Praga Piccola

Koupit

Historie jedné rodiny, jednoho města a jedné továrny z doby konce Rakouska-Uherska a ve slavném dvacetiletí Československé republiky tak, jak ji ve svých zápiscích zachytil libeňský rodák ing. Bertold Neuman a do románové podoby převedl Miloš Urban. -Praga Piccola uvádí čtenáře do prostředí jedné libeňské automobilové továrny na sklonku Rakouska-Uherska a pak ve dvacátých a třicátých letech první republiky. Dostáváme se do rodiny Rudolfa Neumana, poznáváme jeho ženu a dva syny, z nichž starší Rudi oplývá nadáním na všechno a může si vybrat, kým chce být, ale očekává se, že bude nástupcem svého otce, i když jeho to táhne do světa, zatímco na mladšího Bertolda zbylo talentu málo, ale o to víc chce v továrně získat neprotekční místo a vyrábět automobily. Právě Bertold je vypravěčem rodinné ságy. Bratři zpočátku netuší, proč se k nim přistěhoval vzdálený příbuzný Fridrich se svou dcerou Lilianou, a když vyjde nepříjemná pravda a z ní vyplývající povinnost najevo, Rudi se z ní šikovně vyvlékne a nechá se zastoupit mladším bratrem. Bertold si sestřenku vezme za ženu a pokusí se žít s ní smysluplný život, přestože jeho srdce je jinde. Jak pár stoupá na společenském žebříčku a z Libně proniká do lepších kruhů do Prahy, kde tráví volné neděle mezi filmovými herci a režiséry na Barrandovských terasách (příležitost prodat automobil hvězdě stříbrného plátna), zároveň se propadá do hluboké vztahové krize, kterou nezažehná ani narození dcery. Bertold se s rozchodem vyrovná po svém, ale s čím se vyrovnat nemůže, je přechod na armádní výrobu v době, kdy republice začne čím dál víc hrozit Německo. Jeho přání zůstat v Libni vezme za své, když mu židovští přátelé doporučí odejít před Hitlerem do Anglie a on je na poslední chvíli poslechne. Svůj oblíbený automobil, skromnou Pragu Piccolu, si bere s sebou, a spolu s ní tajemný náklad, který se mu podaří v bezpečí dostat až do Londýna. Odtamtud podniká kroky na záchranu své dcery a bývalé ženy, ale milovanou továrnu zachránit nedokáže....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/109236/praga-piccola-109236.jpg 4.2202
Romány, Literatura česká
Vydáno, Argo

Kniha Praga Piccola

E_Lan
25.12.2019

Vcelku zajímavé svědectví doby. První polovina knihy je docela nudná, nezábavná. Od druhé půlky, nebo možná lépe od poslední válečné třetiny je opravdu co číst a doba je mnohem zajímavější. Takže celkově to stálo za to.

Ziriath
07.12.2019

Podíváme se do doby, kdy někdejší město Libeň ještě nebylo pohlceno Prahou, a kdy nevadilo, když jste jezdili autem nalitý a nebyly potřeba SPZky. Kdy se ještě jezdilo vlevo, a lidé nepřišli na to, že auto nemusí vypadat jako samohybný kočár, kdy jízda autem nebyla jen nastartovat a jet. A kdy si mohli konkurenti z různých továren navzájem doslova načumovat do oken a dvorů.
Na Urbanovy poměry je knížka poněkud umírněná, i když pár pro něj typických scének se tam najde. Nejvíc mě bavila mírně poetická část popisující Bertovy začátky, kdy objevuje zajímavosti tehdejšího okolí Prahy na kole a pak i různými auty (''člověk kromaňonský'' v pískovcových bytech na Proseku) . Je tam jistý prosluněný pocit jak z Obecné školy, takový ten, který vytváří obraz Prahy hezčí a romantičtější, než je teď a možná i než byl tehdy.
Naopak období kde se řeší nepodařené manželství s Lilou a různé jejich romantické n-úhelníky a prostorová tělesa byla dost ubíjející - ale s hrozbou druhé světové se to opět rozjelo.
Pragovky Bejby nejsou a nebudou, padesát let nepřišly, a už nepřijdou!

reddwarf358
15.11.2019

Tohle že je Urban? Nechtělo se mi tomu věřit, je to za mě úplně jiné, než všechny ty Santiniho jazyky a Lord Mordi. Ale to neznamená, že je to špatné, právě naopak!

Boby17
24.10.2019

Po pro mě obtížně čitelném Stínu katedrály jsem si dal od autora dvouletý oddech (zhlédnutí působivě zfilmovaného Hastrmana nepočítám) a nyní se zvědavě pustil do dalšího díla M.U. Historie konce monarchie a první republiky pohledem automobilového konstruktéra značky Praga se mi jednoznačně líbila. Byl to náhled střední, možná vyšší střední třídy, podaný poutavým a čtivým způsobem, navíc z velice atraktivního prostředí. Dávám 4,5 hvězdy, takže matematicky zaokrouhluji na 5.

soukroma
23.10.2019

Anotace mě nalákala, ale styl a formát (jak textu, tak celé knihy) mě záhy otrávily. Očekávání nebylo naplněno. Zklamání.

gimli35
27.09.2019

Můj třetí Urban - a zase výborný. Autor se neztrácí v reáliích Rakouska-Uherska ani Československa a příběh nápaditě doplňuje dobovými událostmi. Tohle se četlo samo! :)

JanaPokorná
15.09.2019

Podle mě jedna z nejlepších Urbanových knih, přitom zdaleka ne tak známá jako Hastrman, Santiniho jazyk, Sedmikostelí atd. Urban umí psát, takže se od něj čte dobře všecko, ale tohle plynulo nadobyčej ladně. Zajímá mě docela, jestli Bertold Neumann opravdu existoval a zanechal deník.

martineden
08.06.2019