Ophelie Ophelie komentáře u knih

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Po přečtení knihy jsem četla i studie a články, které zpochybňují důvěryhodnost příběhu paní Sosnarové. Nechci vůbec soudit, zda se vše událo tak, jak je v knize vyprávěno, ale i kdyby příběh nebyl zcela autentický, nic to nemění na poselství knihy - takové zrůdnosti se bohužel děly (ať už paní Sosnarové a její sestře, nebo jiným zapomenutým ženám a mužům) a je potřeba si toto připomínat (komunismus, nacismus, fašismus apod. jsou zlo) a nedopustit, aby se toto opakovalo (ačkoli si dokážu představit, že se něco takového v Rusku bohužel stále děje). Takže ať už čtete knihu jako memoáry nebo jako román, stojí za přečtení.

28.09.2023 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Po dočtení této knihy se cítím totálně emocionálně rozebraná. Ještě žádná kniha ve mně po jejím dočtení nezanechala tak hluboký otisk… Je to přesně ten typ knih, na které po jejich dočtení opravdu nikdy nezapomenete. Autorka umí opravdu skvěle a detailně popsat jednotlivé charaktery postav, vystihnout jejich psychiku tak, že se čtenář cítí, jakoby všechny, obzvláště hlavní postavy Willema a Judea, znal a prožívá tak vše naplno s nimi. Kniha je neuvěřitelně krásná a hrůzná a děsivá zároveň. Především když se čtenář postupně dozvídá celý Judův příběh – příšerné, čím si musel od raného dětství projít – tolik neléčené bolesti a traumat! Při čtení některých pasáží se mi dělalo až fyzicky zle, při čtení jiných pasáží mi tekly slzy… Možná tam na mě bylo až trošičku moc homosexuálních vztahů (skoro každý byl gay), ale to nijak neubírá na kvalitě této knihy. Pokud máte rádi psychologické romány, které jdou opravdu do hloubky (až na dřeň), rozhodně knihu doporučuji.

22.09.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Hluboký a smutný příběh, který ve mně po dočtení ještě doznívá a asi ještě i dlouho bude. Neskutečná kniha v tom nejlepším slova smyslu! Zařadila bych ji mezi povinnou četbu, nebýt čtenářské výzvy, možná bych se k tomuto úžasnému literárnímu dílu asi nedostala. Příběh Liny a její rodiny je neskutečně silný, jejich odvaha čelit všem nepřízním osudu inspirující. Přečetla jsem knihu během jednoho odpoledne, příběh mě naprosto pohltil, při čtení ve mně vyvolal rozporuplné emoce od pocitu zoufalství a bezmoci, až po hněv a vztek, nejednou ukápla i slza. Knihu řadím mezi mé “literární objevy” a kdybych mohla, dala bych hvězd i více. Rozhodně stojí za přečtení.

03.01.2021 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Přečteno na jeden zátah až do brzkých ranních hodin, ale od knihy jsem se nemohla odtrhnout, tak moc mě příběh Lydie a její rodiny pohltil. Tohle je jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla. Po dočtení ve vás zůstane a rozhodně si ji budete pamatovat (já tedy určitě). Jak sám název napovídá, ústředním bodem všeho je a byla komunikace (v této rodině spíše její absence), což má v závěru nedozírné a velmi smutné následky (smrt Lydie - to není spoiler, dozvíme se to hned v úvodu anotace). Malé Hannah mi bylo tak líto, při čtení jsem jí vždycky chtěla pevně obejmout a uchlácholit. Na tomto příběhu můžeme vidět, kam až může vést nadměrná, nezdravá, opičí láska rodičů a projekce vlastních nenaplněných snů a ambicí do svých dětí. K tomu nulová komunikace nejen mezi rodiči a dětmi, ale i mezi manželi navzájem a máme zaděláno na veliký problém. Kniha se čte opravdu sama a vede k zamyšlení nad mnoha tématy (např. i život ve smíšeném manželství apod.). Rozhodně doporučuji.

12.08.2023 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Knihy od Hanišové prostě nezklamou… Přečteno za jeden den, příběh Elišky mě pohltil a chtěla jsem stejně jako ona vědět, proč to její matka spáchala. Konec mě tedy trošku zklamal, mnoho otázek zůstalo nezodpovězeno. I tak se ale jedná o další autorčino skvělé dílo. Musím přiznat, že čtení určitých pasážích mi bylo, především teď v období těhotenství coby nastávající mamince, dost nepříjemné. Knihu ale určitě doporučuji, stojí za přečtení.

