Jepice

Charlie Priest, bývalý policejní vyšetřovatel a nyní prestižní londýnský právník, se stane obětí útoku. Ve vlastním bytě ho přepadne muž, který se vydává za policistu a dožaduje se jakýchsi tajných dat. Priest mu je ale dát nemůže, protože je nemá, a jen díky zkušenostem z policejní služby dokáže o vlásek uniknout smrti. Krátce nato se v Priestově kanceláři objeví bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder, aby si ho najal k vyšetřování rituální vraždy svého syna. Vzápětí vyjde najevo, že zavražděný mladík byl oním záhadným útočníkem a Priest je tudíž jedním z posledních lidí, kteří ho viděli živého. Musel mladý Ellinder zemřít, protože nedokázal získat to, pro co si přišel? Priest rozplétá jednotlivé indicie a je mu stále jasnější, že klíč k vyřešení spletitého případu představují právě ona tajná data, která však nejsou nikde k nalezení. Pátrání ho postupně dovádí zpět do posledních dnů druhé světové války, kdy došlo k událostem, jejichž smrtící poselství zasahuje až do dnešních časů. Najednou začnou umírat či mizet lidé, kteří jsou pro Priestovo pátrání důležití. Z důvěryhodných osob se stávají zrádci. A proti všem těmto okolnostem stojí Priest, závodí s časem a snaží se odhalit nebezpečný odkaz tajné operace nazvané Jepice....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365461/jepice-Y55-365461.jpg 4.3122

Charlie Priest (1.)

The Mayfly (2017)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Domino

Gibis

Jepice je výborný thriller, jehož zápletka sahá až k holocaustu za 2. světové války. Napětí a akce hned od začátku knihy, která vás chytí a už nepustí. Charlie Priest je sympaťák a i když jsem očekávala trochu napínavější konec, oceňuji, že z Charlieho autor neudělal ukázkového agenta 007, který by všechny zachránil sám.
V osobním dopise pro čtenáře James Hazel slibuje další případy pro Charlieho, takže se těším na pokračování dobře načaté série.

Sorrow

Charlie Priest je sympaťák a James Hazel prostě umí psát. Tuhle detektivku slupnete jak malinu a byť se rozhodně nejedná o dílo výrazných literárních kvalit, jako odpočinkovka nejen od hutných románů, ale hlavně od všech těch Žen a Dívek to funguje fantasticky. Myslím, že si po delší době přijdou na své i chlapi a já se moc těším na další osudy postav, které se v Jepici mihnuly - jmenovitě Georgii a Williama :)

PetraBery

Právník a bývalý policista trpící disociativní poruchou Charlie Priest se stane obětí útočníka, který po něm žádá data, která ale Charlie nemá. Rozbíhá se šetření, o jaká data se jedná, kdo byl útočník a kdo stojí za celým případem, který začíná již za války. Svižný, dobře vyprávěný thriller, s možná trochu překombinovaným koncem, ale budiž. Na prvotinu opravdu dobré.

Irsaf

Četlo se to dobře.

Shanib

Vlastně ani nevím, jak bych svůj názor na knížku shrnula. Bylo do dobré? Ano. Byla jsem napnutá ohledně dějového vývoje? Ani ne. Přirostly mi k srdci postavy? No toť hlavní otázka. Charlie na mě působil místy ušlápnutě a málo průbojně (u právníka bych čekala něco jinéh), jinak mi byl ale sympatický. Okoro a Dee dobře vyplňovali pozadí. Pro mě nejvýraznějšími postavami byly Georgie a Jessica a zároveň ve mě vzbuzovaly naprosto protichůdné pocity. Jessicu jsem nemohla vystát. Nedokázala jsem na ní najít nic, co by se mi líbilo. Doufám, že ji v dalším díle z nějakého důvodu, vysvětleného v pár větách, už vídat nebudeme. Kdežto Georgii jsem si ihned oblíbila. Temperamentní, horlivá a má zajímavou historii. A přiznám se, že bych ji ráda viděla s Charliem :D
Co se týče linky z minulosti, trochu jsem se jí nejdříve lekla, ale pak jsem zjistila, že je skutečně čtivá a dává se jí přiměřeného prostoru.

