Kámen mudrců

Věhlasný duchovní román dánského mystika a dramatika, oceněný v době svého prvního vydání jako nejlepší skandinávský román roku; jeho celosvětový úspěch je zapříčiněn jednak brilantním literárním zpracováním, jednak skutečností, že jako jeden z mála vede čtenáře až k nejzazším hlubinám poznání. V roce 1923 vypsalo nejvýznamnější dánsko-norské nakladatelství Gyldendal velkou soutěž o nejlepší dosud nepublikovaný skandinávský román. Anker Larsen měl doma rukopis, který mu velmi ležel na srdci: po léta nosil tento román v sobě, než jej zpracoval. Nevěřil, že by se o něj někdy nějaký nakladatel mohl zajímat. Tlusté knihy byly z módy a kromě toho to nebyla lehká četba. Přesto po dlouhém váhání poslal kopii. Když si však později přečetl, kolik rukopisů došlo z celé Skandinávie, rozhodl se svůj rukopis raději stáhnout. Domníval se, že nemá šanci, porota přece nebude mít trpělivost přečíst více než deset stránek! Štěstí však visí na hedvábné niti. Herec, který měl hrát hlavní roli v nové hře v divadle královny Dagmar, náhle onemocněl. Nastal velký zmatek. Kdo by ho mohl nahradit? Anker Larsen se nabídl, že jeho roli převezme, a byl tím tak zaměstnán, že zapomněl svůj rukopis stáhnout. Když šel o několik dnů později do nakladatelství Gyldendal, bylo již pozdě. Nikdo nevěděl, kde kopie obíhá: v Kodani, v okresech, v Norsku? O půl roku později udělila porota, sestavená ze známých spisovatelů, literárních kritiků a a nakladatelů jednomyslně první cenu neznámému autorovi „Kamene mudrců“. Kniha vyšla v nákladu 20 000 exemplářů a byla do týdne rozebrána. Při svém vydání vzbudila takovou senzaci, že se Anker Larsen stal naráz světoznámým. Přesto se k ní někteří kritikové stavěli rezervovaně či nerozhodně. Byli upoutáni mistrovským sdělovacím stylem, ale nepochopili, že zkušenost věčnosti, základní myšlenka všech jeho děl, byla pro spisovatele realitou stejně skutečnou jako svět hmatatelných viditelných věcí, neoddělitelnou částí jeho bytí. Dílo Ankera Larsena je natolik nosné a nadčasové, že nachází i po létech široký okruh příznivců z celého světa. http://gnosis9.net/obchod/?24,kamen-mudrcu...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23259/big_kamen-mudrcu-bqm-23259.jpg 4.699

Vydáno: , Avatar

De Vises Sten, 1923

Kniha Kámen mudrců

painthers
04.07.2021

Duchovní román, který na příběhu vesnice vypravuje různé cesty duchovního růstu. Poměrně dobře se čte a někdy jde opravdu až do velké hloubky abstrakce a duchovních myšlenek, což mám ráda. Na druhou stranu - kniha na mě byla poměrně dlouhá a poslední třetinu už jsem ji četla spíše na tlak. V části o Dahlově ezoterické škole a astrálnímu cestování se mi také zdála trochu přitažená za vlasy. Mnohé myšlenky knihy jsou ale nadčasové a důležité.

“Skrytý příbytek boží je u silnice, a je tak otevřený, že si ho nikdo nevšímá.”

“Učinil jsem z boží zahrady letohrádek. Nyní je mi zabráněno v ní pracovat.”

“Ten, jehož mysl je nevinná, vidí zahradu nevinnosti. (…) Ráj je. Je přístupný. Vždy však jen pro jednoho. Každému se otevírá jeho klíčem, není otevřen pro hromadné vpády na vstupenku reformy.”

vendy246
16.04.2021

Vyprávění o lidech z jedné vesnice, jejich duchovním růstu a různých životních cestách. Kámen mudrců se čte hezky a pomalu, protože člověka přiměje přemýšlet, chvílemi až meditovat. Anker Larsen věděl všechno už před sto lety. Nádherné čtení nejen pro ty co mají podezření, přání nebo zkušenost, že duše je věčná.

Elea
09.01.2021

Vynikající kniha, která dokazuje, že dobrá literatura nestárne. Kniha popisuje různé cesty duchovního růstu a záleží jen na každém z nás, kterou si vybereme a kam až dojdeme.

vlkcz
26.12.2020

Lahůdka pro vybrané publikum. A i když se to nezdá, dnes je to publikum mnohem širší. Tenhle duchovní román je nadčasový. Zatímco ve své době ho šlo brát hlavně jako polemiku s křesťanstvím a teozofií, dneska se, myslím, čtenář bude soustředit na obecné věci. Přesto, že jde hlavně o myšlenky, ani ty příběhy nejsou vůbec špatné. A nakonec ani to velice pozvolné tempo není na škodu.

deirdre
12.08.2020

Výnimočná kniha. Naozaj je v nej ukrytá hlboká životná / duchovná múdrosť.

Sambóši
30.05.2020

(+ SPOILER) Jednoznačně mě tato kniha chytila za srdce, velký duchovní přesah, rozličné osudy směřující ke stejnému cíli odlišnými cestami. Chvílemi jsem měl mrazení v zádech. Kapitolu, kde se Týna vrací s manželem od Kandidáta mě dostala, tak že se budu smát ještě celou zimu.

knihyKeMne
05.02.2020

Pozoruhodná kniha, opravdu pozoruhodná.

Začátek mi atmosférou silně připomněl knihu Malý Bobeš, celých 100 stran, to jsem ještě netušila, že dětství záhy skončí, a teprve začne ta síla.

Kniha mi neustále něco připomínala; tu Alchymistu, tu Danteho Peklo, tu Rady zkušeného ďábla, tu moderní ezo knihy z nejrůznejších oblastí duchovna. Je v ní vše. Slovy to ani nejde vyjádřit. Je to poklad. Je to kámen mudrců.

A... Našla jsem tam i soukromé poselství pro sebe. Jako by bylo vězeno, že to budu číst. Ta slova mě hluboce zasáhla.

Podobně jako jiná pasáž, která mě rozrušila, pro mě velmi překvapivá slova Zlého:
"Modlitba je totiž magie, víš. Když člověk vzývá, vždycky někdo přijde, někdy je to 'anděl', ale někdy třeba ďábel. Modlil ses mnoho, a přišel jsem já. Budu poctivý a řeknu, že když se přestaneš modlit, zmizím eo ipso. Můžeš to zkusit. Rozsviť lampu, zápalky leží na židli. Až bude lampa rozsvícena, zmizím. Nesnesu jiné světlo než své vlastní. Právě jako lidé, kteří jsou stejného ducha jako my. Ale když se budeš modlit, zase se vrátím. Stojí psáno: Proste a bude vám dáno, ale nestojí tam, co dostanete."

monca6676
11.09.2018

Četla jsem ji v létě asi před dvěma roky. Ještě teď, když si na ni vzpomenu, cítím rosu i východ slunce. A taky vím, že tam byla odpověď na otázky mé tápající a hledající duše - a jiná, než bych vědomě čekala. Budu si ji muset přečíst znovu - někdy... Měla jsem ráda postavy, které tu vystupovaly. A pocit smíru v závěru. Příště tam možná objevím něco úplně jiného. Je tam mnoho postav a mnoho osudů a vyprávět je a zjednodušit by je příliš banalizovalo, a tahle kniha rozhodně banální není :-)