23.07.2021 4 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Po dlouhé době jsem narazila na jednu z těch opravdu hodně dobrých detektivek. Děj skvěle plyne, napětí roste a nutí vás to číst a číst...a když už si myslíte, že víte, jak to je a kdo je vrah, zjistíte, že to tak jednoznačné není. A za mě super, překvapivý konec. A spojení celého příběhu s postavou Jacka Rozparovače knize přidává na hodnotě. Rozhodně knížka stojí za přečtení!

13.04.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásná kniha, ačkoliv smutný příběh, opravdu krásně napsané, čtivé. Můžu jen doporučit.

02.02.2019 5 z 5

Milovník Sparty, drsňák, sportovec, pragmatik, nadaný vyšetřovatel se silným žaludkem - to je pan Mareš. Díky knize, která je psaná formou rozhovoru, jsem si pana Mareše oblíbila snad ještě víc a má můj veliký respekt, za vše, co během svého působení na 1. oddělení dokázal a udělal - více takových schopných lidí/vyšetřovatelů! Díky knize si čtenář může udělat obrázek o tom, jak probíhá vyšetřování, jak je veden výslech, shromažďování důkazů apod. Kniha, kterou lze rozhodně doporučit.

13.10.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Od Hanišové mám už mnohé přečteno a tak mi bylo jasné, když jsem brala knihu do ruky, že to nebude žádné oddychové čtení. Zpočátku jsem se do vyprávění Tea nemohla pořádně začíst, ale po několika desítkách stran čtení pak ubíhalo samo a postupně se mi Teův příběh dostával pod kůži. Odhalení přichází až se samotným závěrem, ale postupně čtenář tuší, že to nebude nic příjemného, z vyprávění na čtenáře postupně padá ta tíha, temnota, bolest sálající z vyprávění Tea a jeho rodičů. V úplném závěru dokonce ukápla slza, ale nechci spoilerovat. Další nelehké čtení, přesto opět velmi vydařené dílo nadané autorky, které nelze než doporučit.

18.03.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Kniha je bezesporu další úžasný autorčin skvělý počin. Smekám pomyslný klobouk, protože toto vše nastudovat, prostudovat, pročíst, vypátrat…to opravdu muselo zabrat neskutečně moc času a energie. Autorka umí tvořit opravdu originální a velmi kvalitní romány. Pouze bych možná v knize ubrala na vložených dobových dokumentech (reálných či smyšlených - to ví sama autorka), ale občas toho bylo až zbytečně moc a “rušilo” to plynutí té více románové linky. Čtení z Tobiina deníku a příběhu Leny mě bavilo nejvíc. Každopádně se jedná o knihu, kterou lze určitě doporučit. Díky ní jsem se toho dozvěděla mnoho o nelehké situaci křesťanů a především řeholnic v dobách komunismu.

07.06.2022 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Nádherná i smutná kniha, která se čte jedním dechem. Ostatně jako všechny knihy od této autorky. Je velmi smutné, co se dělo v minulosti, jak nepohodlní lidé, především ženy, byly “odklízeny” a posílány do blázinců, ačkoli byly naprosto zdravé. A jak tam bylo s nimi i ostatními pacienty zacházeno… Izzy jsem fandila celou dobu, neměla to vůbec lehký holka a zvládala se se vším “poprat”. Konec mě dojal k slzám. Více takových knih ;-) Rozhodně doporučuji.

28.05.2022 5 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Moje první kniha od pana Hermana a jistě ne poslední. Sbírka fejetonů se četla téměř sama. Vyhovovala mi délka kapitol a úsměvné i trefné názvy. Se spoustou myšlenek a úvah autora souhlasím, při čtení některých kapitol jsem s autorem doslova souzněla - mluvil mi přímo z duše. Tuto knihu nelze než doporučit. Ráda si ji zase někdy znovu přečtu.

10.02.2022 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Originální dílo nejen po stránce lingvistické, ale i vzhledem k hlubokým myšlenkám skrývajícím se v příběhu hlavního hrdiny. Kniha nutí k zamyšlení, ne náhodou je označována za jednu z kultovních knih (stejně jako Orwellovo 1984). Rozhodně stojí za přečtení.

24.10.2021 5 z 5

Dívky od svaté Magdalény Dívky od svaté Magdalény V. S. Alexander

Kniha se čte dobře, děj hezky plyne. Na téma Magdaléniných prádelen jsem četla i jiné knihy, tato byla ještě z těch "mírnějších", ale to ji vůbec neubírá na čtivosti. Napsané dle skutečných událostí, příběh Teagan je opravdu velmi silný příběh. Rozhodně knihu doporučím dál k přečtení.

