Olia Olia komentáře u knih

opět úžasná kniha, vyprávění, prostředí a tak vůbec..

13.01.2018 5 z 5

Podhoubí Podhoubí Marcelo Luján

nějak z knížky nemám dobrý pocit, konec byl docela napínavý, ale při čtení v hlavě chaos a nepohoda.. jazykově je to celkem katastrofa, nevím zda není třeba i krkolomný překlad..

13.01.2018 2 z 5

Multikulti pindy jedný český mindy Multikulti pindy jedný český mindy Iva Pekárková

Bible tolerance a zdravého rozumu! Barevné, zajímavé, nadčasové, nadmaločeské, empatické a obdivuhodné, nikoli však zidealizovaná realita, prostě tak jak to leží a běží! V dnešní hysterické době hladivé zjevení...

01.11.2017 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

úžasná knížka, už jsou to dva dny, co jsem ji dočetla a pořád zažívám ten sladkobolný pocit.. že si s touhle knihou zas ráda zalezu, budu v Neapoli a že se na to čtení hrozně těším a pak blik, smutně mi dojde, že už mám vlastně dočteno.. jaké štěstí, že můžu přepřáhnout na druhý díl.. drsná atmosféra poválečné chudé Neapole je výborně vylíčena a hodně mi připomíná italský neorealismus v mých oblíbených filmech 50.-60.let, k tomu si přidám vlastní dojmy ze čtyřdenní návštěvy Neapole.. paráda.. ač bylo hojně postav, já jsem četla hodně často (děkuji tímto Bohu pražské MHD!), nemusela jsem použít tahák.. celé společenství chudinské čtvrti se silnými "obyčejnými"příběhy, navzájem se inspirující vztah dvou malých, mladých Žen, to mě všechno hodně zaujalo.. sem s druhým dílem! :-)

02.07.2017 5 z 5

Slepí ptáci Slepí ptáci Ursula Poznanski

Uf, právě jsem dočetla.. ačkoli jsem velký příznivec geocachingu, Slepí ptáci se mi líbily o chlup více než Pět.. a není to ani tím, že poezii mám taky moc ráda.. napínavé od A do Z, a hlavně jsem až do poslední chvíle nepoznala, kdo za tím vězí, což v Pěti jsem tušila už v průběhu.. drsná a skvělá zápletka.. bez hluchého místa.. :-)

31.05.2017 4 z 5

Kniha mě tak moc potěšila, obohatila, nadchla, humor přesně podle mého gusta.. na 18.4. už mám vstupenku do Světozoru v Praze na Zibí projekci..
Ta spontánnost, radost ze života a naprosto pozitivní přístup je nabíjející a záviděníhodné.. a i to milé vyznání na konci knihy mě dostalo!
Krom toho jsou samo moc zajímavé i postřehy z cest.. nikdy by mě nenapadlo, že se vůbec dá po Číně takhle bezstarostně šmejdit..
pro mě jednička!!! :-))

17.03.2017 5 z 5

tady jsem byla trochu zklamaná.. nebyla to až taková bomba jako stařík (teda viděla jen film) a analfabetka.. hrozně se to táhlo..

10.02.2017 3 z 5

Tři truchliví tygři Tři truchliví tygři Guillermo Cabrera Infante

kubánský čtení mám ráda.. špica je Král Havany.. TTT je moc pěkná knížka, jen přesně stejně jako -Pečivo- něco se čte špatně.. upřímně Cambellvariace na téma -víkend v Havaně- jsem přeskočila..
ale teď v zimě - to teplo, pohodu, dobrý pití a křídla.. to jsem fakt potřebovala..

10.02.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

já přečetla rychle a jedním dechem.. vím, že cejtit se jako ty holky v knize, bych fakt nechtěla :-)

10.02.2017 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Uf! dočteno! Přiznám se, že jsem se hodně těšila na čtení.. sama už 6.tým rokem kešuju a moc jsem se bavila líčením kačerských reálií nezasvěceným.. jen jsem ze začátku příběhu, než mě děj vtáhl, trochu hudrala nad překladem nebo možná vůbec celkem nudným jazykem vyprávění.. ale to bylo tehdy, když jsem ještě měla čas chytat lelky.. :-)) pak už jsem sotva dýchala a četla a četla.. zápletka dobře vymyšlená a propletená.. Týpka, co za tím vším stojí, jsem vytušila po nějaké době.. jen závan poznání.. jsem ráda, že nám to s Beou nakonec fakt klaplo.. :-)) Včera jsme se věnovali s přítelem geocachingu v divných pustých lužních lesích kolem Ohře a musím přiznat, že trochu úzkosti tam bylo.. :-) takže po kačersku: DíKeš! :-)

30.09.2016 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Taky bych chtěla mít na terase tučňáka.. kámoše.. zažít tak huboké přátelství, mít se komu vypovídat.. :-) mile napsáno, k tomu navíc prima cestovatelské vyprávění a sympatické vydání knížky.. tučňáky odteď prostě žeru..

