NikyTaky NikyTaky komentáře u knih

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Sladkobolný příběh dvou lidí a životem na hraně, u každého z jiné příčiny. Na konci si řeknete, že vlastně nebe opravdu nezná vyvolených.
Doporučuji. Aktuálně jako audio kniha na ČRo.

21.02.2024 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Dlouho mám knihu na seznamu, které si chci přečíst, nicméně až teď díky rozhlasu a pořadu čtení na pokračování jsem se k ní dostala. Musím teda říct, že audiokniha z rozhlasu se poněkud liší od klasické knihy. Mám u sebe i eknihu a konec je jiny. Knihu si chystám přečíst, abych to měla ucelené.

Nicméně jsem od knihy čekala asi trochu něco jiného, myslela jsem si, že tam bude víc vylíčeno její umění léčitelství, jak se ho naučila atd. Místo toho je v knize silná linie líčící komunistickou dobu a jeji praktiky, ze kterých mi místy bylo až blivno. Stačilo málo, ve finále absence vlastní sebereflexe a pudu sebezáchovy, a už jste se vezli, protože si Vás nějaký hajzl vyhlédl, nebo si ma Vás zasedl.
Přelouskám knihu a jsem si 100% jistá, že se k ní už nikdy nevrátím, jelikož je to težké téma, které stačí číst jednou.

03.02.2024 3 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Tak tenhle díl se mi opravdu líbil, vtipné, milé, svižné, dobrá zápletka na konci, ačkoliv je jasné, s kým hlavní hrdinka skončí, tak mě to moc bavilo :)

18.02.2024 4 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Poslechnuto v rámci čtení na pokračování na ČRo :) příjemně namluvené, děj byl fajn, svižně ubíhal, napětí se teda moc nekonalo, ale za mě velmi povedené :)

06.03.2024 4 z 5

Podivná doba Podivná doba Caimh McDonnell

Naprosto boží! Přečteno za tři dny, vůbec jsem se nemohla odtrhnout. Skvěle napsané, čtivé, svižné, má to osobitý humor, prostě pecka. Trochu mi to námětem připomínalo Bena Aaronovitche, kdo zná a má rád, tak mu tohle sedne :)

15.02.2024 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Námět knihy je dobrý, ale přijde mi to nedotažené do konce a tak nějak nevim, co mi tím chtěl autor říci. Konec ze kterého vlastně není jasné jak to celé skončilo. Jsem z toho rozpačitá. Takové nemastné neslané.

22.03.2024 3 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Díky ČRo jsem si mohla poslechnout příběhy slečen, neprovdaných žen, které byly narozené v letech 33-67. Je zajímavé poslechnout si, jak to měly ony, že ne všechny se chtěly vdát s nebyla to pro ně prioritní věc. Chtěly to stejné co my teď. Je to trochu sonda do duše. Příběhy byly hezké, občas trochu smutné a k zamyšlení. Jsem ráda, že jsem se k tomu díky rozhlasu dostala, jinak bych o knize nevěděla. Na internetu není k dostání, bohužel.
Moc doporučuji.

11.02.2024 4 z 5

13! 13! Pavel Tomeš

Úplnou náhodu jsem si knihu půjčila v knihovně a nakonec jsem si jí pustila v rámci ČRo. A musím říct, že slyšet to v audio verzi byl zážitek, velmi příjemné obsazení. Nejvíc se mi líbila povídka měla babka, to bylo takové pohlazení po duši, u pežotu lux jsem se zasmála a naopak nervy jsem měla z fotra preppra :D
Určitě stojí za přečtení a za zanechání komentáře zde na "databázi dojmů " :D

08.02.2024 4 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

Od debutového románu Lucie jsem měla zcela jiná očekávání. Lepší. Spoluautorka známého podcastu, která ma na kontě již 5 knih, byť mi snad prominete, že přepis rozhovorů a již známá fakta vražd přepsaná do knihy, není spisovatelský počin. Kdybych nevěděla, že knihu napsala ona, tak bych si myslela, že kniha spadá do kategorie young adult. Kniha je čtivá, je napsaná velmi jednoduše, až máte pocit, že máte puštěný jejich podcast a posloucháte to jako kulisu. Na to jakou má autorka “znalost v teto oblasti, tak mě ke konci zarazilo, jak si vyšetřovatel otevřeně povídá se svou “kamarádkou s výhodami o případu ( to v Bartolomějské říkali, že se děla?). Dále, že vrah nebude prozrazovat sve knowhow? A že Ted Bundy byl fešák a jak dopadl? Kdyby nebylo podcastu, tak by asi autorka nevěděla, co do knihy napsat. Stejně tak, jako její zážitky a prožitky, která vykládala v podcastu. Nevim, jestli by nebylo lepší se v knize trochu odosobnit. Jako pravidelný posluchač podcastu mám pocit, že mě Lucie navnadila na knihu, kterou jsem již četla. Úvod Zuzany v knize, abychom se dostali do děje byl za mě ok, nicméně je v knize spoustu postav, které se tam jen tak mihnou, my se dočítáme o jejich životě, byť stroze a zbytečně a vlastně postavy nejsou v podstatě důležité. Zajímavé je to až od 20 kapitoly, která má asi 140 stran? Proč? Rozuzlení je velmi rychlé, zhruba na posledních 30 stranách. Chyběla mi akce, napětí, bylo takové plytké. Nemastné neslané.
Myslim si, že nová Aghata Christie se zde nerodí. 2*/5

