palladium palladium komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velice kvalitně napsaná kniha, na úrovni skvělých zahraničních autorů. Trochu mě překvapilo téma židů a jejich utrpení během druhé světové války. Začátek knihy byl takový milý, ale pak se to rozjelo do věcí, které jsem nečekal (neměl jsem načtené anotace knihy). Kniha je skvělá, ale pro mě je toto těžké téma, které samozřejmě vím že je mezi námi, ale nepotřebuji si to nějak připomínat čtením detailního popisu utrpení.

26.02.2021 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Krásně vystavěný příběh, který se dá chápat v mnoha rozměrech. Ukázka dospívání a dospělosti, přemýšlení dítěte, přechod do stáří. Nebo pohled chování společnosti vůči duševně chorým. A to vše je skvěle napsáno a čtivé. Přitom lehké čtení, bez hororových pocitů nebo depresivních scén. Moc pěkné.

13.02.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Čtivé fantasy, rychle jsem to zhltnul jako malinu. Snad jen místy až příliš detailní popisy myšlenkových pochodů hlavní postavy. Nicméně velmi pěkně vykreslený svět budoucnosti vše předčí. A příběh je skvělý.

10.05.2021 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Ačkoliv je příběh knihy jednoduchý, má hloubku. Lze v něm najít hodně paralel s životem a otázkami, které řešíme i v dnešním světě. Kniha je útlá, přečtená hned. Nejvíc si pamatuji odhodlání a boj. Je to ukázka přístupu k životu lidí dřívějších dob, kdy byl život tvrdý. Také respekt, úcta a poctivost, takový tvrdý ale správný život. Také s čím člověk bojuje, když se rozhodne pro nějaký úkol, jak ho mysl svádí na scestí. Je tam toho hodně.

24.02.2021 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Skvělé sci-fi, kéž by takto vypadaly všechny. Místo to bylo až moc výpravné a popisující trochu moc do detailu motivace postav, ale to neubírá na skvělé kvalitě této knihy. Popis mimozemské rakety a dění ve vesmíru byl udělaný tak skvěle, že jsem si to dokázal do detailu představit.

17.03.2021 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Jedno z nejlepších sci-fi co jsem četl. Poutala mě celá kniha. Akorát jsem bohužel nepochopil některé věci, až po přečtení doslovu. Možná bych doporučil přečíst si ho jako první.

21.04.2022 5 z 5

Zábavnou formou líčený život stoletého staříka. Současnost se střídá s příběhy z celého jeho života. Současnost je hlavně pro pobavení. Příběhy z jeho života jsou takové karikatury historických událostí uplynulých sta let, když on prožívá dobrodružný život a je shodou náhod přímo u těch událostí, mluví s vůdci, revolucionáři atd. Osobně znám některé z líčených míst a událostí a jejich popisy sedí.

31.03.2021 4 z 5

Kámen mudrců Kámen mudrců Johanes Anker Larsen

Je až neuvěřitelné, že je možné napsat tak skvělé dílo. Kniha o božství, o osvícení, o cestě životem, jeho smyslu, ale také o lucidním snění nebo obyčejném životě. Nejen že se skvěle čte, je plná skvělých věcí k zamyšlení a umí člověka ovlivnit už jen tím, že ji čte. Autor je génius.

08.07.2022 5 z 5

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) Viktor Emil Frankl

Ačkoliv jde o líčení koncentračního tábora, dílo nezpůsobí nespavost nebo hrůzné představy před očima. Autorovi se daří líčit věci z hlediska pozorovatele, což je vzhledem k tomu, že koncentrák prožil, obdivuhodné. Knížka je útlá, ale dodá hodně materiálu k přemýšlení. Posunula můj pohled na život.

08.05.2022 5 z 5

Kniha o tichu Kniha o tichu Josef Formánek

Kniha se dotkla mého ticha, jak autor nazývá ten klid v nás, který je za vším, i když ho zrovna necítíme. Je to ten klid, který je stavem co nejde popsat, protože promlouvá jen tichem.

10.10.2023 4 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Kniha mě vůbec neoslovila, mluví pro mě podivným jazykem. Chce abych věřil, neříká proč. Chce abych měnil své myšlenky bez nutné práce na svém nitru, ale to je podle mě nefunkční. Důležitá je změna v podhoubí, na základě kterého se myšlenky vytváří. Jde především o práci se stíny atd. Toho se kniha nedotýká, z mého pohledu je povrchní a jejím čtením se lidé nasměrují na špatnou cestu. Řekl bych, že čtením té knihy se člověku doslova snižuje IQ. Na konci výčet nemocí a čím jsou údajně způsobené. Kde se vzal? Možná je to dobré, když někdo nebere knihu vážně a bere ji jen jako jakýsi myšlenkový fantazijní výplod vhodný pro možnou inspiraci. Já takovému stylu nerozumím, neoslovuje mě.

