Praga Piccola

Praga Piccola https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109236/praga-piccola-109236.jpg 4 289 88

Historie jedné rodiny, jednoho města a jedné továrny z doby konce Rakouska-Uherska a ve slavném dvacetiletí Československé republiky tak, jak ji ve svých zápiscích zachytil libeňský rodák ing. Bertold Neuman a do románové podoby převedl Miloš Urban. -Praga Piccola uvádí čtenáře do prostředí jedné libeňské automobilové továrny na sklonku Rakouska-Uherska a pak ve dvacátých a třicátých letech první republiky. Dostáváme se do rodiny Rudolfa Neumana, poznáváme jeho ženu a dva syny, z nichž starší Rudi oplývá nadáním na všechno a může si vybrat, kým chce být, ale očekává se, že bude nástupcem svého otce, i když jeho to táhne do světa, zatímco na mladšího Bertolda zbylo talentu málo, ale o to víc chce v továrně získat neprotekční místo a vyrábět automobily. Právě Bertold je vypravěčem rodinné ságy. Bratři zpočátku netuší, proč se k nim přistěhoval vzdálený příbuzný Fridrich se svou dcerou Lilianou, a když vyjde nepříjemná pravda a z ní vyplývající povinnost najevo, Rudi se z ní šikovně vyvlékne a nechá se zastoupit mladším bratrem. Bertold si sestřenku vezme za ženu a pokusí se žít s ní smysluplný život, přestože jeho srdce je jinde. Jak pár stoupá na společenském žebříčku a z Libně proniká do lepších kruhů do Prahy, kde tráví volné neděle mezi filmovými herci a režiséry na Barrandovských terasách (příležitost prodat automobil hvězdě stříbrného plátna), zároveň se propadá do hluboké vztahové krize, kterou nezažehná ani narození dcery. Bertold se s rozchodem vyrovná po svém, ale s čím se vyrovnat nemůže, je přechod na armádní výrobu v době, kdy republice začne čím dál víc hrozit Německo. Jeho přání zůstat v Libni vezme za své, když mu židovští přátelé doporučí odejít před Hitlerem do Anglie a on je na poslední chvíli poslechne. Svůj oblíbený automobil, skromnou Pragu Piccolu, si bere s sebou, a spolu s ní tajemný náklad, který se mu podaří v bezpečí dostat až do Londýna. Odtamtud podniká kroky na záchranu své dcery a bývalé ženy, ale milovanou továrnu zachránit nedokáže.... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Argo
více info...

Komentáře (88)

Komentáře 88 Recenze 5

diodaa
diodaa
15.02.2024 5 z 5

Od Urbana jsem četla snad všechno. Tato kniha se mi líbila asi nejvíce, spolu s Hastrmanem a Sedmikostelím. Kvituju, že zde byl celkem normální/rovný vztah muž-žena. Jeho pohled na ženy je důvod, proč jsem se časem od Urbana odvrátila. Ale třeba KAR se mi líbil také moc.

mila2411
mila2411
24.01.2024 5 z 5

Krásná knížka!!! Příběh neobyčejně obyčejného života, odvyprávěno s neuvěřitelnou lehkostí a elegancí. Z děje krásně dýchá doba 1. republiky, svět umělců a tehdejší elity. Paráda. Krásně se to četlo, mrzelo mě jen, že to už končí. Za mě jedna z NEJ knížek za poslední dobu!!!


faba
faba
25.10.2023 4 z 5

Kraťoučká historie jedné rodiny v dějinách jedné země, která se potácí mezi mocnějšími. Jak rodina, tak země.
A tak ,,jsme" tu žili... Když se to tak vezme, žádná sláva. Kariéra, lásky, peníze, ženy, politika, válka... Co se změnilo? Co nás čeká?

Pro pražské povinná četba.

