Dcera kostí a dýmu

kniha od:

Dcera kostí a dýmu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117801/bmid_dcera-kosti-a-dymu-SOV-117801.jpg 4.1 733

Kost přání série

1. díl >

Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Její tajemství nezná ani její nejlepší přítelkyně Zuzana. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo netuší, že tato mytická stvoření jsou její rodinou. Přichází a odchází skrze portál za svým zvláštním posláním, kterým ji její pověřil čaroděj, který ji vychoval. Neví, že ji sleduje smrtelně nebezpečný a mrazivě krásný anděl, a válka mezi světy dobra a zla brzy vypukne.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Daughter of Smoke and Bone , 2011


více info...

Komentáře (155)

Komentáře 155 Recenze 12

Thalin
Thalin
18.07.2023 4 z 5

Po dlouhé době fantasy, které se trošku lišilo, i přes to, že tam bylo tolik klasických prvků. Na první pohled a seznámení s postavami by totiž člověk moc originality nehledal. Prostředí Prahy se mi taky moc líbilo a byla to příjemná změna. Karou mi jako taková byla docela sympatická, prostě modrovlasá umělkyně a snílek. Zato mi moc neseděla Zuzana, která tady splňuje takový nešvar a klišé. A to roli otravné kamarádky, která nemá filtr mezi mozkem a pusou. Snad každá druhá knižní hrdinka v tomhle věku takovou má. Ale naštěstí se tu neobjevovala natolik, aby mi čtení otrávila. Akiva mi ze začátku vůbec neseděl a nějak jsem s ním začala sympatizovat až takřka ke konci knihy. Bála jsem se trošku, že to sklouzne do klasické limonády "holka + božsky nádherný anděl" protože všichni víme, jak tyhle příběhy končí a není v tom žádné překvapení, ale tady mě ten hlavní plot twist trošku překvapil. Moc mě upřímně nebavila část o Madrigal, ale je to tam prostě důležité a nebylo to nijak špatně napsané. Jen mě to moc neoslovilo. Na můj vkus se to pak začalo lehce a trošku zbytečně zamotávat. Ale celkově vzato mě to i tak bavilo a snad se dostanu k dalším dílu.

Jeninas
Jeninas
02.06.2023 4 z 5

Ach, mé srdce plesalo blahem. Už příliš dlouho jsem nečetla dobrou fantasy. Karou byla divná, leč osobitá holka. Velmi se mi líbilo tajemství okolo chimér a jejího původu. Joo, autorka byla v Praze pravděpodobně jen jako turistka - Jedová kuchyně by tu těžko obstála a Tylenol, pokud vím, nezobeme. Hlavní hrdinové se do sebe navíc hluboce zamilovávali pomalu úderem blesku z čistého nebe. I tak mé nadšení zchladila až retrospektiva v podobě roztahaného líčení plesu, které nebylo ani trochu napínavé, protože už jsme dávno věděli, jak to dopadne. Konec to zase vylepšil - další směřování příběhu si absolutně nedokážu představit.


