Tereza Raquinová

Tereza Raquinová

Román francouzského naturalisty je analýzou vzniku, průběhu a dohry zločinu manželky nenávidící svého muže. Nešťastná Tereza Raquinová touží po změně a hledá únik z monotónního všedního života, který vede po boku svého manžela. Známost s jistým mladým mužem vyústí nejen v milenecký poměr, ale i v hrůzný čin vraždy manžela. Bezvýchodnost situace i osudová touha uniknout končí i pro milence tragicky – společnou sebevraždou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/2982/tereza-raquinova-MTs-2982.jpg 4.4234

Thérèse Raquin (1867)

Vydáno:, Práce

ber-tram

Mám zrovna kliku na prvotiny! Touhle prý Zola v r. 1867 (bylo mu 27 let) začal budovat svůj naturalistický literární koncept. Proč ne, v době vydání mohlo takové obscénní, málem psychohororové čtení způsobit poprask. Dnes by se dalo klidně naklonovat – v moderních kulisách, oplzlejším jazykem. Ale skandál by nevyvolalo ani náhodou, leda stálo za povšimnutí. 31/17

Baushka

Ani dokonalý zločin nezůstane bez trestu. Trestá svědomí, trestá strach, trestají noční můry, běsy. Skvěle rozebrané stavy lidské duše po zločinu, které vyústí v logické a rychlé řešení. Zola jako vždy mistrně ovládá popis, na všechno nalézá mnoho přirovnání, pojmenování...

Hanka_Bohmova

Zločin a trest ve dvou. Spoluvinictví nepřinese útěchu, ale strašlivou, strašlivě logickou formu trestu. A v Paříži Terezy Raquinové není žádná krása, která by mohla spasit svět.

Bumeso

Pan Émile Zola si u mě opět pořádně šplhl.
Zkaženost a bestialita Terezy a Laurenta je neuvěřitelná (ovšem na druhou stranu, kdo není v Zolových knihách zkažený a bestiální).Na Zolovy poměry tenká knížka člověka chytne a pustí až daleko za poslední stránkou. K příznivému dojmu o této knize přispěly měrou vrchovatou kapitoly, které nejsou tak dlouhatánské jako u Zabijáka, ale jsou mnohem kratší.
Tuto knihu každému vřele doporučuji!

iva2423

Miluji Zolu. Tahle knížka opět nezklamala, spolu se Zabiják a Člověk bestie patří mezi mé favority. Jakmile začnete číst už se neodtrhnete. Mistrovství, jak od dokáže popsat psychologii postav.

janarzk

Ponuré až depresivní, přitom nádherné, čtivé a literárně vytříbené dílko.

Melic

Já mám problém právě s tou uvěřitelností. Zápletkou určitě ano, ale to, jak oba viníci vidí věci stejným způsobem v tu samou chvíli (přitom rozdílné povahy), se mi úplně nepozdává (nebudu psát konkrétně, ale stalo se to vícekrát). Napsána je kniha samozřejmě poměrně dobře (akorát už jsem začal být alergický na "po té změně to bylo ještě mnohem horší"), autor se nevyhýbá šťourání v nehezkých věcech, což napomáhá působivosti díla. Jeho popis oné pasáže - místa děje hned na začátku knihy se mi velmi líbil, jako bych tam přímo stál a díval se kolem sebe. Jinak můžu říct, že během čtení se nudit nebudete, děj zbytečně neodbíhá a jste zvědaví, jak se vše vyvine. Subjektivně to vidím mezi 3 a 4*.

Ema22

Velmi čtivá kniha, kam až dožene člověka touha po něčem "lepším", do jiné náruče, ke zradě, vraždě, sebedestrukci. Dostala se mi do rukou na doporučení mamky, která ji dostala před více než 40 lety, a nebyla jsem zklamaná.

Domuly

Miluji Zolu, s každou další knihou víc. Naprosto výborné vykreslení destrukce psychiky člověka. Bravurně napsáno, mnohem intenzivnější a uvěřitelnější než Zločin a trest. Od čistých a nezkažených lidí k první zvrácené myšlence, až po zlomení a zhroucení člověka díky svědomí.

