osman111 osman111 komentáře u knih

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

"Život se žije směrem kupředu, ale pochopit ho lze jen zpětně. Člověk nevidí místo, na kterém stojí, dokud na něm stojí."

Znáte ten pocit, kdy od první stránky víte,  že to bude skvělé?
Tak to je přesně ona.

Psychologický román o hledání sebe sama, léčivé schopnosti přírody a síle komunity.

Neznám knížku, kde by byly tak bravurně vykreslené ženské postavy. Silné ženy s až květinovou křehkostí, nezlomností a schopností se přizpůsobit nepříznivým podmínkám a zakořenit. Autorka nám představila celou škálu různých postav, z nichž ani jedna není černobílá a vy vlastně nevíte, zda je sympatická, zda ji chápete a odpustíte jí. Skvělé.

Spojení poetického vyprávění, toxických vztahů a drsné australské přírody je prostě dokonalost. Tato kniha má všechno.
Za mě nutnost a řadím ji mezi top knihy roku (jo už v březnu). Napsat knížku částečně květomluvou? Odvážné a v tomto případě skvělá volba. Upřímně nevím, kdy jsem byla z nějaké knihy takto nadšená.
Takže asi tak.

11.03.2023 5 z 5

Svolení Svolení Vanessa Springora

Myslím, že tato kniha může být pro mnohé působivější než Lolita. Surovější, bez obalu.
Pohled oběti není tak zajímavý jako pohled pachatele, ale oceňuji barvitý a bezútěšný popis, propracovanou psychologii hlavní postavy a poměrně zdařilý jazyk. Je překvapením, že v českém prostředí neslaví větší úspěch. Obsahově je velice hodnotná.

05.01.2023 5 z 5

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

Vydařená sonda do kulturních rozdílů. Kniha se čte opravdu lehce, ale neznamená to, že by byla hloupá, spíše naopak. Řekla bych, že japonská mentalita je zde popsána velice věrohodně. Kniha je přínosem a já ji mohu doporučit.

03.05.2021 4 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Skvělé!
Zola prostě umí. Pokud se Vám líbil Zločin a trest, tak zkuste i tuto knihu. Nejsem si jistá, jestli někdo umí lépe tak syrové popisy.
Krátká, ale silná. Doporučuji.

07.03.2021 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Kdybych měla hodnotit jen dějovou linku Anna-Alexej Alexandrovič - Vronskij, dala bych 5*. Postavy byly geniálně psychologicky propracované, neměla bych co vytknout. Myšlenkové pochody Anniny zhoubné lásky byly dokonalé. Zklamalo mě, že o Anně pojednává kniha tak z jedné třetiny. Mě osobně nezaujalo pojednání o zemědělství a správě a nijak zvlášť ani většina vedlejších postav, kterých bylo v knize opravdu hodně. Bohužel se mi samotný příběh poněkud ztrácel v sáhodlouhých nezáživných popisech čehokoli, co se nejednalo Anny.

26.01.2021

Poslední žid Poslední žid Noah Gordon

Zpočátku jsem měla problém se začíst a chtěla jsem knihu odložit. Nakonec se to zlomilo a čekal mě opět krásný příběh. Je těžké nesrovnávat s Ranhojičem. Mě více zaujalo téma i místo děje Ranhojiče, ale to je čistě subjektivní a nenechte se tím ovlivnit. Nedoporučuji tyto dvě knihy číst hned po sobě, protože mají spoustu společných prvků a mohli byste být zklamaní. Pro mě je Noah Gordon zárukou kvality a obohacením se o nové poznatky. Já strhávam půl hvězdičky za (pro mě) nedostatečné vykreslení hlavní postavy, kvůli čemuž jsem se s postavou nesžila, byla pro mě do značné míry abstraktní. Ocenila bych proto detailnější popis toho, jaký Jonáš Toledano byl.
Dávám 4 a půl* a doporučuji.

24.01.2021 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Nenáročná oddychovka. Místy zábavná, ale často taky ne. Nemám pocit, že by mě to nějak obohatilo a další autorčiny knížky už vyhledávat nebudu. Zaujalo mě však budování farmy a barvitý popis venkovských strastí.

13.01.2021 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Je to prostě milé a víc už asi nelze říct.
Asi jen, že doporučuji.