Knihomolka2009
Knihomolka2009
05.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Autorka knihy mě velmi překvapila svým stylem psaní, který je opravdu úchvatný, jemný a rozvitý. Nádherně popisuje pocity a taky atmosféry zemí, ve kterých se postavy nacházejí. Karou jsem si oblíbila díky její povaze bláznivého snílka, milující chiméry a vášnivé studentky umění. Nejvíce mě překvapilo když se ještě později vytasila s bojovým uměním a nakopala tak jednomu chlapovi zadek. Co se týče Akivy, byl ze začátku takový studený ale později se začal více otevírat a rázem se z něj stala citlivá bytost, která se zkrátka nevyrovnala se zlomeným srdcem. Jejich první setkání sice bylo krušné, ale moc se mi líbilo jak se skrz něj dostaly až ke vzájemnému chápání sebe samých a pak si mezi sebou ať chtěli nebo ne vytvořily pouto, přesto že nevěděli o svojí minulosti, která je už jednou spojila. Vedlejší postavy, jako třeba Zuzana, mi moc sympatické nepřišly, ale to je jen moje chyba i když chiméří rodinku jsem si oblíbila. V knize se mi zalíbilo mnoho prvků jako třeba kouzelné korálky, mince přání, znamení hamsa a samozřejmě ikonicky modré vlasy Karou. Taky styl magie, vlastně čerpat ji z bolesti mě nadchlo. Konec jsem neuhádla, ale hrozně mě překvapil a nečekala jsem ho. Byl strašně originální a důvod co to znamená, když máte na rukou vytetované oči mě naprosto uchvátil. Musím říct, že na konci chápu jak Karou tak Akivu, protože ani jeden z nich nemohl za to co se stalo. Oba měli naději, že se znovu setkají, ale nečekali že za takovýchto podmínek. Zkrátka vztah chiméry a anděla toho napáchá hodně, ale hlavní hrdinové jsou do silní aby vyhráli i přes jejich bolest krutý boj a jejich láska je v něm mocnou zbraní.

LenkaPet
LenkaPet
27.11.2022 5 z 5

Opravdu moc se mi líbila a mrzí mě, že mi unikla, protože sehnat další díly je skoro nemožné. Je jako spousta jiných knih, dívka a anděl, ale zápletka je rozhodně zajímavá a ten konec? Je to hezky zakončeno tak, aby mohlo být pokračování a já jsem opravdu zvědavá jak to bude dál. Hned mám chuť obarvit si vlasy na modro. Popisy Prahy jsou úchvatné a jak nemám zrovna ráda v knihách české prostředí, tohle bylo dokonalé. Mít tak křídla ...
Doporučuji přečíst, ale musíte k tomu mít i to pokračování jinak nebude příběh celý a já doufám, že je brzy seženu.

Luna7
Luna7
02.09.2022 5 z 5

Od autorky mám již přečteného Snílka Neznámého, který se mi moc líbil, proto jsem se rozhodla přečíst si i tuto autorčinu sérii. Jsem za to ráda, neboť bych se jinak k sérii nedostala, kvůli obálkám, které mi evokují červenou knihovnu.
Do Dcery kostí jsem se hned začetla a bylo zajímavé, že se velká část děje odehrává v Praze. Ta česká jména byla vtipná, ale zase se tam jednou objevilo dokonce i mé jméno.
Byla jsem zvědavá, jak se vyřeší záhada, kdo vlastně Karou je a taky na co se používají ty zuby. Odpovědi byly zajímavé a nečekané.
Celkově se mi líbí autorčin promyšlený svět, který se v dalších dílech více rozvíjí, i autorčin krásný styl psaní.

zuzikis
zuzikis
21.08.2022 5 z 5

Je krásné číst o Praze, která je popisovaná tak mysticky. Příběh je vyprávěn hodně umělecky, ale děj hezky plyne a hlavní hrdinka hned zaujme zvědavost čtenáře, kdo vlastně je. Což sama Karou neví a proto je pro nás zvrat tak překvapivý. Jednu teorii jsem měla, ale ani jsem se nepřiblížila pravdě :-) Zajímavý příběh i když založen na podobrném scénáři jako spoustu jiných příběhů. Válka mezi nepřátelskými klany, zakázaná láska, celé to bylo pojaté originálně, hodnotím plným počtem :-)

Kalokaghatia
Kalokaghatia
05.08.2022 3 z 5

Hodnotím průměrně. Moc se mi líbilo, jak autorka popisuje Prahu jako pohádkové město, člověk má hned chuť jí navštívit. Byly mi sympatické především vedlejší postavy, ale i Karou. První polovina knihy mě hodně bavila, odhalování světa chimér bylo kouzelné. Bohužel jak do děje vstoupil Akiva a bylo odhaleno, co je Karou vlastně zač, vyprávění nějak ztratilo dech. Nenadchlo mě to tolik, abych se ihned pustila do dalšího dílu.

