Jepice

Charlie Priest, bývalý policejní vyšetřovatel a nyní prestižní londýnský právník, se stane obětí útoku. Ve vlastním bytě ho přepadne muž, který se vydává za policistu a dožaduje se jakýchsi tajných dat. Priest mu je ale dát nemůže, protože je nemá, a jen díky zkušenostem z policejní služby dokáže o vlásek uniknout smrti. Krátce nato se v Priestově kanceláři objeví bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder, aby si ho najal k vyšetřování rituální vraždy svého syna. Vzápětí vyjde najevo, že zavražděný mladík byl oním záhadným útočníkem a Priest je tudíž jedním z posledních lidí, kteří ho viděli živého. Musel mladý Ellinder zemřít, protože nedokázal získat to, pro co si přišel? Priest rozplétá jednotlivé indicie a je mu stále jasnější, že klíč k vyřešení spletitého případu představují právě ona tajná data, která však nejsou nikde k nalezení. Pátrání ho postupně dovádí zpět do posledních dnů druhé světové války, kdy došlo k událostem, jejichž smrtící poselství zasahuje až do dnešních časů. Najednou začnou umírat či mizet lidé, kteří jsou pro Priestovo pátrání důležití. Z důvěryhodných osob se stávají zrádci. A proti všem těmto okolnostem stojí Priest, závodí s časem a snaží se odhalit nebezpečný odkaz tajné operace nazvané Jepice....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365461/jepice-Y55-365461.jpg 4.1195
Série:

Charlie Priest (1.)

Originální název:

The Mayfly (2017)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Domino
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (65)

Přidat komentář
Magdalena_j
08. srpna

Kniha mě překvapila. Začátek je takový všeljaký, ale poměrně rychle se do začnete a příběh se svižně rozvíjí.
Trošku mi kniha asociuje s detektivkami R. Galbritha, takže kdo je jejich fanouškem, mohl by se najít i zde.
Kniha má dvě hlavní dějové linky, které se postupně proplétají. Jedna současná, jedna zpět o 70 let.
Přibližně v půlce knížky tušíte, jak to asi všechno dopadne, ale na druhou stranu jsem to nerozlouskla úplně, což mě hrozně potěšilo.
Závěrečných 5 kapitol je možná trošku zbytečně přehnaných...
Přečtení určitě doporučuji.

broskev28
05. srpna

Naprosto jsem netušila, co mě čeká. Po přečtení prvních tří kapitol jsem uvažovala o tom, že knihu odložím. Potom jsem se pochlapila a dočetla jsem ji. Stejně poctivě jsem pročetla zdejší komentáře, sioux, pobijecmuch a sirius mi mluví z duše.
Teď potřebuju nějaký jemný dámský likér (na tři). Ale kde ho vzít, když jsem si v knihovně (v pominutí smyslů) rezervovala tři knihy Lee Childa?

pavčape
31. července

Zajímavý nápad, trocha historických nepřesností, trochu přehnaný závěr knihy, ale jinak dobré čtení.

a.k
29. července

Londýnský právník Charlie Priest se jen díky štěstí a svému důvtipu zachrání před smrtí, když je napaden neznámým útočníkem. Ten po něm chce flash disk s daty, o kterém nemá Charlie ani páru. Totožnost násilníka se objasní záhy. To, když jeho zámožná rodina najme Charlieho, aby vypátral jeho vraha.
Druhá dějová linka se vrací na konec války, kdy v koncentračním táboře Buchenwald zvláštní jednotka zajme táborového "lékaře" Schneidera, který prováděl na vězních své otřesné pokusy.
Ani se mi nechce věřit, že jde o autorovu prvotinu. Promyšlený děj, propracované charaktery postav, kniha se moc dobře četla.

tak.normal
29. července

Takové to bylo, jak to říct, jednoduché. I kdyz hrdina s disociativní poruchou byl fajn, další postavy mě rušily a bohužel od jisté chvíle bylo (skoro) všechno jasné. Takže zhruba od půlky.

