Strach a chvění

Mladá belgická dívka přijíždí do Japonska na jednoroční stáž a nastupuje na místo tlumočnice ve významné obchodní společnosti. Tady se ocitá tváří v tvář těžkému vystřízlivění z dávného snu a začíná chápat, jak složitá je cesta za slávou v hierarchii společnosti, kde každý má svého nadřízeného a kde se skutečně tvrdě pracuje. Navzdory všemu dostává ty nejhorší a nejprimitivnější úkoly a postupně padá až na samé dno pracovního žebříčku. Dokáže se s tím vyrovnat?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3664/strach-a-chveni-PMX-3664.jpg 4279

Vydáno: , Motto

Stupeur et Tremblements, 1999

Kniha Strach a chvění

osman111

Vydařená sonda do kulturních rozdílů. Kniha se čte opravdu lehce, ale neznamená to, že by byla hloupá, spíše naopak. Řekla bych, že japonská mentalita je zde popsána velice věrohodně. Kniha je přínosem a já ji mohu doporučit.

Ms.Iris
15.06.2020

Zvláštna kniha. V začiatku ma nadchla, potom sa mi zdal ten dej vcelku malo uveritelny, a myšlienkové pochody hlavnej postavy dosť divné. Posledná tretina knihy bola čisté psycho, ktoré ma nebavilo ani čítať a ani nad tým rozmýšľat. Pre mňa to boli drísty...

Marek.Sc
20.04.2020

V prípade tejto knižky som najprv videl jej sfilmovanú verziu. Až po čase som sa rozhodol aj pre knižnú formu. Kniha hlbšie vstupuje do japonskej mentality a systému. Autorka popisuje svoje strastiplné cesty postupu Európanky smerom nadol a nie nahor po rebríčku pracovnoprávnej hierarchie japonskej firmy. Ukazuje šikanu a japonské predsudky voči Európanom a pohŕdanie inými (nie)-japoncami. Absurdnosť situácií vo vás rozihrá úsmev na tvári donúti vás zároveň zamyslieť sa nad tým, čo je v živote dôležité. Kniha je napísaná ľahkým štýlom a je ju možné "zhltnúť" za jeden deň, nakoľko je písaná príjemným samospádom. Odporúčam, je to príjemné a oddychové čítanie.

LaCucaracha
07.04.2020

A mně se to líbilo. A na rozdíl od některých zde i věřím chování postav. Japonská kultura a společnost je opravdu hodně jiná. Navíc podobné výstupy, jako např. že šéf kvůli prkotině neskutečně seřve zaměstnance před celou kanceláří, to se opakuje v různých japonských filmech nebo seriálech, takže to reálný základ asi mít bude. A stejně tak mnoho dalších věcí v knize, které nám v Evropě mohou připadat neuvěřitelné. No a hrdinka se chovala divně, protože se chovala jako Japonci. :-) Matně si vybavuji film, který jsem viděla před lety, a mám pocit, že se zfilmování knížky povedlo. Film se mi tehdy líbil a knížka teď taky. Přečte se raz dva.

Janadvorackova
19.10.2019

Moje první setkání s autorkou.
Příběh ponížení Amelie nádherně plynul. Její myšlenkové pochody, obrazotvornost a vytrvalost mě bavily.

Kniha je poměrně krátká, ale ani na chvíli nenudí. Nevšední obsah autorka popsala skvěle padnoucím způsobem.
Svištění katany vnímáte z každého dialogu :), pohledy můžete vraždit a každou chvíli čekáte, kdy se hrdinka vrhne hlavou dolů ze 44. patra, kde pracuje. Ona to totiž dělá ráda - obrazně řečeno :).
V Japonsku je velké množství sebevražd. No aby ne, když "všichni" dělají ve výškových budovách a v nich to k nim přímo svádí :).

I když je japonský přístup k zaměstnancům podobných firem nejspíš právě takový, jak autorka popisuje, u silných a vnímavých jedinců způsobí, že díky ponižování ze strany nadřízených najdou cestu, jak o sobě přemýšlet, jak na sobě pracovat, nebo minimálně nebrat svůj názor a postoj jako jediný a správný. Naučí je umírněnosti.

U nás se také můžete setkat s ponižováním na pracovišti, ale jen málokdy s tím, že by vás to dovedlo jinam, než na pracák, k psychiatrovi, nebo do opozice vůči lidem, kteří druhé ponižují, protože právě neznají japonský způsob.

Našinci moc nedokážou svoje podřízené vnímat jako lidi, jako individuální bytosti s originálním pohledem na svět. Jako lidi se schopností svou existencí přispět byť k miniaturnímu a pro svět bezvýznamnému zlepšení atmosféry ve firmě, kde mohou, nebo většinou musí trávit v podstatě třetinu života.
Nebylo by hezké považovat povinost za součást celku vaší osobnosti, aniž by to někoho ponižovalo? Myslím, že jo.
(Tenhle předpoklad vychází z vlastní zkušenosti s jednou specifickou částí trhu práce).

snimcibdim
06.10.2019

Můj milý deníčku, zažila jsem mobbing v Japonsku.
Je to napsáno čtivě, exkurze do japonského prostředí je zajímavá, ale pro mě osobně vůbec ničím nepřekvapivá a to nejsem žádný znalec.
Chybí mi nějaký přesah a dost nechápu, jak z tohoto někdo dokázal vytěžit látku na film. A taky se nemohu ubránit podezření, že jako krátké, ale důsledně vypointované povídky, by to fungovalo líp. Ale kdo ví...

Nicoletta
18.02.2019odpad!

Jsem jediná komu tato kniha připadá jako odpad? Jedna věc je jak ti ve firmě chodí, ale druhá nepochopitelná je chování hlavní hrdinky. Jedna z mála knih, kde jsem to v polovině vzdala.

mi-380
25.01.2019

Skvěle popsaná bezedná propast mezi dvěma civilizacemi.. „Strach a chvění“ je nezbytné nejen při jednání s císařem, ale i s tím sebebezvýznamnějším japonským nadřízeným. Originální tragikomedie o těžko pochopitelném masochismu mladé Belgičanky v kafkovském labyrintu japonské firmy. Naprosto věrohodné vyprávění, autorka v Japonsku pět let žila. Před několika lety jsem viděl film, který výjimečně celkem úspěšně kopíruje knižní originál.
90 % (236 hodnotících je na průměru 80 %).

… prohlašuji, že mám hluboký obdiv ke každé Japonce, která sebevraždu nespáchala. Je to u ní projev odolnosti spojené s nesobeckou, ušlechtilou odvahou.