Jepice

Charlie Priest, bývalý policejní vyšetřovatel a nyní prestižní londýnský právník, se stane obětí útoku. Ve vlastním bytě ho přepadne muž, který se vydává za policistu a dožaduje se jakýchsi tajných dat. Priest mu je ale dát nemůže, protože je nemá, a jen díky zkušenostem z policejní služby dokáže o vlásek uniknout smrti. Krátce nato se v Priestově kanceláři objeví bohatý a vlivný podnikatel Kenneth Ellinder, aby si ho najal k vyšetřování rituální vraždy svého syna. Vzápětí vyjde najevo, že zavražděný mladík byl oním záhadným útočníkem a Priest je tudíž jedním z posledních lidí, kteří ho viděli živého. Musel mladý Ellinder zemřít, protože nedokázal získat to, pro co si přišel? Priest rozplétá jednotlivé indicie a je mu stále jasnější, že klíč k vyřešení spletitého případu představují právě ona tajná data, která však nejsou nikde k nalezení. Pátrání ho postupně dovádí zpět do posledních dnů druhé světové války, kdy došlo k událostem, jejichž smrtící poselství zasahuje až do dnešních časů. Najednou začnou umírat či mizet lidé, kteří jsou pro Priestovo pátrání důležití. Z důvěryhodných osob se stávají zrádci. A proti všem těmto okolnostem stojí Priest, závodí s časem a snaží se odhalit nebezpečný odkaz tajné operace nazvané Jepice....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365461/jepice-Y55-365461.jpg 4263

Charlie Priest (1.)

The Mayfly (2017)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Domino

evilunicorn
04. prosince

Nechápu,čím tahle kniha vyvolala takový humbuk.Na psychothriller je to málo krvavé,a i v rámci thrilleru je to průměrná kniha.Neustálé vysvětlování dějinných událostí je otravné a souvislosti nakonec musí vysvětlit hlavní postava v jakémsi monologu, protože jinak by zápletka nedávala smysl.A konečná scéna? No pardón,ale střelecká scéna na střeše v dešti??? Klišé jak hrom.. zklamání,nic než zklamání

Vercatko91
30. listopadu

Jako takhle.. kniha se dobře četla, děj celkem ubíhal, ale vzhledem k tomu, jak ta kniha byla vyzdvihována a strašně chválena a prostě panebože, tohle musíte všichni číst!, tak mi nepřišla zas až taková TOP, jak jsem myslela a těšila se, když jsem se do ní začítala. Rozhodně to není průměr, kdy bych se musela do čtení nutit nebo by mě to vyloženě nebavilo, ale zároveň jsem četla i lepší knihy. Takže dobré, ale napodruhé si určitě nepřečtu.

Erlif
28. listopadu

Vánoční dárek, který jsem odkládala... Kniha má vysoké hodnocení, ale mě nenadchla... Vracení se v čase, na konec druhé světové války, bylo pro mne zbytečným, navíc s hodně nelogickým chováním jedné osoby. Chápu kouzlo neodolatelné ženy, ale tohle bylo moc...
Samotný příběh se celkem táhl, kniha je objemnější a těžší, téměř nic se tam nedělo, dočetla jsem knihu jen proto, že mě zajímalo, kdo je vrah a finále knihy. Finále tedy bylo o fous lepší a neodtrhla jsem se, ale i přesto si tato kniha víc, jak jednu hvězdu nezaslouží.

stumpy
26. listopadu

Četlo se to fajnově. Mám ráda příběhy propojené s druhou světovou válkou. Tohle bylo trocha historie, trocha napětí, trocha od všeho se svižným spádem. Do toho Charlie s bipolární poruchou a nastínění změn vnímání přitomnosti. Bylo to zajímavé. Knihu doporučuji.

theale
20. listopadu

Ničím výjimečný příběh, nijak pěkně napsaný, s dalším z řady narušených vyšetřovatelů - nechápu tady tak vysoké hodnocení.

Lucek
17. listopadu

Mám smíšené pocity. Z příběhu, z postav, ze stylu psaní...

bobo7592
15. listopadu

Tak jsem se nechal zlákat nadšenými recenzemi místních čtenářů a přečetl si Jepici. Musím přiznat, že se dostavilo dost velké zklamání a těch 80% nadšení co tady tahle knížka dostala je podle mého hodně nadhodnocené. Po polovině jsem měl i chuť ji odložit natrvalo. Ale nakonec jsem se prodral až do konce, který se celkem dal tak trochu předpokládat. A ještě navíc se záchranou policejním sborem na poslední chvíli. Chvílemi se čtenář musí na konci skoro smát jak je to ve stylu Hollywoodské produkce se šťastným koncem. Asi bych to shrnul tak, že jako knížka na zimní večer nebo na dovolenou na lehátko na pláži je celkem dobrá, ale že bych se třeba k ní po pár letech vrátil, to tedy určitě ne. Neurazí, nenadchne. Přemýšlel jsem kolik dát hvězdiček. Problém je, že půlhvězdičky nejdou. Za ten celkem slušný překlad jsem se nakonec přiklonil ke 3. I když s hodně, ale opravdu hodně, velkým mínusem.

