Praga Piccola

Koupit

Historie jedné rodiny, jednoho města a jedné továrny z doby konce Rakouska-Uherska a ve slavném dvacetiletí Československé republiky tak, jak ji ve svých zápiscích zachytil libeňský rodák ing. Bertold Neuman a do románové podoby převedl Miloš Urban. -Praga Piccola uvádí čtenáře do prostředí jedné libeňské automobilové továrny na sklonku Rakouska-Uherska a pak ve dvacátých a třicátých letech první republiky. Dostáváme se do rodiny Rudolfa Neumana, poznáváme jeho ženu a dva syny, z nichž starší Rudi oplývá nadáním na všechno a může si vybrat, kým chce být, ale očekává se, že bude nástupcem svého otce, i když jeho to táhne do světa, zatímco na mladšího Bertolda zbylo talentu málo, ale o to víc chce v továrně získat neprotekční místo a vyrábět automobily. Právě Bertold je vypravěčem rodinné ságy. Bratři zpočátku netuší, proč se k nim přistěhoval vzdálený příbuzný Fridrich se svou dcerou Lilianou, a když vyjde nepříjemná pravda a z ní vyplývající povinnost najevo, Rudi se z ní šikovně vyvlékne a nechá se zastoupit mladším bratrem. Bertold si sestřenku vezme za ženu a pokusí se žít s ní smysluplný život, přestože jeho srdce je jinde. Jak pár stoupá na společenském žebříčku a z Libně proniká do lepších kruhů do Prahy, kde tráví volné neděle mezi filmovými herci a režiséry na Barrandovských terasách (příležitost prodat automobil hvězdě stříbrného plátna), zároveň se propadá do hluboké vztahové krize, kterou nezažehná ani narození dcery. Bertold se s rozchodem vyrovná po svém, ale s čím se vyrovnat nemůže, je přechod na armádní výrobu v době, kdy republice začne čím dál víc hrozit Německo. Jeho přání zůstat v Libni vezme za své, když mu židovští přátelé doporučí odejít před Hitlerem do Anglie a on je na poslední chvíli poslechne. Svůj oblíbený automobil, skromnou Pragu Piccolu, si bere s sebou, a spolu s ní tajemný náklad, který se mu podaří v bezpečí dostat až do Londýna. Odtamtud podniká kroky na záchranu své dcery a bývalé ženy, ale milovanou továrnu zachránit nedokáže....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109236/praga-piccola-109236.jpg 4.2230
Romány, Literatura česká
Vydáno, Argo

Kniha Praga Piccola

zanardi
včera

Táto kniha neomylne trafila čas, miesto a emócie, ktoré spôsobili, že tá preslnená doba z prvej časti knihy zanechala vo mne pocit krásna. Jazyk, kolorit, postavy, všetko to malo svoj podiel na tom, že mi tá doba v hlave zostáva ako zlaté časy. Samozrejme, do príchodu Hitlera.
Príbeh pána Nemanna si zaslúžil presne toto spracovanie.

jaroiva

No, zezačátku mě to moc nebavilo, spíš vůbec. Ale postupně mě tragikomický způsob psaní, v okamžiku, kdy Bert trochu odrostl, začal bavit. Má to pěknou atmosféru.

š.m.i.k

Wow. Celý příběh je přímo malován pestrou krásnou češtinou. Má to atmosféru, že jsem se opravdu zasnila a jako bych byla součástí. Hrozně se mi to líbilo.

josef5899
29.12.2020

Knížka se mi moc líbila. Nedovedu posoudit jak moc je to tím, že se odehrává v mojí milované Libni :)

Endy17
07.10.2020

Vyprávění mi svým stylem připomínalo Transfuzi Antona Horsta. Kniha se asi nikdy nestane úplným bestsellerem, ale to rozhodně neubírá na kvalitě románové verzi velmi zajímavého životního příběhu. Škoda ukvapeného konce, další kapitoly by určitě čtenáře neodradily.

alef
14.09.2020

Hrabalovská Libeň v urbanovském pojetí :-) … za mě bezvadně pojatý nostalgický návrat do časů černobílých filmů, mj. právě díky prostoru libeňské periferie s její specifickou atmosférou a historií.

