Kniha o tichu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nejosobnější kniha autora. Přestože není primárně o něm, ale o jeho blízkých, věcech mezi nebem i zemí a tichu. Sám autor jako anotaci ke knize napsal: „Je jiná než moje ostatní. Je o klidu. Je jinak psaná. Sama se poskládala podle toho, koho jsem potkal. Stal se ze mne obyčejný vypravěč neobyčejných příběhů opsaných od života.“

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449889/big_kniha-o-tichu-8ha-449889.jpg 4.1173
Nahrávám...

Komentáře (52)

Kniha Kniha o tichu

petula22
dnes

Velmi silná kniha o poznání sebe sama. Budu ji mít dlouho v myšlenkách ...upřímně, hodně mi dala...

lue
14.11.2022

Plný počet. Upřímná kniha. Nejvíc mě bavil malý Pepíček.


HanWali
22.07.2022

Krásné se četla, navodí ve Vás určitý klid a donutí k zamyšlení

cornetka
18.04.2022

Kniha plná zajímavých myšlenek, úvah a životních příběhů.

michal2601
17.02.2022

Po dlouhé době kniha českého autora, která mě skutečně oslovila - svojí lidskostí, klidem a vyrovnaností, hlubokými myšlenkami, tichem, hrou se se slovy i prostým prožíváním...

eva3992
13.02.2022

Příběhy z autorova života, o lidech, které potkal, kteří ho něčím zaujali nebo inspirovali. O jeho přátelích, ale i o cizích lidech, kteří mu vstoupili do života. Příběhy smutné i úsměvné, ale hlavně ze života. Tato kniha může být cesta k Tichu, cesta k Bohu, ale také jen příjemné zastavení v dnešním světě.

Před časem jsem četla autorovu knihu Umřel jsem v sobotu, která se mi moc líbila, ale tato ji ještě několikrát překonala. Příběhy lidí, se kterými bych se hned ráda potkala. Spoustu z nich to mělo v životě těžké, ale dokázali se zvednout a jít dál, včetně autora.

Příběhy, které nás donutí k zamyšlení a vyvolají spoustu emocí. Tak krásně napsané a popsané, kolikrát jsem se u čtení usmívala a zároveň mi tekly slzy dojetí. Toto je rozhodně kniha, kterou si v životě ještě několikrát přečtu.

Nesmím zapomenout na ilustrace, které nám ještě více přiblíží jednotlivé lidské příběhy.

Za mě je toto jedna z nejsilnějších knih, které jsem četla, ač jsem to vůbec netušila, že by mě mohla takto zasáhnout. Děkuji.

Nezapomeňte na úsměv a laskavost

Jana_Hlus
02.01.2022

Přečetla jsem všechny autorovy knihy, tato byla překvapivě asi nejslabší. Začátek byl velmi dobrý, měla jsem pocit, že mezi řádky objevím "NĚCO" zásadního, ale očekávání se nenaplnilo, text se v druhé části rozplizl do podivných historek bez nějakého většího přesahu a dějové gradace. "Kniha o tichu" dostála svému názvu, přestože je velice osobní, zapůsobila na mne dojmem, že toho neměla příliš co sdělit. Aspoň teda mně a v tomto okamžiku, možná, pokud bych se k ní vrátila v jiné životní etapě, tak by se rozpovídala...Kdoví?

Zknihydohlavy
01.01.2022

Na doporučení kamaráda jsem si tuto nejnovější knihu od Josefa Formánka přečetl (jinou jsem od něj zatím nečetl). Zhruba první čtvrtina mi stylem a obsahem připadala, jako by ji napsal Charles Bukowski (kterého zrovna nemusím). A nebyla to nejspíš náhoda, protože Bukowski je podle všeho jeden z autorových vzorů a několikrát jej v knize zmiňuje.

Autorovo nalezení Boha

No naštěstí pro mě, zbytek knihy už Bukowského nepřipomínal (možná zase spíš Eat, pray, love, ale tím si nejsem jistý, protože tu jsem nečetl). Vzato kolem a kolem, Kniha o tichu je zajímavé dílo, které nabízí mnoho podnětů k zamyšlení. Josef Formánek popisuje střípky ze svého života a nabízí čtenáři své vnitřní pocity a přesvědčení, která se týkají jeho (asi vcelku) nově nalezené víry v Boha. V důsledku toho je kniha docela ezoterická a spirituální. Na můj vkus možná až příliš, ale zase musím uznat, že autor své myšlenky nebo názory ohledně víry nikomu necpe. Předně popisuje své spojení s Bohem tak, že jej nevidíme, ale cítíme. Je to jako s matematickou funkcí f(x), kterou můžeme sledovat i přesto, že (x), tedy to, z čeho je funkce odvozená, nám zůstává skryté. Z projevu autora pak také vyplývá jeho pojetí Boha jako něčeho vyššího, nepoznaného a nepochopitelného; něčeho, co nás přesahuje. Netrvá ani vždy na označování toho nečeho jen jako Boha a na mnoha místech užívá například označení „Stvořitel“, „Vesmír“, „Universum“ nebo „Alfa Omega“. Zřejmý je také autorův otevřený postoj k ostatním náboženstvím, v jejichž středu je beztak ten stejný Bůh, byť se může nazývat různě (vedou k němu různé cesty). Stejně tak se autor na několika místech v knize hlásí k myšlence, že Bůh je ve skutečnosti v každém z nás jednoduše proto, že Bůh je součástí světa, ve kterém žijeme (nepsal tohle původně Komenský?). Právě díky těmto neagresivním názorům nabízí kniha navzdory svému spirituálnímu a náboženskému kabátu celkem nerušivým způsobem podnět k zamyšlení o životě bez ohledu na náboženství.

1