namornice namornice komentáře u knih

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Tak jsem se taky konečně dostala k sérii s Kim Stone.
Místy děsivý a hrůzný příběh, nicméně kniha mě zaujala od první kapitoly a považuju ji za velmi povedený začátek série. Do dalších dílů se určitě pustím.

21.04.2021 4 z 5

Tak jsem se pro jednou zase rozhodla  změnit obvyklý žánr, který normálně čtu a vydala se na  cestu zpátky v čase do poválečné Anglie.
A tento okouzlující, půvabný, hloubavý román mi učaroval. Skvěle jsem se při čtení bavila a zamilovala si všechny trochu výstřední, ale okouzlující postavy
Tato Poválečná love story, jejíž zápletka se točí okolo čtenářského klubu a odehrává se na pozadí skutečných historických událostí, je podána celá formou dopisů. A i když jsem z tohoto tvaru měla trochu obavy, začetla jsem se vcelku rychle a tento formát mi nakonec tak sedl, že jsem nemohla knihu odložit.
 Pro srovnání jsem samozřejmě dala i Netflix film, ten - i když skvěle obsazený a natočený - mi ale přišel oproti knize dost osekaný. Takže jako ve většině případů - kniha daleko lepší než film a stoprocentně stojí za přečtení.

18.10.2020 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

“Idea, že by ti nejmoudřejší a nejsoucitnější lidé měli ukončovat životy, aby vyvážili nesmrtelnost, byla dokonalá myšlenka pro dokonalý svět.”

Temné a vzrušující pokračování Smrtky má malinko pomalejší rozjezd, ale ten konec!! Ten konec!!! Nebo spíš nekonec, že jo? A teď musím čekat JAK dlouho na pokračování? Ale začněme od začátku.
V druhém díle téhle dystopické trilogie nás Niel Shusterman opět pozýva do své dokonalé budoucnosti bez umíráni, válek a nemocí, kde neexistuje ani politika ani náboženství (tak trochu). Do fascinujicího světa, kde na jakékoliv zranění stačí pár nanitů ve vašem organismu, kteří se hned postaraji o utišení bolesti, kde můžete klidně skočit z mrakodrapu a po vašem velkolepém rozplácnutí přiletí ambudron, aby seškrábl, co po vás zbylo, a odvezl vás do nejbližšího oživovacího centra, kde vás dají za pár dnů do kupy - a vy jen zaplatíte pokutu. A až vás rozplácávání přestane bavit a zestárnete a zmoudříte, obrátíte list, je vám znova 25 a začnete znovu jako své mladší já, ale se zkušenostmi a moudrostí, kterou jste dosud nabrali.
Tento dokonalý svět řídí Nimbus, umělá inteligence, který samozřejmě opečovává a miluje celé lidstvo, ale přestože zánik civilizace dokáže vykalkulovat celkem na den přesně, on sám zabíjet nesmí. Možné přelidnění je proto kontrolováno Cechem smrtek, které sice mohou kosit a udržovat tak populaci v normě - aspoň zatím - ale ty zase nemohou vládnout.Cech smrtek I Nimbus musí koexistovat a přitom mít nulový kontakt.
Kniha je opět napsána velice poutavě a čtivě a k už známým postavám Citry, Rowana a smrtek Faradye a Curieové, přibývají další zajímavé postavy.
Zápisky z deníků smrtek nahradily v druhé knize myšlenky nebo spíš úvahy Nimba, ze kterých mi šel chvílemi mráz po celém těle a vstavaly vlasy na hlave.
Bavilo me odhalovat vic o informací o začátcich smrtek a stejně tak objevovat další regiony kromě Středomeriky. Líbilo se mi také, jak autor zakomponoval osud alexandrijské knihovny a další nové lokace - jako ostrov Trvalka někde uprostřed oceánu, kde umístil působiště Arcismrtek.
Trochu pomalejší rozjezd nahrazuje docela akční závěr, poslednich 100 stran jsem četla napjatá jak struna. A už samozřejmě netrpelivě očekávám ten třetí díl

31.05.2020 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Čapkova klasika, která potěší malé i starší posluchače. Moje neteře vyžadují opakovaný poslech a není divu, neboť interpretace herců Dejvického divadla je naprosto fenomenální. Hrozně hezky se to poslouchá. Všechny epizody jsou nezkrácené a kapitolu o oslavě 28.řijna jsem zdřívějška neznala. I po tak dlouhé době má kniha pořád co nabídnout. Povinná výbava na cesty autem.