bosorka

V rámci žánru velice slušné čtení. Děj má spád, k postavám si člověk vytvoří vztah. K tomu plus v podobě odskoku na konec 2. světové války. Jen ten konec to trochu kazil, pro mě možná i proto, že jsem vcelku záhy odhalila (až na jednu maličkost), o co nejspíš jde. Charlie Priest je sympaťák, ale nemůžu se ubránit dojmu, že jeho disociativní porucha je skoro zbytečná, protože děj nikterak významně neposouvá. I tak si další knihu ze série nejspíš časem přečtu, zajímá mě totiž i to, kam se posune Georgie. Ale jo, jako "odpočinková" literatura fajn. Tak za 3,7*.

astroweb

Tak to jsem narazil na skvělého autora. Přirovnal bych ho k francouzskému Minierovi. Moc se těším na další, autorem slíbené příběhy.

vnimat_Krasu

Pozejtří si nebudu pamatovat, o čem to bylo.
Dneska mi to ale nevadí.
Hazel nepřepálil množství postav, vyvážil dějový odbočky a celkem sympaticky krátil. Roztomile béčkový tři hvězdičky pak povyšuju za zjevnou adoraci Kubrickova Eyes Wide Shut a potenciál toho, že se příště dočkáme bratrovražednýho souboje dvou Priestů.
A že z béčka klesneme do céčka.
A já si to užiju.

MortRainey

Někde mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale ve finále jsem se rozhodl pro plný počet. Přece jenom je Jepice "světlá" výjimka mezi všemi Dívkami;-) A upřímně po dlouhé době thriller jak má být! Občas jsem si vzpomněl i na thriller s velkým "T" Mlčení jehňátek..;-)
Příběh má sice jisté dějové nuance "ve středním pásmu", kdy se příběh po rázném začátku jemně táhne jak zasýrovaný kousek pizzy opouštějící talíř, ale Hazelův smysl pro detail a hlavně odskoky do dávné a tajuplné minulosti tempo četby vyváží. Paradoxně plus dávám i za (ne)odiv hlavnímu městu Spojeného království, kde se většina děje odehrává, ale autor jej čtenáři prvoplánově neprodává, tak jak svými pery činí jiní britští detektivkáři.
Jasné a nesporné plus má hlavní postava - advokát Charlie Priest - po dlouhé době neotřelý charakter (anti)hrdiny vyšetřovatele, který určitě nebude novým Perry Masonem, ale vůbec by se nemusel stydět postavit se vedle Harryho Holeho a Cormorana Strikea. A i přes svoji "disociativní poruchu" je chtě nechtě čtenáři sympatický vč. podpory jeho blízkého něžného pohlaví;-)
Výrazný debut, který určitě nezapadne mezi již zaběhlými autory a nastavuje poměrně slušnou laťku thrillerové látce a jejímu zpracování - v tomto případě s počátkem v tajemné době poválečné Evropy s nacistickou minulostí. I proto se těším na další setkání s Charlie Priestem a zaměstnanci jeho advokátní kanceláře Priest & Co.:-)
PS. (Ne)genderově si dovolím dodat, že jestli se Dívky ve vlaku, Ženy za oknem a Za zavřenými dveřmi označují za "ženské thrillery", Jepice je i pro chlapy!:-))

Luca287

Skvěle se četlo.

Roberta

Normalni blbina, prominte mi.

