nicolettkaa nicolettkaa komentáře u knih

Konec kruhu Konec kruhu Tom Egeland

Tohle mě ale vůbec nebavilo. Postavy mi byly nesympatické a děj se strašně vlekl. Další díly jsou hodnoceny lépe, ale ani tak nejsem přesvědčená, že bych se s Bjornem ještě chtěla setkat.

18.02.2020 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Prvních cca 200 stran bych zkrátila tak na polovinu, zbytek bez zbytečného omílání vět typu "kdybych věděl, co se stane, udělal bych to tak a tak" by celkem ušel. Přestože se kniha čte dobře a námět je zajímavý, nějak mě strach a mystično nepohltily, tak jako velkou většinu. Jako plus beru, že se autor snažil o co největší autentičnost příběhu (poznámky pod čarou). Fakta nebo fikce? Podle mě jedna velká kamufláž, která je inspirována událostmi, které se skutečně staly (ztracení několika osob v okolí Tribeče). Dala bych tři a půl hvězdy.

10.02.2020 2 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Neznám herečku, ani její blog a nesleduji žádný její pořad a ani jsem neviděla žádný film nebo seriál, ve kterém si střihla některou roli. O knížce se jednu dobu hodně mluvilo a konečně se mi také dostala do ruky.

Ze začátku mě knížka hodně bavila, vhled do zákulisí divadla a natáčení bylo fajn a dost jsem se i zasmála. Chvíli jsem přemýšlela, že si ji snad i pořídím do své knihovny. Jak jsem ale četla dál a dál, nadšení mě přešlo a pořízení knihy jsem zavrhla. Všem, kteří ji budou číst, doporučuji dávkovat po částech a nečíst ji naráz.

05.02.2020 3 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Ginny jsem si vzala na oddech mezi detektivkami. Změna žánru byla super, přestože to nebylo úplné lehké a veselé téma. Máma Napořád byla občas na ránu, přece musela vědět, že adopce autistické holčičky nebude procházka růžovou zahradou. Knížku si ráda jednou přečtu znovu.

05.02.2020 4 z 5

Skryté okno Skryté okno Rachel Abbott

Když už jsem přečetla všechny u nás vydané knihy od Abbottové, půjčila jsem si i Skryté okno. Začátek byl pro mě hodně velké utrpení, skvělá ukázka toho, jak lidé spolu (ne) umí komunikovat. Navíc dialogy úplně ujeté po celou dobu příběhu, chování hlavních hrdinek opět nelogické a hodně naivní. Navíc mi moc nesedí anotace, kde se píše, že "Natalie rok a půl truchlila po manželovi", při tom si po čtvrt roce už začala s Edem. Celkově časové údaje neseděly. Pachatele jsem tentokrát odhadla zhruba v půlce, vodítek bylo dost. Děj sice ubýhá, ale je v něm až moc děr.

30.01.2020 2 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Asi jsem už těch detektivek a thrillerů přečetla tolik, že mi Jepice nedokázala nabídnout nic nového. Pro mě spousta klišé v jedné knize a pro mě nesympatické postavy. Nečte se to špatně, občas jsem se i zasmála (ne každý ocení britský humor), ale z celku nadšená nejsem.

29.01.2020 3 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Zajímavý název, krásná obálka a ilustrace. To vše mě tak na knihu navnadilo......ale nedostalo se mi to, co jsem na základě toho všeho očekávala. Nevadil mi popis politické a ekonomické situace v Jižní Americe (naopak to bylo vítané), ale přesto bych si přála více příhod s tučňákem.
Příběh který neurazí, ale ani nenadchne.

29.01.2020 3 z 5

S tebou mě baví svět S tebou mě baví svět Marie Poledňáková

Nejde nesrovnávat s filmem. Ten patří mezi naše TOP filmy. Kdyby jsem ho neznala, asi by mi kniha dala víc. Takto si z ní ale nic neodnáším. Při čtení mi hlavou probíhaly filmové scény a části jsem mohla přeskakovat, protože jsem přesně věděla, co přijde. Příště radši film.

23.01.2020

Tam dole Tam dole Joris Karl Huysmans

Tato kniha mi dala hodně zabrat. Do konce jsem ji dala až na druhý pokus a hodně jsem přemýšlela, zda ji vůbec dočtu. Chtěla jsem se dozvědět něco víc o Gillesi de Reis. Informací tu o něm bylo poskrovnu a přesto jsem myslela, že se mi obrátí žaludek. Ostatní (většina) mi moc neříkalo a ne úplně všemu jsem rozuměla.

22.01.2020

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Vidličky. Nože. Lžíce. - Kolik z vás šlo po přečtení zkontrolovat šuplík?

Pokud ve vás od mala vaši blízcí potlačují vaši osobnost a nenechají vám ani trochu prostoru, aby jste se mohli seberealizovat, pokud si neváží vaší práce ani vaší společnosti bude z vás také Britt-Marie.

Oproti ostatním knihám, které jsem od Backmana četla mě Britt-Marie tolik neoslovila. Sice se u ní člověk opět zasměje, ale opakující se fráze mi prostě lezly na nervy.

Fotbalu sice moc neholduji, ale nebylo těch dětí na fotbalový tým nějak málo?

22.01.2020 3 z 5

Pohádky Pohádky J. R. R. Tolkien

Přestože mám všeobecně pohádka ráda, těmto jsem na chuť moc nepřišla. Nejvíce se mi líbil Farmář Giles z Hamu, ale asi mi v paměti moc dlouho neutkví. Možná v jiném rozpoložení zkusím pohádky znovu. Esej o pohádkách jsem celou nedočetla.