05.08.2022 odpad!

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Pěkné sci-fi, celá kniha mě poutala. Fantastické nápady, i ten pojem piknik u cesty, tak jak je v knize myšlený, je vtipný a zajímavý, k zamyšlení o naší důležitosti. Trochu zklamal poněkud naivní konec.

21.04.2022 4 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Tento díl byl pro mě poutavější než první, který byl na mě až moc výpravný. Tady autor více popisuje emoce a motivace postav. Je to vše naprosto uvěřitelné a představitelné, bravurní. Popisy vesmírných útvarů jsou velice barvité a rozvíjejí fantazii, moc se mi to líbilo. Příběh je také velice pěkný, je to lahůdka.

05.04.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Skvělý fantazijní svět, který mě strhnul a upoutal. Přitom kniha nebyla vtíravě intenzivní, že bych ji musel číst na jeden zátah.

09.02.2021 5 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Napsaná jednoduchým jazykem a přitom se dotkla hlubokých věcí ve mě. Knížka ukazuje, že lidé s autismem mají zcela stejné nitro jako "normální" lidé, jen mají určitou indispozici. Je to vynikající četba jednak pro celkový náhled na hendikepované lidi, ale například pro uvědomění si hodnot v životě člověka. Autor píše velice krásným jazykem a v knížce jsou i krátké povídky k zamyšlení.

13.07.2020 5 z 5

Dítě na vlastní pohon Dítě na vlastní pohon William Stixrud

Jedna ze skvělých knih o rodičovství. Není pro mě úplně top, ale tak polovina mě velmi oslovila. Autoři na základě své praxe psychologů říkají, že nemáme po dětech chtít, aby byly něčím co nejsou. Člověk může být naprosto šťastný a úspěšný i když nevystuduje vysokou školu atd. Máme nechat na dětech, aby si samy vybraly co chtějí dělat a čím chtějí být. Vědí to lépe než my.

31.12.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Opět skvěle čtivá kniha s příběhem, který mě bavil. Na můj vkus se tam moc rozebíralo přemýšlení hlavní postavy o tom coby kdyby a proč to a tamto. Příběh neodsýpal, místy jsem přeskakoval odstavce a celé stránky abych se posouval v příběhu rychleji kupředu. Ale stále pěkná kniha a ty popisy vnitřních pochodů beru jako ženskou záležitost, takže pro ženy je to asi zábavné a já se poučil, jak to mají. Závěr byl strhující. Těším se na pokračování.

07.05.2021 4 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Být to film, je to pořádné akční sci-fi. Něco jako Hvězdné války. Děj jsem hltal, pěkně to odsýpá. Vyhovuje mi, že to není srdceryvné, že bych z toho nemohl spát. Je to lehké čtení, i když je to místy řežba.

30.04.2021 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knihu jsem dočetl pouze do jedné třetiny a odložil, nějak mě nezaujala, neudržela mou pozornost. Styl vypravěče mě nezaujal. Přišlo mi to jako nějaký rádoby humor na těžká témata. Také téma druhé světové války a její oběti nerad řeším. Stačí mi o těchto věcech vědět, nepotřebuji si "užívat" nešťastné příběhy lidí.

18.03.2021 2 z 5

Cesta psychonauta. Díl první Cesta psychonauta. Díl první Stanislav Grof

Souhrn zkoumání Stanislava Grofa. Dává důraz na to, že současný psychiatrický pohled je nevyhovující a je potřeba přijmout nové paradigma, že psychika člověka je tvořena nejen jeho životem po narození, ale také porodem, životem plodu v matčině lůně a částí, kterou Grof nazval transpersonální. Jde o lidské nevědomí, které je nezávislé na mozku. Grof došel po šedesáti letech zkoumání k tomu, že není možné, aby vše co lidé prožívají ve změněných stavech vědomí vznikalo v mozku. Grof to považuje za prokázané. Já sice takové důkazy nemám, ale osobně mi to připadá logické. Pokud totiž toto paradigma přijmeme, život dává smysl. Zatímco považovat sám sebe za projev náhodného jevu hmotného světa, smysl nedává. Stačí si dát otázku, co tedy bylo před velkým třeskem? Je nesmyslné, aby nebylo nic, pak se najednou objevil velký třesk "z ničeho nic". Nejen proto si myslím, že Grofovy závěry jsou správné.

06.06.2023 5 z 5