osman111 osman111 komentáře u knih

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Nebudu hodnotit text, protože ten ve mě nic nezanechal a nemyslím si, že o něj v knize jde.
Co hodnotím velice kladně, je grafické zpracování.
Osobité, milé, nádherné.
Zažloutlý čtverečkovaný papír, krásné skici, které působí tak osobním dojmem, jako by byly jen pro vás.
Upřímně jsem se nesetkala s dokonalejšími, milejšími ilustracemi. Nádhera.

10.01.2023

Mazl tov Mazl tov Margot Vanderstraeten

Mimořádně důležitá kniha, ve které se velmi nenásilnou formou dozvíte více než běžným studiem. V knize sledujeme jednu ortodoxní židovskou rodinu v průběhu zhruba dvou dekád, což umožňuje nahlédnout, jak u ortodoxních židů fungují různé životní i každodenní situace. Sledujeme rodinu v Antverpách, Izraeli a New Yorku, kde se život této uzavřené komunity velmi liší-jak u Chasidů, tak u moderně ortodoxních židů. Autorka s tématem pracuje velice jemně a s respektem, umožňuje tak čtenáři pochopit oddělenost, uzavřenost a stranění se.
Osobně knihu považuji za skvělý začátek, pokud máte v plánu se o toto téma zajimat do hloubky.

22.11.2022 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Tato kniha se zkrátka povedla. Oceňuji nádherné grafické zpracování, které působí prostě mile.
Kniha je zdánlivě jednoduchá, ale jsem si jistá, že ve Vás něco zanechá.
Já jsem nadšená a těším se na další tvorbu této originální mladé autorky.

07.03.2021 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Já jsem nadšená. Nejde o žánr, který bych běžně četla, takže možná nemám tak vysoké nároky, ale za mě to bylo skvělé. Napětí autorka udržela od začátku až do konce a nechybělo ani mnoho nečekaných zvratů.
Kniha je rozdělena do kratičkých kapitol, takže se velmi dobře čte a upřímně jsem se nedokázala odtrhnout.
Za mě jde o povedenou knihu a ráda sáhnu po další autorčině tvorbě.

22.02.2021 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Tak to bylo překvapení! Myslela jsem si, že mě čeká klasický Houellebecq, ale tato kniha byla oproti jeho klasické tvorbě přece jenom trochu jiná. Tato kniha nabízí větší spád, ale i milovníci "klasického Houellebecqa" si přijdou na své. Typický hlavní hrdina i značně intelektuální, filosofické pasáže zůstávají. Mě tato kniha velmi zaujala. Moc se mi líbilo zamyšlení nad ateisty/skutečnými ateisty. Tato kniha Vám nedá spát a donutí Vás přemýšlet.
Za mě nelze dát jiné, než nejvyšší hodnocení. DOPORUČUJI!

07.12.2020 4 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Bylo to mé první setkání s Delphínou a musím říct, že to bylo velmi milé překvapení. Poetické, citlivé vyprávění. Dějová linka Mathildy mi připomínala Kafkovu Proměnu. Jde o kvalitní četbu bez nějakého většího spádu, ale mě to nevadilo. O to to bylo autentictější.

10.10.2020 4 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Kraťoučké, ale silné. Musím přiznat, že nadšení u mě propuklo až v půlce, konec je dokonalý. Oceňuji, jak byl propracovaný vývoj vztahů Hanule k Jozovi. Taky se mi líbilo, že se nejednalo o popis historických událostí, jak to často bývá, ale tyto události zůstaly na pozadí a autorka se soustředila na to, jak plynul život. Což mi přijde reálnější. Krásné.

13.09.2020 4 z 5

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Skvělé, opět!
Kvalita napříč knihou je stoupající. První povídky tedy hodnotím spíše jako slabší.
A pak se to rozjede.
Dokonale propracované mužské postavy tak jak to umí jenom Haruki. Ženy nepřítomné, tajemné, magické. Odejdou a neřeknou ani slovo. A není to v pohodě ani po letech, prostě není. Motivy kočky a hada, magický realismus v té nejryzejší podobě.
Celou knihou provází pro Murakamiho typický jazz a děj plyne v podobném tempu. Osobně miluju autorovy evropské odkazy a v této knize mi bylo dopřáno. Celá jedna povídka o Řehoři Samsovi. V podání japonského autora? No, dost originální.
Za mě skvělý kousek a určitě do toho běžte.

23.01.2023 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Povedené. Oceňuji místo děje, které mi přišlo neotřelé a mě osobně se moc líbilo. Také oceňuji, jak přesvědčivě je popsána atmosféra. Hvězdičku strhávám za to, že ne vždy mi připadalo chování kriminalistů uvěřitelné (vztahy mezi kolegy).
Celkově hodnotím velice kladně a těším se na další autorovu tvorbu.