Andy74
21. července

Mám ráda detektivky, čím morbidnější, tím lepší ( co já to jsem za člověka :o))
Prima příběh s šílenou zápletkou, bohužel se mi začínají děje těchto knih plést do sebe, ve většině figuruje asociální vyšetřovatel, má k sobě párek "ajtý specialistů" , krásná kolegyně nebo příbuzná, sadistický trestný čin, politika, rodina, špína.....
asi jsem toho četla už moc.
Ale doporučuji všem, kdo hledají napětí a chtějí si ho užít až do konce.

Dela111
21. července

Raketový start, zajímavá zápletka, dobře poskládané dvě dějové linie, příjemný styl psaní.
Hlavní hrdina rozhodně nepůsobí obyčejně - bývalý polda, bojuje se zvláštní nemocí, brácha sériový vrah... Tohle není žádná tuctová postava, ta se autorovi povedla. A tým jeho spolupracovníků jsou přímo perly - mladičká geniální kolegyně, která vleze všude..., inteligentní obrovský černoch v limetkově zelené košili na míru s kapesníčkem v náprsní kapse, lehce autistický chorobně pedantský účetní žijící čísly a svérázná recepční. Nádherné postavy, snad dostanou více prostoru v další knize.
Něco málo bych vytkla konci, kdy jsem v některých pasážích viděla zakončení vpravdě hollywoodských rozměrů.
Celkově hodnotím velmi dobře a už se těším na pokračování.

kristy_dvo
14. července

Knihu jsem přečetla během dvou dnů a velmi mě potěšila. Určitě patří k mým oblíbeným. Přítomnost se prolíná s minulostí, což mě na knize velmi bavilo. Sice jsem už podvědomě tušila, kdo za tím vším stojí, ale i tak byl závěr skvělý. Těším se na další :)

dagmar0959
08. července

Celkem čtivé, ne úplně uvěřitelné, motiv a zápletka vykonstruované. Co taky pořád vymýšlet, v některých zemích je zřejmě sériových vrahů víc než lidí, tak už i Anglie...

zdendula31
07. července

Přečetla jsem jedním dechem..těším se na další knihu autora.

Zrzavá_Tereza
01. července

Já jsem neměla žádný velký očekávání, ale i přesto bych se asi bez téhle knihy obešla. Chyba je v mně, to je jasný. V poslední době mě máloco překvapí a šokuje. Ale čte se dobře, fajn téma, trošku mi to připomínalo knihu Křik.

Bustedka
29. června

Původně jsem měla v plánu hvězdičky jen dvě, ale jen díky tomu konci jsem hodnocení zvýšila. Měla jsem problém se pořádně začíst. Vlastně mě to začalo bavit až někde za stranou 250, kde už plno jiných knih končí.
Námětově zajímavé, ale autor se na můj vkus snažil být zprvu tqk moc tajemný, že čtenář zprvu vůbec neví, o čem to jako je

karolka
12. červnaodpad!

Mám přečteno tak 3/4 knihy a čtu ji už tak skoro dva měsíce. Musím se k ní vyloženě "dokopávat". Špatně se mi čte, na mě je tam přehršel jmen, ve kterých se dost často přestávám orientovat. Napínavé to pro mě také není. Čtu ji jen proto, že jsem zvědavá jak to dopadne a nejsem zvyklá odkládat knihu jako nedočtenou.

alzbeta4340
08. června

Jepici bych nazvala odpočinkovým thrillerem. Je to celkem napínavé, ale bát se nebudete - na to je příliš mnoho postav příliš velkými šílenci. Čili je to velmi nereálné, ovšem čtivé a na prvotinu dobré. Dost mě bavila i historická linka.

verulinka20
07. června

Super! .. Sice některé pasáže zbytečně zdlouhavé a na to, že je kniha tak vyzdvihovaná, bych čekala větší šmrnc, více akce, trochu více napětí. Ale ve výsledku fajn knížka, i když trochu odfláklý konec, čekala bych větší závěr ..