09.12.2022 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Asi mám novou oblíbenou sérii. Ani nevím proč jsem se ke knihám Helen Fields nedostala dřív. Dokonalé stopy jsou skvělým thrillerem a od čtení jsem se nemohla odtrhnout.
Oba hlavní protagonisté Luc a Ava jsou sympaťáci a jsem zvědavá, jak se jejich vztah bude vyvíjet dál.
Co se děje týče,  paralelně zde sledujeme dva různé případy, které jsou ale oba stejnou měrou zajímavé. Střídají se kapitoly z pohledu vraha a z pohledu vysetřovatelů.
Kniha má dobré tempo, napětí až do konce, místy je trochu až brutální, ale to k těm thrillerům asi patří. Jo a líbilo se mi prostředí Edinburgu a Skotska vůbec. Za mě určitě doporůčo.

19.07.2022 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

“Některá tajemství by měla zůstat tajemstvím navěky." Druhá knížka od Liane Moriarty, kterou jsem přečetla, a zase se mi četlo skvěle. Autorčin styl psaní mi vyhovuje a čte se mi hodně dobře. I když, co je to tajemství je jasné dost brzo, stejně jsem si čteni užívala a všechny postavy mi přišly dobře vystihnuté a propracované. A samozřejmě zase skvěle napsaný konec...a epilog. Určitě doporučuju.

03.11.2019 4 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Už sedmé setkání s dvojicí Luc a Ava je i tentokrát napsané na vysoké úrovni a bezesporu opět potěší fanoušky této série i ty, co se třeba s knihami Helen Fields teprve seznamují. Její psaní je díl od dílu lepší.
Děj nabírá tempo hned od druhé kapitoly a nabízí dost akce, aby mě udržel přilepenou ke stránkám. Je to jako vždy skvělé, intenzivní, emocionální a napínavé od první do poslední kapitoly. Je to zkrátka dokonalá série. Za mě určitě doporúčo.

11.05.2023 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Dobrá znamení je sice kniha o Armageddonu, ale je neuvěřitelně zábavná!
Pradávná proroctví nelžou a konec světa se blíží. Dobro proti Zlu, Nebe versus Peklo, poslední boj. Azirafal a Crowley jsou anděl a démon a za ty tisíce let už tak trochu kámoši, ale jinak dva spící agenti Nebe a Pekla, kteří mají hrát při nastávajícím konci Všehomíra důležitou roli.
Potomek Pána pekel, Antikrist, je mezi námi. Jeho příchod se však trochu zvrtne a novorozeně se po porodu nedopatřením dostane do dobré rodiny. Crowley i Azirafal tuto skutečnost utají před svými šéfy a sami dohlížejí na výchovu Ničitele světů a tím tak trochu i na nevyhnutelný Armageddon. Ten si ale ani jeden z nich zase tak moc nepřeje, poněvadž na život na Zemi už si tak nějak zvykli a docela dost se jim tady líbí ( teda až na to 14. století, že ano...). S Antikristem na prahu puberty je soudný den na spadnutí a objevují se i čtyři jezdci (motorkáři) Apokalypsy - zde v mírně zmodernizované verzi

"Znečištění převzal firmu, když Mor, mumlající něco o penicilínu, odešel v roce 1936 na odpočinek."

Nechybí ani čarodějka, lovci čarodějnic, parta vtíravých puberťáků s pekelným psem a řada dalších humorných postav. Zbývá už jen čas na poslední šálek čaje. A to všechno dohromady je táková psina, že jsem pravidelně vybuchovala smíchy. Azirafal a Crowley mě nesmírně bavili a vyloženě jsem si užívala ty kapitoly, ve kterých se spolu vyskytli. Ohromě zábavné dialogy s tou správnou dávkou nadsázky a inteligentní břitký humor tak typicky britský! Stejně tak nabídla kniha i místa k zamyšlení, která naštěstí nepůsobila pateticky.
Audioknihu načetl Jan Zadražil a jeho přednes je naprosto famózní. S docela velkým množstvím postav si poradil naprosto skvěle a přizpůsobil intonaci i barvu hlasu každé z nich. Jen hudební předěly mohly být malinko výraznější. Co se však opravdu povedlo je "obálka" audioknihy odkazující na seriál, na který teda určitě mrknu. Tuhle audioknihu určitě doporučuji. To si chcete poslechnout!

08.02.2023 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Ve výzkumném zařízení ve Westerly, kde hrstka vědců zkoumá rozklad lidských těl, je mrtvol víc než dost. Jedna sem ale zjevně nepatří. A tak je tu další případ pro Kim a její tým. A když se zanedlouho objeví i další tělo zavražděné stejným způsobem, je jasné že Kim a její tým honí dalšího sériového vraha. Do případu se připlete i novinářka Tracy, kterou jsme měli možnost poznat v předešlých dílech a kde nebyla zrovna oblíbenou postavou.  Zde se nám  ukazuje trochu v jiném světle a docela jsem na její postavu změnila názor.
I zde Kim odkrývá svou minulost a její postava se vyvíjí díl od dílu. Audiokniha opět skvěle interpretována
Jitkou Ježkovou.

