namornice namornice komentáře u knih

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Přečteno jedním dechem - teda spíš posloucháno bez muknutí - procítěný přednes paní Maciuchové byl naprosto skvělý a dodal tomuto nesmírně poutavému příběhu tu odpovídající sílu i emoce.
Kniha začíná příběhem babičky, které matka v mládí lámala a svazovala chodidla a kterou v patnácti letech provdal její otec jako konkubínu. Dále pak sledujeme osudy autorčiny matky, která se stala nadšenou komunistkou a nakonec i příběh autorky samotné, která prošla jako mladá všemi hrůzami Maovi vlády, jež byla plná absurdních momentů od kolektivního plašení vrabců nebo vytrhávání trávy až po brutální a násílnickou kulturní revoluci.
Během poslechu mě občas napadlo, co všechno se může za jeden lidský život stát a na co všechno si může člověk zvyknout. A taky jak je možné ovládat národ 900 milionů lidí.
Tohle emotivní, obsáhlé přesto velmi poutavé a svým způsobem fascinující vyprávění o Čankajšekově vládě, japonské okupaci, o občanské válce mezi Kuomintagem a komunisty, velkém skoku vpřed a následném hladomoru, kultu Mao Ce-tunga i střetu tradic staré Číny s kulturní revolucí a osudů tří žen na pozadí toho všeho, podává svým způsocem úchvatný obraz Číny a její novodobé historie.

14.02.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Tak tohle mi moc nesedlo a za mě teda spíš průměr. Vcelku hodně naivní děj - připomínalo mi to nějaký nepovedený německý romantický film.
Co mě bavilo byl popis práce v knihovně a  zařazení do viktoriánské doby. Předvídatelný děj a konec by mě u tohoto žánru až tak moc nevadili, ale nijak zvlášť mě nebavili ani postavy.
Hvězdu navíc rozhodně dávám za velmi povedenou obálku.

Karanténa Karanténa Peter May

Kniha je samozřejmě velice aktuální, bohužel to ale není ten nejlepší Peter May.  Celkem slušný začátek, ale ten konec to dost pokazil.
Je poznat, že autor knihu napsal už před hodně dlouhou dobou. Naštěstí se z toho vypsal a jeho pozdější díla jsou rozhodně lepší.

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Jak skvěle napsané charaktery! S tímhle literárním pokladem jsem si dala na čas. Vychutnávala jsem si každou kapitolu, pomalu četla a užívala si ten úžasně vymyšlený svět a brilantně vytvořené postavy. Autorce se podařilo vytvořit jedinečný svět legend, historie propracované do detailů, exotických kultur, mýtických bytostí, magie a draků...kniha má zkrátka všechno, co má fantasy mít. Tenhle epický knižní klenot si musíte přečíst!

14.02.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Další oddechovka na jedno odpoledne, ve společnosti bláznivých postav z hradu Kostka. Rozhodně lepší než předchozí díl.

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Tenhle díl mě bavil opravdu moc. Asi nejvíc ze všech dosud přečtených  "Reikerovek". Dobře promyšlená zápletka a skvělé prostředí! Bavila jsem se opravdu hodně
Prostředí a zákulisí kinematografie a filmového umění s kombinací s pátráním po zmizelé herečce mě  přilepili ke stránkám a knihu jsem zhltla jedním dechem.

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Tak jsem se taky konečně dostala i k tomuto dílku a pustila se do četby. Čtení jsem si užila i když malé výhrady bych měla. Celkově jsem čekala jsem trochu větší pecku.
Dobu jsem si nějak nedokázala zařadit,
ale kniha je velmi čtivá a vlastně i dost zábavná. První třetina trochu pomalá, ale od poloviny už děj docela odsýpal. Svět magie a čarodějnictví je tak trochu upozaděn a hlavním tématem je romantická linka. Postavy mě docela bavily a sarkastický humor sedl-  i když těch vulgarismů bylo někdy dost. Suma sumárum jsem si
Holubici a Hada užila a dám se i do druhého dílu.
Jo, a tak jako se Kritik nedal číst bez láhve vína tak se H&H nedá číst bez skořicových šneků.

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Pro mě bylo tohle tak trochu vytržení ze stereotypu - ne úplně  můj typický žánr. Posloucháno  jako audiokniha - přednes Terezy Dočkalové byl opravdu skvělý.  Trochu depresivní čtení (poslech), první asi polovina mě bavila víc pak už jsem se jen snažila dostat ke konci a pochopit o co celou dobu šlo.
Zvláštní atmosféra dnešní společnosti se podařila autorce v celku zajímavě vystihnout
Není to kniha pro každého, ale svoje čtenáře si určitě najde.