01.09.2016 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Uvažuju, co tu napsat a chce se mi jen.. nemám slov! Koukám, že Maggie 704 pode mnou to má podobné! Ale zkusím: Citlivá, čtivá, poetická, včera večer, kdy jsem ji dočetla, mě úplně dostala.. Nepotrpím si na velké básnické obraty v knize, hlavně když cítím, že jsou vykalkulované a nebo nějak blbě na sílu přeložené.. tady byla poezie překladu tak úžasná, že musím pochválit i ten. Okouzlila mě forma knihy.. snad se teď už smrti tolik nebojím, když umí tak laskavě vyprávět.. Bolelo mě srdce za Liesel a je mi smutno, že už to všechno skončilo.. nojo musím si najít novou rodinu, dneska jsem si na cestu nevzala do tašky žádnou novou knihu, připadalo by mi to jako zrada :-) Nechám si tě, Liesel, pod kůží ještě pár dní!

17.08.2016 5 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

čtivá knížka, prima prokládaná dobovými fotkami s popisy, takhle to mám ráda.. Podařilo se spojit nespojitelné, neznámé osudy v příběh.. jen ten konec se mi špatně četl.. taková ztráta důstojnosti za války a hrůza dokonaná devastací objektů v duchu socialismu i poté.. chjo snad ještě něco málo ze zmiňovaného stihnu v Brně vidět , nebývám tam často.

17.08.2016 4 z 5

Jarní horečka Jarní horečka Pelham Grenville Wodehouse

no prostě klasika..:-)

19.06.2016 4 z 5

Kdo zabil Palomina Molera? Kdo zabil Palomina Molera? Mario Vargas Llosa

jižní amerika.. prach, spalující slunce, erotika, malý a velký ryby, ospalost, chudoba, humor.. to mě baví číst, to mám ráda.. moc povedená knížka..

31.08.2015 4 z 5

byl to mazec.. nemít tak zoufale málo času v současné době vychutnala bych si jistě vtípky ještě víc.. v týhle knížce je možný všechno a člověk to bere jako samozřejmost.. :o)

02.07.2015 4 z 5

Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale Alice Horáčková

Četla jsem jedním dechem, naprosto úžasně zpracováná biografie, včetně grafické úpravy.. dechberoucí obraz šedesátých let v kolážích s absolutně svobodnou smutnou a veselou holkou.. jsou v ní všechny ty touhy, na které ostatní nenašli odvahu.. (i já trochu obdivuju, trochu závidím a snad trochu rozumím)

26.05.2015 5 z 5

Motolice a plankton Motolice a plankton Boris Vian

Opravdu dobře jsem se bavila.. i když v druhém mejdanu to fakt už trochu drhlo.. malinko přes čáru..
ale ty jeho absurdnosti prostě miluju.. kéž bych si některá přirovnání nebo obraty pamatovala.. (..žitomír krvácel jak tapír..)

11.02.2015 5 z 5

Děti chovatelů slonů Děti chovatelů slonů Peter Høeg

Mně se kniha líbila moc, parádní absurdní humor, ten co mám ráda.. oba mladí měli úžasný postřeh a schopnost dostat se pod kůži životu.. velká sranda na jedné straně, na druhé hluboké myšlenky o osobní svobodě viz třeba Dveře nebo Moře možností.. opravdu pohnutě jsem četla pár posledních stránek o ostrůvcích osamělosti.. sama si pamatuju podobné pocity z dob dospívání, když se kolem mě měnily mé dosavadní jistoty.. mám tam záložku a budu se sem určitě vracet..
Knížka je to úplně jiná než Smilly, ale rozhodně o nic horší!

27.01.2015 5 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Moc líbilo, trochu jako film pro pamětníky.. trochu jako průvodce historií Prahy 8, kterou dobře znám.. a i když mě auta nevzrušují, tady mě vůně benzínu vyloženě bavila.. kompaktní, nekolísavá kniha.. čtivý kolorit doby se vším všudy.. :-)

05.12.2014 5 z 5