pakoshka pakoshka komentáře u knih

Hlubina Hlubina Nick Cutter

Představa, že jsem se svým strachem z vody zavřená v nějaký rourovitý stanici jedenáct kilometrů pod hladinou moře je sama o sobě tak tísnivá, až mě jímá hrůza. Bohužel ale v Hlubině mi něco chybí. Nebo naopak možná přebývá, ani nevím, proč mi to přišlo už moc za vlasy. Jsem drobet zklamaná, protože Cutterův Oddíl považuju za jednu z nejlepších knih a Hlubinu jsem si velmi šetřila, ale... Nesedlo si to.

23.07.2022 3 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Petra Soukupová to prostě umí a na mě to působí vždy. Trošku víc se mi líbily povídky Zmizel a Věneček. Nakrátko je zfilmovaná, najdete ji na Netflixu.

28.06.2022 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Asi nejlepší kniha zasazena do doby budování socialismu.

22.06.2022 4 z 5

Hyena Hyena Hana Lundiaková

Literatura MÁ BUDIT EMOCE a to Hyena přesně dělá. Jsem prosycena štítivostí k prvotřídnímu alkoholikovi Adamovi, je to nechutný ožralecký hovado (kterých je okolo v reálu taky dost). Konec byl za mě až-moc-za-vlasy, ale jinak jsem těch 130 stránek spolkla. Sice občas s obtížemi, zasekávalo se mi to v krku, naráz to nešlo, ale tohle je literatura, kterou chci číst. A necítím se blbě, že jsem se asi dvakrát uchechtla.

Sama pro sebe jsem si Hyenu srovnávala trochu s Macochou od Petry Hůlové, kterou jsem četla nedávno. Hyena je čtenářsky přívětivější, expresivnější. Veselé Vánoce!

01.06.2022 4 z 5

Muž na pokraji vzplanutí Muž na pokraji vzplanutí Jiří Hájíček

Po besedě s Jiřím Hájíčkem jsem dostala touhu si po roce zase přečíst nějakou jeho knihu a v knihovně mi padl zrak na útlou knihu haiku, o které byla řeč.

Přečteno na sluníčku u kávy a jahod se šlehačkou. Ideál.

28.05.2022 3 z 5

Můj syn feťák: skutečný příběh Můj syn feťák: skutečný příběh Eva Hacalová

Už roky jsem nečetla nic o drogové závislosti a zcela nepřekvapivě, i tady je podobný vzorec, jako všude jinde. Asi jako u všech feťáků. Oceňuji střídání pohledu matky a syna, ale chvílemi bych Moniku vyliskala. Vážně na začátku knihy řekla, že je lepší mít za syna feťáka, než homosexuála? Nejvíc líto mi bylo dcery Nely. Rodiče roky řeší bráchu feťáka, v jejím nejkřehčím věku dospívání, navíc viděla, že peníze toho umí spravit hodně... Docela by mě zajímal i její pohled.

Jednoduché čtení na víkend. Téma, o kterém by se mělo mluvit, hlavně mezi mladými.

23.05.2022 3 z 5

S večerem přichází tíseň S večerem přichází tíseň Marieke Lucas Rijneveld

S večerem přichází tíseň musíte strávit, jinak z ní budete nafouknutí jak Bunda. Silně naturalistický dílo. Víte co, občas když kniha obsahuje tolik temnoty, smrti, ropuch, hoven, sexuálního objevování, tak za tím vidím jen tu snahu co nejvíc šokovat, ale tady to není. Příběh plyne, myšlenky přichází a odchází, není to čtení na dva letní večery. Proč ty děti nikdo neviděl?

23.05.2022 4 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Dávejte si bacha, kdy, kde a o čom žertujete.

Nedávno jsem četla knížku, kde Žert četly asi desetiletý děcka. No nevím, co jim to dalo. I pro mě bylo tohle čtení dnes, v mých 30, úplně jiné, než když jsem se do Žertu pustila v maturitním ročníku.

13.05.2022 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Nečekala jsem, že si Eleanor tak oblíbím. Opravdu příjemné čtení s praštěnou hrdinkou a zvláštními lidmi, plné malinko cyničtějšího humoru, laskavosti, ale i vážnějších témat, bez patosu. Moc se mi to líbilo, až se sama divím.

30.04.2022 4 z 5

Pavouk v síti Pavouk v síti Magda Váňová

Tak jako všichni víme, že miluju český autorky, ale Váňová se mou oblíbenkyní asi nestane. Něco tak sexistickýho jsem dlouho nečetla. Neslyšela teda. Celou knihou se line výchova žen a dívek v jakési femme fatales. Protože dokud si neomotáš všechny starý páprdy v okolí, nejsi dostatečně ženská. A co na to, že jim nejsi ani schopna říct, žes přišla na návštěvu za přítelkyní a nechceš s nima sedět a kecat, nene, vždyť by se mohl alfasameček urazit, to si nemůžeš dovolit! Zázračná a veeelmi reálná tříměsíční proměna z uťápnuté introvertky, která se bojí pomalu vyrazit sama na nákup v sebevědomou ženu, která získá neuvěřitelně důležitý povolání, na který si nikdy ani nepomyslela a netroufla - asistenku. A po dalších pár měsících zvládne naráz několik věcí - psát dopis, poslouchat šéfa a zároveň naslouchat, zda už se dovařila voda v konvici. A manželova reakce? "Tohle ty doopravdy dokážeš?" Wow, tleskám. (A směju se tomu jako někdo, kdo takovou asistentku dělal pár let, shit :D)

A ta wtf jména - Bela, Maren, Urban, Lily, četla jsem vůbec českou knihu?

