Kámen mudrců

Věhlasný duchovní román dánského mystika a dramatika, oceněný v době svého prvního vydání jako nejlepší skandinávský román roku; jeho celosvětový úspěch je zapříčiněn jednak brilantním literárním zpracováním, jednak skutečností, že jako jeden z mála vede čtenáře až k nejzazším hlubinám poznání. V roce 1923 vypsalo nejvýznamnější dánsko-norské nakladatelství Gyldendal velkou soutěž o nejlepší dosud nepublikovaný skandinávský román. Anker Larsen měl doma rukopis, který mu velmi ležel na srdci: po léta nosil tento román v sobě, než jej zpracoval. Nevěřil, že by se o něj někdy nějaký nakladatel mohl zajímat. Tlusté knihy byly z módy a kromě toho to nebyla lehká četba. Přesto po dlouhém váhání poslal kopii. Když si však později přečetl, kolik rukopisů došlo z celé Skandinávie, rozhodl se svůj rukopis raději stáhnout. Domníval se, že nemá šanci, porota přece nebude mít trpělivost přečíst více než deset stránek! Štěstí však visí na hedvábné niti. Herec, který měl hrát hlavní roli v nové hře v divadle královny Dagmar, náhle onemocněl. Nastal velký zmatek. Kdo by ho mohl nahradit? Anker Larsen se nabídl, že jeho roli převezme, a byl tím tak zaměstnán, že zapomněl svůj rukopis stáhnout. Když šel o několik dnů později do nakladatelství Gyldendal, bylo již pozdě. Nikdo nevěděl, kde kopie obíhá: v Kodani, v okresech, v Norsku? O půl roku později udělila porota, sestavená ze známých spisovatelů, literárních kritiků a a nakladatelů jednomyslně první cenu neznámému autorovi „Kamene mudrců“. Kniha vyšla v nákladu 20 000 exemplářů a byla do týdne rozebrána. Při svém vydání vzbudila takovou senzaci, že se Anker Larsen stal naráz světoznámým. Přesto se k ní někteří kritikové stavěli rezervovaně či nerozhodně. Byli upoutáni mistrovským sdělovacím stylem, ale nepochopili, že zkušenost věčnosti, základní myšlenka všech jeho děl, byla pro spisovatele realitou stejně skutečnou jako svět hmatatelných viditelných věcí, neoddělitelnou částí jeho bytí. Dílo Ankera Larsena je natolik nosné a nadčasové, že nachází i po létech široký okruh příznivců z celého světa. http://gnosis9.net/obchod/?24,kamen-mudrcu...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23259/kamen-mudrcu-bqm-23259.jpg 4.686
Vydáno, Avatar

De Vises Sten, 1923

Kniha Kámen mudrců

deirdre

Výnimočná kniha. Naozaj je v nej ukrytá hlboká životná / duchovná múdrosť.

Sambóši

(+ SPOILER) Jednoznačně mě tato kniha chytila za srdce, velký duchovní přesah, rozličné osudy směřující ke stejnému cíli odlišnými cestami. Chvílemi jsem měl mrazení v zádech. Kapitolu, kde se Týna vrací s manželem od Kandidáta mě dostala, tak že se budu smát ještě celou zimu.

knihyKeMne

Pozoruhodná kniha, opravdu pozoruhodná.

Začátek mi atmosférou silně připomněl knihu Malý Bobeš, celých 100 stran, to jsem ještě netušila, že dětství záhy skončí, a teprve začne ta síla.

Kniha mi neustále něco připomínala; tu Alchymistu, tu Danteho Peklo, tu Rady zkušeného ďábla, tu moderní ezo knihy z nejrůznejších oblastí duchovna. Je v ní vše. Slovy to ani nejde vyjádřit. Je to poklad. Je to kámen mudrců.

A... Našla jsem tam i soukromé poselství pro sebe. Jako by bylo vězeno, že to budu číst. Ta slova mě hluboce zasáhla.