efka.saf
08. listopadu

Zajímavá knižka... Ne úplně dobrá, ne úplně špatná. Byla jsem na ni zvědavá, spojitost s druhou světovou válkou mě zajímala, ale nejsem si jistá, jestli se zápletka trefila úplně do mého vkusu.

Určitě bych vypíchla nového zajímavého vyšetřovatele, jsem ráda, že se na scénu dostávají tací, kteří svůj život neustále neutápí ve flaškách levného šnapsu. I celý Priestův tým byl skvadrou sympatických lidí, kteří vždy nějak přispěli svou troškou do mlýna.
Příběh se velmi zajímavě rozjížděl, způsoby smrti byly děsivé a nechutné a já byla opravdu zvědavá, jak z toho autor vybruslí. Začátek odsýpal, ale ve druhé čtvrtině přišel útlum, kde jsem po knize sahala spíš z nutnosti. Po půlce kniha ovšem začala opět gradovat, až "vygradovala" do pompézního finále. Ale já na posledních stranách moc spokojená nebyla. Závěr byl typicky hollywoodský, což sice nemusím, ale přežiju, když funguje. Na mě nezafungoval. Chyběl mi tam nějaký špek, třešnička na dortu nebo něco podobně chutného, protože vše ostatní mi přišlo až příliš průhledné a nasnadě.

Neustále přemýšlím nad hodnocením knihy. Optimálně 3 a pů *, což mi Databáze neumožňuje, ale co s tím dál? 4 hvězdy jsou moc, 3 málo, takže asi se budu ještě chvíli v této škále pohybovat a uvidíme, jak na mě bude kniha působit s odstupem času a kde své hvězdičky nakonec ukotvím.
Každopádně ale knihu doporčuji, své fanoušky si rozhodně najde a i já po druhém díle určtě časem sáhnu.

čef
05. listopadu

Mladý autor nalezl nový typ detektiva, což není asi zas tak snadné v té současné záplavě detektivních thrillerů. Mírně sice připomíná Sherlocka z posledního skvělého TV seriálu, ale jeho neduh a okolí je zcela zvláštní. Hlavně je však vyprávění vtipné, poutavé, čtivé a inteligentní a to se musí určitě hodně líbit.

sassenkka
03. listopadu

Miluju tu krásně jednoduchou růžovou obálku, a jsem ráda, že můžu říct, že miluju i obsah této knihy. Bylo to neuvěřitelně zajímavé čtení, zpočátku mi události přítomnosti a hrůzy z konce války nedávaly pohromadě moc smysl, ale to se rychle změnilo a já mívala občas husí kůži. Jepice je docela drsná kniha.
Výborně se čte, je napínavá, místy trošku hrozivá, místy překvapivá. Hlavní hrdina mi sednul. Prostě jsem nadšená.

certik003
02. listopadu

Čtivá knížka, zajímavá zápletka, i když na mě trochu morbidní a těžko uvěřitelná.

petula22
02. listopadu

Kniha mě od začátku nadchla, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Závěr trochu slabší, každopádně další díly si jistojistě přečtu.

jonathan
01. listopadu

Už dávno nečítam knihy, ktoré ma nechytia hneď na začiatku... toto ma bavilo do samého konca.

rodak

Tak já tedy knihu řadim k nejlepším thrillerům tohoto roku.Chytla mě od začátku a vyplivla za dva dny.Skvělý nápad, zpracování, napětí,postavy perfektně vykreslené, prostě lahůdka pro čtenáře.Netrpělivě budu vyhlížet další autorův počin.

silhavaemilka

Asi jsem od knihy čekala něco málo víc. Nicméně není špatná. Příjemně se čte a nápad je to zajímavý.

Miláček484

Na mě poněkud morbidní, ale dočetla jsem, neboť bylo napínavé, teď si dám trochu od takových knih přestávku, je toho až moc

Liss93

Byl pro mě problém se začíst. S knihou jsem začala před 3 měsíci a až posledních cca 60 stran jsem přečetla na jeden zátah. Námět byl zajímavý, ale zpracování trochu pokulhávalo.

kikiodvi

Kniha s obrovským potenciálem, který ale zůstal nenaplněný.