Gracian1964
Gracian1964
04.09.2023 5 z 5

Pekná kniha so zaujímavým, dobrým príbehom. Zgustol som si na ňom. Od Urbana som si prečítal už niekoľko kníh, (3) ale táto sa mi páčila najviac.

reva85
reva85
25.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Moc hezky napsaný příběh z Libně včetně historických událostí. Super atmosféra. Je to ale fikce, konstruktér automobilu Praga Piccola se jmenoval František Kec, celou dobu mi to vrtalo hlavou jak to teda je, když na začátku autor píše, že psal podle deníkových zápisů Bertolda Neumana, které mu dala jeho dcera. Ale i tak se mi to líbilo moc :-)

Tatrman
Tatrman
04.06.2022 4 z 5

Žádný strhující příběh plný zvratů a napětí, ale hezkou češtinou poctivě napsaný román z pražské Libně mapující život konstruktéra automobilů.

rodak
rodak
07.05.2022 5 z 5

Historický román o životě jedné rodiny a automobilky Praga.Podle deníkových záznamů, které měl autor k dispozici stvořil jedinečné dílo, které opravdu stojí za přečtení.

ujira
ujira
17.04.2022 4 z 5

Miloš Urban je opravdu zajímavý autor a každá z jeho knih, které jsem četla něčím výjimečným upoutá. Tentokrát je to rodinná historie v kulisách staré Libně a rozvíjející se automobilky Praga. Bohatý životní příběh, vyprávěný hlavní postavou Bertoldem. Krásné počtení a působí velmi pravdivě.

knihveru
knihveru
01.02.2022 3 z 5

Na knihu jsem se dlouho chystala, ale nakonec celkem zklamání. Nechytlo mě to. Naštěstí čtení rychle utíká, tak jsem se prokousala až na konec. Postavy nesympatické.

Burák
Burák
25.01.2022 5 z 5

Knihu jsem měla doma už roky, ale v naprosto mylném(!) domnění, že bude popisovat jen historii automobilového průmyslu mě vůbec nelákala. Navíc knihy  od Miloše Urbana nějak nejsou můj šálek čaje (četla jsem Sedmikostelí a Lord Mord a na chuť jsem jim nepřišla), ale Praga Piccola se asi od nich svým stylem dost liší, tak proto se mi to asi trefilo do vkusu. 

Kniha popisuje  osudy skutečně žijící rodiny, které jsou vyprávěny na pozadí reálných historických událostí 20. století. O automobilovém průmyslu se tu taky dost píše, ale není to nijak otravné ani nudné (a to píšu jako naprostý ignorant tohoto odvětví) a dobře to dokresluje atmosféru doby. Postavy nejsou nijak zvlášť sympatické, ale na druhou stranu, o to víc je vyprávění reálnější. 

Budu určitě dál sledovat Urbanovu tvorbu, co kdyby náhodou chtěl zase stylově experimentovat. :) 

Za mě rozhodně jedna z nejlepších knih, které se mi za rok 2021 dostaly pod ruku. 

Ada0004
Ada0004
20.11.2021 5 z 5

Je to mistrovské dílo! To se panu Urbanovi opravdu povedlo. Bravo! Knihu jsem hltala a žila jsem ji s jejími hrdiny, projížděla jsem se starou Libní a po přečtení jsem hned zamířila do knihovny pro knihu o Pragovkách.. Největší překvapení mne potkalo při osobním setkání s autorem a jeho příběhem k této knize. Neprozradím -musíte si někde dohledat, ale rozhodně až po přečtení knihy, jinak zrušíte kouzlo !

Caa
Caa
12.10.2021 4 z 5

Moc se mi to líbilo, nejen jako životní příběh Bertolda, ale i jako příběh Libně, čtvrti, která je mi mimořádně blízká.
Nejsem fanda historických vozidel, ale jejich nadšený a podrobný popis mě přiměl najít si obrázky jednotlivých modelů a posléze i jít na výstavu konanou v rámci závodu 1000 mil československých. Také bych ráda zašla do Automuzea Praga ve Zbuzanech, pokud ještě někdy otevře.