19.07.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Slušný začátek série, která se bude líbit hlavně fanouškům Angely Marsonsové nebo Roberta Brynzy - stejně jako v jejich knihách je i tady hlavni hrdinka vyšetřovatelka žena. Josie Quinová není úplně nesympatická, ale Kim Stoneová mi sedí víc. Kniha je celkem čtivá, napínavá plná zvratů. Po zmizení mladé dívky Isabelle se Josie, která je momentálně mimo službu, pouští na vlastní pěst do pátrání. Zjišťuje, že Isabelle není jedinou dívkou která se ztratila. Děj má ze začátku trochu pomalejší tempo, ale postupně se to rozjíždí. Líbila se mi velmi zdařilá interpretace Zuzany Slavíkové. Další díly ze série jsi určitě taky ráda poslechnu. Za mě určitě doporučuji.

15.07.2022 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

(SPOILER) Ve druhém příběhu je Kim hlavním protivníkem známá a vážená psychyatrička Alex, která je ale i šílená sociopatka, co zneužívá své pacienty k páchání zločinů.
Skvělá kombinace psychologie a vyšetřování vraždy. Příběh začal trošku pomalejším tempem, ale pak se to rozjelo.
Bavilo mě postupné odhalování minulosti hlavní hrdinky a baví mě i tým vyšetřovatelů. U téhle série určitě vydržím

12.06.2022 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Kapitán britské armády Arthur Hastings byl na frontě raněn a rekonvalescenci tráví na zámku Styles, v rodinném sídle Cavendishových. Majitelka panství, Lady Ingelthorpová, se nedávno znovu provdala. Manžela nekriticky miluje, zbytek rodiny ho ale nesnáší.  Krátce na to, co Hastings na procházce potká svého dávného přítele Hercula Poirota, dojde na zámku k tragédii: Lady Ingelthorpová dostane podivný záchvat a v křečích umírá. Lékař konstatuje otravu strychninem. Hastings ví o mimořádných schopnostech podivínského Belgičana, navrhuje tedy, aby byl přizván k vyšetřování.
a tak musí geniální detektiv pořádně zaměstnat své často procvičované malé šedé buňky. První společný případ Hercula Poirota a kapitána Hastingse začíná...

Prvotina královny detektivek Agathy Christie se slavným Herculem Poirotem v prostředí staré dobré Anglie na panství v Essexu. Vražda v aristokratické společnosti a fúra podezřelých. Ani 100 let od vydání neubralo tomuhle klenotu na kráse. A i když mám více v oblibě některé jiné knihy autorky, i tuhle jsem si skvěle užila tentokrát jako audioknihu namluvenou Jaromírem Medunou.  Takže zážitek opravdu skvělý.

12.05.2021 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Na rozdíl od Loutkáře, kde je mrtvol jak píšťal u varhan, není Konec hry až takový krvák. Mrtvola je tu jen jedna a cele vyšetřování a honba za vrahem je celkově komornější. Ze začátku jsem byla trošku ztracená, protože předchozí díly jsem četla už před docela dlouhou dobou. Ale po pár kapitolách jsem se zorientovala. Wolf se vrací, aby se spolu s Baxtrovou, Edmundsem a Saundersem zapojil do vyšetřování údajné sebevraždy blízkého přítele. Příběh rozvíji i víc osobnich dějovych linek a dozvídame se víc o minulosti postav. Jsem ráda, že i postava agenta Rouche se tu pořád objevuje. Vraha sice odhalíme asi ve dvou třetinách knihy, ale i přesto děj dál pokračuje napínavě. Kniha je taky úplně jinak psána než předchozí dva díly. Namísto zmiňované hromady mrtvol tu máme hromadu humoru, vtipných dialogů a hlášek. Při čteni jsme se uculovala a četla a četla dokud jsem ji celou nedočetla a spát jsem šla ve dvě ráno. Wolfovy náčrtky někdy v závěru knihy mě rozesmály skoro nahlas a stejně mě pobavila i vydařená scéna v bytě Baxterové. Tenhle závěr trilogie mě bavil ze všech tří knih nejvíc. Daniel Cole by měl psát všechny svoje další knihy podobným stylem. Jsem zvědavá s čím přijde příště.

25.05.2020 4 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Díl od dílu lepší a lepší. Sice jsem u pečení cukroví chtěla poslouchat spíš koledy, ale nakonec jsem prostě nemohla odložit tenhle třetí díl ze série s Josie Quinnovou.
Josie Quinnová mě prostě baví. Určitě je lepší přečíst nejdřív předchozí díly, protože děj na ně navazuje a postupně odhaluje další tajemství z Josiiny minulosti. Příběh je napínavý a velmi strhující i díky interpretaci Vandy Hybnerové, která byla velmi zdařilá. Poslechnuto v podstatě na jeden zátah. Určitě doporučuji!

