Tereza Raquinová

od:

Tereza Raquinová

Román francouzského naturalisty je analýzou vzniku, průběhu a dohry zločinu manželky nenávidící svého muže. Nešťastná Tereza Raquinová touží po změně a hledá únik z monotónního všedního života, který vede po boku svého manžela. Známost s jistým mladým mužem vyústí nejen v milenecký poměr, ale i v hrůzný čin vraždy manžela. Bezvýchodnost situace i osudová touha uniknout končí i pro milence tragicky – společnou sebevraždou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2982/tereza-raquinova-MTs-2982.jpg 4.4262
Originální název:

Thérèse Raquin (1867)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Práce
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (41)

Přidat komentář
Lucie Pfeifer.
předevčírem

Může mi prosím někdo vysvětlit, co to má být za popis knížky? Vlastně mi byl řečený celý děj, teď to ani nemusím číst :)

Nomia
04. března

Tereza Raquinová je drsné psychologické drama, které působí až nečekaně uvěřitelně. Nosným pilířem příběhu je sice milenecký vztah, ale rozhodně se nejedná o slaboduchou červenou knihovnu, ale hodně mrazivý, drsný příběh.
I když se jedná o dílo věhlasného mistra naturalismu, tak si nepředstavujte žádná brutální jatka s potoky krve, kniha je hlavně výborná psychologická sonda.
Unuděná panička, pomalu skomírající na stereotyp, si najde povahově naprosto odlišného milence, zamilují se, zblázní se a spáchají vraždu manžela oné dámy. Až sem by to nebylo zas tak originální, koneckonců zločinů z vášně je a bude vždy hodně, ale po samotné vraždě autor začíná rozjíždět neskutečný koncert výčitek svědomí a rozjitřených emocí.
Pocity viny a postupný psychický rozklad postav, Zola vypráví s chladným odstupem, jako by nezúčastněně popisoval chování morčat ve věděcké laboratoři. Pochybuji, že si oblíbíte nějakou z postav a rozhodně ve Vás kniha nevyvolá pozitivní pocity, ale nepochybně stojí za přečtení. Pokud máte rádi psychologická dramata s ponurou atmosférou, tak je Tereza Raquinová správná volba.

Lenka Žofka
14. února

Tak jsem se lehkou oklikou pár knih, mnoha let a vlastně náhodou dostala k hodně syrové předchůdkyni toho všeho co znám. Popisů méně, děj jednoduchý s hodně rychlým spádem....na 200 stránkách koncentrované neštěstí, za které si ty dva můžou sami a vědí, že lepší to fakt nebude. Emile Zola je pro mě Pan spisovatel a k téhle knížce se určitě vrátím.

teeyinka
29. ledna

Skvěle vykreslené nitro postav, které užírá vina. Vynikající kniha, která je bravurně napsaná.

kosilka
16. ledna

Jako vždy mistrovský Zola! Nejen že lidské osudy, které nám autor přibližuje, úžasně zapadají do prostředí a atmosféry Paříže tehdejší doby (za což on vlastně nemůže, v té době žil; dnes by to bylo u nových knih už pouze účelové), ale i fantastický popis scén, událostí, myšlenkových pochodů, psychologie postav aj. stále i v dnešní době uchvacují čtenáře. Miluji i nevšednost jeho témat, kterými se ve svých knihách zabývá. Jsou to právě již zmíněné lidské osudy ve vší své hloubce a tragédii. Každá jeho další kniha na mě vždy silně zapůsobí. Úchvatné!

paulinschildie
04. ledna

Šokující, zvrácené, ale krásné!

PavlínaAlžběta
17.12.2017

Klasický Zola, další můj oblíbený autor, mistr naturalismu, který dokázal v každém díle ukázat lidskou zkaženost, odpornost a popisy zvrácenosti mu nebyly cizí. A tomu také je v románu, kterým se konečně proslavil - Tereza Raquinová z roku 1867. Z anotace je jasné, jak příběh dopadne, ale tento příběh s až depresivní atmosférou, vykreslenými postavami ( a že jich tam není málo) přesně Zolovým způsobem, zvrat, který nastane a rozpoutá vlnu psychologických emocí, kdy hlavní hrdinové jsou vnitřně sžírány svým svědomím jak kyselinou, kvůli činu, který spáchali ve vás něco zanechá. Při čtení této knihy nebudete listovat pouhým románem, ale prožívat vše, co postavy s různými pocity. Tragédie nedá na sebe dlouho čekat.