Gibis
16. května

Jepice je výborný thriller, jehož zápletka sahá až k holocaustu za 2. světové války. Napětí a akce hned od začátku knihy, která vás chytí a už nepustí. Charlie Priest je sympaťák a i když jsem očekávala trochu napínavější konec, oceňuji, že z Charlieho autor neudělal ukázkového agenta 007, který by všechny zachránil sám.
V osobním dopise pro čtenáře James Hazel slibuje další případy pro Charlieho, takže se těším na pokračování dobře načaté série.

Sorrow
12. května

Charlie Priest je sympaťák a James Hazel prostě umí psát. Tuhle detektivku slupnete jak malinu a byť se rozhodně nejedná o dílo výrazných literárních kvalit, jako odpočinkovka nejen od hutných románů, ale hlavně od všech těch Žen a Dívek to funguje fantasticky. Myslím, že si po delší době přijdou na své i chlapi a já se moc těším na další osudy postav, které se v Jepici mihnuly - jmenovitě Georgii a Williama :)

PetraBery
08. května

Právník a bývalý policista trpící disociativní poruchou Charlie Priest se stane obětí útočníka, který po něm žádá data, která ale Charlie nemá. Rozbíhá se šetření, o jaká data se jedná, kdo byl útočník a kdo stojí za celým případem, který začíná již za války. Svižný, dobře vyprávěný thriller, s možná trochu překombinovaným koncem, ale budiž. Na prvotinu opravdu dobré.

Irsaf
06. května

Četlo se to dobře.

Shanib
06. května

Vlastně ani nevím, jak bych svůj názor na knížku shrnula. Bylo do dobré? Ano. Byla jsem napnutá ohledně dějového vývoje? Ani ne. Přirostly mi k srdci postavy? No toť hlavní otázka. Charlie na mě působil místy ušlápnutě a málo průbojně (u právníka bych čekala něco jinéh), jinak mi byl ale sympatický. Okoro a Dee dobře vyplňovali pozadí. Pro mě nejvýraznějšími postavami byly Georgie a Jessica a zároveň ve mě vzbuzovaly naprosto protichůdné pocity. Jessicu jsem nemohla vystát. Nedokázala jsem na ní najít nic, co by se mi líbilo. Doufám, že ji v dalším díle z nějakého důvodu, vysvětleného v pár větách, už vídat nebudeme. Kdežto Georgii jsem si ihned oblíbila. Temperamentní, horlivá a má zajímavou historii. A přiznám se, že bych ji ráda viděla s Charliem :D
Co se týče linky z minulosti, trochu jsem se jí nejdříve lekla, ale pak jsem zjistila, že je skutečně čtivá a dává se jí přiměřeného prostoru.

bosorka
04. května

V rámci žánru velice slušné čtení. Děj má spád, k postavám si člověk vytvoří vztah. K tomu plus v podobě odskoku na konec 2. světové války. Jen ten konec to trochu kazil, pro mě možná i proto, že jsem vcelku záhy odhalila (až na jednu maličkost), o co nejspíš jde. Charlie Priest je sympaťák, ale nemůžu se ubránit dojmu, že jeho disociativní porucha je skoro zbytečná, protože děj nikterak významně neposouvá. I tak si další knihu ze série nejspíš časem přečtu, zajímá mě totiž i to, kam se posune Georgie. Ale jo, jako "odpočinková" literatura fajn. Tak za 3,7*.

astroweb
04. května

Tak to jsem narazil na skvělého autora. Přirovnal bych ho k francouzskému Minierovi. Moc se těším na další, autorem slíbené příběhy.

vnimat_Krasu
03. května

Pozejtří si nebudu pamatovat, o čem to bylo.
Dneska mi to ale nevadí.
Hazel nepřepálil množství postav, vyvážil dějový odbočky a celkem sympaticky krátil. Roztomile béčkový tři hvězdičky pak povyšuju za zjevnou adoraci Kubrickova Eyes Wide Shut a potenciál toho, že se příště dočkáme bratrovražednýho souboje dvou Priestů.
A že z béčka klesneme do céčka.
A já si to užiju.