Na Jepici mě zaujal příběh spojený s druhou světovou válkou a odkazem nacistických lékařů. Podle anotace jsem si hned představila děj nabitý akcí a napínavé scény, ze kterých se budu bát usnout. O to víc mě zklamalo, když první polovina knihy byla jen nezáživným popisem. Ve druhé polovině se konečně začalo něco dít, ale stejně se žádný WOW-efekt nedostavil.

Je vidět, že autor nápady má, ale zasloužily by si lepší zpracování. Thriller by nás prostě měl přinutit se aspoň trochu bát; to Jepice neuměla. Tohle je první knížka ze série, a tak věřím, že ty následující se posunou kvalitou nahoru.

Hustoles380

Průměrné hodnocení na to jakou reklamu knížka má.
Konec málo propracovaný

Jananika

Příběh mě bavil, u tohoto žánru odpočívám. Kniha se dobře četla, s Priestem a jeho týmem si dovedu představit další příběh

perpe2a

Za mě je tato kniha zklamáním. Měla obrovské PR, byla vychvalována až do nebes, ale mě teda minimálně do poloviny dost nudila. První stránky si řeknete wow, to vypadá super, jenže pak to rapidně klesne a je to podivně nezáživné a chaotické až téměř do konce. Ano, na konci se to zase zvedne, ale celkově hodnotím knihu jako průměrnou. Mě tedy rozhodně neoslovila...bohužel.

CharlesWard

Sice se kniha pohodově četla, ale neseděl mi hazelův popisný styl, například hned při úvodním dostávání se z pout. Slabší 3 hvězdy.

bartax23

slušná kniha do kapitoly 48 ovšem hodně přehnaný a laciný závěr nejprve téměř dokonale utajená skupina - sekta a potom diváků jak na stadionu a zásah policie ve chvíli kdy už Priesta nelze zachránit pro mne osobně díky závěru a také dopisu od autora (zatím vydal dvě knihy v češtině jedna) a jeho žádosti stát se členem klubu jeho čtenářů - zklamání

Hannik

Musím říct, že po delší době opravdu povedená detektivka. Skvělý nápad ohledně historického propojení. Určitě si přečtu další knížku od tohoto autora.

Costanzo

Výborná kniha, téma nacismus bylo zajímavým zpestřením příběhu a konečně detektiv, který není troska ;-) poutavý příběh, nedá se odložit. Těším se na další případ Charlieho Priesta. Shrnutí knihy temné a poutavé.

Mabie

Příběh měl sice spád, hlavní hrdina byl vykreslen nejen jako inteligentní a charizmatická osoba, ale navíc i jako člověk, trpící disociativní poruchou, což byl určitě zajímavý nápad (s takovou poruchou život není vůbec jednoduchý ani pro hlavního hrdinu, ale ani pro jeho okolí). Celkově to příběhu dalo určitou hloubku, ale čekala jsem trochu víc. Začátek je docela pomalý a pak je zase trochu překotný závěr.
Kniha má dvě dějové linie, které se proplétají a i když po nějakém čase tušíte, jak se příběh bude vyvíjet, detaily rozuzlení nejspíš neodhalíte (já tedy ne).
Těch pár závěrečných kapitol je přehnaných, ale téma nacismu mi pro thriler přišlo vcelku neobvyklé a zajímavé.
Celkové vyznění příběhu je hodně temné a některé popisy byly až příliš naturalistické. Knihu nedoporučuji číst před spaním, ale jinak určitě za přečtení stojí.

Nelly

Pokud Vás k sobě rozečtená kniha stále volá, pak je dobrá. A tady to volání fungovalo na 100%. Těším se na další setkání...

Forest66

Vynikající detektivka ze soudobé Británie s krátkou poválečnou dějovou linkou. Poutavý a plynulý děj, který člověka hned od počátku chytne a druhou polovinu jsem přečetl velmi rychle. Těším se na další knihu tohoto autora. Pokud nevíte, co dát k vánocům fanouškovi britské detektivky... ;)

Marluksa

Tak tohle je něco!!

Magdalena_j

Kniha mě překvapila. Začátek je takový všeljaký, ale poměrně rychle se do začnete a příběh se svižně rozvíjí.
Trošku mi kniha asociuje s detektivkami R. Galbritha, takže kdo je jejich fanouškem, mohl by se najít i zde.
Kniha má dvě hlavní dějové linky, které se postupně proplétají. Jedna současná, jedna zpět o 70 let.
Přibližně v půlce knížky tušíte, jak to asi všechno dopadne, ale na druhou stranu jsem to nerozlouskla úplně, což mě hrozně potěšilo.
Závěrečných 5 kapitol je možná trošku zbytečně přehnaných...
Přečtení určitě doporučuji.