orson orson komentáře u knih

Inspektor s velkým mozkem Inspektor s velkým mozkem František Niedl

Tahle série mě baví! Vtipných detektivek je sakra málo. Moc se mi líbí, jak se ta postava postupně vyvíjí a jsem zvědav, kam bude pokračovat. Jen prosím žádné globální spiknutí a podobně.

27.05.2021 5 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Nikdy jsem nechápal půsty a lidi, kteří je podstupovali. Přišlo mi to nezdravé. Po přečtení cirkadiálního kódu a této knihy jsem se dozvěděl spoustu vědecky podložených informací, které zcela změnily můj pohled na půsty. A vlastně i mé osobní návyky. Uvidím za pár měsíců, jak moc mi tyto knihy změnily život :)

01.03.2021 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Fajn oddechovka, líbí se mi, jak se v autorčiných knihách objevují postavy z jiných jejích knih. Ale celkově je to pořád na jedno brdo jak přes kopírák, jen prostředí se mění. Ale na vypnutí mozku a relax to je (jednou za čas) fajn.

01.01.2021 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Oddechovka, kdy vypnete mozek a hltáte stánky i když víte jak to dopadne.

08.12.2020 4 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Věděl jsem, že to bude těžké čtení, spousta lidí mi to říkala. Ale taky jsem viděl, že knihy této série jsou ve fantasy žebříčkách v první deítce. Zvědavost mi nedala a pustil jsem se do toho. Byl jsem vhozen do děje, mezi spoustu postav bez vysvětlení, kdo je dobrý, kdo špatný, o co jde ... no prostě guláš. Časem jsem se trochu zorientoval, ale těch postav bylo trochu moc a vůbec jsem netušil, proč to dělají. Jako dočetl jsem to s vypětím všech sil, říkal jsem si, že tam bude nějaké velké finále, nebo nějaký důvod, proč si přečíst další díly... no nenašel jsem ho. Postavy veskrze nezajímavé, svět jako takový docela zajímavý, ale to je pro mě málo.

26.09.2020 2 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Hodně depresivní naturalistické čtení, nedoporučuji pro slabší povahy, ale jinak skvělé, stejně jako ostatní knížky autorky.

29.11.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Skvěle napsaná kniha vyprávěná ve dvou časových liniích dvěmi postavami. Na začátku trochu chaos, ale pak se zorientujete a začnete si v hlavě sestavovat, co se vlastně stalo, kdo je kdo... některé věci vám dojdou až ke konci a to vás pak nutí knihu znovu číst od začátku. Za mě super knížka, kterou přečtete na jeden zátah.

29.04.2019 5 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Jednohubka na jeden večer - minimálně proto, že vás nepustí a vy ji budete muset dočíst na jeden zátah. Svižný, vtipný děj o vážné věci (domácí teror), hodně mi to připomělo knihu V síti.

17.04.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Tahle kniha se mi moc líbila - na čtení jsem se vysloveně těšil a bavil se životními kotrmelci jednotlivých postav (ze začátku mi přišlo, že jich je tam moc a trochu jsem se v nich začal ztrácet, ale pak se to srovnalo). Ale ač je to kniha oddechová, tak při čtení člověka přinutí zamyslet se trochu nad svým životem.

15.04.2019 5 z 5

Doktore, teď to chce klid! Doktore, teď to chce klid! Patrick Taylor

Tuhle sérii knížek mám rád. Sice je čtu hodně na přeskáčku, ale to vůbec nevadí. A protože se mi hodně líbí, tak si je šetřím a dávám si je jen jednou za půl roku, jako takovou příjemnou oddechovku, návrat do světa, který se mi líbí.

25.01.2019 4 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Příjemné nahlédnutí do života malíře Josefa Lady. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl na jeho archaický styl a taky se na začátku trochu moc věnoval svému dětství. Nejzajímavější byla asi prostřední část, kde popisoval, jak se snažil prorazit coby kreslíř. Neměl to tenkrát nijak snadné.

20.06.2018 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Je to už pátá kniha, kterou čtu od tohoto autora a myslím, že jedna z jeho nejlepších. Lepší nebo stejná je Muž jménem Ove. Hodně pěkně vykreslený příběh, uvěřitelné zápletky a svižný spád s děsivým podtextem (díky lehkému napovídání vypravěče).

18.03.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Poutavý příběh tří generací v jedné rodině na pozadí světových válek a komunismu. Zpočátku trochu chaos v postavách, ale pak už to jelo. Každopádně román Hana je ještě o něco lepší.

22.02.2018 4 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Jako oddechovka dobré, ale myslím si, že tu má příliš vysoké hodnocení, zas až tak velká sláva to nebyla.

25.01.2018 3 z 5

Nejskrytější přání Nejskrytější přání Marybeth Mayhew Whalen

Příjemné počtení, zajímavé postavy, trochu mi to připomínalo Prázdné místo od Rowlingové (ale ta to měla ještě trochu propracovanější a hlavně ten konec se mi u ní líbil více).

18.12.2017 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Úsměvné odpočinkové čtivo, ale Ove se mi líbil mnohem více.

01.05.2016 4 z 5

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Drsné, vtipné, sarkastické, dojemné, smutné... ale každopádně dobře napsané. Člověk si uvědomí, jaké má štěstí, když je zdravý. Jen mi trochu připadalo, že hlavní hrdinové jsou trochu moc vyspělí (způsob mluvy, myšlenek, jejich projev a rozhovory) na svůj věk.

19.09.2013 4 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Konečně! Konečně Miroslav Žamboch zase napsal něco z Koniášova světa - děj se sice neodehrává v jeho době, ale mnohem mnohem dříve, kdy kouzla ještě nebyly postaveny mimo zákon, v době před velkou válkou čarodějů (ve stejné době, nebo možná trochu později, se odehrává povídka Dlouhý sprint). Ve službách klanu je hodně dobrá fantasy, velká část děje se odehrává v podzemí, kde se těží aktivní drahokamy (hodně mi to připomínalo povídku V temnotě s Baklym). Možná to bylo tím podzemím, možná rychlostí akce, každopádně kniha mě nenechala vydechnout, dokud jsem ji nedočetl a pak mi bylo sakra líto, že už je konec.

27.03.2013 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Smekám před Kingem, skoro v každé své knize, dokazuje, že je opravdu King. Čtyři roční doby obsahují 4 novely (nebo dlouhé povídky), z nichž 3 jsem četl již dříve, ale nedalo mi to a přelouskal jsem je znovu, mohl jsem si aspoň užívat, jak autor dokáže v podstatě z ničeho vykreslit zcela realistický příběh, z jehož čtení vám běhá mráz po zádech.

29.10.2012 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Ač je to fikce, veškeré příběhy jsou poměrně uvěřitelné a přitom tak neskutečné. Původně jsem si myslel, že autorka popisuje dobu z konce 19. století, ale při tom se jednalo o šedesátá léta století minulého!

Jinak je to rozhodně kniha, kterou stojí za to přečíst (za tři večery se to dá zvládnout), určitě patří mezi 5 nejlepších, jaké jsem letos četl.

28.08.2012 5 z 5