23.04.2021 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Knihy Shari Lapeny se čtou velice dobře, děj má spád a o nečekané zvraty rozhodně není nouze. Je to ten typ knihy, kterou přečtete za dva večery, protože se skutečně nedá odtrhnout. Trochu mi vadí, že si jsou její knihy tak moc podobné. Věštšinou si už zpětně nedokážu vybavit o čem přesně konkrétní kniha byla, ale vždy jsou postavy, místo i námět skoro totožné.
Pokud jste však od autorky ještě nic nečetli, moc ji doporučuji.

31.03.2021 4 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Milovníci silných životních příběhů si příjdou na své. Jde o nádherně psychologicky zpracovanou knihu, ve které se dozvíte mnoho o náboženském směru, který u nás většina zná jen z doslechu.
Mě připadá toto svědectví nesmírně hodnotné i přesto, že jde o zkušenost jedné ženy, jedné rodiny.
Ráda bych si na toto téma přečetla i další knihy, neboť autorčina traumata pramení z rodiny jako takové nehledě na vyznání.
Tuto knihu bych moc ráda všem doporučila. Je dokonalá.

22.03.2021 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Za mě ne. Já jsem tomu prostě nevěřila. V životech postav bylo tolik náhod, až jsem si říkala, jestli si autorka dělá legraci. Celý příběh byl přitažený za vlasy a působil jako totální nesmysl. Postavy nebyly dobře vykreslené, dost bezbarvé. Nadpřirozeno bylo prostě jenom divné. Nevím, co mělo vyvolat, ale rozhodně ne žádné mrazení, jak slibuje anotace. Nevím, z jakého důvodu jde o bestseller, za mě jenom zklamání.

29.01.2021 2 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Neměla jsem příliš velká očekávání a o to větší překvapení to bylo. Čekala jsem silně oddechové čtení a místo toho přišel krásný, uvěřitelný příběh. Mi se líbila zejména ta realističnost. Je to pěkná knížka na jedno odpoledne, doporučuji.

20.01.2021 4 z 5

Střevo není tabu Střevo není tabu Giulia Enders

Tato kniha je prostě skvělá!
Nikdy bych neřekla, že se u knihy o střevech tak pobavím. Cenné informace podány tak neuvěřitelně zábavnou formou, že knihu nebudete chtít odložit.
Doporučuji všem, v mnohém vám jistě pomůže, objasní, vysvětlí.

11.01.2021 5 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Naprosto dokonalé.
I po několikátém přečtení mám husí kůži.

10.01.2021 5 z 5

Určitě neprohloupíte, když se dáte do čtení této krásné klasiky! Puškinův veršovaný román se čte lehce, mě osobně děj rychle plynul. Zaujal mě jazyk a vypravěč, který hovořil ke čtenáři, což mám moc ráda.
Zápletka, ač nestárnoucí, je jednoduchá, asi jsem čekala něco spletitějšího.

22.11.2020 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Nebojte se klasiky! Toto dílo je nádherné jak obsahově, tak i jazykově. Jde o velmi čtivou knihu s nečekanou gradací. Zaslouženě jde o přelomové dílo. Stále aktuální téma (ne)naplnění ideálů Vás strhne. Velmi doporučuji.

16.11.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Měla jsem velká očekávání, která se nenaplnila. Čtivé to bylo, ale také snadno předvídatelné. Pořád jsem čekala nějakou gradaci, ale místo toho přišel náhlý konec. Za mě nedotažené.

18.10.2020 2 z 5

Moc pěkné. Čekala jsem zaměření spíše na přírodu a samotu. Některé myšlenky byly opravdu povedené, hluboké.
Možná bych u některých příběhů nepotřebovala vědět o dětství a minulosti, ale to už je jenom drobnost. Líbilo se mi, že to nevyznělo "všichni žijete hrozně, přestěhujte se do lesa nebo se radši zabíjte". Ukazují tento způsob žití z obou stran, pěkné.

11.09.2020 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Hosseini je sázka na jistotu. U tohoto autora zkrátka nelze šetřit superlativy. Líbí se mi (u všech jeho knih), že se kromě drsného poutavého příběhu dozvíte nenásilnou formou cenné informace o historii a životě v Afghánistánu.
Jen bych možná podotkla, že jsem při čtení této knihy měla problém s orientací kdo je kdo, o kom pojednává daná kapitola (i přestože jsem knihu četla tzv. na jeden zátah). Doporučuji proto knihu příliš naodkládat.

17.08.2020 4 z 5