03.01.2021 4 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Za mě zatím nejlepší Hoeullebecqova kniha. Naprosto souhlasím s komentářem Agatte níže, který už vše vystihl. Kromě toho, že to má tu správnou Hoeullebecqovskou atmosféru, cením také skvostnou interakci se čtenářem a mnohé odkazy na historické události a podobně laděná díla.
Co mě trošku zklamalo byl často kostrbatý překlad, kdy se párkrát v textu vyskytl i úplný nesmysl (ale to není samozřejmě chyba Michela, proto to nezohledním v hodnocení hvězdičkami).
Moc doporučuji.

20.11.2020 4 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Tady je to buď a nebo. Buď 5* nebo 1, nic mezi tím. Pokud se Vám líbil Fulghum, tak je to kniha pro Vás. Co se týče obsahu, ja jsem nadšená. Jemné, poetické, mile hluboké. Myslím, že tato kniha má potenciál ve Vás něco zanechat.
Velkým plus je i nádherná grafika.
Toto se povedlo, krásné.

28.10.2020 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Jde o milé, silně oddechové čtení. Z knihy máte velmi uklidňující pocit. To hygge tam prostě je.
Na druhou stranu i spousta klišé. Nejsem si jistá, že by mi kniha něco dala, ale jako odpočinková četba je určitě vhodná.

26.10.2020 3 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Je to taková ta kniha, na kterou budete i po letech vzpomínat. Je mnoho drsných, surových knih, ale tato ma prostě něco navíc. A krásný (nikoli nudný) popis přírody je takovou třešničkou na dortu.

15.09.2020 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Nebylo to špatné, ale skvělé taky ne.
Už podle názvů víte, o čem kniha bude a po přečtení vlastně nezískáte nic navíc. Žádný šok, žádný zvrat. Víte, jak to dopadne a čekáte na něco, co nepřijde. Knížka plyne a najednou je konec. Mám pocit jakoby to byla pracovní verze, jen takový nástřel, který by byl po úpravách skvělý. Za mě zklamání, potenciál kniha měla velký.

12.09.2021 3 z 5

Mezi nebem a peklem Mezi nebem a peklem Ivanka Devátá

První polovina knihy mi připadala jako poměrně dobrá, vtipná oddechovka. V polovině mě kniha začala neskutečně nudit a cítila jsem jen zapšklost a zahořklost. Kdyby kniha skončila v polovině, bylo by to fajn letní nenáročné čtení. Škoda.

24.07.2021 2 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Knihu moc doporučuji lidem, kteří mají v plánu do Japonska jet. Dozvíte se v ní poměrně dost praktických informací. Nevím, zda bych knihu doporučila někomu, kdo se o Japonsko vůbec nezajímá, protože se nejedná o literární počin roku a jde právě o popis rozdílů dvou kultur, navíc ryze prakticky (úřady, mateřské školy atd.) Nicméně se kniha čte velice dobře a za mě není ani patrné, že autorka není spisovatelka. I když knihy s toutou tématikou vyhledávám, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Dávám 4* - jde o moc fajn čtení.

10.07.2021 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Opět velmi podařený thriller. Autorka zkrátka umí udržet napětí od začátku až do konce. Kniha se čte velice dobře a nedá se od ní odtrhnout.
Na druhou stranu mi vadilo, že inspirace Deseti malými černoušky je až tak výrazná. Považuji tuto knihu spíše za převyprávění.
Také jsem postrádala jistou gradaci na samém konci knihy.
Hodnotím tedy 3 a půl hvezdičkami.

17.03.2021 3 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Zábavná, příjemná oddychovka. U něčeho se zasmějete, u něčeho pousmějete, většinu zapomenete. Mi to připomínalo Fulghuma, jen o dost ironičtějšího. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že jde o (skutečně vydařené, promyšlené, vtipné) statusy, které měly zůstat na facebooku a nebylo nutné je přepisovat do knížky. Nicméně to bylo velmi hezké a pohodové čtení a proto doporučuji.

27.01.2021 3 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Díky, čtenářská výzvo!
Autorka pro mě byla zcela neznámá a o to to bylo větší překvapení. Tíživé a mrazivé tak, jak to má být. Anglický venkov je zkrátka skvělým místem pro děsuplné příběhy. Knihu doporučuji a ráda si od Susan zase něco přečtu.

03.01.2021 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Nádherné! Moudré a milé, jako vše okolo Harryho.

27.12.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Děj knihy je naprosto strhující. To napětí bylo až nesnesitelné. Naprosto šílené, šokující. Upřímně neznám nervy drásavější knihu. Na Tribeč bych nejela ani za nic. Já osobně nedoporučuji četbu této knihy před spaním.
Nevyhovoval mi styl a u této knihy mi vadily i vulgarismy, i když normálně s tím problém nemám.

01.12.2020 4 z 5