05.11.2023 2 z 5

Dost dobře nenormální Dost dobře nenormální Denise Linke

Poslechnuto jako audio kniha v rámci ČRo, zajímavě zpracované i přes těžké téma jakými tyto poruchy jsou. Občas jsem se i zasmála,asi tak v 97% jsem se poznala :D je to takový dobrý manuál jak sama se sebou pracovat, jak na lidi s touto poruchou pohlížet, poukazuje na odlišnosti vnímání, které nás ani nenapadne, že tam je. Velmi dobře vyjádřené, na to že sama autorka má obě tyto poruchy. Doporučuji :)

16.02.2024 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Silný příběh o lásce a pomoci ostatním. O touze pomáhat. Novela je zasazena do období Vánoc, kdy se přeci dějí zázraky. Hlavní hrdina Bill rozkrývá tajemství Magdaleniných prádelen, další krutý počin církve, která se vyřádila na ženách. Zotročovala a zubožovala je, fyzicky a psychicky je týrala, sexuálně obtěžovala. Jejich děti dokonce zabíjela.
Novela je špička ledovce tématu, o kterém se nemluví, je na každém aby rozkryl zbytek.

Doporučuji.

01.02.2024 4 z 5

Zlatá vařečka Zlatá vařečka Jessa Maxwell

Naprosto skvělá kniha! Doporučuju. Něco tak čtivého a svižného jsem dlouho nečetla. Kniha Vás vtáhne do děje na krásném panství, kde se právě odehrává soutěž v pečení. Je to delikátní záležitost a chcete každé sousto. Zápletka a tajemství jsou vyloženě třešnička na dortu. 5/5*. Moc jsem si to užila!

22.11.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

(SPOILER) Na knihu jsem se strašně těšila, dostala jsem na ní doporučení od kamarádky a nemohla jsem se dočkat. Anotace mně velice zaujala. Příběh se mi líbil, líbilo se mi, jak se se střídají pohledy postav v knize. Naprosto se dokážu vcítit do postavy Anny, kdy jsem si ve svých 20 letech připadala stejně nezdolná jako ona. Ačkoliv ta nesnesitelná lehkost bytí byla opravdu nesnesitelná a pražský akademický svět takový je. Starší muž, jenž Vás zahrne komplimenty, že jste zajímavá a jiná, vyvolá ve Vás naději, že jste ta opravdová, neopracovaný diamant, ale přesto Vám nic neslíbí. Je to velmi syrový příběh, kdy přemýšlíte jestli je Vám líto podvedené manželky (samozřejmě) nebo poblouzněné milenky, která je taky lidská bytost a prostě se zamilovala ? A jak z toho vyjde heroický Hynek, kterému nevěra už jednou prošla?
Lucie byla také velmi zajímavá postava, self made woman se šrámy na duši i na těle, které skrývala stejně jako svoje pocity a emoce (Typuju ji na kozoroha). Život se s ní nemazal a ona se zas nemazala s Julií. Taktéž se dokážu zcela ztotožnit s jejich posledním rozhovorem. Chladný, racionální, všeříkající.
Velmi povedené. Těším se na další počin.

19.11.2023 5 z 5

Číslo 20 Číslo 20 Sam Holland

(SPOILER) První kniha od této autorky a musím říct, že to nebylo špatné. Zpočátku jsem se nemohla začíst a děj mě nevtáhnul, tak moc, že bych se nemohla odtrhnout od knihy. Navíc mi děj nápadně připomínal knihu za zamčenými dveřmi od Freidy McFadden. Četla jsem je po sobě s odstupem měsíce, možná dvou. A možná i proto mě to nechytlo. Byla tam podobná dějová linka otec-dcera, kůlna, dcera udala otce., atd. Neurazí, nenadchne 3,5* z 5*

25.04.2024 3 z 5

Hrozně mile napsaná kniha, takové příběhy, které pohladí duši. S ohledem na události je to poněkud hořkosladké čtení, nicméně Dana si zamiluje každý. Je to taková čistá “dětská duše opravdový srdcař.