12.01.2020

Démoni apokalypsy Démoni apokalypsy Michael Weber

Dlouhá válka. Dlouhá kniha.
Přestože mě historie naší země zajímá, toto pro mě bylo hodně náročné čtení. Každá válka s sebou nese jen utrpení a smrt. A to bylo v knize barvitě popsáno, což by mi nevadilo, kdyby se identické pasáže neopakovaly několikrát dokola. Poprvé, kdy jsem se těšila, kdy bude konec - války i knihy.

12.01.2020

Nůž Nůž Jo Nesbø

Mé pocity z knihy nejvíce vystihují slova, která jsem u ní několikrát pronesla: "Cože? To si dělá prdel!" Skvěle vystavěný příběh, až jsem dostala chuť se na celou sérii vrhnout od začátku. K odhalení vraha jsme dostali nějaké indicie, ale stejně jsem se nechala nachytat. Na jednu stranu doufám, že už Harry bude mít klid a Nesbo se pustí do psaní něčeho jiného, ale na druhou stranu bych si další díl ráda přečetla.

07.01.2020 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Kniha se čte moc dobře, i při tak velkém počtu stran jsem se u ní chvíli nenudila. Na Silvestr jsem se od ní nechtěla ani odtrhnout - nemůžu přece teď odejít, když mi chybí "pouze" posledních 57 stránek!
Děj se dotýká spousty témat, spousty míst a spousty lidí. Opět mě to donutilo hledat více informací, což beru jako velké pozitivum. Přesto všechno jsem si z knihy "nesedla na zadek". Hvězdu ubírám za Arénu smrti a další ne až tak uvěřitelné věci.

03.01.2020 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Kniha o člověku, který v době kdy lidský život ztratil cenu, v sobě našel lidskost. V době kdy se masové vraždění a všudypřítomná smrt staly denním chlebem v sobě našel soucit, porozumění a ochotu obětovat vše, aby zachránil více než tisíc lidí před jistou smrtí.

Téma silné, zpracování syrové a strohé, ale jaké byste také očekávali? Za mě 100% a doporučuji.

(Film jsem doposud neviděla, takže se naštěstí mohu vyvarovat srovnávání.)

Knihu jsem měla v knihovně nachystanou už nějakou dobu. Díky čternářské výzvě 2019 na ni přišel ten správný čas právě teď. Zařazeno jako kniha, která byla oceněna Man-Bookerovou cenou.

20.12.2019

V šest u divadla V šest u divadla Michaela Kollerová

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii převážně o regionální. Některé věci není na škodu si připomínat.
Zařazeno do čtenářské výzvy jako kniha poprvé vydaná v roce 2019 (nová kniha).

15.12.2019

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

POZOR, KOMENTÁŘ MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER
Jak dlouho by vám trvalo, než nahlásíte, že postrádáte manžela? Jak dlouho by vám trvalo, než nahlásíte, že vám chodí výhružné zprávy? Jak dlouho by vám trvalo, než byste ohlásili, že vás někdo sleduje? Na tyto otázky si naše milá Maggie odpověděla naprosto nelogicky, až jsem měla chuť ji proplesknout. Na druhou stranu její manžel si zasloužil......také se toho dočkal.
Za mě opět průměrná detektivka, která se v sérii ničím nevymyká. Některé kroky hlavních postav nelogické a málo pravděpodobné (opět). Kniha se čte dobře, znovu bych do ní už ale nešla.

15.12.2019 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

První polovinu jsem si říkala, jestli jsme všichni četli tu samou knihu. Moc mě totiž příběh nebavil, ale naštěstí jsem to nevzdala a druhá část mi to počáteční trápení vynahradila. Humor se v příběhu sice vyskytuje ale přesto jsem měla spíš pocit smutku.
Lásku, kterou cítil Ove k Sonje, bych přála každému. To bylo až něco neuvěřitelného. Knihu si ráda jednou přečtu znovu.

15.12.2019 4 z 5

Nezvěstná Nezvěstná Rachel Abbott

Opět mi nálepka "psychothriller" moc nesedí. Napětí nic moc, děj více méně předvídatelný. Chování policie místy podivné (ale autorka se sama přiznala, že postup policejního vyšetřování musela trochu upravit, aby držela čtenáře v napětí, tak budiž).
Nejsem zrovna Sherlock Holmes, ale žádné překvapení se pro mě nekonalo, kdo v tom byl zapletený mi bylo jasné, otázkou bylo jen proč. Odpověď na tuto otázku pro mě moc uvěřitelná nebyla. Kniha není špatná, rychle ubíhá, ale znovu bych ji už nečetla.

04.12.2019 3 z 5

Jak jsme v Teheránu četly Lolitu Jak jsme v Teheránu četly Lolitu Azar Nafisi

Autorka zde naprosto bravurně vykreslila podmínky, v kterých musejí v Íránu žít. Jsou to lidé jako my, se stejnými sny, touhami a vlastnostmi, ale musí žít naprosto jinak a většinu toho skrývat ve svém nitru.

Rozbory děl mi až tak moc neřekly, protože jsem většinu z nich nečetla - jen kdysi dávno Lolitu a Gatsbyho. Ale pro ty, co knihy od Austenové, Jamese a dalších znají, může být pro ně v tomto ohledu kniha určitě přínosná.

Zařazeno do čtenářské výzvy 2019 jako kniha od asijského autora.

03.12.2019