Tereza Raquinová

Tereza Raquinová https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2982/bmid_tereza-raquinova-MTs-2982.jpg 4 423 71

Román francouzského naturalisty je analýzou vzniku, průběhu a dohry zločinu manželky nenávidící svého muže. Nešťastná Tereza Raquinová touží po změně a hledá únik z monotónního všedního života, který vede po boku svého manžela. Známost s jistým mladým mužem vyústí nejen v milenecký poměr, ale i v hrůzný čin vraždy manžela. Bezvýchodnost situace i osudová touha uniknout končí i pro milence tragicky – společnou sebevraždou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Práce

Thérèse Raquin , 1867

los
25.12.2018 3 z 5

konečně jsem se odhodlal k četbě Zoly a nelituji, už se těším na další; komu se nepříčí naturalismus, zajásá

Mr.Fox
03.12.2018 5 z 5

Woow, tohle bylo šílené čtení... Připomínalo mi to tak trochu S. Zweiga říznutého s E. A. Poem. Takový mix romantické, mysteriózní, hororové a psychologické četby. Úžasné!! Paradoxně mě nejvíce zamrzel osud kocoura. Jinak sem se do hrdinů vyloženě vciťoval a trpěl s nimi. Nechal jsem se tím plně prostoupit. A přiznaje si slabošství, zbláznil bych se z toho hned!!

Maras
23.09.2018 5 z 5

Moje první kniha od Émila Zoly. Chladnokrevný zločin a následný trest v podobě výčitek svědomí, duševního trýznění a rozkladu osobnosti ze kterého mrazí. Síla! Už se těším na Zabijáka.

Kutcho
09.09.2018 5 z 5

Neskutočne reálne a mrazivé zobrazenie psychológie postáv. Príbeh je relatívne jednoduchý a komorný, ale to vôbec nevadí, skôr by som povedal, že to knihe prospelo. Celé prežívanie tragédie je ťaživé a také by to malo byť. Vyvolá to vo vás odpor a silné emócie. Ak máte radi takéto knihy, určite odporúčam.

zolanda1883
03.09.2018 3 z 5

V celku dobrá kniha, ale nějak jsem se do ní nemohla po celou dobu začíst, možná to bylo, ale hlavně tím, že mi nevyhovuje naturalizmus, který je zde samozřejmě všude.

myreadingplace
30.08.2018 5 z 5

Moje pátá přečtená kniha od Zoly a zároveň bych řekla zatím top 3. Zdánlivě klasické téma, ale napsané velmi čtivě a překvapivě. Vede vaše oči, udržuje pozornost. Naturalisticky geniální.

vlkcz
24.08.2018 4 z 5

Určitě čtivější než Zabiják, ale opět výborná studie posedlosti a následného rozpadu osobnosti.

zanetkov77
29.07.2018 5 z 5

Zola mě jen utvrdil v tom, jak mistrně zvládá naturalistickou psychologii postav a Tereza Raquinová ve mně vyvolávala podobné pocity jako kdysi Zabiják. Od začátku ponurá atmosféra a postupně gradující děj, který ve čtenáři zanechává směsici pocitů od šoku, přes znechucení po zlost a smutek. Na dvou set stránkách se odehrává urputný boj Terezy a Laurenta, které straší v myslích jejich zločin, kterým si chtěli přivodit vlastní štěstí a spokojenost. Byť si zpočátku myslí, jak jsou chytří, že unikli bez nejmenšího podezření komisařům a gilotině, jejich trest na sebe nenechá dlouho čekat, nakonec snad v mnohem horší podobě, která je postupně dovádí k šílenství a příběh nemůže skončit jak jinak než tragicky.
V příbězích E. Zoly nemůžu hledat oblíbené postavy, ale přesto jeho romány přitahují právě svou surovostí a bezostyšným líčením utrpení, nízkosti a sobectví lidí. Právě sobectví je tu jedním z ústředních motivů, které zasahuje snad každou vystupující postavu.
Kromě toho mi společně s G. Orwellem nabízí pohled na Francii a Paříž z pohledu chudých lidí, zločinu a utrpení, která nadobro zadusí představu Francie tak, jak ji známe dnes, tolik turisticky atraktivní.

„Výstaviště mrtvol v Morgue je divadlem, které si může dovolit každá peněženka, je zadarmo pro chudáky i pro boháče. Dveře jsou otevřené, kdo chce, přijde. Jsou nadšenci, kteří si klidně zajdou, jen aby nezmeškali žádné z představení smrti. Když je dlažba márnice prázdná, odcházejí lidé zklamaní, jako by je někdo ošidil, cedí mezi zuby nespokojená slova. Když je ovšem dlažba dobře vybavená, když je tu pěkná výstavka lidského masa, tísní se tady návštěvníci, dopřávají si laciné emoce, děsí se, žertují, tleskají nebo pískají jako na divadle a pak odcházejí uspokojení a prohlašují, že dneska to v márnici stálo za to.”

Izu
19.06.2018 5 z 5

Opět bravurní Zola.Zločin a trest v jeho podání prostě nemůže dopadnout jinak než na pět hvězd.

