nula87 nula87 komentáře u knih

Chuligán Chuligán Philipp Winkler

Každý se nějak realizujeme - většina rodinou, koníčky, prací. To ale pro Heika a jeho kumpány neplatí - je nezajímá vlastně nic jiného, než rivalita s podobně postiženými "fandy" jiných klubů. A fandy je v uvozovkách záměrně. Je totiž nezajímá moc ani ten fotbal, ten je jenom záminkou. Zajímají je jenom domluvené bitky, záškodnické akce na "cizím" území.
Winkler skvěle popisuje postupný Heikův rozklad a úpadek, který je zapříčiněn hlavně tím, že se nedokáže, a ani moc nechce vyrovnat se svými stíny z minulosti i současnosti. Nakonec je úplně sám, nikdo mu nerozumí a on vůbec nechápe proč. Vždyť on měl být jednou šéf a všechno to dělal pro klub a pro ostatní "kamarády". Temný, přesto ale i zábavný pohled do subkultury fotbalových chuligánů a taky na to, zda a jak je možno ji opustit, a žít "normální" život.

29.07.2019 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Zvláštní King, protože je úplně jiný, než jsme byli zvyklí. Tohle je víceméně čistokrevná detektivka, ale pořád velmi slušná. Jediné co bych vytknul, je onen poslední den, kdy je román místy hnán dopředu lehce násilně a nelogicky.

01.01.2016 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Velmi silný a nevybíravý popis toho, jací my lidé ve skutečnosti jsme - jenom nám dát příležitost... V tom románu je o lidstvu vlastně všechno. McCarthy se snaží nést oheň civilizace, tak jak ji známe my, ale moc dobře ví, že nemá téměř žádnou šanci.

01.01.2016 5 z 5

Velkolepé vyvrcholení celé trilogie. Napínavé na každé stránce.

24.03.2014 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Pro mě ještě o kousek lepší než 1. díl. Čím více se noříme do Lisbethina života PŘED, tím více je kniha napínavá. Navíc přibyly další silné a zajímavé postavy. Rovnou jsem se musel pustit do závěrečného dílu.

10.02.2014 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Strhující detektivka s prokreslenými postavami, napínavým příběhem a mnoha věcmi k zamyšlení.

10.02.2014 5 z 5

Chlupatý sluha pana faráře Chlupatý sluha pana faráře Arto Paasilinna

Moc fajn duchovně-zoologická road-book se spoustou černého humoru, narážek na církev, rusko-finské vztahy a jednou netradiční sportovní disciplínou.

22.01.2014 4 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Oproti prvotině Zajícův rok kniha mnohem vyzrálejší, sevřenější a celkově lepší. Rozhodně se ale nejedná o čistě humoristický román, na mnoha místech vyvolává až mrazení v zádech, ale přesto je celá kniha protknuta sarkasmem a černým humorem.

06.01.2014 4 z 5

Zajícův rok Zajícův rok Arto Paasilinna

Kniha moc nefunguje jako celek, jednotlivé kapitoly by mohly klidně být samostatnými povídkami, a jsou spojeny jen velmi volně, navíc často za pomocí oslích můstků. Některé příběhy vtipné, jiné méně.

06.01.2014 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Strhující, poctivě vystavěný příběh, zajímavé postavy.

06.01.2014 5 z 5