Nana

Je devátou knihou dvacetidílné série Rougon-Macquartové. Jedná se o příběh kurtizány Nany, jež je volným pokračováním příběhu Zabiják. Nana si první popularitu získává v divadle. Nehraje sice dobře, ale je krásná. Díky tomu si podmaní významné muže Paříže. Věrnou společnicí je hlavní hrdince komorná Zoe, která je schopna všechny její mužské návštěvy po domě rozmístit tak, aby se nepotkávaly. Později se Nana stane symbolem zla, přičemž vše, s čímž má nějakého přičinění je nakonec zničeno. Na své milence klade stále nové požadavky, takzvaně je „vycucává“, až jsou mnohdy dohnáni na samé dno. Z dřívějšího vztahu se kurtizáně narodil syn Ludvíček, ten však později umírá na neštovice. Poté co se Nana dozví, že zemřel i jeden z jejích milenců, prodává svůj majetek v dražbě a odjíždí z Paříže, kde na ni po nějakém čase všichni zapomínají. Nana se však vrací zpět a zde také podlehne neštovicím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47381/rougon-macquartove-nana-9du-47381.jpg 3.7764

Rougon-Macquartové 9.

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Nana, 1880

Kniha Nana

Janule164

První čtvrtinu knihy jsem četla vyloženě kvůli Výzvě a bojovala s chutí ji odložit a nedočíst (což nedělám). Pak se ale příběh začal rozvíjet a nakonec mě bavil.

Anette99

Ze začátku pomalejší rozjezd, hodně jmen, méně záživné pasáże. Ale postupně se to rozjelo a příběh skvělej, četlo se to dobře. Pěkně ukazuje bláto Paříže (i jinych velkych měst, všude to bylo stejný nebo podobný) v 2. polovině 19. století.

vaci.nka

Výborné. Nana je sice občas tak strašně odporná osoba, že bych jí nejraději vytrhla ze stránek knihy a nafackovala jí, ale o to tu jde. O to, jak Zola dokázal zachytit a popsat způsob a styl života, chování a přemýšlení v oné době.

RyxiraAmyGinger

Mně se to líbilo. Kvalit Zabijáka Nana asi nedosahuje, ale styl Zoly mi vyhovuje a jestli to je nebo není naturalismus a jestli ano, tak v jaké podobě, to je mi celkem jedno. Nanina postava by se určitě dala vykládat jako metafora toho nebo onoho, ale nad tím se mi nechce moc hloubat.

oneironaut

Slabší začátek, spousta jmen, nezáživné scény z divadla, ale postupně se to rozjede a pak už je to docela čtivé.

Lessana
22.12.2018

Moja prvá kniha od Zolu. A tak sa mi vidí, že aj posledná, aj keď som sa pôvodne chystala i na niektoré jeho iné texty. Totiž, nenachádzam potešenie v čítaní 360 strán toho, ako sa rozpadá základný pilier spoločnosti - rodina, a následne celá spoločnosť, aby sa nakoniec "rozložila" i samotná hrdinka, ktorá to v príbehu zapríčinila. Iste, vôkol boli a sú i javy takéto, ale konzervovať ich do literatúry a sýtiť nimi ľud bez akéhokoľvek poučenia, výstupu, riešenia, nádeje atď., v tom nevidím zmysel. Takéto "umenie pre umenie" akurát mätie a zavádza usilovných hľadačov...
Zolov realizmus je negustiózny, negatívny a deprimujúci. Často je taká i spoločnosť, áno. Ale tým, že sa donekonečna budú opakovať tieto jej nevábne vlastnosti bez zmienky o riešení, ju nikto nezlepší.

martunka
22.07.2018

Zola mě zase dostal. Úplně jsem ten příběh prožívala. Úžasné čtení.

sassenkka
15.03.2018

Mrzí mě, že musím dát této klasice jen dvě hvězdy. Těšila jsem se na pořádnou dávku naturalismu a na zajímavý a čtivý příběh, jak tomu bylo u skvělého Zabijáka. Bohužel téměř nic z toho se nedostavilo.
První dlouhou pasáž, ve které se nic nedělo a která nás měla seznámi s postavami, jsem nějak přetrpěla a těšila se, že se to rozjede. Nic. Bylo to táhlé, pro mě nijak moc zajímavé. Hlavní hrdinka mě chvílemi už hrozně štvala. Střídaly se lepší a horší pasáže, zas nemohu říct, že by celá kniha byla nuda, to ne. Ale těch, co mě vyloženě bavily, bylo prostě méně.
Asi jsem měla po Zabijákovi moc velká očekávání, nevím. Ale tahle knížka mi prostě moc nesedla. Vyloženě Zolovský byl závěr, drsný a nechutný. Ten se mi líbil. Jinak bohužel...