Petra186
29.09.2017

Skvělá knížka ! Ani jsem nečekala, že mě bude bavit. Chystám se na další díla od E. Zola. Fascinoval mě dokonalý popis pocitů, postav, všeho. Téma románu lze použít i do dnešní doby 21. století.

ber-tram
10.08.2017

Mám zrovna kliku na prvotiny! Touhle prý Zola v r. 1867 (bylo mu 27 let) začal budovat svůj naturalistický literární koncept. Proč ne, v době vydání mohlo takové obscénní, málem psychohororové čtení způsobit poprask. Dnes by se dalo klidně naklonovat – v moderních kulisách, oplzlejším jazykem. Ale skandál by nevyvolalo ani náhodou, leda stálo za povšimnutí. 31/17

Baushka
02.08.2017

Ani dokonalý zločin nezůstane bez trestu. Trestá svědomí, trestá strach, trestají noční můry, běsy. Skvěle rozebrané stavy lidské duše po zločinu, které vyústí v logické a rychlé řešení. Zola jako vždy mistrně ovládá popis, na všechno nalézá mnoho přirovnání, pojmenování...

Hanka_Bohmova
24.07.2017

Zločin a trest ve dvou. Spoluvinictví nepřinese útěchu, ale strašlivou, strašlivě logickou formu trestu. A v Paříži Terezy Raquinové není žádná krása, která by mohla spasit svět.

Bumeso
22.06.2017

Pan Émile Zola si u mě opět pořádně šplhl.
Zkaženost a bestialita Terezy a Laurenta je neuvěřitelná (ovšem na druhou stranu, kdo není v Zolových knihách zkažený a bestiální).Na Zolovy poměry tenká knížka člověka chytne a pustí až daleko za poslední stránkou. K příznivému dojmu o této knize přispěly měrou vrchovatou kapitoly, které nejsou tak dlouhatánské jako u Zabijáka, ale jsou mnohem kratší.
Tuto knihu každému vřele doporučuji!

iva2423
18.06.2017

Miluji Zolu. Tahle knížka opět nezklamala, spolu se Zabiják a Člověk bestie patří mezi mé favority. Jakmile začnete číst už se neodtrhnete. Mistrovství, jak od dokáže popsat psychologii postav.

janarzk
28.04.2017

Ponuré až depresivní, přitom nádherné, čtivé a literárně vytříbené dílko.

Melic
07.03.2017

Já mám problém právě s tou uvěřitelností. Zápletkou určitě ano, ale to, jak oba viníci vidí věci stejným způsobem v tu samou chvíli (přitom rozdílné povahy), se mi úplně nepozdává (nebudu psát konkrétně, ale stalo se to vícekrát). Napsána je kniha samozřejmě poměrně dobře (akorát už jsem začal být alergický na "po té změně to bylo ještě mnohem horší"), autor se nevyhýbá šťourání v nehezkých věcech, což napomáhá působivosti díla. Jeho popis oné pasáže - místa děje hned na začátku knihy se mi velmi líbil, jako bych tam přímo stál a díval se kolem sebe. Jinak můžu říct, že během čtení se nudit nebudete, děj zbytečně neodbíhá a jste zvědaví, jak se vše vyvine. Subjektivně to vidím mezi 3 a 4*.

Ema22
26.02.2017

Velmi čtivá kniha, kam až dožene člověka touha po něčem "lepším", do jiné náruče, ke zradě, vraždě, sebedestrukci. Dostala se mi do rukou na doporučení mamky, která ji dostala před více než 40 lety, a nebyla jsem zklamaná.

Domuly
25.01.2017

Miluji Zolu, s každou další knihou víc. Naprosto výborné vykreslení destrukce psychiky člověka. Bravurně napsáno, mnohem intenzivnější a uvěřitelnější než Zločin a trest. Od čistých a nezkažených lidí k první zvrácené myšlence, až po zlomení a zhroucení člověka díky svědomí.

Danae001
14.11.2016

Co dokáže vášeň zatemňující lidské smysly....dohnat člověka až ke zrůdnosti...dokonale autor popisuje všechna temná zákoutí lidské duše...velmi čtivé a napínavé dílo

Pajina68
27.07.2016

Působivá knížka. Jako malá jsem viděla film a tak mne zaujal, neustále jsem na něj myslela, že jsem musela přelousknout i knihu. Za mě skvěle pochmurně napsaná knížka o špatném svědomí.

sinamona
31.05.2016

Zolu jsem si velmi oblíbila a to právě kvůli T.R. knihu jsem hltala s hrůzou v očích, jeho naturalismus a více než detailní popis všeho ve mě zanechal velikou stopu, sice uděluji komentář asi po třech letech od přečtení knihy, ale i v tuto chvíli si vybavuji obraz a zápach těch plesnivých zdí, které byly svědky tolika zla, vybaví se mi mnoho scén, které jsem při čtení měla na očích jak promítaný film, kde jsem hltala každičký detail...

archandelka
02.05.2016

Zpočátku to vypadá, že se nic nestalo - neprůstřelné alibi, dobře vymyšlený scénář. Ale zlo začíná svůj rozklad a důsledky se rozšiřují tak, že je v podstatě jediné východisko, jak je zastavit.
Neuvěřitelné dílo, syrové popisy, ze kterých jde mráz po zádech. Rozhodně se k Zolovi ještě vrátím.

