Hlubina

Šetřte si dech na poslední zaječení… Lidstvo decimuje v globálním měřítku podivná epidemie lidově označovaná jako Róza. Ti, kteří ji dostanou, začnou zapomínat – nejprve jen maličkosti, jako kde si nechali klíče… pak už ne takové maličkosti, jako jak řídit auto nebo písmena abecedy. Nakonec jejich těla zapomenou, jak fungovat. A moderní medicína je bezmocná. Hluboko v Tichém oceánu, na dně Marianského příkopu, byla objevena neznámá substance pracovně nazvaná ‚ambrózie‘ – která podle prvních zpráv dokáže vyléčit cokoliv. Je docela možné, že právě tohle by mohl být lék schopný poradit si s Rózou. Pro výzkum tohoto fenoménu byla jedenáct kilometrů pod hladinou oceánu vystavěna speciální výzkumná laboratoř Trieste obsazená trojicí špičkových vědců. Když se ale náhle přeruší spojení s ní, je do temných vod oceánu vyslána dvoučlenná záchranná výprava v naději, že záhadu vysvětlí… a místo toho se setká se zlem temnějším, než si kdo vůbec dokáže představit. Hlubina je dílem horor a dílem psychologická noční můra, kterou si nesmí nechat ujít žádný čtenář Stephena Kinga a Cliva Barkera - zvlášť pokud se bojí tmy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260836/hlubina-260836.jpg 3.256
Literatura světová, Horory, Sci-fi
Vydáno, Polaris

The Deep, 2015

Kniha Hlubina

veronika4001
05. listopadu

Příběh sepsaný s dokonale volenými slovy, výraziva upřednostněná pro hororové setkání s ambrózií byla užita způsobem, kterým příběh zaujal, ačkoliv tohle, domnívám se, nebyl záměr autora, protože jím užité výrazové prvky jsou pro horor typické. Ambrózie byla smrtelná a přitažlivá současně, lákala a nikdo jí nemohl odolat. Nepřevtělovala se, vnikala do lidí, kteří jí ovšem, z vědeckých důvodů, nemohli odolat. Byla rarita. Virus několik tisíc kilometrů pod mořem, kde měl možnost růst, absorbovat se, je výborným námětem a známkou atraktivnosti děje, protože tento děj se vždy bude vyvíjet, když je zde vědecký výzkum a s ním výzkumní pracovníci připravení na jakoukoli zvláštnost, která by znamenala posun ve vědě. Narozdíl od jiných podobných příběhů byl příběh Hlubina dotažen do konce a pozor(!) s vítězstvím viru. Takže nikoli idylický závěr, po kterém sáhne nejeden autor hororu, přitom závěr byl dotažen a zároveň ponechána možnost pokračování. Knihu, přes nízké hodnocení, doporučuji, protože pro mě znamenala ozvláštnění dvou večerů a tudíž únik od stereotypu.

cori

Hororový příběh je založený na hrátkách s psychikou lidí uvězněných na výzkumné stanici na dně oceánu. Jejich nepříjemné zážitky z dětství i strachy spojené s jejich dětmi se zde zhmotňují. Autor nešetří nemyslitelnými tělesnými nechutnostmi, kdy končetiny různě rosolovatí, lámou se, bulvy tečou, vypadávají, střeva vyhřezávají, apod. Pointa byla taková nijaká.

invocation11

Také nechápu tak nízké hodnocení. Pro mě bylo čtení jako návrat ke klasikám 90. let (Věc, Propast, Koule). Zrovna nedávno jsem překládala kapitolu věnující se bentické zóně a nedovedu si představit nic děsivějšího, než absolutní tmu a ticho podmořského dna. Ano, kdo nespatřil byť aspoň obrázek takové zubatky, těžko to pochopí, ale já ji vidět v reálu, jsem podě..ná strachy.

Kniha násobí naši tíseň, útočí na samotu, strach z neznáma i hmotu v tom nejzákladnějším slova smyslu. Původně jsem od knihy příliš nečekala, ale dostala jsem parádní atmosférický horor. Za mě rozhodně spokojenost.

Weelass

Po dokončení této knihy jsem se rozhodl, že na recenze a komentáře se budu dívat výhradně až po dočtení. Upřímně nechápu, proč Hlubina sklízí tolik negativní kritiky, protože za mě to byl velice čtivý a originální nervák.
Vzpomínkové vsuvky a noční můry hlavního protagonisty mě naopak hodně bavily. Bylo zajímavé se dozvědět, jak děsivou měl minulost. Zajímavé byly i dopisy doktora Westlakea.
Některé pasáže byly opravdu nechutné a hodně grafické a atmosféra temná, stísněná, autorem dokonale popsaná a já jako milovník hororů, obzvlášt těch z podzemí a temných prostor, jsem si četbu velice užil. Na knihu jsem narazil v knihovně náhodou, a když jsem uviděl horor ze dna Mariánského příkopu, zajásal jsem v duchu nadšením.
Závěr nevím jistě do jaké míry ho brát vážně, všiml jsem si i na jiných stránkách, že ho někteří nepochopili, ale mě to bylo celkem jasné. Jen možná trochu zbytečné, mluvím o té superfantasmagorické pasáži v předposlední kapitole.
Jinak jsem byl ale nadmíru spokojen a od autora si již brzy přečtu jeho předchozí knihu. Jen mě mrzí, že vzhledem k dlouhé odmlce a neoblíbenosti už další kniha v ČR nejspíš nevyjde.

wlado
22.11.2019

Rozporuplné pocity. Kniha sa miestami čítala dobre, no niekedy bolo tých "divov" až moc. Námet určite výborný, prostredie rovnako, no záver s podivnými tvormi sa mi nepáčil. Autor použil námety z viacerých kníh a filmov (Koule, Vec).