Audiokniha - hroznej ufňukanej, ukňouranej přednes, kdyby to bylo načteno dynamičtějším hlasem, možná by byla o stupínek lepší. Takhle vlastně sama nechápu, že jsem těch 18 hodin zvládla. Bylo to takový moje guilty pleasure, neuvěřitelně mě ta knížka srala, ale nějakým zvráceným způsobem mě přitahovala.

08.04.2022 1 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

14 dní mi trvalo, než jsem se dostala do půlky téhle útlé knihy. Teď jsem si ji dovolila nedočíst a jsem nejšťastnější. Bohužel nechytlo.

05.04.2022

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Pokračuju v krasojízdě a objevování našich autorek. Hlas kukačky jsem naposlouchala během 24 hodin (hodně cestování a nudné nákupy), ale že bych se nemohla odtrhnout... To ne. Pěkný, citlivý, samozřejmě válka, těžká doba, ale chybí mi tam trošku nějaká jiskřička. Jo a můj osobní problém, fakt nemám ráda v neerotických knihách popisy sexu.

Ale jo, za přečtení vlastně stojí a postupem času se propracuju k dalším knihám od Körnerové.

22.03.2022 4 z 5

Dámská jízda Dámská jízda * antologie

Ošklivější a lacinější přebal už snad nemůže existovat. Když se přes to ale přenesete, dostanete docela fajn sbírku povídek o ženách - psáno současnými ženskými autorkami pro současné ženské čtenářky. Obsahuje všechno - výbornou i trapnou povídku, ty dobré i ty horší.

20.03.2022 3 z 5

Kontinuita parku Kontinuita parku Petr Šesták

Tak, jak miluju současné české autorky, si snažím vybudovat vztah i k mužským autorům, ale moc mi to nejde. Kontinuita parku je neuvěřitelně obratně napsaný román, po stylistické stránce velmi jiný. Na mě moc. Na samotné sdělení jsem se pak nemohla ani pořádně soustředit. A že mě ten návrat na maloměsto zajímal.

19.03.2022 2 z 5

Macocha Macocha Petra Hůlová

No Ty-Vo-Le, tak jako taky jsem si na začátku myslela, že je to na mě nějaký moc rádobyuměleckyvolný či co, ale brzy jsem pochopila, že jde o myšlenkový tornádo brutálního alkoholika, kde se naprosto stírá rozdíl mezi realitou, snem, minulostí. Není to knížka, kterou si vytáhnete po dlouhým dni z knihovny a jen tak naslepo ji začnete číst. Já ji měla rozečtenou skoro měsíc a četla jsem ji výhradně venku, na procházkách mezi poli. On ten čerstvej vzduch je k ní potřeba. Není to masovka, vícero lidem se spíš nebude než bude líbit. Mně se vlastně líbila.

17.03.2022 4 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Petra Soukupová se čím dál víc prodírá na špičku mého neexistujícího seznamu nejoblíbenějších spisovatelů. A ač je Klub divných dětí primárně kniha pro děti, nikomu z nás neuškodí vrátit se o pár (desítek) let zpět. Zvlášť, když Soukupová opět staví na skvělé psychologii dětských postav.

15.03.2022 5 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Tak krásný!! Tak bolestivý. Úspornej styl minipříběhů na 50 slov nakonec řekne mnohem víc, než rozsáhlej román. Jsem nadšená z formátu, z obsahu, z toho, že jsem objevila další vynikající českou autorku!

13.03.2022 5 z 5

Queenie Queenie Candice Carty-Williams

Popravdě, od Queenie jsem nic nečekala, nelíbil se mi název, obálka a ani anotace, ale protože Host a taky protože názory holek s dobrým knižním vkusem, tak jsem ji v knihovně čapla, jakmile jsem ji uviděla mezi novinkama. A dobrý, na začátku mě Queenie hrozně srala, pak jsem ji začala chápat a trochu litovat, nakonec jsem jí fandila. Je to trochu (dost) předvídatelný, ale čtení to vůbec není blbý. Chytrý, lehce feministický, smutný i veselý. A i bělošky nesnáší sahání na vlasy. :-)

12.03.2022 3 z 5

Sentimentální román Sentimentální román Bianca Bellová

Dobrého pomálu.
Protože být tenhle románek (spíš novelka) obsáhlejší, tak se čtenář utopí v beznaději.
Přesně moje gusto.

01.03.2022 4 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

:D :D :D Vtipný. Ne horor. Vtipný. Bez atmosféry. Beze strachu. S nelogičností. S jedním hnusným okamžikem (poník!!) a wtf momentem, že racionálně založenýho Richarda nevyvede z míry obživlej zajíc v pracovně.

Líbí se mi jazyk, předpokládám, že velkou zásluhu na tom má překladatel.

28.02.2022 2 z 5