Nikolaoss Nikolaoss komentáře u knih

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Tuto knihu lze jen velmi těžko popsat několika slovy.
Paní Dvořákovou obdivuji, že dokázala stvořit takové příběhy a postavy a obzvláště s tou poslední určitě nebylo příjemné trávit čas při jejím tvoření. Ukázala zde formy nesebevědomí, které možná na první pohled vypadají jako úplně jiný problém, ale v každé z povídek lze toto ústřední téma nalézt. Jako největší klad celé knihy vidím to, jak dokázala paní Dvořáková vytvořit svoje postavy tak, že si k nim okamžitě utvoříte vztah, ať už pozitivní nebo ne. Nelze být neutrální nebo lhostejný. Zvolená témata povídek jsou prostě natolik citlivá, že k nim postoj zaujme každý. Ať už vás hlavní hrdinky Kristýna, Karolína a Naďa přimějí k soucitu, vzteku nebo lítosti, emoce rozhodně při čtení přítomny budou :) a budou lítat nahoru a dolu. Opravdu ne úplně snadné, ale velmi dobré čtení.!

30.05.2016 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Moc příjemná kniha! Britt-Marii jsem nejdříve měla chuť zaškrtit, knihu odložit a najít si nějakou s milejší hlavní hrdinkou, ale jak jsem ji více poznávala, začala mi být sympatická. Kniha byla mým prvním setkáním s panem autorem, ale rozhodně ne posledním.

02.05.2016 5 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Od knihy jsem toho moc neočekávala, prostě jsem jen byla zvědavá, co to bude. A nebyla jsem zklamaná. Dostala jsem skvělý napínavý příběh s tak akorát děsivými situacemi, pěknou záhadou a neskutečně zajímavým a pro mě přitažlivým prostředím. Kdo má toto všechno v knize rád, měl by si ji určitě přečíst.

21.11.2016 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Dávám deset hvězdiček z pěti :) Tak nádherný příběh! Taková změna, která se s Feyre udála. No a Rhys... může být úžasnější hlavní hrdina? Další důkaz toho, že stokrát napsané téma lze uchopit jinak. Ještě, že je zítra volno, abych dohnala to nevyspání, ale kniha odložit prostě nešla. Čekání na další díl bude hrozné.

15.04.2017 5 z 5

Seznam mrtvých Seznam mrtvých Jennifer L. Armentrout

Kniha je rozhodně nadprůměr v rámci žánru YA do kterého je bůhví proč zařazená. Možná kvůli tomu, že hrdinové jsou studenti, ale jinak je to plnohodnotný thriller nádherně obohacený o romantiku, která není kýčovitá a přeplácaná. Žádné podivné milostné trojúhelníky se tu neřeší. Je tu jen hlavní pár, parta kamarádů a ten, co jim jde po krku…

21.12.2016 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Toto je pro mě absolutní kniha roku! Parádní příběh, fascinující svět, děsivé a tajemné zlo a sympatičtí hrdinové. K tomu vypravěčský talent paní Stehlíkové - prostě paráda. Nemůžu se dočkat pokračování!

12.05.2016 5 z 5

Životní příběh Kateřiny je napsán z jejího pohledu, je tedy dobrým nahlédnutím do života ženy v tehdejší době a myslím, že se ho podařilo zpracovat citlivě a přes to i dostatečně podrobně. Paní autorka si nepotrpí na přemoudřelé řeči nebo poučování. V knize nikoho neodsuzuje a nevnucuje žádný správný názor na historii, ten si musí každý čtenář udělat sám. Paní Weirová je historička, takže věřím jejímu podání příběhu a informace jsou pro mě natolik obsažné, že nemám potřebu dohledávat si další na internetu. Sama paní Weirová v doslovu uvádí, že se přísně držela historických pramenů. Dokonce i dopisy, které jsou v knize citované, jsou autentické. Příběh známých osobností podává paní Weirová čtivě a úměrně danému období a tématu. Její styl psaní se, dle mého názoru, k žánru, který si zvolila, skvěle hodí. Je spíš informativní, ale zábavným způsobem a poklidně plynoucí. Popisuje životy osobností pomocí známých faktů, ale tak, aby příběh, který vypráví, zaujal a bavil.