Lacie
Lacie
14.02.2022 5 z 5

Tuhle knížku jsem si přečetla jen díky komentářům níže a jsem moc ráda, že jsem se nedala odradit ani plytkou synopsí, ani obálkou jak z padesáti odstínů fialové.
Střet dobra a zla (démonů a andělů, zde chimér a serafů) není nijak novátorský, včetně toho, kdo je ten zlý, ale rozhodně je originálně pojatý.
Líbí se mi i popis Prahy z hlediska umělecky založeného mladého cizince, i když u jmen, která autorka zvolila jako typicky česká, jsem se docela zasmála. Kazimír, Světlana, Mik :D Aspoň ta Zuzana to zachraňuje.
Karou je sympatická a i když se příběh postupně zamotává, mě se to líbí, odhalení KDO vlastně je, po kterém pátrá celý svůj život, je překvapivé.

evineckY
evineckY
29.12.2021 5 z 5

Tuto fantasy jsem četla hodně dávno, než jsem našla DK (jako hodně knih)
a samozřejmě, že jsem zapomněla. Až se dcera dívala na něco na Netflixu, tak mi to připomněla. Série se mi moc líbila - i když nejsem cílovka. Takové fantasy můžu :-)

Laf
Laf
28.12.2021 3 z 5

Od knihy jsem měla větší očekávání. Začátek vypadal tak slibně, ale pak se to celé začalo tak zamotávat, že jsem se v tom ztratila a už mě to moc nebavilo. Nápad knihy dobrý, ale zpracování mi hold už nesedlo. Za mě takový průměr a pokračování si odpustím :)

Shaxx
Shaxx
17.10.2021 4 z 5

Docela mě mrzí, že se tohle ke mně nedostalo tak před dvanácti lety. To by tehdy bylo něco pro mě. Každopádně Laini si moje srdce získala Snílkem neznámým a tak jsem prostě musela si jít přečíst i tuhle sérii. Už se nedá sehnat a dotisk se neplánuje, což je škoda, ale knihovna to jistí.
Hlavní postava je mi sympatická - kromě rebelského vzhledu sdílí stejnou vášeň ke kreslení (já tyhle holky prostě mám ráda, doporučte mi nějakou další knihu, kde hlavní postava kreslí a není to Karou nebo Clary, prosím :D). Je tam na mě dost romantiky, ale dá se to zvládnout.
Líbí se mi zasazení děje do Prahy a to, jakým způsobem Laini Prahu popisuje a jak se mazlí s tím názvem města. Praha jistě má v sobě dost magična a Laini se to daří vytáhnout.
Jsem zvědavá, co přinesou další díly.

McKashi
McKashi
03.09.2021 5 z 5

Byl jsem dost pozitivně překvapenej, už nějakej čas se snažím najít nějakou fantasy, co neni Harry nebo Geralt a přitom to má stejně zajímavej příběh, napsané postavy a nedonutí mě, odložit jí, dokud jí nedočtu a konečně se mi to povedlo:) Ačkoliv to je trochu napsané spíš pro holky, neměl jsem s tím žádnej problém a musím uznat, že mě to tak chytlo tak,že celkem lituju, že jsou jen tři díly:) Kouzla, čary, láska, krev, trochu erotiky a příběh o nekonečném boji s myšlenkou na nastolení míru..a k tomu pár vtipnej hlášek a modrý vlasy.

nikca3882
nikca3882
13.08.2021 5 z 5

Příběh z jiného soudku fantasy. Trvalo než jsem ji začala číst, ale pak jsem ji nemohla odložit :D. Je to zase něco jiného než obvykle, neokoukané. Super :)

Sharrymt
Sharrymt
17.06.2021 4 z 5

Knihu jsem si pořídala v akci asi jako čtrnáctiletá. Tehdy jsem po knížkách spíš jen koukala a pokud byly v akci, tak tedy koupila. Poté zůstali dlouho ležet v knihovně a po čase je vytáhla, většina z nich byla ale propadák. Tahle kniha je ale výjimkou, young adult moc ráda nemám, ale když je kvalitní, tak mě pohltí. Svět z této knihy mi leží už dlouho na srdci a jen tak neodejde. Pro mě naprosto fantastická kniha, u které si vyčítám jedinou věc, že jsem si ji přečetla. Strašně dlouho sháním k přečtení druhý díl a jako by se po něm zem propadla. Každopádně, až na něj jednou narazím, přečtu si s chutí první díl a znovu se ráda ponořím do tohoto skvělého světa.