Didi15

Tak tohle byla jízda, odpoledne jsem ji vzala do ruky a odešla od ní až v pozdejším večeru. Nedalo se odložit. Hazel se tímto řadí mezi oblíbené spisovatele. Moc se mi líbilo prolínaní valečných let se součastností a klidně bych snesla o pár víc stránek z roku 1945. A chtěla bych být přítelkyně Priesta, ráda bych se ho ujala:D

bookcase

Wauu!!! Dost hustá pecka, ke konci jsem četla jak zběsilá a nemohla se vůbec od knížky odtrhnout. A Charlie Priest? Jasně, žeru ho taky. :)

Atanone

Četlo se samo. Nejsem odborník na II.světovou,takže nemůžu posoudit autenticitu údajů a v tomto případě se mi googlovat nechce. Brala jsem prostě knihu jako fikci a musím říct,že mě velmi bavila. Šikovně dávkované informace,svižný děj,originální zápletka a sympatický hlavní hrdina. Překombinovaný konec sice připomínal bondovky,ale procentuálně v mých očích kvalitu knihy zase až tak neohrozil
Každopádně si pohlídám další autorovu tvorbu

radus

Výborná a zajímavá kniha, která se dobře četla a skládačka do sebe zapadla úplně dokonale. Malinké mínus za konec, který mohl autor ještě maličko protáhnout a trošku nás napínat, ale jinak hodnotím 5* Uvidíme, jak se povede pokračování :-)

Plaknel

Knihu jsem právě dočetla a moc se mi líbila.
Jen mě mrzí, že je v knize psáno (český překlad ) Buchenwald 6.4.1945 vojáci dorazili před dvěma dny tzn. 4.4.
1) ale osvobozen byl až 11.4.1945
2) nebyly zde plynové komory
3) nápis zde byl : Jedem das Seine

Četla jsem spousty knih o holokaustu, tak mě to zarazilo. Hlavně před Jepicí jsem dočetla od Miloše Bondyho - Co odvál dým, aneb jak jsem přežil holokaust. Zde pan Bondy popisuje právě jeho poslední dny války a pobyt v Buchenwaldu.

Jana_Hlus

Anotace ve mně vzbudila velký zájem. Zase tak často se mi nestává, že by zajímavá anotace korespondovala s obsahem knihy. Takže to bylo příjemné překvapení. Dvě hlavní dějové linie – současná, ale zejména ta z doby po druhé světové válce, mě opravdu donutily se zvědavostí otáčet stránku za stránkou, abych se co nejdříve dočetla rozuzlení příběhu a spojení obou dějových linií. Zápletku jsem ke konci uhodla, což ale nesnižuje můj výborný pocit z knihy, čtení jsem si opravdu užila. Líbil se mi i překlad, kniha se čte dobře, ve svižném tempu, žádné dlouhé popisy a opakování slov, jak bývá v současnosti běžné.

Na druhou stranu opravdu nerozumím tomu, proč musí mít v současných detektivních thrillerech hlavní osoba duševní poruchu (případně být alkoholik, gambler či něco podobného) a v tomto případě je dokonce nejenom hlavní postava, ale i Priestův bratr duševně nemocný (masový vrah), zřejmě autor nahazoval návnady, aby přilákal čtenáře k dalším dílům série, které určitě přijdou. V prvním díle byl bratr více méně jen okrajově zmíněn a v podstatě to s hlavními dějovými liniemi vůbec nesouviselo. Působilo to na mě nevěrohodně, za to dávám hvězdičku dolů (4/5).

kristynao

Domino prostě umí. V Jepici se kloubí velkolepý námět s vynikajícím vypravěčským stylem autora a jeho smyslem pro naprosté detaily. Opravdu vynikající thriller a příslib kvalitní série s hlavním hrdinou, který sice poněkud obligátně trpí psychickou poruchou, ale aspoň nepije :)
Více v recenzi:

Tvefisto

Četlo se to dobře, poměrně brzo mi došlo, jak to všechno do sebe zapadá (to jsem na sebe vážně pyšná), ale hodně napínavé mi to přišlo asi až na posledních 100 stranách. Ale určitě stojí za přečtení.