Maryl
Maryl
20.08.2021 4 z 5

Kromě návratu do První republiky, kde je pěkně popsáno až idylické gentlemanství, mě bavil i vývoj karoserií automobilů Praga, o kterých jsem nevěděl zhola nic a pomohl i Google.

gaspoda
gaspoda
11.07.2021 4 z 5

zhltnul sem jako audioknihu v práci. Bravo!!!
knihu ale koupim dědovi myslím že by mu taky šmakovala

zanardi
zanardi
04.03.2021 5 z 5

Táto kniha neomylne trafila čas, miesto a emócie, ktoré spôsobili, že tá preslnená doba z prvej časti knihy zanechala vo mne pocit krásna. Jazyk, kolorit, postavy, všetko to malo svoj podiel na tom, že mi tá doba v hlave zostáva ako zlaté časy. Samozrejme, do príchodu Hitlera.
Príbeh pána Nemanna si zaslúžil presne toto spracovanie.

jaroiva
jaroiva
04.02.2021 4 z 5

No, zezačátku mě to moc nebavilo, spíš vůbec. Ale postupně mě tragikomický způsob psaní, v okamžiku, kdy Bert trochu odrostl, začal bavit. Má to pěknou atmosféru.

š.m.i.k
š.m.i.k
02.02.2021 5 z 5

Wow. Celý příběh je přímo malován pestrou krásnou češtinou. Má to atmosféru, že jsem se opravdu zasnila a jako bych byla součástí. Hrozně se mi to líbilo.

josef5899
josef5899
29.12.2020 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Nedovedu posoudit jak moc je to tím, že se odehrává v mojí milované Libni :)

Endy17
Endy17
07.10.2020 4 z 5

Vyprávění mi svým stylem připomínalo Transfuzi Antona Horsta. Kniha se asi nikdy nestane úplným bestsellerem, ale to rozhodně neubírá na kvalitě románové verzi velmi zajímavého životního příběhu. Škoda ukvapeného konce, další kapitoly by určitě čtenáře neodradily.

alef
alef
14.09.2020 5 z 5

Hrabalovská Libeň v urbanovském pojetí :-) … za mě bezvadně pojatý nostalgický návrat do časů černobílých filmů, mj. právě díky prostoru libeňské periferie s její specifickou atmosférou a historií.

Miloš Urban nám čtenářům zprostředkoval výbornou historickou „procházku“ Libní, dostali jsme šanci sledovat autenticky vyhlížející příběh hlavního hrdiny – konstruktéra vozů Praga – Berta Neumana, který měl to štěstí, že se narodil do továrnické rodiny, ale hlavně do rodiny, která svou duši věnovala těmto automobilům. Dostali jsme tak šanci sledovat, skrze Bertův příběh, všechny ty historické, ale především společenské, změny počátku 20. století. Prožijete vznik 1. československého státu a 1. válku očima malého kluka z továrnické rodiny, budete taky svědky vzniku jedné z nejstarších průmyslových zón v naší republice a na pozadí dění v automobilce Praga budete tak sledovat události okolo jejího rozmachu, následné celosvětové krize, abyste posléze prošli s dospělým Bertem 2. válkou. A budete jim všem držet palce, celé rodině, protože budete moc dobře vědět, jaká katastrofa, pro ně skoro dramatičtějších rozměrů, se na všechny řítí v podobě poválečného dění v našem malém státě uprostřed Evropy.

Urbanova Praha, magická, jak ji možná znáte z mnohých jeho jiných knih, se v tomhle příběhu změní – stane se totiž skutečnou – reálným prostorem, ve kterém se všechny ty historické události skutečně odehrály!

Opět obdiv! Opět jiný Urban, jiný styl, a navíc, za mě rozhodně zajímavě podaná historie. Napsáno svěžím, lehkým jazykem; příběh, jako kdyby vám ho hlavní hrdina vyprávěl u odpolední kávy, usazený pěkně v některém z těch mnoha pražských prvorepublikových podniků, kde se dá tak příjemně ztratit pojem o čase, zvlášť, když váš společník je fajn vypravěčem, takže, když příběh skončí, vy se jen pozvolna probíráte z polosnění, zmateně se rozhlížíte kolem, abyste opět nabyli povědomí o tom, kde právě jste, proto, abyste zjistili, že jste už dávno měli být někde jinde, a vám je to najednou úplně fuk, protože se vám příběh vůbec nechce opustit :-) …