Sirina
Sirina
21.04.2021 5 z 5

Zajímavá knížka. Četla jsem ji už po druhé a pořád mě nepřestává fascinovat. Jedním z důvodů, proč mám tuhle knihu tak ráda, je atmosféra Prahy, která do děje prostě sedí. A pak taky kvůli zvláštní potrhlé modrovlasé dívce jménem Karou.

xoxo1736
xoxo1736
17.04.2021 4 z 5

Super začátek série, těším se na další díly. Moc mě bavilo poznávat nový svět, chiméry a serafy, jsem ráda, že autorka přišla s něčím opravdu originálním. Trochu jsem měla guláš v tom množství jmen, ale později se to srovnalo. To tápání, kdy chvílemi nevíte co se děje jsem brala jako plus, protože jsem se snažila vymýšlet různé scénáře. A teda konec mě dostal.
4*/5*

Marie022
Marie022
09.02.2021 4 z 5

Podle mě super začátek super série, musím si koupit i pokračování.

CiaKawlone
CiaKawlone
08.02.2021 4 z 5

Kniha prvních pár stran nesla poměrně nudný začátek děje. Krásně vykreslila školu a okolí. Příběh nebyl špatný. Dobrý nápad. Trochu mi vadila vybraná jména a er forma. Vadilo mi, že polovina knihy byla hrozně zamotaná a nic moc nedávalo smysl. Konec na oplátku dost šokující. Obálka knihy velmi pěkná. Nic méně jsem zvědavá na další díl.

ElenaPierce
ElenaPierce
23.01.2021 2 z 5

Když jsem kdysi zjistila, že u nás kniha vyjde, tak jsem se na ní extrémně těšila. Název parádní, anotace taky a obálka krásná... To všechno slibovalo parádní příběh, který mě bude bavit od začátku až do konce. Ovšem asi jsem měla velká očekávání, protože toto ač se dobře četlo, se mi nelíbilo. Nápad byl perfektní, ale autorka s tím nedokázala pracovat. Ta romance mezi hrdiny byla neskutečně naivní a sladká jako cukrkandl! Fakt jsem si myslela, že než dočtu tu knihu, zkazí se mi všechny zuby. Vůbec bych netipovala, že hrdinka chodí na vysokou, vůbec se tak nechovala. Tipovala bych spíše základku. Pak mě dost naštvala s tou Kostí přání, nebo co to bylo. Takže mi tak dlouho čekáme na rozuzlení té věci a pak se stejně dozvíme prd. Podle mě sama autorka nevěděla, co tam ve skutečnosti mělo být a celý příběh nesmyslně zamotávala. To všechno bych přežila, snad i tu romanci, ale to létání všem na očích? To celý příběh úplně degradovalo. Fakt se mi to nelíbilo. Dvě hvězdy dávám za nápad a obálku. Další díly číst nebudu, nevím, co by jimi ještě autorka chtěla říct.

nikiss76
nikiss76
22.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Prvních několik desítek stran mě příliš nebavilo, ale příběh začal nabírat na obrátkách, jakmile se do děje zapojil Akiva. Poté bylo velmi těžké knihu odložit, protože musíte vědět, co bylo dál. Knize bych vytkla dvě věci a to pomalý rozjezd a nepříliš dobrou návaznost jednotlivých kapitol, která tak činila děj místy až zbytečně chaotický. Jinak knihu hodnotím jako příjemné a originální fantasy.