Vennde

Naprosto užasný!
5/5

ddkk

Jako už víckrát - velká očekávání a pak zklamání. Trochu podivný hlavní hrdina - vyšetřovatel opět (jako by to byla podmínka inteligence nebo dedukčnich schopností) s psychickou poruchou, zápletka málo uvěřitelná a rozuzlení na hranici obskurních příběhů...Další pokračování si už nekoupím.Tři hvězdičky za čtivost.

Aaliyan

Moc pěkné, originální a napínavé čtení. Mělo to spád, akci, žádné nudné, nicneříkající kapitoly. Cením si nápadu se světovou válkou. Konec mi sice přišel hodně rychlý a tím pádem mi ubral na "čtenářském zážitku", ale nic to nemění na tom, že mezi současnými detektivkami se svým zpracováním i nápadem vymyká všednosti. Stavím na vyšší místa v mém žebříčku oblíbených knih. 4 a půl hvězdičky skrz ten konec. Ale to autor do příště určitě dopiluje.

Peslik

Dvě dějové linie, jeden příběh. Kniha je čtivá, zápletka do sebe pěkně zapadá, hlavní postava a jeho tým mi sedli velice dobře, konec nekritizuji. Mě to prostě bavilo.
4* určitě. Budu vyhlížet nějaké pokračování.

morava

Tak, konecne docteno! Trvalo mi to docela dlouho, nez jsem knihu docetla. Neni to vsak tim, ze by mne kniha nebavila, ale proste bylo mene casu , coz me narusovalo dej cteni, ponevadz prave naopak mne bavila, takze jsem ji jen nerada odkladala. V knihach mam rada prolinani dvou casovych linii, a zde v kombinaci s druhou svetovou valkou, to bylo pro mne prave to lakadlo, co mne donutilo po teto knize sahnout. A udelala jsem dobre a budu se tesit na dalsi dil ze serie. A to, ze je to autorova prvotina, za to jen palec nahoru :-)

pipa36

Na to, že to má být autorova prvotina, je to velmi dobré. V knize jsem nenašla žádná hluchá místa, která by mě nebavila - vše hezky plynule gradovalo, vyvíjelo se a rozplétalo. Některým čtenářům dle komentářů "vadil" nebo "nesednul" konec knihy, já k nim však nepatřím - kniha se mi líbila tak, jak je a určitě půjdu do dalších dílů.

katka9574

Za mě velmi milé překvapení v podobě zatím neznámého autora a jeho prvotiny u nás vydané. Knihu mi koupil manžel a já ji přelouskala za dva dny, protože to prostě jinak nešlo :-)) Ohromně čtivá, napínavá, se skvěle vykresleným příběhem i postavami. Těším se na autorova další díla a doufám, že jejich český překlad na sebe nenechá dlouho čekat :-)

Nixa

Přiznám se, že jsem se ze začátku trochu nudila a chtěla knihu odložit. Jsem ráda, že jsem to neudělala. Děj se později rozjel tak, že jsem od knihy těžko odcházela. Výlety do minulosti se mi líbily a příběh to dost oživilo. Sice to je hodně nepravděpodobný děj, ale mě to bavilo. Bylo to originální a na autorovu prvotinu super! Charlie byl sympaťák a už se těším na další díl.

Sirius

v poslední době mám problém cokoliv přečíst. A Jepici jsem dokonce rozečítal dvakrát. Čekal jsem detektivku thriller a dostal jsem fantasmagorický béčko, kde jsou náckové pokusy na lidech tajný sekty a trochu drsnější právník.. A nečetlo se to blbě. Jen musíte přistoupit na pravidla hry. Kdyby tu telní tekutiny barvily stěny bylo to skoro střílečkový béčko

Janek

Originální námět, stylisticky vytříbené, nápadité prolínání dvou dějových rovin. A i ten závěr - kteří tu mnozí čtenáři kritizují - se mi docela líbil! 95 %

jalejale

Na prvotinu veľmi dobre napísané, hlavný hrdina sympatický a vôbec mi nevadilo že mal psychickú poruchu......dala by som aj 5* ale ten koniec bol vážne odfláknutý.