Pohádky

Slavný anglický spisovatel se představuje jako autor podivuhodných příběhů s pohádkovými motivy. Kniha je doplněna autorovým esejem o pohádkách.
Kniha obsahuje příběhy Kovář z Wootton Major, Nimralův list a Farmář Giles z Hamu a dále esej O pohádkách.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30215/pohadky-r1D-30215.jpg 4.3190

Poems and Stories (1980)

Povídky, Fantasy, Pohádky
Vydáno:, Winston Smith

Jass

Tuhle knížku jsem četla neskutečně dlouho, protože jsem si vždycky přečetla jednu pohádku a začala číst něco jiného. Ani nevím proč... Asi nejvíc se mi líbila hned ta první, Kovář z Wootton Major, klasická magická pohádka, takové se u nás vůbec nepíšou - což nechci říct, že je špatně, jen si moc často něco takového nepřečteme... Nimralův list byl zvláštní, tuhle si budu muset přečíst ještě jednou, protože jsem ji asi úplně nepobrala... Farmář Giles z Hamu byl skvělý a vtipný... (nevím co víc k tomu dodat...) A nakonec esej O pohádkách, která nabízí trochu jiný pohled a spoustu nových myšlenek. Zkrátka a dobře, pěkné počtení, doporučuji.
P.S. Nechápu výtky proti názvu, kdo četl závěrečnou esej, ví, že podle Tolkiena je název "Pohádky" velice přesný a vhodný. Komentáře typu "I KDYŽ jsou to pohádky je to fajn" mě přiznávám značně vytáčejí. Pohádky nejsou žádný méněcenný literární druh, to je knižní rasismus... (mým cílem není nikoho urazit, pokud se stalo, pak se omlouvám... pokud nesouhlasíte, jsem otevřená kultivované diskusi)

aginecka

I na malé ploše dokázal bez problémů vytvořit fungující plastické světy plné kouzla. Jen trochu jiného než toho, na jaké jsou zvyklí pravidelní návštěvníci Středozmě. Hluboké malé příběhy, ideální pro odpolední chvilky mudrování nad smyslem života.

Chou
24.10.2017

Poučné pohádky spíše pro dospělé pro radost i k zamyšlení.

Etule
09.10.2017

Poslechnuto jako audio kniha, kterou četl fenomenální Ivan Trojan. Moc hezké, miloučké čtení. Musím se přiznat, že čteno hlavně kvůli čtenářské výzvě, ale rozhodně dobrá volba. U Farmáře jsem se dokonale bavila. :) Doporučuji.

jarki
15.09.2017

Zajímavé počtení, pohádky trochu jinak než je znám. Vřele doporučuji...

Romžiry
11.07.2017

Moc pěkné pohádky.

azertaaz
25.06.2017

Tolkien o těchto příbězích mluví jako o Povídkách, ale pořád jsou zajímavá, ať jim každý říká jak chce. A když si člověk nejdřív přečte životopis autora, najde v nich úplně jiný význam.

czpilar
25.02.2017

Kniha pohádek od Tolkiena je fascinující. I když to snad jsou spíše fantasy povídky a tudíž je název knihy docela nevhodně zvolený.

talien
31.01.2017

Pohádky (i když to většinou nejsou pohádky v klasickém slova významu) se mi líbily a dobře se četly a mně se zrovna Nimralův list líbil nejvíc. Asi to souvisí s povahou toho kterého čtenáře či co... Esej si moc nepamatuji - už je to nějaký čas, co jsem knihu četl naposled.

silvara
29.06.2016

Tolkiena zbožňuji, ale Pohádky asi nikdy nebudou patřit mezi mé oblíbené. Rozhodně ne Nimralův list. Brrr! Ovšem závěrečná esej byla balzámem pro duši a potěchou pro mé čtenářské oči a Tolkien opět dokázal, že je to PAN SPISOVATEL.

Mr.Elmo
03.04.2016

Škoda jen za ten český název knihy, protože ne vše jsou pohádky...

Hun
14.12.2015

Mně zase přijde právě ta závěrečná esej fascinující. Představuje Tolkiena jako více než spisovatele: Jako filologa a profesora staroanglické literatury. Nicméně uznávám, že mé nadšení je asi dáno do značné míry tím, že se sám zajímám o historickou mluvnici. Běžnému čtenáři to tolik neříká...

notburga
19.05.2015

mě se dobře četl obojí, jak pohádky, tak i závěrečná esej. Pravda ale obojí v jiný čas. Hned po návratu z antikvariátu jsem se hladově vrhla na pohádky a přečetla je jedním dechem. Esej jsem četla snad až po měsíci, ale opět v té správné náladě, tak že pro mne bez chybičky a spousta zajímavých věcí :)

MorriconeTheGod
19.03.2015

Minimálně za vynikajícího sedláka Jiljiho z Oujezda musím dát pět.

AylinLeto
24.02.2015

Prosímvás ten příběh Nimralův list, je stejný, jako v knize List od Nimrala a jiné příběhy?

Lucy2211
20.08.2014

Krásné pohádky, oddechové čtení od nejlepšího spisovatele, co kdy žil!

Poutnice
30.09.2013

pohádky jsou krásné, četla jsem je už několikrát...jen tu závěrečnou esej o pohádkách jsem četla na dvoje půjčení knihy, ta byla od pohádek tam moc vzdálená, že jsem ji pomalu nechtěla ani číst :)

Sisi11
30.06.2013

Jsou to snad ty nejkouzelnější pohádky! :)

dusty
18.03.2013

Jeden z nejlepších Tolkienových textů, čtivé, půvabné, překvapivé.

evci
23.02.2012

Poslední část knihy nazvaná O pohádkách byla pro mě téměř nepřekonatelná. Tolkien se zamýšlí na sedmdesáti stranách o pohádkách z různých stran, výsledkem je ale poněkud nezáživné až nudné čtení. Jinak pohádky v této knize jsou skvělé, zvlášť pohádka Farmář Giles z Hamu.

Denaille
14.06.2011

Přiznám se, že už si většinu pohádek nepamatuju a tu poslední část jsem nemohla překousnout... Přesto je to zajímavé čtení.