Poslední žid

V roce 1492 je Španělsko ovládáno inkvizicí. Její útok proti židovskému obyvatelstvu dosahuje rozměrů holocaustu. Statisíce židů jsou vyhnány ze svých domovů. Třináctiletý chlapec je svědkem smrti svého otce a bratra, ale raději, než by zapřel víru, vydává se na útěk přes celou zemi... Na jeho konci ho čeká svoboda, láska a kariéra doktora a léčitele....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1438/posledni-zid-hUQ-1438.jpg 4.5315
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

Last Jew

Kniha Poslední žid

osman111

Zpočátku jsem měla problém se začíst a chtěla jsem knihu odložit. Nakonec se to zlomilo a čekal mě opět krásný příběh. Je těžké nesrovnávat s Ranhojičem. Mě více zaujalo téma i místo děje Ranhojiče, ale to je čistě subjektivní a nenechte se tím ovlivnit. Nedoporučuji tyto dvě knihy číst hned po sobě, protože mají spoustu společných prvků a mohli byste být zklamaní. Pro mě je Noah Gordon zárukou kvality a obohacením se o nové poznatky. Já strhávam půl hvězdičky za (pro mě) nedostatečné vykreslení hlavní postavy, kvůli čemuž jsem se s postavou nesžila, byla pro mě do značné míry abstraktní. Ocenila bych proto detailnější popis toho, jaký Jonáš Toledano byl.
Dávám 4 a půl* a doporučuji.

fénix56

Napínavé putování nebo spíše útěk Žida Jonáše Toledana před řáděním španělské inkvizice. Potkává spoustu lidí zlých, ale i dobrých, ovšem hodně vystrašených. Tak jak on lidem nedůvěřuje, tak oni nedůvěřují jemu. Musí tajit své jméno, ale hlavně své židovské náboženství.
Kniha se dobře četla, jen jednu hvězdičku strhávám za šťastný konec, který mi vzhledem k situaci ve Španělsku nepřipadá moc věrohodný.

Erna601
28.11.2020

Posledního žida jsem si nedávno přečetla podruhé, jako byste s tím klukem utíkali, strachovali se a chválili ho za jeho odvahu a koukali, jak se vyrovnává s nástrahami doby. Hodně se naučíte, jeho cesty jsou popisné a promýšlení situací inspirativní. Mám tuto knihu velmi ráda, vřele ji doporučuji. Obdivuhodný Noah Gordon.

david9690
07.11.2020

Skvělé dílo. Vůbec jsem netušil o té šílené genocidě židů během řádění španělské inkvizice. Kniha je extrémně čtivě napsaná a hlavního hrdinu Jonáše a jeho životní osudy v těžké době a nepřátelském prostředí autor vystavěl opravdu bravurně. Lahůdka!

Ajrad1981
15.10.2020

Nechci nějak bagatelizovat Jonášův osud, ale ten konec mi přišel jaksi moc idylický...

tetepoko
05.10.2020

"Kniha může shořet nebo se ztratit, ale co si opravdu vštípíš do hlavy, to se stává součástí tebe samotného a vědomosti ti zůstanou po celý tvůj život."

Putování Jonáše Toledana alias Ramóna Calllicóa čtenáře přenese do středověkého Španělska 15. století. Putování, jehož cílem je nejprve přežít, a poté dát životu smysl, aniž by se hlavní hrdina musel vzdát svých ideálů a své víry.
Během cesty se Jonáš potká s pozoruhodnými lidmi, ocitne se na zajímavých místech a získá cenné zkušenosti. Mistrovským umem autora jsou jeho zážitky zobrazeny s historickou přesností. Popisy života lidí, jejich víry a jejich lékařských znalostí a domněnek jsou ohromující.
Tento příběh mě bavil, učil, upoutal, a rozhodně není posledním, který si hodlám z nabídky autora přečíst.

pydla
23.05.2020

Kdo četl Ranhojiče bude srovnávat. Kdo nečetl, bude nadšen.
Příběh židovského chlapce Jonáše, který utíká před běsněním inkvizice. Na své dlouhé cestě se učí novým věcem, poznává různé nemoce a způsoby jak je léčit, sílu bylinek, jak poznat nemoc z moče atd. Poznává lidi, jejich osudy a sám sebe. Usadí se a stane se z něj uznávaný lékař. Začátek se trošku táhne, není však nudný a kniha jako celek je skvost.
Ranhojiče mám rád, ale Poslední žid, se mi líbí více.

jprst
02.05.2020

Nejsem velkým přítelem historických románů, ale přece jen si občas nějaký přečtu. A tato kniha byl pro mě dobrý výběr, kterého rozhodně nelituji. Stačí se jen pročíst několika počátečními stranami a najednou jste u příběhu, který dokáže zaujmout a už nepustí.