06.12.2022 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Již třetí kniha Helen Fields a musím říct, že všechny díly mají stejně dobrou úroveň a drží si laťku dost vysoko.
Jako obvykle tu máme opět dva různé případy, které nás tentokrát kromě Edinburgu zavedou i do Glasgow.  Spolu s Avou řešíme  údajnou sebevraždu bývalého šéfa Bigbieho, na jehož pozici byla Ava povýšena. Luc se mezitím věnuje vyšetřování vraždy mladé dívky a přitom řeší i svou minulost a vztah s matkou.
Zápletka je nápaditá, dialogy znějí přirozeně a posouvají děj.
Pokud máte rádi dobré thrillery, knihy Helen Fields si nemůžete nechat ujít.

30.07.2022 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Návrat k tomuto epickému příběhu plnému
pradávných poselství jsem si dala okamžitě po přečtení prvního dílu. A jsem docela ráda, že jsem se k této sérii dostala o něco později, a můžu tak přečíst hned několik dílů najednou.
Dvojka Naslouchačské série rozhodně není žádnej vycpávkovej druhej díl. Naopak se mi líbil snad víc než díl první.
Faja je opět plná akce a nepředvítatelných zvratů a je trochu víc akční než Naslouchač.
Některá tajemství se pomalu odkrývají, ale další se zase objevují.
Ilan se spolu s pětadvacítkou dostává do  nížin, kde je všechno jiné, moderní až scifi na rozdíl od téměř středověkého Duvalského pohoří. Charakter vztahů mezi Ilan a Kapitánem i dalšími bojovníky se víc prohlubuje a ukazují se další tajemství minulosti pětadvacítky. Vše graduje k nervydrásajícímu konci.
Jsem tímto příběhem naprosto fascinovaná a nadšená. Oba díly jsem zhltla téměř okamžitě a nutně musím další. Úžasně zábavné!

29.09.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

To se nedalo odložit! Další knihu od mistryně dějových zvratů Shari Lapeny jsem přečetla na jeden zátah. Úžasně čtivé a napínavé. To, že autorka píše v přítomném čase, ještě urychluje četbu - připadám si jako bych četla scénář. Napínavé a zamotané, napětí se stupňuje až do konce. Rozhodně doporučuji!

31.05.2021 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Peter May nás v dalším dílu své slavné trilogie přivádí zpět na ostrov Lewis a spolu s Finem a Marsaili sledujeme příběh Marsailina otce Toromoda, u kterého se začínají projevovat známky stařecké demence.
Díky jeho vyprávění a vzpomínkám se přeneseme do Skotska v 50. letech 20. století a odhalujeme další osudy obyvatel této uzavřené vesnické komunity v prostředí Vnějších Hebrid. I druhá část této trilogie je skvěle napsaná. Možná je ještě o malinko lepší než Skála. Psychologie postav a vztahy mezi hrdiny jsou podány stejně skvěle jako prostředí nehostinného ostrova. Detektivní linka je opět spíš upozaděna a autor odhaluje dlouho skrytá tajemství a osudy mladého Toromoda. Vyprávění z pohledu starce, kterému se to v hlavě už všechno motá, je podáno velmi citlivě a vzbuzuje soucit.
A, jako ve všech jeho knihách, i zde nám Peter May dávkuje i zajímavé historické informace a události z nedávných dějin této drsné země. Skvělá četba, rozhodně doporučuji.

22.02.2021 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Trochu ostřejší než moje běžná knižní strava a jak se píše na přebalu místy trochu zvrácené. Nicméně hodně dobře napsaná krimi a kniha mě neuvěřitelně bavila. Hned se vrhám na další díl.

01.09.2019 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

OMG! Tak tohle jsem si opravdu užila! Pátá Oběť byla ještě úžasnější než Čtvrtá Opice !
Zatímco náš známý tým detektivů vyšetřuje novou sérii vražd v Chicagu, detektiv Sam Porter se na vlastní pěst pouští do pátrání po V4O.
Asi jsem si na úchylného Bishopa zvykla při čtení jeho zvrhlého deníku ve Ctvrté opici a tak mi druhý díl nepřišel tolik zvrácený. Za to byl ale rozhodně znamenitě napsaný a příběh je skvěle a do detailu promyšlený. I přes celkem větší množství postav, mě kniha neuvěřitelně bavila. Bavilo mě, jak jsou postavy a příběhy propojené - i když teda zatím nevíme úplně u všech jak. Jak do toho všeho Sam Porter zapadá? Zase ten otevřený konec! Třetí díl prostě potřebuju!
A mám pocit, že to bude bomba!

31.08.2019 5 z 5