Bibinky
07.06.2018 5 z 5

Právě jsem dočetla... tolik bolesti, tolik viny, tolik výčitek, tolik přetvářek, tolik nenávisti, tolik utrpení v lidech co se milovali ..Uf .. tenká kniha .. silný příběh

Andy74
01.06.2018 5 z 5

Já dočetla a byla z toho paf !! První část byla dobrá, vpodstatě chápu Terezu, že s věčně chorým a vybledlým Kamilem nic nebylo a šíleně se nudila.
Ovšem druhá část, kdy postavy žijí "po činu" - to bylo
skvělé. Myslím tím výstižně napsané. Pracovně bych to nazvala "kterak se ze dvou milujících lidí stanou psychopati".
Tento román mne zasáhl, v pozitivním slova smyslu, líbil se mi mnohem více, než Zolův Zabiják.

Tirisa
30.04.2018 5 z 5

Nebýt čtenářské výzvy, nejspíš bych po knížce jen tak nesáhla a musím přiznat, že by to byla chyba. Po dlouhé době jsem se vrátila k takovéto klasice a jsem za to moc ráda.
Kniha se opravdu dobře četla a dokázala mě vtáhnout, i když se jednalo především o vnitřní boj hlavních aktérů.

Nomia
04.03.2018 4 z 5

Tereza Raquinová je drsné psychologické drama, které působí až nečekaně uvěřitelně. Nosným pilířem příběhu je sice milenecký vztah, ale rozhodně se nejedná o slaboduchou červenou knihovnu, ale hodně mrazivý, drsný příběh.

I když se jedná o dílo věhlasného mistra naturalismu, tak si nepředstavujte žádná brutální jatka s potoky krve, kniha je hlavně výborná psychologická sonda.
Unuděná panička, pomalu skomírající na stereotyp, si najde povahově naprosto odlišného milence, zamilují se, zblázní se a spáchají vraždu manžela oné dámy. Až sem by to nebylo zas tak originální, koneckonců zločinů z vášně je a bude vždy hodně, ale po samotné vraždě autor začíná rozjíždět neskutečný koncert výčitek svědomí a rozjitřených emocí.

Pocity viny a postupný psychický rozklad postav, Zola vypráví s chladným odstupem, jako by nezúčastněně popisoval chování morčat ve věděcké laboratoři. Pochybuji, že si oblíbíte nějakou z postav a rozhodně ve Vás kniha nevyvolá pozitivní pocity, ale nepochybně stojí za přečtení. Pokud máte rádi psychologická dramata s ponurou atmosférou, tak je Tereza Raquinová správná volba.

Lenka Žofka
14.02.2018 5 z 5

Tak jsem se lehkou oklikou pár knih, mnoha let a vlastně náhodou dostala k hodně syrové předchůdkyni toho všeho co znám. Popisů méně, děj jednoduchý s hodně rychlým spádem....na 200 stránkách koncentrované neštěstí, za které si ty dva můžou sami a vědí, že lepší to fakt nebude. Emile Zola je pro mě Pan spisovatel a k téhle knížce se určitě vrátím.

teeyinka
29.01.2018 4 z 5

Skvěle vykreslené nitro postav, které užírá vina. Vynikající kniha, která je bravurně napsaná.

kosilka
16.01.2018 5 z 5

Jako vždy mistrovský Zola! Nejen že lidské osudy, které nám autor přibližuje, úžasně zapadají do prostředí a atmosféry Paříže tehdejší doby (za což on vlastně nemůže, v té době žil; dnes by to bylo u nových knih už pouze účelové), ale i fantastický popis scén, událostí, myšlenkových pochodů, psychologie postav aj. stále i v dnešní době uchvacují čtenáře. Miluji i nevšednost jeho témat, kterými se ve svých knihách zabývá. Jsou to právě již zmíněné lidské osudy ve vší své hloubce a tragédii. Každá jeho další kniha na mě vždy silně zapůsobí. Úchvatné!

paulinschildie
04.01.2018 5 z 5

Šokující, zvrácené, ale krásné!

PavlínaAlžběta
17.12.2017 5 z 5

Klasický Zola, další můj oblíbený autor, mistr naturalismu, který dokázal v každém díle ukázat lidskou zkaženost, odpornost a popisy zvrácenosti mu nebyly cizí. A tomu také je v románu, kterým se konečně proslavil - Tereza Raquinová z roku 1867. Z anotace je jasné, jak příběh dopadne, ale tento příběh s až depresivní atmosférou, vykreslenými postavami ( a že jich tam není málo) přesně Zolovým způsobem, zvrat, který nastane a rozpoutá vlnu psychologických emocí, kdy hlavní hrdinové jsou vnitřně sžírány svým svědomím jak kyselinou, kvůli činu, který spáchali ve vás něco zanechá. Při čtení této knihy nebudete listovat pouhým románem, ale prožívat vše, co postavy s různými pocity. Tragédie nedá na sebe dlouho čekat.

Petra186
29.09.2017

Skvělá knížka ! Ani jsem nečekala, že mě bude bavit. Chystám se na další díla od E. Zola. Fascinoval mě dokonalý popis pocitů, postav, všeho. Téma románu lze použít i do dnešní doby 21. století.

ber-tram
10.08.2017 3 z 5

Mám zrovna kliku na prvotiny! Touhle prý Zola v r. 1867 (bylo mu 27 let) začal budovat svůj naturalistický literární koncept. Proč ne, v době vydání mohlo takové obscénní, málem psychohororové čtení způsobit poprask. Dnes by se dalo klidně naklonovat – v moderních kulisách, oplzlejším jazykem. Ale skandál by nevyvolalo ani náhodou, leda stálo za povšimnutí. 31/17