Pohádky

Slavný anglický spisovatel se představuje jako autor podivuhodných příběhů s pohádkovými motivy. Kniha je doplněna autorovým esejem o pohádkách.
Kniha obsahuje příběhy Kovář z Wootton Major, Nimralův list a Farmář Giles z Hamu a dále esej O pohádkách.

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30215/big_pohadky-r1D-30215.jpg 4.3220
Povídky, Fantasy, Pohádky

Vydáno: , Winston Smith

Poems and Stories, 1980

Kniha Pohádky

puczmeloun

Trochu klasického fantasy spojeného především s britským stylem vyprávění, trochu absurdna, trochu přehánění a lidství... První tři příběhy stojí za to, rozhodně nejde o nic zaměnitelného a klasického. Především Nimral jako by vypadl z pera nějakého "usedlejšího" dadaistického umělce. Poslední třetina je pak spíše teoretickou prací, na kterou jsem úplně nebyl překvapen a která poněkud shodila řetěz dobře namazaného stroje...

Kovář z Wootton Major: Britský přístup k pohádkám o elfech a jejich Férii bývá podobný a pro českého čtenáře zvyklého spíše na zábavné figurky vodníků a čertů je dosti osvěžující. Fantazie, vážný přístup k věci, magie... A se znalostí této klasiky (například v mé oblíbené knize Jonathan Strange & pan Norrell) si pak člověk užije i parodii, jako jsou Dámy a pánové ze Zeměplochy.

Nimralův list: Velké překvapení. Od Tolkiena, kterého znám jen z knih o Středozemi, bych tuto absurdní hříčku nečekal. Jako kdybych četl fantasy od Kavky. Nečekané absurdní momenty střídají ty vtipné i naivně pohádkové.

Farmář Giles z Hamu: Spojení dvou předchozích přístupů. Více klasického fantasy - obr, drak, král... - ale také podivuhodností, jako je mluvící pes i vtipně proradný drak. A taky trochu toho šťouchnutí do lidství i státnictví... A mimochodem, byl dřív Giles z Hamu, nebo Bilbo z Hobitína?

O pohádkách: Pro fajnšmekry a milovníky Tolkienova díla, pro mě v pohádkové knize trochu navíc.

radkanin
19.08.2020

Pro mě jediná čitelná kniha od Tolkiena :))

vlkcz
23.03.2020

Jedna z knih, ke které se opakovaně vracím. Hlavně Kovář z Wooton Major je prostě nepřekonatelný, Nimralův list je spíš filosofické pojednání vzdáleně mi připomínající Poslední bitvu z Letopisů Narnie, ale dal by se brát i jako polemika s Lewisovým Velkým rozvodem nebe a pekla. A Farmář Giles z Hamu je asi nejklasičtější pohádka souboru.
Závěrečný esej pak jen dokresluje Tolkienův pohled na pohádky a vlastně obecně fantasy literaturu.
Tak 4,5*

NienorNíniel
20.01.2020

Miluji pohádky a tyto jsou výjimečné. Kovář... Postava krále pohádkové říše je dost podobná Aragornovi. Ale tato pohádka se mi líbila spíš méně.
Farmář je krásně originální a vtipná pohádka ke které se ráda vracím.
Nimraluv list ani snad není pohádka jako obrazné vyjádření toho co je po smrti. Nejdřív prochází očistcem, který jen díky milosrdenství "Druhého člověka" může opustit a pokračovat dál - do nebe. Nepřipravoval se dost na cestu... To je tak krásné.

nicolettkaa
12.01.2020

Přestože mám všeobecně pohádka ráda, těmto jsem na chuť moc nepřišla. Nejvíce se mi líbil Farmář Giles z Hamu, ale asi mi v paměti moc dlouho neutkví. Možná v jiném rozpoložení zkusím pohádky znovu. Esej o pohádkách jsem celou nedočetla.

Jass
28.04.2018

Tuhle knížku jsem četla neskutečně dlouho, protože jsem si vždycky přečetla jednu pohádku a začala číst něco jiného. Ani nevím proč... Asi nejvíc se mi líbila hned ta první, Kovář z Wootton Major, klasická magická pohádka, takové se u nás vůbec nepíšou - což nechci říct, že je špatně, jen si moc často něco takového nepřečteme... Nimralův list byl zvláštní, tuhle si budu muset přečíst ještě jednou, protože jsem ji asi úplně nepobrala... Farmář Giles z Hamu byl skvělý a vtipný... (nevím co víc k tomu dodat...) A nakonec esej O pohádkách, která nabízí trochu jiný pohled a spoustu nových myšlenek. Zkrátka a dobře, pěkné počtení, doporučuji.
P.S. Nechápu výtky proti názvu, kdo četl závěrečnou esej, ví, že podle Tolkiena je název "Pohádky" velice přesný a vhodný. Komentáře typu "I KDYŽ jsou to pohádky je to fajn" mě přiznávám značně vytáčejí. Pohádky nejsou žádný méněcenný literární druh, to je knižní rasismus... (mým cílem není nikoho urazit, pokud se stalo, pak se omlouvám... pokud nesouhlasíte, jsem otevřená kultivované diskusi)

aginecka
09.02.2018

I na malé ploše dokázal bez problémů vytvořit fungující plastické světy plné kouzla. Jen trochu jiného než toho, na jaké jsou zvyklí pravidelní návštěvníci Středozmě. Hluboké malé příběhy, ideální pro odpolední chvilky mudrování nad smyslem života.

Chou
24.10.2017

Poučné pohádky spíše pro dospělé pro radost i k zamyšlení.