nula87 nula87 komentáře u knih

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Hladomor v Povolží vyšle na cestu nesourodou posádku vlaku, která má za úkol zachraňovat - sebe, děti, zbytky lidskosti. Zvrácená doba v porevolučním Rusku dostane ze všech členů výpravy to nejlepší i to nejhorší zároveň. Guzel Jachina další knihou potvrzuje, že umí popsat tyto děsivé události zvláštním druhem poetiky, do které patří vše - život, smrt, láska, nenávist, víra i naděje.
"Všichni máme své slabé chvilky. Za to se nemusíme stydět".

14.01.2024 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Skvělá kniha - autor velmi poctivě a do posledního detailu nastudoval celé téma, a je to znát. Podrobný popis postav, vývoje celé akce až do tragického konce jednoho ze zásadních příběhů moderních českých dějin.

08.01.2024 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Silný příběh napsaný úžasně čtivým způsobem. Velmi dobře napsané postavy, většina z nich rozporuplná, proto může být trochu těžké si k nim (zvláště k hlavnímu hrdinovi) najít pozitivní vztah. Ale Hosseini pracuje jak s postavami, tak s vlastním příběhem velmi dobře, hledá jejich bolesti, tajemství a strachy. Krásná kniha.

30.12.2023 5 z 5

Velmi zajímavý vhled do prostředí nejizolovanější země světa. Pohled je vůči realitě určitě velmi zkreslený tím, co bylo autorce dovoleno vidět a prožít, ale i v tomto minimu je vidět, jak zvrácenou zemí KLDR je.

28.12.2023 4 z 5

Vražda mořské víly Vražda mořské víly A. J. Kazinski

Taková průměrná historická detektivka - trochu napětí, trochu znechucení, trochu historie. Nic extra, ale na jednorázové pobavení asi úplně v pohodě.

28.12.2023 3 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Kniha o touze po svobodě, lásce, o možnosti se volně a beze strachu nadechnout. Kniha plná barev, vůní a smíchu, ale taky bolesti, deprese, a smutku. A to jak v uzavřeném rodinném kruhu hlavních hrdinů, tak z pohledu celé Nigérie a vlastně i celé střední Afriky.

15.12.2023 4 z 5

Pečeme s Kafkou Pečeme s Kafkou Tom Gauld

Vtipné stripy o literatuře, jejích autorech a životě s literaturou. Některé excelentní, některé "jen" dobré.

06.12.2023 4 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Silná kniha o psychologii násilí. O události 518 jsem neměl vůbec žádné ponětí, takže i z historického hlediska pro mě byla kniha velmi poučná. Ale hlavně se jedná o skvělý popis jediné události z pohledu několika účastníků, z nichž každý měl jinou motivaci, jiný pohled, a jiné následky.

05.12.2023 4 z 5

Druhý díl je o kousek lepší než první. Příběh je o něco komplikovanější, i když jednoznačně směřuje k jedinému možnému konci. Postavy už nejsou tak prvoplánové, mají více vrstev, vztahy mezi nimi už nejsou tak jednoznačné.
Ale autor bohužel stále píše velmi jednoduchým stylem a co je nejhorší, nevyhýbá se patosu a někdy i až směšným frázím.

04.12.2023 3 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Výborná kniha o osudu jednoho malého člověka v soukolí dějin. Autorka píše krásným jazykem poetický příběh o domově, osudu, lásce, do které zasahují dějiny velkého světa. To vše v životním cyklu Volhy, která všechny hrdiny drží ve svém područí.

27.11.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Velké téma, zajímavě vystavěná zápletka a vývoj děje. Na druhou stranu až moc schématické postavy, a až příliš jednoduchý styl.

20.11.2023 3 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Krásná, i když tragická cesta historií, ale i současností střední Evropy - cesta plná bitev, velikánů i troubů historie, cesta plná krve, lásky a šílenství, příběhů a samozřejmě vlaků a železničních tratí.
Rudišův text se místy čte obtížně, ale pokud si člověk zvykne na jeho tempo a rytmus, dostane skvělý zážitek vrcholící pro oba hrdiny na jejich osudových místech.

13.11.2023 4 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Velmi těžce se to čte. Nejen kvůli příběhu, kde se na hrdiny valí jedna pohroma za druhou, ale také kvůli stylu psaní autorky. Její dlouhá, barvitá souvětí mě mnohokrát zavedla do slepé uličky.
Příběh je těžký, až děsivý, ale bohužel, alespoň pro mě, někdy těžko uvěřitelný. Vsichni hlavní hrdinové, i jejich blízké okolí, jsou až extrémně úspěšní ve svých pracovních životech, a dramatický kontrast s jejich osobním životem byl pro mě místy až mimo uvěřitelnou realitu.
A ještě jedna věc - absolutně žádné umístění do historického kontextu.
Co jedenácté září, co finanční krize, co mnoho politických změn, co zemětřesení na Haiti? Události, které musely lidi v NY citelně ovlivnit, ale v knize o nich a o vlivu na její hrdiny není ani jedno slovo.

06.11.2023 3 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Tři knihy v jednom, každá trochu jiná, a přesto se nakonec nenásilně potkají. Líbily se mi oba současné příběhy, jak ten studentský pražský, tak ten až spirituální tokijský. A navíc stará povídka, která nakonec svede celý příběh dohromady. Moderní svěží český román.

19.10.2023 4 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Velmi zajímavý popis jednoho z nejznámějších sériových vrahů Ameriky - jeho vraždění, ale také doby utěků z vězení a vleklých soudních bitev . Poutavý, děsivý, ale zároveň velmi precizní popis toho autorky, které začne docházet, kdo je ve skutečnosti její fajn přítel.

18.10.2023 4 z 5

Ušlechtilá stezka Ušlechtilá stezka Peter May

Mayův román o děsivé kapitole dějin jihovýchodní Asie. Velmi dobře vykreslené postavy, detailní a naturalistický popis prostředí a hrůz, které se v Kambodži odehrávaly. Přínosné nejen jako kvalitní kniha, ale také jako zdroj mnoha historických informací o tomto úseku dějin.

02.10.2023 4 z 5

Než stromům dojde dech Než stromům dojde dech Peter Wohlleben

Skvělá kniha se spoustou zajímavých informací. Les jako (téměř) dokonalé společenství s pravidly, které asi ještě úplně nechápeme. Nicméně jedno je jisté - bez lesů to do budoucna určitě nepůjde. A les se vrátí určitě, otázka je, zda tady budeme i my.

12.09.2023 5 z 5

Dokumentární román o jedné z mnoha tragédií ve válečném Československu. Tady navíc umocněno tím, že se odehrála v kraji s velmi problematickou minulostí. Lednická skvěle píše o tématu, které se dotýká jejího kraje, a přináší mnoho nových informací. Snad to pomůže tomu, aby tato událost a její oběti nebyly zapomenuty.

07.09.2023 5 z 5

Devadesát dnů za železnou oponou Devadesát dnů za železnou oponou Gabriel García Márquez

Zajímavé putování po sovětském bloku na konci 50. let. Márquez vidí věci sice z levicového pohledu, ale přesto přesně popisuje komunistický blok a život v něm. Trochu mě překvapilo, že u Československa vnímal takový rozdíl oproti zbylým zemím.

07.09.2023 3 z 5

Doba temna Doba temna Adéla Elbel

Terapie knihou. Jak se vyhrabat ze dna a dokázat si, že život stojí za to žít. I přes to, že jde pro autorku o velmi osobní, citlivé a těžké téma, umí ho místy popsat s nadhledem a vtipem.

29.08.2023 3 z 5