Aoedann
20.01.2016

Jsem rád, že jsem se to donutil přečíst kvůli maturitě, jistě si tuto knihu přečtu někdy znovu, abych se znovu stal svědkem pomalého kažení lidského charakteru.

fruitbueno
19.01.2016

Vynikající studie zla, lidské duše s tak nadčasovým přesahem, že mě místy mrazilo. Grandiózní finále. Bravo!

gossipavlina
23.11.2015

K této knize už bylo řečeno vše, jen bych opakovala už napsané. Zkrátka, souhlasím se všemi komentáři přede mnou. Stojí za přečtení.
Excellente.

bookworm.
12.08.2015

Nikdo nedokáže rozložit lidskou osobnost na tak velkou škálu detailů jako Zola.

Ethela
22.06.2015

Skvělý popis postav, jejich charakterů, myšlenek, strachu, viny a výčitek svědomí.
Můžu jen vřele doporučit!!

HDosoudilová
20.06.2015

Další má oblíbená kniha od tohoto skvělého autora. Vřele doporučuji.

Morgause
03.05.2015

V jednom ze svých prvních ryze naturalistických děl se Zola s téměř patologickou zaujatostí šíleného vědce pouští do popisu svého experimentu s lidskými povahami. V něm staví horkokrevnou neurotickou ženu do pozice, kdy je nucena v naprostém pokrytectví popřít samu sebe, přičemž nemá lepší vyhlídky než celý svůj život pomalu umírat nudou. Autor jí nabízí východisko v podobě milence - poněkud přihlouplého, líného a zbabělého, ale hlavně pořádného chlapa. A kolečka stroje se rozjíždějí, od této chvíle autor již jen pozoruje další dění: budování napětí, vraždu a její následky, zničení vztahu dvou lidí, zoufalý boj s výčitkami svědomí, utrpení matky zabitého a hloupou slepotu svědků. Dílo je velmi zdařilé, ale autorovo umění se zde teprve rozvíjí - rozhodně se nedokáže vyrovnat pozdějším románům, v nichž Zola experimentuje nejen s povahami jednotlivců, ale s celou společností se všemi jejími vrstvami.

callahanh
20.03.2015

Naprosto brilantní psychologická studie a vlastně takový Zločin a trest po francouzsku. Zolova pozdější díla jsou sice trošku jinde, Tereza Raquinová je ale zřejmě nejpřístupnější, protože není tak rozsáhlá. Autor tu precizně vykresluje psychologii dvou vrahů, kteří si uvědomí, že po spáchaném zločinu ztratil jejich vztah náboj a vzrušující pečeť tajemství a také to, že s tím, co provedli, musí nějakým způsobem žít, což se jim moc nedaří. Prakticky dokonale je tu vystižena destrukce jednoho vztahu a smutný úděl člověka, který díky nemoci nemůže cokoli udělat. Jediné, co bych vytkl, je to, že i přes nevelký rozsah, je to všechno někdy dost monotónní a chybí tu jakýsi sociální přesah, který je přítomen v autorových pozdějších románech. Pro někoho může být negativem (stejně tak ovšem i pozitivem) i fakt, že až na výjimky pasáží z márnice tu není příliš naturalismu a syrově popsaných výjevů. Jinak je ale Tereza Raquinová perfektní kniha, která je nadčasová a i skeptiky přesvědčí o tom, že některá klasika se dá v klidu číst i dnes a člověk se do ní nemusí nutit. 90%

Thanyss
23.09.2014

Ach pane Zolo, opět jsme se spolu setkali, abyste mi představil další ze svých úžasných příběhů. A znovu jste nezklamal. Byl jste bravurní vypravěč, schopný zkoumat hlubiny lidské duše a nezalekl jste se ani těch nejčernějších lidských pohnutek a myšlenek. Naturalismus ve vašem podání mrazí do morku kostí, návštěva v pařížské pitevně děsí a utopencův přízrak znepokojuje.
Tereza Raquinová je úžasnou studií zločinu a to od úplného prapočátku, kdy shoda okolností zrodí myšlenku, myšlenka vede k plánu, plán k vraždě a vražda k postupnému úpadku zločinecké mysli až se zcela zhroutí pod tíhou výčitek. Člověk se tak v konečném důsledku potrestá sám, přestože světská spravedlnost po něm sklouzla pohledem bez povšimnutí.