Ztracené květiny Alice Hartové

Příběh lásky, ztráty, zrady a očistné síly, který se odehrává v mytické krajině střední Austrálie. Devítiletá Alice žije v izolovaném domě u moře a matčiny čarokrásné květiny a jejich skryté poselství ji chrání před temnými náladami otce. Když však Alicin život navždy poznamená rodinná tragédie, bere si dívku pod svá křídla babička, o které neměla do té doby ani tušení. Na babiččině květinové farmě má každá rostlina svůj význam a pro Alicino ztracené a zlomené srdce se květomluva stává způsobem, jak vyjádřit slovy nevyjádřitelné. Jak Alice dospívá, odkrývá postupně rodinná tajemství, odhaluje velkou zradu a poznává pravý charakter muže, kterého miluje. Pochopí, že jsou příběhy, které nelze sdělit ani pomocí květin. Pokud chce opravdu získat svobodu, po které touží, musí najít odvahu čelit tomu nejsilnějšímu příběhu, který zná. Svému vlastnímu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/422119/ztracene-kvetiny-alice-hartove-yQh-422119.jpg 4.543
Vydáno, Jota

The Lost Flowers of Alice Hart, 2018

Kniha Ztracené květiny Alice Hartové

hermína14
včera

Všechna místa jsou tak krásně a láskyplně popsaná, že by jeden hned balil kufry. Jen díky tomu prostředí se dobře zalévaná zranitelnost a potřeba blízkým nadiktovat život dá snést. Bylo toho moc na jeden příběh...

Pett
včera

Ach, to skvostné zpracování mi ovonělo mysl... až posvátně jí berete do ruky... ani se nenadějete a nestydatě předbíhá ve frontě ostatní příběhy čekající na tu svojí záložku v ušáku... jenže ouha... sic je vyprávění zpočátku silné a chtě nechtě mojí maličkost kousek po kousku hmoždí... tak v průběhu rozvíjení se poupátka příběhu mi jaksi tahle písmenková louka začala uvadat před očima... klišé se střídalo s dalším klišé a má pozornost šla bohužel do kompostu... i přes podobné modřiny na duši mi tohle prostě moc záložkou nepohnulo.

Danka22
včera

Krásný příběh. Ještě hezčí je že každá kapitola začíná významem nějaké květiny a její kresbou to knížce přidává na originalitě. Možná to nemuselo být v některých pasážích tak zdlouhavé ale jsem ráda že jsem ji přečetla.

alnahu
předevčírem

Velmi silný příběh ,který se četl sám.S Alicí prožijeme v této knize zhruba dvacetileté období jejího života, do kterého se vepsalo trauma z dětství s kterým se těžko vyrovnává.Na květinové farmě u své babičky,kam se odstěhuje , si svou duši léčí a k tomu ji pomáhají právě květiny a její herbář.
Kniha je skvěle doplněna květomluvou s krátkými popisy rostlin a jejich významem.

Edera

Zdařilá kniha, kterou doporučuji k přečtení. Počínaje skvěle napsaným textem až po ilustrace, které mně v knihách pro dospělé čtenáře tolik schází. Grafik si vyhrál už v obsahu knihy, který je zarámovaný krásnými černobílými ilustracemi australských květin. Jednotlivé kapitoly se jmenují vždy podle jedné z nich, pod tím je uveden význam květiny v květomluvě a následuje krátký popis rostliny, která nějakým způsobem symbolicky souvisí s vyprávěným příběhem. S podobným nápadem jsem se ještě v žádné knize nesetkala a ilustrace mi hezky zpestřovaly četbu.

Příběh je tragický i krásný zároveň, vždy je tam záchytný bod, který dívce pomáhá v těžkém životě. Už úvodní část s tyranským, psychopatickým otcem je popsána tak živě, že děj vidíte přímo před očima. Přitom čtenáře nepohlcuje beznaděj, je tu kromě nevyzpytatelného táty s dvěma tvářemi ještě milující, jemná matka. Některé těžké situace jsou jen naznačeny, je tu pro útěchu trápených žen nádherná, léčivá květinová zahrada, domek u moře, hrátky se psem na pláži, australská exotika, kde poletují papoušci a vzduch je prosycený vůní moře, chaluhami... a vy se ocitáte uprostřed příběhu, v němž hraje roli i láska ke knihám a knihovnice Sally.
Po rodinné tragédii přichází Alice o své blízké i o svůj hlas a musí se vyrovnat s mnohým, přizpůsobit se nové situaci, lidem a jinému životu. Péči o zraněnou dívku přebírá dosud neznámá babička, která má květinovou farmu a ovládá květomluvu, která se i pro Alici stává vyjadřovacím prostředkem. Vypravování, který se tímto teprve rozjíždí, je křehké i silné zároveň, čte se jedním dechem.
Rostliny jsou zde zmiňované snad v každém odstavci, jsou prostoupené celým příběhem, prorůstají jím a květinová obálka tudíž knihu skvěle vystihuje, nastiňuje děj i zdůrazňuje jejich význam v celém románu.
Jsem ráda, že jsem se mohla zase jednou potěšit kvalitní a přitom srozumitelnou, čtenářsky přístupnou literaturou.

Květ

Nevšední květinovou obálkou to nekončí, i vevnitř knihu provází krásné černobílé ilustrace květin, které vždy otevírají každou kapitolu a svým významem čtenáři lehce cosi naznačují. To ale není rozhodně všechno, co knížka může nabídnout! Autorčin debut, zasazený do krásné australské přírody je prostoupen bolestí, emocemi, smutkem, ale i nadějí a vůlí pokračovat dál. Není to román odpočinkový, ale podněcující k zamyšlení. Moc se mi líbil. Děkuji Šánce a zuzaně2599 za jejich komentáře, které mě k čtení nalákaly.

Ola-la

Vyborne, ctive. Knihu jsem doslova vdechla za 2 dny.

bookcase

Tohle bylo něco neuvěřitelného..Křehké a zároveň silné, smutné i optimistické, moc se mi to líbilo.