných v Indii. Pénélope Bagieu črtá s lehkostí a finesou portréty těchto žen, svéhlavých bojovnic, které se dokázaly vzepřít tlaku společnosti a žít si svůj vlastní život. Kniha byla přeložena do více než 20 jazyků a v roce 2019 získala americkou cenu Eisner Award za nejlepší překladovou publikaci.... celý text

Komiksy Biografie a memoáry
Vydáno: , Lipnik
Originální název:

Coluttés, Des femmes qui ne font que ce qu'elles veulent, tome I & II


více info...

Přidat komentář

sBety
13.10.2023 4 z 5

Inspirativní ženy! Zejména ty, které se rozhodli měnit svět okolo sebe až v pozdějším věku. Dává mi to naději, že nikdy není pozdě otočit svůj život.
Trochu mi ale vadilo, že některé příběhy byly velmi krátké a brány moc hopem.

pani_ari
30.07.2023 5 z 5

Wow! Úžasný umělecký počin. Inspirativní dílo. Stačil mi pohled na obálku knížky v poličce knihovny, a hned jsem věděla, že z nás budou kamarádky. Já a ony, významné a odvážné ženy světového formátu. Bylo mi ctí Vás poznat!

Ráda bych vyzdvihla tři ženy, jejichž příběh mnou velmi citově zacloumal:
- Tove Jansson, malířka a tvůrkyně skřítků
- Georgina Reid, strážkyně majáku
- Thérése Clerc, pragmatická utopistka


kiris
14.04.2023 5 z 5

Nádherně zpracované i poučné, jen škoda, že komiks hodně zavání holčičí estetikou. Přítele, který byl z knihy nakonec nadšený, to zpočátku odradilo. A obávám se, že nebude jediný.

Čand@
15.02.2023 5 z 5

Skvelé! Prečo nám nikto nehovoril o týchto ženách už v škole? Prečo ich nie sú plné časopisy, knihy, médiá? Vyzerá to, akoby všetku múdrosť sveta vymysleli muži, všetko krásne umenie stvorili muži, za všetkým užitočným stáli len muži… pritom to tak nie je. Každú z nich som si našla, aby som si o nej prečítala viac. Je mi ľúto, že takmer žiadne z týchto mien som doteraz nepoznala. Som nadšená. Veľmi inšpiratívne. Aj keď napr. Shaggs sú podľa mňa v tomto výčte trochu naviac, keďže, pokiaľ sa dá usudzovať z dostupných prameňov, v ich prípade išlo skôr až o maniakálnu neústupnosť ich otca než o ich vlastnú túžbu niečo dokázať.

trudoš
12.12.2022 4 z 5

Komiks, jehož cílem je inspirovat myšlenkou, že když máte odhodlání a vůli, můžete dosáhnout prakticky čehokoli.
Pénélope Bagieu uchopila historickou stránku biografií „žen, které měly odvahu stát si za svým“, s hravostí sobě vlastní a to jak výtvarně, tak obsahově. Zjednodušené životopisy jdou často jen po povrchu událostí, aby měl čtenář možnost se zorientovat v čase, prostoru a společenském zázemí. Přesto je zde spousta zajímavostí, ke kterým se běžně nedostanete a navíc vás listování jednotlivými osudy motivuje k dalšímu bádání po té které protagonistce, což považuji za velké plus. Nehledě na skutečnost, že autorka nepředstavuje primárně notoricky známá jména, jež byste v podobné publikaci automaticky čekali. Kromě asi tří-čtyř jmen mi vlastně jen málokterá „nebojsa“ něco říkala, ať už jde o kulturu, vědu či sport.
Slabinu komiksu tak vidím pouze ve dvou drobnostech – v časově neuspořádaných kapitolách a v tendenci bagatelizovat temnější odstíny charakterů kontroverzních osobností.

pakoshka
20.02.2022 5 z 5

"30 portrétů neprávem více či méně pozapomenutých neohrožených žen napříč zeměkoulí i dějinnými epochami. Najdete tu například Margaret, herečku a hollywoodskou specialistku na padoušské role, Agnodiké, gynekoložku ve starověkém Řecku, která se musela převlékat za muže, aby se mohla věnovat svému povolání, apačskou válečnici a šamanku Lozen anebo Anette, australskou akvabelu, která vynalezla ženské plavky, či Sonitu, afghánskou raperku a aktivistku v exilu, Thérese, dobrou vílu pařížských babiček, Nellie, investigativní novinářku 19. století, maratonskou atletku Cheryl nebo Phúlan, královnu banditů a zastánkyni utlačovaných v Indii."

Naprosto skvělý. Zábavně podaný, hezky ilustrovaný, plný informací a velkých žen v průběhu věků. Bichle ideální do křesla, kde jsem si každej večer přečetla jeden, dva komiksy o některé z dam, které (ne)nápadně měnily svět.

CervenaVeronika
04.01.2022 5 z 5

Překrásná kniha plná někdy hlubokých a zajímavých příběhů několika žen, které se nebály býti hrdými ženami.

Štítky knihy

ženy medailony osobností

Autorovy knížky

Pénélope Bagieu
francouzská, 1982
2021  95%Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým