Praga Piccola

Koupit

Historie jedné rodiny, jednoho města a jedné továrny z doby konce Rakouska-Uherska a ve slavném dvacetiletí Československé republiky tak, jak ji ve svých zápiscích zachytil libeňský rodák ing. Bertold Neuman a do románové podoby převedl Miloš Urban. -Praga Piccola uvádí čtenáře do prostředí jedné libeňské automobilové továrny na sklonku Rakouska-Uherska a pak ve dvacátých a třicátých letech první republiky. Dostáváme se do rodiny Rudolfa Neumana, poznáváme jeho ženu a dva syny, z nichž starší Rudi oplývá nadáním na všechno a může si vybrat, kým chce být, ale očekává se, že bude nástupcem svého otce, i když jeho to táhne do světa, zatímco na mladšího Bertolda zbylo talentu málo, ale o to víc chce v továrně získat neprotekční místo a vyrábět automobily. Právě Bertold je vypravěčem rodinné ságy. Bratři zpočátku netuší, proč se k nim přistěhoval vzdálený příbuzný Fridrich se svou dcerou Lilianou, a když vyjde nepříjemná pravda a z ní vyplývající povinnost najevo, Rudi se z ní šikovně vyvlékne a nechá se zastoupit mladším bratrem. Bertold si sestřenku vezme za ženu a pokusí se žít s ní smysluplný život, přestože jeho srdce je jinde. Jak pár stoupá na společenském žebříčku a z Libně proniká do lepších kruhů do Prahy, kde tráví volné neděle mezi filmovými herci a režiséry na Barrandovských terasách (příležitost prodat automobil hvězdě stříbrného plátna), zároveň se propadá do hluboké vztahové krize, kterou nezažehná ani narození dcery. Bertold se s rozchodem vyrovná po svém, ale s čím se vyrovnat nemůže, je přechod na armádní výrobu v době, kdy republice začne čím dál víc hrozit Německo. Jeho přání zůstat v Libni vezme za své, když mu židovští přátelé doporučí odejít před Hitlerem do Anglie a on je na poslední chvíli poslechne. Svůj oblíbený automobil, skromnou Pragu Piccolu, si bere s sebou, a spolu s ní tajemný náklad, který se mu podaří v bezpečí dostat až do Londýna. Odtamtud podniká kroky na záchranu své dcery a bývalé ženy, ale milovanou továrnu zachránit nedokáže....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109236/praga-piccola-109236.jpg 4.2259

Kniha Praga Piccola

Tatrman

Žádný strhující příběh plný zvratů a napětí, ale hezkou češtinou poctivě napsaný román z pražské Libně mapující život konstruktéra automobilů.

rodak

Historický román o životě jedné rodiny a automobilky Praga.Podle deníkových záznamů, které měl autor k dispozici stvořil jedinečné dílo, které opravdu stojí za přečtení.

ujira

Miloš Urban je opravdu zajímavý autor a každá z jeho knih, které jsem četla něčím výjimečným upoutá. Tentokrát je to rodinná historie v kulisách staré Libně a rozvíjející se automobilky Praga. Bohatý životní příběh, vyprávěný hlavní postavou Bertoldem. Krásné počtení a působí velmi pravdivě.

knihveru

Na knihu jsem se dlouho chystala, ale nakonec celkem zklamání. Nechytlo mě to. Naštěstí čtení rychle utíká, tak jsem se prokousala až na konec. Postavy nesympatické.

Burák

Knihu jsem měla doma už roky, ale v naprosto mylném(!) domnění, že bude popisovat jen historii automobilového průmyslu mě vůbec nelákala. Navíc knihy  od Miloše Urbana nějak nejsou můj šálek čaje (četla jsem Sedmikostelí a Lord Mord a na chuť jsem jim nepřišla), ale Praga Piccola se asi od nich svým stylem dost liší, tak proto se mi to asi trefilo do vkusu.

Kniha popisuje  osudy skutečně žijící rodiny, které jsou vyprávěny na pozadí reálných historických událostí 20. století. O automobilovém průmyslu se tu taky dost píše, ale není to nijak otravné ani nudné (a to píšu jako naprostý ignorant tohoto odvětví) a dobře to dokresluje atmosféru doby. Postavy nejsou nijak zvlášť sympatické, ale na druhou stranu, o to víc je vyprávění reálnější.

Budu určitě dál sledovat Urbanovu tvorbu, co kdyby náhodou chtěl zase stylově experimentovat. :)

Za mě rozhodně jedna z nejlepších knih, které se mi za rok 2021 dostaly pod ruku.

Ada0004
20.11.2021

Je to mistrovské dílo! To se panu Urbanovi opravdu povedlo. Bravo! Knihu jsem hltala a žila jsem ji s jejími hrdiny, projížděla jsem se starou Libní a po přečtení jsem hned zamířila do knihovny pro knihu o Pragovkách.. Největší překvapení mne potkalo při osobním setkání s autorem a jeho příběhem k této knize. Neprozradím -musíte si někde dohledat, ale rozhodně až po přečtení knihy, jinak zrušíte kouzlo !

Caa
12.10.2021

Moc se mi to líbilo, nejen jako životní příběh Bertolda, ale i jako příběh Libně, čtvrti, která je mi mimořádně blízká.
Nejsem fanda historických vozidel, ale jejich nadšený a podrobný popis mě přiměl najít si obrázky jednotlivých modelů a posléze i jít na výstavu konanou v rámci závodu 1000 mil československých. Také bych ráda zašla do Automuzea Praga ve Zbuzanech, pokud ještě někdy otevře.

Maryl
20.08.2021

Kromě návratu do První republiky, kde je pěkně popsáno až idylické gentlemanství, mě bavil i vývoj karoserií automobilů Praga, o kterých jsem nevěděl zhola nic a pomohl i Google.