nula87 nula87 komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Strhující, poctivě vystavěný příběh, zajímavé postavy.

06.01.2014 5 z 5

Ruská mafie Ruská mafie Jaroslav Kmenta

Další poctivá Kmentova práce. Podrobné studium zdrojů, mnoho užitečných kontaktů, a kompletní popis toho, jak si ruská (nebo spíš postsovětská mafie) rozdělila střední Evropu.

29.04.2024 4 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Murakamiho magický realismus. Od japonského kolonialismu, přes osídlování nehostinných japonských hor, až po současnost, kde modlou jsou peníze a moc - jedna ovce vládne všem.
Nevýrazný, obyčejný hrdina, který se postupně naučí naslouchat a chápat, je postupně směrován k vyvrcholení, kde se už musí rozhodnout sám za sebe. Zvolí dobře?

22.04.2024 4 z 5

Dobro a zlo 21. století Dobro a zlo 21. století Marek Vácha

Zajímavý náhled na palčité problémy dneška nejen z pohledu víry, ale taky obyčejné lidské slušnosti a etiky.

15.04.2024 4 z 5

Kniha, jejíž poselství a styl jsou zajímavé, ale chybělo mi tam něco, co by mě více připoutalo. Detektivka to není, protože vraha jednoduše odhalíme velmi brzy (a asi to byl i autorčin záměr), na filosofické zamyšlení je to zase trochu přízemní.

22.03.2024 3 z 5

Něha Himálaje Něha Himálaje Petr Jan Juračka

Krásná kniha o posedlosti horama a touze udělat dokonalou fotku. Krásné fotky, a taky pokorné vyprávění o tom, že od určitého momentu jste v těchto podmínkách už vždycky na tenké hraně.

11.03.2024 5 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

Ne tak intenzivní jako Sucho, ale pořád slušná detektivka. Autorka umí z neprostupné, a místy až děsivé buše dostat potřebnou atmosféru, nicméně vyznění toho, co se vlastně stalo, mi nepřišlo moc zajímavé.

04.03.2024 3 z 5

Vražda mořské víly Vražda mořské víly A. J. Kazinski

Taková průměrná historická detektivka - trochu napětí, trochu znechucení, trochu historie. Nic extra, ale na jednorázové pobavení asi úplně v pohodě.

28.12.2023 3 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Kniha o touze po svobodě, lásce, o možnosti se volně a beze strachu nadechnout. Kniha plná barev, vůní a smíchu, ale taky bolesti, deprese, a smutku. A to jak v uzavřeném rodinném kruhu hlavních hrdinů, tak z pohledu celé Nigérie a vlastně i celé střední Afriky.

15.12.2023 4 z 5

Devadesát dnů za železnou oponou Devadesát dnů za železnou oponou Gabriel García Márquez

Zajímavé putování po sovětském bloku na konci 50. let. Márquez vidí věci sice z levicového pohledu, ale přesto přesně popisuje komunistický blok a život v něm. Trochu mě překvapilo, že u Československa vnímal takový rozdíl oproti zbylým zemím.

07.09.2023 3 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Fajn komiks o opravdových hrdinech. Jediný problém je opravdu množství postav, a vzhledem ke kresbě se občas stane, že nevíte kdo je kdo.

29.08.2023 4 z 5

Kouzelník z Osvětimi Kouzelník z Osvětimi José Rodrigues dos Santos

Zajímavé propojení dvou linií, které se postupně přibližují až do setkání v Osvětimi. Těžké a bolestné téma, které Santos podává čtivou formou, která nás nutí soucítit a pocházet s hrdiny jejich strastiplnou pouť.
Pečlivé studium historických pramenů a autorova schopnost je podat přináší silný zážitek.

13.06.2023 4 z 5

Tma o polednách Tma o polednách Arthur Koestler

Revoluce požírající své děti "vyšperkovaná" rudým terorem. Nikdo si nemůže být jist, co pro něj strana a vláda nachystala za osud, na které straně výslechové místnosti bude sedět, a jaký poslední úkol mu bude svěřen. Hrůza a děs procesů vtělená do jednoho osudu pěšáka na šachovnici dějin.

12.05.2023 5 z 5

Čínská ruleta: Příběh bohatství, moci a korupce v současné Číně Čínská ruleta: Příběh bohatství, moci a korupce v současné Číně Desmond Shum

Šílená jízda korupce, budování vlivu, známostí a businessu mezi komunistickou elitou, a téměř nepředstavitelnéých balíků peněz. A taky zatýkání, poprav, únosů a ztracených lidí mezi tím vším.

08.05.2023 4 z 5

Severní vody Severní vody Ian McGuire

Strhující, syrový a surový příběh o přežití v krásné, ale nehostinné krajině. Příběh o zbytcích lidskosti v místech, kde je jí zoufale málo.

24.04.2023 5 z 5

Duchové K2 Duchové K2 Mick Conefrey

Doslova epická sága dobývání nejtěžší hory světa. Mnoho pokusů, každý něčím speciální, a jejich komplexní, čtivý Conefreyho popis.

19.04.2023 4 z 5

Piercing Piercing Rjú Murakami

Tahle místy psychologická, místy až bolestně fyzická hra mezi dvěma ztracenými, a také vyšinutými dušemi, je úderná, a pekelně ostrá - stejně jako jehla, kterou na úplném konci použije Čiaki.

28.03.2023 5 z 5

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

Tahle kniha je skoro stejně stará jako já. Chápu, že ve své době mohla působit jako šokující senzace, ale to rozhodně dnes neobstojí.
Příběh, pokud tam nějaký vůbec je, se potácí odnikud nikam, a mix násilí, drog, explicitního sexu, a psychedelických výjevů v hlavách sjetých hrdinů ho bohužel nenahradí.
A jak jsem psal výše, rádoby šokující popis toho všeho mě v mém věku už opravdu nepřekvapí, a hlavně nenadchne.

24.03.2023 2 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Zvláštní King, protože je úplně jiný, než jsme byli zvyklí. Tohle je víceméně čistokrevná detektivka, ale pořád velmi slušná. Jediné co bych vytknul, je onen poslední den, kdy je román místy hnán dopředu lehce násilně a nelogicky.

01.01.2016 4 z 5

Velkolepé vyvrcholení celé trilogie. Napínavé na každé stránce.

24.03.2014 5 z 5