Marry123
Marry123
15.11.2020 4 z 5

Dcera kostí a dýmu... Jak začít no, ze začátku mě neuvěřitelně štvala namyšlenost postav (jestli se to tak dá říct) Karou, Kaz i Akiva měli ego až někde v kosmíru... Tak namyšlený postavy jsem snad ještě nečetla nebo si na ně už nepamatuju. Ale díky bohu to časem vymizelo a příběh hezky ubíhal... Svět samotný jak jsem ho postupně poznávala mi přišel skvělý (jo je vlastně dost na prd, když se tam furt válčí, ale svým způsobem na něm něco kouzelného je, ta stvoření, příběhy... ), nekonečné války mezi Serafíny a Chimérami a zakázaná láska která doufá v mír, postavy se postupně taky krásně vybarvovaly... No... od cca půlky knížky jsem se od ní nemohla odtrhnou až do konce, a málem i ukápla slza. Určitě se chci pustit i do dalších dílů (bohužel pro mě v elektronické podobě)...
A nemůžu si odpustit poznámku že obálka by si určitě u této série zasloužila víc vymazlit... Ty zahraniční jsou úžasný co si budeme :)

Zatoulana
Zatoulana
26.10.2020 4 z 5

DCERA KOSTÍ A DÝMU - Laini Taylor

⚠️⚠️⚠️ Recenze může obsahovat Spoilery⚠️⚠️⚠️

K této knize jsem se dostala díky knižní štafetě, kterou pořádala @po k mým dvacátým narozeninám. Ještě jednou ji moc moc moc děkuju za tento dárek, který jsem opravdu nečekala. ???? Děkuju.

Knihu četli predemnou ještě další slečny a jejich poznámky a komentáře mi čtení velmi zpestřili.

Kniha byla opravdu nádherně psána, plná květnatých popisů. Její popis chimér a tamního světa mě velmi zaujal, a proto není divu,že mě kniha okamžitě vtáhla do děje. Na druhou stranu díky těmto dlouhým popisům chvíli trvalo než se v knize začalo něco opravdu dít. Dlouhou chvíli jsem se při čtení jen seznamovala s postavami, jejich zvyklostmi, kultůrou a způsoby žití. Ale díky plynulosti textu to nebylo tak znatelné.
Hlavní postavu Károu jsem si oblíbila snad hned na druhé straně. (Jen tak mimo, probudila ve mě touhu začít opět malovat.)
Ani hlavní mužský protagonista nebyl k zahození. Chvíli to byl takový nedostupný bručoun ale nakonec byl celkem fajn. Koho jsem ale opravdu zbožňovala byla Zuzana. Skvělá sympatická a vtipná dívka, která když se naštve tak stále působí roztomile.
Zaujalo mě, že se příběh z větší části odehrával v Praze (poněkud zkreslené Praze ale i tak to bylo zajímavé).
Na druhou stranu, co mě trochu mrzí bylo to, že mi už někdy okolo půlky došlo, kdo je vlastně Karou, přestože to autorka "vyzradila" až na posledních 10 stránkách. Trochu to v tomto případě bylo předvídatelné. Na druhou stranu, co mě trochu mrzí bylo to, že mi už někdy okolo půlky došlo, kdo je vlastně Karou, přestože to autorka "vyzradila" až na posledních 10 stránkách. Trochu to v tomto případě bylo předvídatelné. Někdy trochu chaotické ale ve finále to bylo příjemné poctění. Rozhodně bych si ráda přečetla další díly. ????
Knihu hodnotím 8/10✨

Jinak ještě malá chuťovka co mě rozesmála. Karou má v dlaních vytetovaný znak Hamsa. A tento znak se skládá z oka uprostřed dlaně. Copak vám to připomíná? ????Mimochodem tato kniha u nás vyšla v originále v roce 2011. (Dvory až v roce 2015. Kdepak to asi vzala?)????????

temna.vila
temna.vila
19.08.2020 4 z 5

Dcera kostí a dýmu byla jednou z prvních fantasy záležitostí, která se mi dostala do rukou, a tak trochu může za mou posedlost nadpřirozenem a jeho bytostmi. Karou, hlavní hrdinku, jsem si zamilovala a dokázala jsem s ní bez jakékoli námahy prožívat každou chvilku příběhu. Akiva si mě podmanil stejně jako Karou a byla jsem napjatá, jaký vztah se mezi těmi dvěma vyvine. Mile mě překvapilo, že se děj částečně odehrává v Praze a líbila se mi atmosféra příběhu, kterou autorka vytvořila. Jediným úskalím pro mě byl autorčin styl psaní, který je místy hodně pomalý. I přesto jsem si knihu užila, samu o sobě bych ji hodnotila 3*, nicméně v rámci celé série si zaslouží 4*.

farys_books
farys_books
27.07.2020 4 z 5

Tahle knížka mě dost příjemně překvapila.
Šla jsem do ní v podstatě bez očekávání a to se, myslím, vyplatilo. Celkově bych tuto knížku ale doporučila spíš mladším čtenářům.
Začátek byl sice trošičku pomalý a chvíli jsem se nemohla začíst, jakmile se ale děj rozjel, tak už jsem se čtením problém neměla. Dost často jsem si taky říkala, že nic nechápu, ale byla jsem na tom stejně jako hlavní hrdinka Karou. Později mě však začal více bavit příběh z minulosti - příběh Madrigal.
Jo a poslední detail - velmi se mi líbilo, že se většina knížky - ač byla napsána zahraniční autorkou - odehrává v našem hlavním městě.

DreamerX9
DreamerX9
29.04.2020 4 z 5

Od této autorky jsem četla jen snílka kterému se sice tato kniha nevyrovná ale rozhodně nezklame. Na Taylorové se mi líbí, především to, jak je originální a jak krásné fantazijní světy umí vytvořit. Zaujal mě jak styl psaní tak samotný děj který je nový, hezky plyne a žádné strany mi nepřišly jako zbytečné blábolení kterým se musíte prokousat. Doporučuji tento nový a jedinečný svět navštívit :)

zinon
zinon
30.03.2020 4 z 5

Kniha je pěkná a velmi zajímavá. Za co má u mě autorka velké plus je, jak pracuje s emocemi a jak barvitě dokáže některé scény zachytit.

RemiBlack
RemiBlack
02.02.2020 4 z 5

2020/1
Dočetla jsem ji tak půl hodiny po půlnoci, takže se počítá do letošního roku. Tečka.
Mě se ten příběh líbil. Strašně mě překvapilo, že je to vlastěn mega origiální. Protože co si řeknete když jsou v knize andělé? Cliché. Hlavní hrdinka s kouzelnými schopnostmi a modrými vlasy? Cliché. Chiméry? Kouzelně plněná přání? Láska na první pohled? Cliché.
Ale ono to dohromady dává tak skvělý mix, že je to vlastně originální. Taky dávám bonus za Prahu. Mělo to své mouchy (Akiva mě vážně moc nezaujal, to už mě víc bavil Kazi), slepá místa atd. Ale zábavné to bylo určitě . 4,5*

Calla2002
Calla2002
21.11.2019 4 z 5

Je to fakt dobrý, ale na pět to přímo nevidím. Líbí se mi, že se to odehrává v Praze, líbí se mi svět, postavy, bytosti i průběh, ale v trvalo mi chvíli se začíst, ale nakonec si mě to získalo :3

lucygreen
lucygreen
01.11.2019 3 z 5

Hodně dobré, podle mě o dost lepší než Snílek Neznámý. Více se mi líbil svět a nebylo to tolik zdlouhavé. Nápad na příběh je to opravdu originální a nelituji, že jsem si knihu přečetla.

Ita
Ita
31.10.2019 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst, kniha mě moc nezaujala a četla jsem ji jen kvůli výzvě. Nicméně o několik listů dál začal být děj konečně zajímavý a příběh mě nakonec chytl. Že bych se pustila do dalšího dílu?