04.08.2021 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Hanišová prostě umí. Opět jedno z jejích vydařených knižních děl. Kniha se čte velmi dobře, děj hezky plyne, ačkoli autorka opět nezpracovává žádné lehké téma. Krev jednoduše není voda, těžko říct, zda Agnes měla ke svému pozdějšímu chování spíše genetické dispozice, nebo zda ji k tomu dohnalo Juliino chování a její způsob výchovy… Hvězdičku jsem ubrala za ten konec, čekala bych lépe vypracovaný závěr tak silného příběhu. Ale jinak za mě nelze knize co vytknout, stojí za přečtení.

10.06.2021 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Výborný psychologický thriller! Kniha je čtivá od začátku až do konce, pomalu se odkrývá pravdivý příběh Daphne a Jacksona aneb nic není takové, jak se zdá navenek být. Amber byla mrcha a dostala, co si zasloužila. Kniha, kterou lze určitě doporučit.

20.04.2021 5 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Po knize jsem sáhla čistě kvůli výzvě, neměla jsem žádná očekávání a kniha mě neskutečně mile překvapila, během dvou dnů přečteno, jak to bylo čtivé. Od první strany se čtenář ocitá v rudolfinské Praze a pomalu s hlavními hrdiny pátrá po vrahovi. Zápletka byla zajímává, knize nechybí napětí, děj plyne a rozuzlení je nečekané. Super počtení.

27.12.2023 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Do knihy jsem se začetla od první stránky, příběhy Sage, její babičky (to vyprávění byla fakt síla!) i osud Josefa Webera mě naprosto pohltily a ten konec - to jsem opravdu nečekala. Rozhodně kniha, která stojí za přečtení.

19.04.2023 5 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Kniha obřích rozměrů, kterou jsem si musela dávkovat, protože ji podle mě nelze přečíst naráz. Nejen vzhledem k počtu stran, ale i vzhledem k charakteristice informací a popisů. Hlavní hrdina Maxmilien Aue je příslušník SS, který postupně dostává vyšší šarže. Jeho cesta vede za období druhé světové války z Polska, přes Ukrajinu, Rusko zpět do Německa a končí v Berlíně. Dostal mě už počátek knihy, kdy Aue tvrdí, že je stejný jako my, že my bychom nejednali jinak a všechny oběti z války jen bezcitně líčí jako čísla, předkládá své statistiky. K lidem, obzvláště Židům, tak přistupuje vždy, kdy vede např. s ostatními příslušníky debaty na téma jejich vyhlazení. Baví se o tom, jak vylepšit metodiku zabíjení, jak vše zefektivnit, jako by vůbec nemluvili o lidech! A to mi přišlo hrozně děsivé. Ta bezcitnost, která se vleče celým vyprávěním. V knize je hodně krutosti, nechutnosti, zla, zároveň i zvrácenosti (hlavní hrdina je homosexuál, který miluje svou sestru, s níž došlo k incestu a zřejmě i zabil svou matku - to z knihy nevyplývá úplně zřetelně). Každopádně Litell vytvořil opravdu dílo! Od popisu hrůzných historických faktů a událostí (např. děsivá událost v Babim Jaru), přes hromadu filozofických, lingvistických, hudebních úvah (musím se přiznat, že tyto pasáže mě moc nebavily). Kniha je opravdu obsáhlá a při čtení se čtenář musí hodně soustředit. Jedná se opravdu o originální autorův výtvor.

19.09.2022 5 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

(SPOILER) Musím říct, že mě kniha velmi překvapila - v dobrém slova smyslu. Od tohoto autora se jednalo o mou první knihu a zařazuji si jej mezi objevy, určitě si od něj ráda přečtu i jiné knihy, pokud budou tak dobré jako tato, mám se na co těšit. Do knihy jsem se ponořila hned od první stránky, příběhu nechybí vzrůstající napětí, tajemno, které zhruba od poloviny knihy nabere tedy opravdu grády a přejde až do vln strachu, jako u správného horroru. Bohužel, jak již bylo zmíněno v komentářích níže, konec mě zklamal (kdyby vše zůstalo v reálné rovině, byla by to pecka!), tak proto ubírám v hodnocení jednu hvězdičku. Ale jinak rozhodně doporučuji přečíst silnějším náturám, které se rády bojí ;-)

16.09.2021 4 z 5