Podobně jako jiná pasáž, která mě rozrušila, pro mě velmi překvapivá slova Zlého:
"Modlitba je totiž magie, víš. Když člověk vzývá, vždycky někdo přijde, někdy je to 'anděl', ale někdy třeba ďábel. Modlil ses mnoho, a přišel jsem já. Budu poctivý a řeknu, že když se přestaneš modlit, zmizím eo ipso. Můžeš to zkusit. Rozsviť lampu, zápalky leží na židli. Až bude lampa rozsvícena, zmizím. Nesnesu jiné světlo než své vlastní. Právě jako lidé, kteří jsou stejného ducha jako my. Ale když se budeš modlit, zase se vrátím. Stojí psáno: Proste a bude vám dáno, ale nestojí tam, co dostanete."

monca6676
11.09.2018

Četla jsem ji v létě asi před dvěma roky. Ještě teď, když si na ni vzpomenu, cítím rosu i východ slunce. A taky vím, že tam byla odpověď na otázky mé tápající a hledající duše - a jiná, než bych vědomě čekala. Budu si ji muset přečíst znovu - někdy... Měla jsem ráda postavy, které tu vystupovaly. A pocit smíru v závěru. Příště tam možná objevím něco úplně jiného. Je tam mnoho postav a mnoho osudů a vyprávět je a zjednodušit by je příliš banalizovalo, a tahle kniha rozhodně banální není :-)

Jacck
13.08.2018

Je to bezpochyby dobré dílo plné duchovní moudrosti, přesto mám po dočtení trochu smíšené pocity. Může za to zejména dějová linie týkající se okultismu, astrálního cestování, setkání s ďábly a anděly, jasnovidectví, přestav nebe a pekla, theosofie. Toto si autor mohl odpustit, protože jsou to nemysly a kazí to prožitek z jinak skvělého díla. Pokud jde o samotné duchovno, tak v knize není převratného, co by člověk nenašel jinde, třeba u Mistra Eckharta (kterého Larsen bezpochyby znal), a kterého v knize reflektuje zejména skrze postavu Holgera Vdovina - nic nemít, nic nechtít, nic nevědět. Prostě Bůh je tam, kde není ego.

asakz
05.12.2017

Skoro se neodvažuji psát komentář k tomuto veledílu. Život ve všech svých podobách, krásných i krutých, vystupuje z pera autora v příběhu několika postaviček zastupujících různé typy lidí, na nichž může pozorný čtenář pozorovat zákonitosti a záludnosti světa od pohlavního pudu až po sofistikované duševno a duchovno, jež přesahuje veškerá slova. Kniha je skutečně transformativní a každý, kdo hledá ... lásku, smysl života, pravdu, Boha, cokoliv ..., by si ji měl přečíst, protože v ní zaručeně pro sebe něco najde. Opravdu mne nenapadá žádná další kniha, která by měla srovnatelnou hloubku.

31.10.2017

Prvních sto stran jsem měla skutečně problém s orientací "kdo je kdo". I když každodenní vesnický život byl popsán velmi poutavě, ztrácela jsem se chvílemi ve spoustě mužských a ženských jmen, kterým jsem nedokázala přiřadit tvář a zasadit je zpětně do děje. Potom se to ovšem změnilo a zcela jistě na tom budou mít zásluhu ty překrásně lidské myšlenky, které jsou ve své podstatě naší přirozeností, ale my jsme se jim naučili říkat duchovní. A celý svět, tak jak jej žil Kandidát, Dahl, Barnes i Holger, se mi stal blízkým, abych v některých chvílích jen zalapala po dechu. To když hlavní hrdinové prožívali to, co jsem kdysi prožila já sama nebo mi některé přemýšlení a cítění bylo tak blízké. A tak se člověk sám stává nejen čtenářem, ale také postavou z knihy. Možná jen jednou z nich. Nebo všemi najednou.

gleti
15.10.2017

Mystický román, v němž Pravda života je ukryta pod takovou vrstvou slov, že povrchnímu čtenáři unikne.

Zvěrolékař mezi nebem a zemí
Zvěrolékař mezi nebem a zemí