Miloš Urban nám čtenářům zprostředkoval výbornou historickou „procházku“ Libní, dostali jsme šanci sledovat autenticky vyhlížející příběh hlavního hrdiny – konstruktéra vozů Praga – Berta Neumana, který měl to štěstí, že se narodil do továrnické rodiny, ale hlavně do rodiny, která svou duši věnovala těmto automobilům. Dostali jsme tak šanci sledovat, skrze Bertův příběh, všechny ty historické, ale především společenské, změny počátku 20. století. Prožijete vznik 1. československého státu a 1. válku očima malého kluka z továrnické rodiny, budete taky svědky vzniku jedné z nejstarších průmyslových zón v naší republice a na pozadí dění v automobilce Praga budete tak sledovat události okolo jejího rozmachu, následné celosvětové krize, abyste posléze prošli s dospělým Bertem 2. válkou. A budete jim všem držet palce, celé rodině, protože budete moc dobře vědět, jaká katastrofa, pro ně skoro dramatičtějších rozměrů, se na všechny řítí v podobě poválečného dění v našem malém státě uprostřed Evropy.

Urbanova Praha, magická, jak ji možná znáte z mnohých jeho jiných knih, se v tomhle příběhu změní – stane se totiž skutečnou – reálným prostorem, ve kterém se všechny ty historické události skutečně odehrály!

Opět obdiv! Opět jiný Urban, jiný styl, a navíc, za mě rozhodně zajímavě podaná historie. Napsáno svěžím, lehkým jazykem; příběh, jako kdyby vám ho hlavní hrdina vyprávěl u odpolední kávy, usazený pěkně v některém z těch mnoha pražských prvorepublikových podniků, kde se dá tak příjemně ztratit pojem o čase, zvlášť, když váš společník je fajn vypravěčem, takže, když příběh skončí, vy se jen pozvolna probíráte z polosnění, zmateně se rozhlížíte kolem, abyste opět nabyli povědomí o tom, kde právě jste, proto, abyste zjistili, že jste už dávno měli být někde jinde, a vám je to najednou úplně fuk, protože se vám příběh vůbec nechce opustit :-) …

los
02.09.2020

Urban tedy dovede překvapit! nečekal jsem, že umí tak poutavě odvyprávět bildungsromán, skvělé čtení

LaCucaracha
09.06.2020

Dočetla jsem do strany 46 a vzdala to. Vyhýbám se současné české literatuře jako čert kříži, a kdykoli tuto zásadu poruším, jsem opět zklamána. Tentokrát vypadal námět slibně – staré knihy a knihy o starých časech mám celkem ráda (Herrmannovo "Ze staré Prahy", Poláček) a asi jsem si představovala, že to bude něco jako Jedličkova rodinná kronika Krev není voda. Ale ne.
Z toho mála, co jsem přečetla, mám dvě připomínky. V úvodu je hrdina malý chlapec, a mě rozčilují knihy o malých chlapcích, jsou to povětšinou nesympatičtí spratci (i když autoři to tak zřejmě často vůbec nezamýšleli), kteří tropí "roztomilé" neplechy a na vše nahlížejí uniformním dětským pohledem. A za další to bylo prostě nudně napsané.
Když jsem prolistovala dozadu, zjistila jsem, že hrdina dospěje a bude řešit neuspokojivé vztahy, rozvod, nevěry, sex nesmí chybět, a ať si je to proložené spalovacími motory a občasnými popisy staré Prahy, tak tohle mě nebaví.
S tím se navíc vloudila ještě jedna dvě pochybnosti. Co je vlastně pravda? Zdráhám se uvěřit, jak tu někteří zmiňují, že Bert Neuman je fiktivní postava a jeho deníky smyšlené. To by byla tak ubohá literární obezlička, že ji nechci přisoudit ani českému současnému autorovi. (Je pravda, že v Princezně nevěstě to bylo využito docela dobře, ale to je čestná výjimka.) Jestli však postava existovala a kniha čerpá opravdu z autentických deníků, pak kde končí fakta a nastupuje fikce? A že něco tam přimyšleno určitě bude. Setkání se Štorchem, Machatým, milenky... je to pravda? Jestli totiž u žádné věci nemůžu mít jistotu, že se to stalo, proč bych to měla brát jako historickou výpověď a kroniku skutečné osobnosti? To by pak vůbec nemělo smysl něco takového číst. A jelikož té pochybnosti bych se nezbavila, raději jsem četbu ukončila.