07.01.2017 4 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Od knihy jsem očekávala hodně a nezklamala mě. Autorka svojí prvotinou dobře nakročila do další nezapomenutelné série. I když příběh se drží klasického schématu pro romány tohoto typu, působí svěžím a originálním dojmem. Paní Tahir rozhodně umí psát, nenudí, zbytečně nic neprotahuje, takže zaujme každou stránkou. Nemá tendenci zatahovat děj do slepých uliček a sdělovat nepodstatné a zbytečné detaily. Vybudovala zajímavý svět a zabydlela v něm kvalitní postavy. Při čtení knihy jsem zapomněla na čas a musela jsem ji dočíst za každou cenu, abych se dozvěděla, jak první část příběhu dopadne. Trošku mě mrzelo jen to, že kniha končila, už se nemůžu dočkat dalšího dílu!

20.02.2016 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Nebudu hodnotit knihu po stránce příběhu. Všichni fanoušci původní ságy si tohle chtěli přečíst a těšili se na to. Zklamaní rozhodně nebudou.
Mně však požitek při čtení pokazilo větší množství překlepů, chybějících slov, dokonce i nějaká ta záměna ji a jí, což obzvlášť nesnáším. Obvykle na to neupozorňuji a přežiju to, ale ji a jí mě dneska fakt dorazilo.
Rychle vydaná kniha vždycky nebude to nejlepší - raději bych si počkala o měsíc déle a měla zážitek nepokažený uspěchanou prací. Dříve se to nestávalo a překlep nebo chyba v knize byla spíš šok a zázrak. Poslední dobou se to stává pravidlem. Zvlášť u "žhavých" titulů, s nimiž se na trh spěchá. Škoda. U téhle mě to obzvlášť mrzí.

09.03.2021 3 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Za mě je kniha takovým lepším průměrem po stránce vypravěčské, ale zajímavá díky svojí zápletce, personifikaci londýnských řek a luxusnímu britskému humoru - to pan autor opravdu umí dobře. Výhodou je, že toto je typ knihy, kterou můžete číst znova, i když znáte zápletku, protože bude bavit i jinak než jen drážděním zvědavosti a touhou chytit vraha. Jako vynikající bych ji tedy neoznačila, ale další díly si přečtu.

06.01.2017 4 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Jsem naprosto spokojena!
Srovnání s Miévillem není vůbec daleko od pravdy, i když toto mi sedlo daleko víc. Často jsem se vracela a četla některé odstavce znovu, protože se mi líbilo, co čtu a chtěla jsem si některé věci důkladně pamatovat a pochopit souvislosti mezi lidmi, bohy, zázraky a Kontinentem, protože bylo jasné, že budou důležité pro další děj. Historie války, ve které byli zabiti bohové, je úžasná a i ta myšlenka, že se smrtí boha zmizí věci, které vybudoval díky své moci. Vůbec už ta myšlenka, že bůh může být zabit... celé tyto „božské“ záležitosti byly doslova fascinující a jak do nich Thivaniová šťourala hlouběji a hlouběji, bavila mě kniha čím dál víc. Samotné „osobnosti“ bohů byly velice dobře vymyšlené a popsané, takže mi nedělalo vůbec problém pochopit, který byl co zač a jakým způsobem fungovalo jeho uctívání.
Detektivní zápletka v knize se mi rozmotat nepodařila téměř do samého konce, což je jedině dobře. Vážně mě to bavilo! Knihu můžu vřele doporučit.

08.07.2016 5 z 5

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

Tento typ knih běžně nečtu a ukázalo se, že je to škoda. O Ultratrailových závodech jsem toho doposud moc nevěděla a jména běžců, kteří v knize vystupují mi nic neříkala. Autorovi nelze upřít spisovatelské nadání. Závody, o kterých píše, popisuje tak dobře, že máte pocit, jakoby ste byli sami na trati. Mohl se trochu více držet reality a nepřibarvovat skutečnost přeháněním (např. o nedostupnosti a mysterioznosti Tarahumarů a osoby Caballa Blanca), ale ve výsledku mu to nevyčítám. Možná právě toto přispívá k neuvěřitelné čtivosti knihy, která je ne jen o běhání a závodění na ultratrailech, ale hlavně o obrovském nadšení a motivaci. Určitě si tuhle běžeckou Bibli musí přečíst každý začínající běžec a i každému dalšímu může přinést nový pohled na krásný sport, jakým běhání je.