Danae001
14.11.2016

Co dokáže vášeň zatemňující lidské smysly....dohnat člověka až ke zrůdnosti...dokonale autor popisuje všechna temná zákoutí lidské duše...velmi čtivé a napínavé dílo

Pajina68
27.07.2016

Působivá knížka. Jako malá jsem viděla film a tak mne zaujal, neustále jsem na něj myslela, že jsem musela přelousknout i knihu. Za mě skvěle pochmurně napsaná knížka o špatném svědomí.

sinamona
31.05.2016

Zolu jsem si velmi oblíbila a to právě kvůli T.R. knihu jsem hltala s hrůzou v očích, jeho naturalismus a více než detailní popis všeho ve mě zanechal velikou stopu, sice uděluji komentář asi po třech letech od přečtení knihy, ale i v tuto chvíli si vybavuji obraz a zápach těch plesnivých zdí, které byly svědky tolika zla, vybaví se mi mnoho scén, které jsem při čtení měla na očích jak promítaný film, kde jsem hltala každičký detail...

archandelka
02.05.2016

Zpočátku to vypadá, že se nic nestalo - neprůstřelné alibi, dobře vymyšlený scénář. Ale zlo začíná svůj rozklad a důsledky se rozšiřují tak, že je v podstatě jediné východisko, jak je zastavit.
Neuvěřitelné dílo, syrové popisy, ze kterých jde mráz po zádech. Rozhodně se k Zolovi ještě vrátím.

Aoedann
20.01.2016

Jsem rád, že jsem se to donutil přečíst kvůli maturitě, jistě si tuto knihu přečtu někdy znovu, abych se znovu stal svědkem pomalého kažení lidského charakteru.

fruitbueno
19.01.2016

Vynikající studie zla, lidské duše s tak nadčasovým přesahem, že mě místy mrazilo. Grandiózní finále. Bravo!

gossipavlina
23.11.2015

K této knize už bylo řečeno vše, jen bych opakovala už napsané. Zkrátka, souhlasím se všemi komentáři přede mnou. Stojí za přečtení.
Excellente.

bookworm.
12.08.2015

Nikdo nedokáže rozložit lidskou osobnost na tak velkou škálu detailů jako Zola.

Ethela
22.06.2015

Skvělý popis postav, jejich charakterů, myšlenek, strachu, viny a výčitek svědomí.
Můžu jen vřele doporučit!!

HDosoudilová
20.06.2015

Další má oblíbená kniha od tohoto skvělého autora. Vřele doporučuji.

Morgause
03.05.2015

V jednom ze svých prvních ryze naturalistických děl se Zola s téměř patologickou zaujatostí šíleného vědce pouští do popisu svého experimentu s lidskými povahami. V něm staví horkokrevnou neurotickou ženu do pozice, kdy je nucena v naprostém pokrytectví popřít samu sebe, přičemž nemá lepší vyhlídky než celý svůj život pomalu umírat nudou. Autor jí nabízí východisko v podobě milence - poněkud přihlouplého, líného a zbabělého, ale hlavně pořádného chlapa. A kolečka stroje se rozjíždějí, od této chvíle autor již jen pozoruje další dění: budování napětí, vraždu a její následky, zničení vztahu dvou lidí, zoufalý boj s výčitkami svědomí, utrpení matky zabitého a hloupou slepotu svědků. Dílo je velmi zdařilé, ale autorovo umění se zde teprve rozvíjí - rozhodně se nedokáže vyrovnat pozdějším románům, v nichž Zola experimentuje nejen s povahami jednotlivců, ale s celou společností se všemi jejími vrstvami.

callahanh
20.03.2015

Naprosto brilantní psychologická studie a vlastně takový Zločin a trest po francouzsku. Zolova pozdější díla jsou sice trošku jinde, Tereza Raquinová je ale zřejmě nejpřístupnější, protože není tak rozsáhlá. Autor tu precizně vykresluje psychologii dvou vrahů, kteří si uvědomí, že po spáchaném zločinu ztratil jejich vztah náboj a vzrušující pečeť tajemství a také to, že s tím, co provedli, musí nějakým způsobem žít, což se jim moc nedaří. Prakticky dokonale je tu vystižena destrukce jednoho vztahu a smutný úděl člověka, který díky nemoci nemůže cokoli udělat. Jediné, co bych vytkl, je to, že i přes nevelký rozsah, je to všechno někdy dost monotónní a chybí tu jakýsi sociální přesah, který je přítomen v autorových pozdějších románech. Pro někoho může být negativem (stejně tak ovšem i pozitivem) i fakt, že až na výjimky pasáží z márnice tu není příliš naturalismu a syrově popsaných výjevů. Jinak je ale Tereza Raquinová perfektní kniha, která je nadčasová a i skeptiky přesvědčí o tom, že některá klasika se dá v klidu číst i dnes a člověk se do ní nemusí nutit. 90%

Thanyss
23.09.2014

Ach pane Zolo, opět jsme se spolu setkali, abyste mi představil další ze svých úžasných příběhů. A znovu jste nezklamal. Byl jste bravurní vypravěč, schopný zkoumat hlubiny lidské duše a nezalekl jste se ani těch nejčernějších lidských pohnutek a myšlenek. Naturalismus ve vašem podání mrazí do morku kostí, návštěva v pařížské pitevně děsí a utopencův přízrak znepokojuje.
Tereza Raquinová je úžasnou studií zločinu a to od úplného prapočátku, kdy shoda okolností zrodí myšlenku, myšlenka vede k plánu, plán k vraždě a vražda k postupnému úpadku zločinecké mysli až se zcela zhroutí pod tíhou výčitek. Člověk se tak v konečném důsledku potrestá sám, přestože světská spravedlnost po něm sklouzla pohledem bez povšimnutí.