MortRainey
02. května

Někde mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale ve finále jsem se rozhodl pro plný počet. Přece jenom je Jepice "světlá" výjimka mezi všemi Dívkami;-) A upřímně po dlouhé době thriller jak má být! Občas jsem si vzpomněl i na thriller s velkým "T" Mlčení jehňátek..;-)
Příběh má sice jisté dějové nuance "ve středním pásmu", kdy se příběh po rázném začátku jemně táhne jak zasýrovaný kousek pizzy opouštějící talíř, ale Hazelův smysl pro detail a hlavně odskoky do dávné a tajuplné minulosti tempo četby vyváží. Paradoxně plus dávám i za (ne)odiv hlavnímu městu Spojeného království, kde se většina děje odehrává, ale autor jej čtenáři prvoplánově neprodává, tak jak svými pery činí jiní britští detektivkáři.
Jasné a nesporné plus má hlavní postava - advokát Charlie Priest - po dlouhé době neotřelý charakter (anti)hrdiny vyšetřovatele, který určitě nebude novým Perry Masonem, ale vůbec by se nemusel stydět postavit se vedle Harryho Holeho a Cormorana Strikea. A i přes svoji "disociativní poruchu" je chtě nechtě čtenáři sympatický vč. podpory jeho blízkého něžného pohlaví;-)
Výrazný debut, který určitě nezapadne mezi již zaběhlými autory a nastavuje poměrně slušnou laťku thrillerové látce a jejímu zpracování - v tomto případě s počátkem v tajemné době poválečné Evropy s nacistickou minulostí. I proto se těším na další setkání s Charlie Priestem a zaměstnanci jeho advokátní kanceláře Priest & Co.:-)
PS. (Ne)genderově si dovolím dodat, že jestli se Dívky ve vlaku, Ženy za oknem a Za zavřenými dveřmi označují za "ženské thrillery", Jepice je i pro chlapy!:-))

Luca287
02. května

Skvěle se četlo.

Roberta
02. května

Normalni blbina, prominte mi.

Didi15
02. května

Tak tohle byla jízda, odpoledne jsem ji vzala do ruky a odešla od ní až v pozdejším večeru. Nedalo se odložit. Hazel se tímto řadí mezi oblíbené spisovatele. Moc se mi líbilo prolínaní valečných let se součastností a klidně bych snesla o pár víc stránek z roku 1945. A chtěla bych být přítelkyně Priesta, ráda bych se ho ujala:D

bookcase
29. dubna

Wauu!!! Dost hustá pecka, ke konci jsem četla jak zběsilá a nemohla se vůbec od knížky odtrhnout. A Charlie Priest? Jasně, žeru ho taky. :)

Atanone
28. dubna

Četlo se samo. Nejsem odborník na II.světovou,takže nemůžu posoudit autenticitu údajů a v tomto případě se mi googlovat nechce. Brala jsem prostě knihu jako fikci a musím říct,že mě velmi bavila. Šikovně dávkované informace,svižný děj,originální zápletka a sympatický hlavní hrdina. Překombinovaný konec sice připomínal bondovky,ale procentuálně v mých očích kvalitu knihy zase až tak neohrozil
Každopádně si pohlídám další autorovu tvorbu

radus
26. dubna

Výborná a zajímavá kniha, která se dobře četla a skládačka do sebe zapadla úplně dokonale. Malinké mínus za konec, který mohl autor ještě maličko protáhnout a trošku nás napínat, ale jinak hodnotím 5* Uvidíme, jak se povede pokračování :-)