02.02.2016 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Za mě tentokrát trochu zklamání.
Knihu jsem přečetla za jeden večer (noc), takže malou čtivost rozhodně vyčíst nemůžu. Je to taková lahůdka, kterou slupnete klidně najednou. Humor opravdu nechybí a dost jsem se zasmála. Jenže romantika mi tentokrát nesedla tak dobře, jako třeba u Kultiho. Mezi těma dvěma to prostě nejiskřilo tak, jak bych asi čekala. V reálu by to určitě fungovalo jako hezký vztah, ale na knihu to bylo trochu málo. A konec byl opravdu extrémní klišé.

02.05.2020 3 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Stále lehce váhám, co si myslet. Kniha byla čtivá, to nemůžu popřít, ale čekala jsem víc. Nápad mi připadal dokonalý. Jen se v příběhu trochu změnil v něco, co jsem úplně nečekala. Určitě bych knihu nenazvala temnou fantasy, ale na žánr YA to nebylo špatné. Myslím, že v dalším dílu autorka trochu přitvrdí. Alespoň podle konce se mi tak zdálo. Takže další díl si určitě přečtu.

23.04.2019 3 z 5

Dcera kostí a dýmu Dcera kostí a dýmu Laini Taylor

První dojem z knihy: Jak mi, hergot, mohlo tohle utéct? Druhý dojem: Ještě že ji mám! Škoda odfláklé práce marketingu, protože tato série je prostě podařená a ihned se vyšplhala mezi moje srdeční záležitosti. Dokonce tak, že si poslední díl seženu i v angličtině, když už ho teda nepřekládají.
Krásný příběh, zajímavé prostředí, živoucí postavy.
Tahle kniha je ve světě fantasek, kde už bylo vymyšleno fakt všechno, neuvěřitelně originální a svá. Doporučuji!

04.10.2016 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Partička bývalých žoldáků v pekle ukáže čertům a démonům, že do té doby vůbec netušili, co peklo je. Nádherné a perfektně promyšlené Kopřivovo peklo obrátí doslova vzhůru nohama a vy jim budete nahlas fandit! Při popisu jejich strastiplné cesty peklem od „dušovodu“ k Luciferovu výtahu není nouze o dost drastické, krvavé, ale i humorné situace. Hoši jdou do bitvy tak, jak jsou zvyklí – naplno a i když jim chybí obvyklá výzbroj elitního komanda, dokážou si poradit. Kuffenbach se ozbrojí svým ledovým klidem, Vorošilov ostře broušenou polní lopatkou a ostatní poberou, co z mrtvých démonů odpadne. Za nimi zůstává zkáza, jakou peklo nepoznalo a na konci už je rozvrat pekla absolutní.
Bavila jsem se skvěle!

16.05.2016 5 z 5

Samotáři Samotáři Lex Thomas

Román Karanténa dokazuje, že v jednoduchosti je krása. A taky, že je škoda, že některé knihy končí ve výprodejích.
V příběhu prostě nic neskřípe. Všechno funguje jak dobře namazaný stroj, je tu boj o přežití, přátelství, láska a nenávist až za hrob. Nenudila jsem se ani vteřinu a knihu jsem prostě neodložila.

29.03.2016 4 z 5

Jezdci Jezdci Jilly Cooper

Moje nejmilejší kniha (jako všechny autorčiny). Úžasné postavy, úžasné prostředí a dokonalé spisovatelské umění paní Cooperové - podařené dialogy, příjemný popis. Vřele doporučuji.

17.03.2016 5 z 5

Láska v prachu hvězd Láska v prachu hvězd Krystal Sutherland

Zajímavý příběh. Jiný než ostatní, které jsem četla. Jinak bych ho vnímala v patnácti, jinak v pětadvaceti a jinak ho vidím teď. Už jen to mi přijde dobré, že se na něj můžu podívat optikou různých životních etap a říct si, že je vlastně lepší a pravdivější než hodně jiných.

04.05.2019 4 z 5

Poslední dny Jacka Sparkse Poslední dny Jacka Sparkse Jason Arnopp

Duchařsko-ďábelský horor, při kterém se budete bát a zároveň skvěle bavit.
Jack Sparks během psaní své knihy zemřel a v příběhu se dozvíte proč. Chvilkama mu to budete i přát, ale stejně vás jeho arogance, machomanství a kecy budou bavit.

16.12.2018 4 z 5