Skjaninka
21.09.2014

Zola, tak príliš naturalistický až to bolí. Zločin spáchaný Laurentom, s nemým súhlasom spoluviníčky Terezy, bol Zolom podaný tak, že som takmer prestala dýchať. Celý dej knihy, nielen táto jediná pasáž, boli skvostné. Od zločinu, cez výčitky, až k hroznému poznaniu vdovy Raquinovej som bola pohltená. Pohltená bravúrnym popisom toho, ako dokáže svedomie hrýzť. A navyše prízrak Kamila, stále prítomného a naháňajúceho zimomriavky....proste skvostné! Zola opäť zabodoval a preto dávam 4,5/5

Edona
12.09.2014

Opravdu geniální naturalistická klasika s hlubokou psychologií postav. Doporučuji všem zařeklým nečtenářům klasiky, neboť vás tento román opravdu překvapí. A to nejen spádem, děsem, napětím, ale i hrůzou a již zmíněnou propracovanou psychologií postav.

Salci
15.08.2014

Zatím nejnapínavější dílo Émila Zoly, které jsem četl. Dějem sice není tak drsné, jako např. Zabiják a Člověk bestie, přesto jsem při čtení cítil větší hrůzu než v jiných příbězích od tohoto autora. Svou délkou je navíc přístupné i pro nepříliš sečtělé lidi. Pokud se najde člověk, který není obdivovatelem francouzské klasiky, a z nějakého důvodu bude chtít Zolu alespoň povrchně poznat, doporučím mu spíše Terezu Raquinovou než tradičně navrhovaného Zabijáka.

Domidee
08.07.2013

Kniha na svou dobu velmi převratná. Způsob, jakým Zola podává charakteristiky postav, zkoumá jejich psychologické prvky a snaží se ukázat na zvířecí vlastnosti, jimiž člověk chtě nechtě disponuje, je skutečně obdivuhodný. Vezměme v potaz, že v době, kdy se autor pustil do tvorby takového odvážného dílka, jej většina kritiků i přátel spisovatelů odsoudila, výsledek práce autora by jistě všichni Zolovi současníci nejraději polili benzínem a s pokřivenou tváří jej zapálili. Uniklo jim ovšem, že cílem nebylo ukájet se nad zvráceností postav, ne, smyslem knihy bylo pouze vykreslit temperamenty postav či korektněji "lidských zvířat" v tomto případě. V pravdě inteligentní kritik by nevytýkal nemravnost při vědeckém výzkumu, v každém případě mějme však na paměti, že doba vzniku této publikace byla stále plná předsudků a nepochopení všeho, co se vymykalo všedním zvyklostem. Nedocenění práce autora za jeho života byla poměrně běžná záležitost, naštěstí dnes je toto dílo právem ceněno a konečně došlo zaslouženého uznání.

yueh24
29.03.2013

Můj první Zola mě překvapil svým spádem, psychologií postav, hororovou atmosférou, která mi připomínala částečně povídky E.A.Poa a částečně balady od Erbena. Očekával jsem obsáhlé popisy prostředí a podobně, jak je zvykem u realistů, nic takového tady se tu ale nekonalo. Kniha pohltí od prvních stran, děj ubíhá slušným tempem a za pár hodin se člověk dočká skvělého závěru. Vůbec nevím, co by se dalo knize vytknout; nic nechybí, nic nepřebývá.

LiLinka
06.12.2012

Moje favoritka :) Tuto knihu jsem si zamilovala.

mončičáček
01.10.2012

Perfektní portrét ženy vražednice...I když to není ona, kdo Kamila shodí z loďky do vody, vražda, kterou naplánovala a u které asistovala zkazí život nejen jí, ale i vytouženému muži a láska, kvůli které se oba milenci rozhodli vraždit vyprchá...Zola je prostě mistr psychologie :-)

mutace
24.05.2012

POZOR:příspěvek obsahuje sprostá slova!
Poselství je jasné: ženy - neserte své muže, muži - neserte své ženy, a hlavě nezabíjejte Kamila.