Ivan Kučera
14.05.2019

„Ticho je těď náš živel. Ticho a temnota.“ Od Nicka Cuttera sa mi veľmi páčil Oddíl, tak som si kúpil aj jeho druhý román. Hlubina je o poznanie temnejšia (áno, dá sa to), komornejšia a psychologickejšia. Pripomína Sféru, ale nakoľko ide o môj obľúbený román od Crichtona, tak mi to nevadilo, skôr naopak (ale treba dodať, že ku koncu už som rozpoznával oveľa viac „inšpirácií“, než len Crichtona, napr. som vycítil filmy Leviathan alebo Vec). Cutter sa nezaprie a ako v Oddíle, tak aj tu akonáhle dôjde reč na humusy, červy, krv, zvratky, hnis, sliz a iné podobné šťavnatosti, je kráľom. Bohužiaľ, po nezázračnej, ale zručnej prvej polovici, sa kniha preklopí do druhej. A nastáva problém. Postavy (až na excentrického brata a psa) nezaujímavé, plno klišé a ako bonus autor siaha po snoch, predstavách, víziách a spomienkach, vinou čoho dej upadá do strašnej monotónnosti a nakoniec ste radi, že je konečne koniec. Ako film by to bolo lepšie. Nie je to katastrofa, to určite nie, ale po Oddíle sa jedná o sklamanie; trochu ako keď jednotkár napíše písomku na trojku a vy sa tvárite, že ste to nevideli. Ale v duchu si poviete, že nabudúce si naňho už dáte majzla. Koniec mi pripadal odfláknutý (trochu ako Pod kupolou, stovky strán čakáte na vysvetlenie a nakoniec je "nijaké") a nedostatočne opísanú podmorskú základňu; vôbec som sa neorientoval v jej veľkosti a v tom, čo kde je.

Metla
05.04.2019

Vše podstatné o knize říká anotace: čtenář se vydává s hlavním hrdinou, veterinářem Lucasem, do hlubin Mariánského příkopu, kde temnota neznamená pouhý nedostatek světla. Ve stanici Trieste pracují vědci s neznámou látkou, která by mohla být pro lidstvo spásným všelékem. Skutečnost ovšem předčí ty nejstrašnější noční můry...
Kniha ve mně vyvolala příjemně mrazivé vzpomínky na Carpenterovu filmovou klasiku "Věc", prostor je samozřejmě mnohem izolovanější, postav méně, nechutností více a nechybí náležitá psychologická sonda především do duše hlavního hrdiny. Jeho flashbacky, různé traumatizující rodinné zážitky, byly svým způsobem děsivější než podmořská splatterpunková záplava morbidních hrátek s lidskou i zvířecí anatomií, hrozící čtenáře utopit v krvi a slizu.
Kdyby někdo "Hlubinu" natočil, hodně by se odehrávala ve tmě, byla by plná panického pobíhání, lekaček (tedy ponuré hudby, co z ničehonic zařve do uší kvůli kdejakému falešnému uprdnutí) a speciálních, žaludek obracejících efektů. U knihy je člověk odkázán na vlastní fantazii, intenzivnějšímu zážitku určitě pomůže nechat četbu na večer/noc, ideálně pokud nikdo jiný není doma.
Za první polovinu románu bych nadělila čtyři pochmurné hvězdy, s přibývajícími nechutnostmi dojem mírně klesal, ale hřebíček pod "pouhých" 70% autor zatloukl během posledních pár desítek stran. Některé věci prostě působí lépe, když jsou jen naznačeny. Snaha o detailní vysvětlení může zavánět pitomostí a kýčovitostí, jak se tomu bohužel do značné míry přihodilo i v tomto případě. Závěr připomínal chaotické klubko neuvěřitelně zlých snů - pořád jsem čekala, až se Luke konečně probudí s rukou v nočníku... což by možná bylo lepší než finální pointa. Nejprve jsem myslela, že je to dáno mládím a nezkušeností Nicka Cuttera (nebo Craiga Davidsona, jak je libo), ovšem vypsaný čtyřicetiletý fotr si zkrátka nezaslouží shovívavé přimhouření očí.
Lehce rýpnu také do překladu - že si jednoruký člověk zakryje obličej dlaněmi, to ještě může být autorův lapsus, ale opakované nevhodné použití slova "patetický" už jde čistě na vrub překladatele.

CharlesWard
18.02.2019

Jsem bohužel zklamán. Skvělý začátek a poměrně zajímavý prostředek nakonec zabíjí naprosto retardovaný a vlastně nic nevysvětlující závěr. A to měla kniha tak dobře našlápnuto.

Relikvie
Relikvie