Sentimentální román

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jeden den, dvě místa, dva lidé a dvě setkání se smrtí se stávají spouští pro sestřih vzpomínek, zážitků, klamných závěrů a deformovaných temných zákoutí. On se stává poslem špatných zpráv, ona musí vypořádat pozůstalost… Podivní hrdinové, které spojují pohledy zpět, střepy paměti společných zážitků, vlastní pyramidy stejných příběhů viděných po svém. Jsou cyničtí a zranitelní. Jsou vulgární a jemní. Hledají cestu k sobě a i kolem sebe. Ale na konci cesty čekává smrt a ne vždycky se milenci sejdou. Kniha je nevšedním příběhem a překvapivě hlubokou sondou do pekla ztráty nevinnosti, do života lidí dospívajících na sklonku předlistopadového režimu. Je to příběh čtivý a pravdivý. Jeho hrdinové žijí u nás doma....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24186/big_sentimentalni-roman-who-24186.jpg 3.8117
Nahrávám...

Komentáře (27)

Kniha Sentimentální román

fruitbueno
30. května

Sentimentu aby navzdory názvu v textu člověk pohledal. Tohle bylo asi to nejzoufalejší, nejbezvýchodnější a za poslední dobu asi i nejsmutnější, co jsem četla. Na přebalu knihy stálo, že čtení jakoby lemovaly zdechliny zvířat. Nejde než souhlasit. Důležité svědectví o tom, že dobro a láska nejsou jen fiktivní nálepky. Oceňuji autorčinu surovost, která dodává ději uvěřitelné obrysy i jistou nadčasovost.

chodícírohožka
29.12.2022

O existenci autorky jsem až donedávna neměla ani tušení, nicméně jsem nejspíš ráda, že jsem ji našla. Její Sentimentální román byl typem literatury, který člověk hledá v odeonkách - neobvyklý, zvláštní, vyvolávající nejrůznější rozporuplné pocity... Nevím, jestli můžu říct, že se mi to líbilo. U těchhle knížek to prostě nejde, i když je čtu ráda. Rozhodně ale dílo doporučím, stojí za přečtení, je dobré.


Daisuke
16.06.2022

Tahle novela je jako vír na moři - přitáhne si vás, nejdřív zlehka, potom čím dál silněji a než se nadějete, už jste na dně. Příběh několika nenávratně rozbitých životů má podmanivě temné kouzlo. Zároveň zde zaznívá cynické varování, že za výjimečnost se platí... Drsné, naturalistické čtení, které vám uvízne v hlavě jako sekera.

pakoshka
01.03.2022

Dobrého pomálu.
Protože být tenhle románek (spíš novelka) obsáhlejší, tak se čtenář utopí v beznaději.
Přesně moje gusto.

Aghatte
16.11.2021

Autorku jsem neznala, četla jsem s ní rozhovor v nějakém starším časopise, kde se zmiňovalo hlavně Jezero. Mám ho půjčeno také, ale začala jsem od kraje.
Za včerejšek S. román + Mrtvý muž.
Její postavy jsou tak smutné a doslova beznadějné. Cynicky předkládají fakta svých životů.
Nic mi to nedalo, jen pocit marnosti.

hermína14
24.08.2021

Syrovost ječící z oken upravených domů. Špinavý kapesník vykukující z kapes uhlazených gentlemanů. Takovou směs ve mně nechává ten příběh. Ona umí pojmenovat pocit, který do této chvíle byl jen závanem, zatrnutím nebo mžikem. Vtáhla mě mezi svou trojici a seznámila s nimi (i s námi). Pokud se dá najít hrubá křehkost (křehká hrubost?), pak je to tady.
"...právě to je příčina krize moderního umění - že chce být srozumitelné a patřit všem blábolícím debilům."
"Stačilo, aby stála vedle mě, abych věděl, co je dobré."

ZÓNA
04.08.2021

Nechci skrývat ani zlomek pohoršení, vzrušení, rozpaků a vtipu, kterými autorka rozervala moje cítění...
Knihu jsem četl záměrně pomalu a vychutnával si neotřelá přirovnání, sytost vyjadřování a sílu příběhu od paní Bellové.
Je spousta knih, kterými je zahlcen svět. Většina jich je psaná podle šablon a systematicky zpracovávajících čtenáře...
Styl a řemeslo paní Bellové má zcela odlišnou základnu a barvitost. Slova se skládají v nespoutané myšlenky a upředou z nich reálný svět, neosobní, zlý a zároveň lidský, s přítomností lásky...
Bolest je všudypřítomná. Láska má v sobě vinu. Existence má vratké nohy. A nikdo netuší, co stane se na příští stránce.
Žlab, z kterého dostává čtenář naservírovaný příběh, je vypláchnutý a potřísněný zároveň...
Buďte připraveni...

amaenium
28.05.2021

Příběh o dvou lidech, Edy a Niny, ale zároveň o jednom středobodu, kterým je Eliška.
Příběhy dvou rozvrácených rodin a následném předání rodinného břemena, s uměleckým podtextem a smrtí všude okolo.
Příběh, který si na nic nehraje a je odkrytý tak, jak je. Bez nějakých okrasných vytáček, zbytečných metafor či výplní (a proto se jedná o tak úzkou záležitost), avšak stále s kvalitním obsahem, který mě bavil číst. Živě jsem si vše dokázala představit, ať už se jedná o postavy samotné, prostředí či deníky. Kniha se ke mě dostala náhodou a již jsem od autorky četla Monu, ale autorčin debut se mi líbil více.

1