02.02.2024 5 z 5

Pozoruhodně bystrá stvoření Pozoruhodně bystrá stvoření Shelby Van Pelt

Hrozně hezky napsaný feel good román o přátelství aktivní důchodkyně a chobotnice. Sleduje ze několik linek, které se nakonec rozpletou a propojí. Nelehký příběh Tovy, který má happy end. Doporučuji :)

08.01.2024 4 z 5

Nedokončený příběh Nedokončený příběh Rebecca Yarros

Wow, tak tahle kniha mě dostala, hlavně ten konec a dávám mu 5/5*. Mám ráda knihy, kde se prolínají časové linky, námět super, bylo to velmi čtivé a musím říct, že mě velmi zasáhl příběh lásky Scarlett a Jamesona, úplně jsem se do té jejich milostné linky položila, jako by se to týkalo mě. Velmi povedené, doporučuji

04.01.2024 5 z 5

Teorie býka Teorie býka Magdalena Maxová

Podle recenzí a % hodnocení jsem se nechala na knihu zlákat, až potom jsem si uvědomila, že z 6 recenzí jsou dvě za plný počet a označené jako #spolupráce. To vše vysvětluje. Au.
Zcela podprůměrná kniha. Klasický příběh o věcně nespokojené ženské, co se nudí a neví roupama coby, i když ji v podstatě nic nechybí a než by vykomunikovala problém doma, raději jde o dům dál. Velmi explicitní popisy situace s Radimem, na mě nepůsobily vtipně, ale spíše trapně. Kniha byla jednoduchá na čtení, jelikož i jazyk je jednoduchý, až bych řekla, že by snad kniha měla mít alespoň nějakou jazykovou úroveň, když už bude publikovaná. Příměr díla ke knize jíst, meditovat, milovat či deník Bridget Jones mi přišel jako urážka výše zmíněných děl. Postavy mě šíleně rozčilovali, hlavně potom Elena, která si asi myslí, že se všechno bude točit kolem ní a každej si z ní sedne na prdel a přichystá ji program jako pro královnu, naproti tomu ten jeli línej Sicilián, z toho jsem uplně rostla. I leklá ryba proti němu víc žila.
Nevyšla jsem z údivu ani poté, co jsem viděla autorčin instagram, abych s hrůzou zjistila, že kniha je inspirovanal jejím životem. Au.
Po dalším počinu od autorky nemám chuť sáhnout.

29.11.2023 odpad!

Severka Severka Nina Špitálníková

Zprvu jsem se do knihy nemohla vůbec začíst, hlavní hrdinka se sama staví do role obžalované a rozjíždí se nám proces. V knize jsem občas tápala co je reálné a co je fiktivní. Záznam Kim Čŏk-U, který Nina pouštěla Ri Jŏ-Čŏng mě trochu zmátl. Nicméně by mě zajímalo, jak to s ní skončilo, jestli přežila? Jelikož to nevypadá, že by se odtamtud někdo dostal. Ke konci jsem z Ri Jŏ-Čŏng měla smíšené pocity. Propagandou vymytý mozek ji nedovoloval přijmout fakta, které ji byly předloženy v adaptačním centru, ba naopak je popírala s touhou předevšemi KLDR obhajovat. Nakonec se k informacim dostala a tíha uvědomění si vlastních činů, které v KLDR prováděla, ji dala tvrdou facku ze které se nevzpamatovala.
Obdivuju práci Niny a těším se na další počin

01.11.2023 5 z 5

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Tenis a tenisové prostředí je pro mě španělská vesnice, a přeci jen jsem se nechala strhnout davem, když knihu všude vychvalovali. Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, hodně mě obtěžovaly španělské fráze, které nebyly přeložené, tím spíš ke konci, kde jich bylo víc a byly delší. Carrie jsem si oblíbila až ke konci. Autorka píše neuvěřitelně čtivě a umí vykreslit skvěle silné a ambiciozní postavy. Nicméně Carrie na mě občas působila jako ultra kráva, která jde přes mrtvoly. Nicméně zase chápu, že jako sportovec je pak člověk “naprogramovaný jinak. Taťka Soto byl proti tomu jako pohlazení na duši. Konec mě překvapil, ale vlastně Carriina myšlenka na kurtu na konci měla něco do sebe.
Velmi povedené, 4,5*

01.03.2024 4 z 5