Démoni apokalypsy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nelítostná doba na konci třicetileté války na Moravě a v Čechách. Čas divokých náboženských a mocenských sporů mezi katolíky a protestanty. Švédská vojska pod velením slavného generalissima Torstensona dobývají bohatou Olomouc a připravují se k útoku na Brno a císařskou Vídeň. S nimi se do svého rodiště vrací tajemný kaprál Coppy. Vzdělaný a vychytralý protestantský válečník se zamiluje do krásné paní Elišky z nepřátelského katolického tábora. Do cesty se mu však staví nejen její víra, ale i původ. Zatím země těžce strádá, hoří města, lidé umírají, trpí hladem, šíří se mor... Kniha zkušeného autora historických románů vykresluje plastický obraz pohnuté etapy českých dějin a ukazuje, že i uprostřed válečného běsnění lze nalézt stopy lidskosti a laskavosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/318561/demoni-apokalypsy-dwd-318561.jpg 4.555
Žánr:
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Démoni apokalypsy

Přidat komentář
tichoslapek_
25. března

Kniha o třicetileté válce a především bojích v naší zemi. Čtení je to sice nepatrně náročnější neboť kniha obsahuje velké množství popisovaných válečných akcí. Najdete zde také mnoho postav. Ale celkově je kniha lahůdkou pro každého, kdo se rád utápí v historii.

martina.culik
02. ledna

Jednou za čas si ráda přečtu historický román, ale tahle kniha mě tedy nezaujala. Nejspíš mně úplně nevyhovuje styl autora - takové "šli jsme tam, něco jsme dohodli, pak jsme to vyplenili a šli jsme jinam" - musím přiznat, že jsem ke konci už četla bez nějakého nadšení a pár stránek jsem i jen prolistovala.

Melcrovka
12.09.2018

Pěkně napsaná kniha, historicky správná a detailní. Jazyk a styl, kterým je napsaná se mi moc líbí. Jen těch detailů na mě bylo moc. Po 200 stránkách jsem knihu odložila, neboť se děj nikam neposouval. Popisoval se sled událostí měsíc po měsíci ve válečné době. Děj zde vlastně zcela chybí. Bohužel jsem se ani po těch 200 stranách knihy nedočkala opuštění Olomouce a dobývání Brna.

KAREL6725
29.01.2018

Drsná doba, drsná kniha aneb třicetiletá válka na Moravě. Výborný historický román i když hodně depresivní. Pro mě o to víc zajímavé, že bydlím v Brně. Doplnil jsem si vzdělání , za mě plný počet hvězd.

Francois17
14.01.2018

Dobrá kniha, ale smutné čtení. Tu bídu a zmar se autorovi podařilo vylíčit hodně přesvědčivě. Vše podstatné už tu bylo řečeno v předcházejících komentářích. Dá se jen souhlasit. Opravdu výborné.

hankapimi
31.12.2017

Děkuji autorovi za všechny "šťouraly" a čtenáře z Brna a okolí za reakci a podrobné upřesnění obléhání Brna. V Brně opravdu až do dneška odbíjí na svatopeterské věži poledne už v 11. hodin a také brněnské rádio Petrov každý den hlásí čas, že je 11. hodin, zatímco na věži Petrova odbíjejí už poledne....

michaelw
30.12.2017

Pro hankapimi (a všechny čtenáře z Brna a okolí): zaujala mě Vaše poznámka ke zvonění v 11 hodin. Samozřejmě, že tuto legendu znám, ale nemohl jsem ji v knize použit. Vznikla až v pozdějších desetiletích po obléhání Brna. Zde přepisuji část textu z knihy vynikajícího brněnského historika Pavla Balcárka ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Pavel_Balc%C3%A1rek ) "Ve víru třicetileté války" (2011) str. 419 z jehož prací jsem také čerpal:

"....město Brno bylo zachráněno. Po západu slunce (15. srpna) Švédové žádali o příměří, aby mohli odnést raněné a pohřbít mrtvé..... Známá brněnská pověst o zvonění poledne na věži petrovského kostela již v 11 hodin, což mělo údajně oklamat Torstensona, hodlajícího - pokud nebude Brno do 12 hodin dobyto - od města odtáhnout, tedy přehání. Kromě toho byl kostel na Petrově od prvního obléhání Brna v roce 1643 pobořen, takže zvony by nebylo kde zavěsit. Ten den se totiž podle zápisků v deníku samotného Raduita de Souchese bojovalo až do setmění. Dokladem životnosti pověsti je však ten fakt, že se poledne v Brně na svatopeterské věži vyzvání v 11 hodin až do dnešních dob..... Brno švédská armáda opustila 23. srpna. Před tím však Švédové vypálili ještě.....atd."

Děkuji všem čtenářům za pozitivní i kritické reakce a přijímám je s pokorou a poučením. Nebylo snadné tuto děsivou knihu plnou krve a násilí psát, není jednoduché ji číst.

Michael Weber, autor

hankapimi
20.12.2017

O třicetileté válce v Čechách a na Moravě je historických knih jako šafránu. Démoni apokalypsy od M.Webera je studnicí historických informací , klobouk dolů před seznamem uvedených a nastudovaných pramenů autora o této době . O válce nelítostné, kruté, kdy lidský život nemá pražádnou cenu, vraždění, mrzačení, vypalování měst a vesnic, bída, hlad a nemoci... O rabování, ničení i krádežích českých a moravských pokladů a sbírek. Prožívala jsem obléhání mého rodného Brna a těšila se na to, až zvony na věži Petrova odbijí v 11. hodin poledne a Torstenson se svojí armádou odtáhne - a nedočkala se... Buď to autor v uvedených pramenech nenašel nebo to pominul jako pověst ... Ale obránci Brna se proti několikanásobné přesile Švédů bránili statečně, zarputile - a úspěšně !!
Coppyho úvaha při obléhání Brna :
Poprvé jsem si uvědomoval, že je tady něco, co nejde jen tak vojensky vyhrát. Nenávist, obavy, odpor ze zlého Švéda. Chvála žádná, jsme cizáci - jednou v Němcích, jednou tady. A oni ať jsou jacíkoliv, třeba katoličtí - jsou tu doma. To nešlo zlomit, zvrátit jen tupou silou, vnutit. Sjednotili se k odporu. Skrytém, partyzánském, každodenním...

Doporučujeme

Letopisy královské komory I.
Letopisy královské komory I.
Kladivo na čarodějnice
Kladivo na čarodějnice
Markéta Lazarová
Markéta Lazarová
Msta písecké panny
Msta písecké panny