Úhelný kámen Úhelný kámen A. M. Dean

Četlo se mi trochu líp než autorova předchozí kniha, ale i tak hodnotím spíš jako slabší průměr.  I zde jde o konspirační příběh vystavený na základech skutečných historických událostí - tentokrát jde o nálezy dokumentů v egyptském Nag Hammádí. Stejně jako u ztracené knihovny mě bavila právě historická fakta, ale čtení mi opět trvalo dost dlouho - nebyl to úplný literární průser, ale  rozhodně taky ne tak vzrušující a dobrodružné jak by asi námět zasluhoval..

18.10.2020 3 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Angličana v Česku jsem prostě musela přečíst. Jednoho v rodině taky máme, tak bylo co srovnávat. Jako dvě předchozí autorčiny knížky i tato se četla dobře, pohodová oddychovka i když to tentokrát bylo víc o Česku než o ostrovních zvyklostech.

Less Less Andrew Sean Greer

Skvěle napsáno, opravdu zábavná kniha!
Arturovi bude brzo 50 a zrovna dostal pozvánku na svatbu, které se ovšem chce za každou cenu vyhnout. A tak se rozhodne cestovat po světě a souhlasí s každou pozvánkou, přednáškou, křestem knihy nebo účastí na konferenci či literárním festivalu, na které ho za posledních pár let někdo pozval. A tak s Arturem vyrážíme na cestu po Mexiku, Itálii, Německu, Maroku, Indii a Japonsku a bavíme se jeho putováním za sebepoznáním i jeho problémy a trapasy.
Kniha je psána ve třetí osobě a i když není hned jasno, kdo je vypravěč, o to překvapivější je konec. Styl psaní se mi strašně líbil, vtipné popisy, vtažení do atmosféry a dobře napsané postavy. Za mě určitě ano.

18.10.2020 4 z 5

Tak jsem se pro jednou zase rozhodla  změnit obvyklý žánr, který normálně čtu a vydala se na  cestu zpátky v čase do poválečné Anglie.
A tento okouzlující, půvabný, hloubavý román mi učaroval. Skvěle jsem se při čtení bavila a zamilovala si všechny trochu výstřední, ale okouzlující postavy
Tato Poválečná love story, jejíž zápletka se točí okolo čtenářského klubu a odehrává se na pozadí skutečných historických událostí, je podána celá formou dopisů. A i když jsem z tohoto tvaru měla trochu obavy, začetla jsem se vcelku rychle a tento formát mi nakonec tak sedl, že jsem nemohla knihu odložit.
 Pro srovnání jsem samozřejmě dala i Netflix film, ten - i když skvěle obsazený a natočený - mi ale přišel oproti knize dost osekaný. Takže jako ve většině případů - kniha daleko lepší než film a stoprocentně stojí za přečtení.

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Jsem ráda, že autor nenechal postavu Healyho jen jako vedlejší v jednom z dřívějších dílů, jak měl prý původně v úmyslu. V již šestém pokračování případů Davida Rakera se rozvíjí právě jeden z minulých případů, který stál Colma Healyho v podstatě všechno od ztráty rodiny a práce až po jeho totální pád na dno. Jediný, kdo mu zůstal je právě David Raker, který se mu pokouší pomoct a odložený případ vyřešit. I přesto, že by děj tentokrát snad až moc plný zvratů a místy trochu překombinovaný, šlo o uspokojivé čtení a zmíněné výhrady mě určitě neodradí od čtení dalších dílů.

02.07.2020 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Návrat do klaustrofobického prostředí sil a jejich obyvatel a ukončení celé trilogie je znovu velice dobře napsané. Opět se setkáváme se silnými ženskými charaktery - Jules a Charlotte me bavily, stejně tak další charaktery - postava Sola je bezpochyby skvele vystavěná - jen by mohl mít trochu víc prostoru a projevovat se častěji.
Hugh Howey píše velice poutavě, krátké kapitoly se čtou skoro samy a i když nasadil ze začátku trochu pomalejší tempo, děj postupne graduje. Bohužel ale ne do příliš uspokojivého konce. Po dočtení jsem trošinku zmatená, i po ukončení celé série stále zůstává pár nezodpovězených otázek a nedořešených problémů. Chyběla mi třeba informace, co se stalo s ostatními Sily?
Nicméně trilogie jako celek je bezpochyby skvělé čtení a má své místečko v mé knihovně.

28.06.2020 4 z 5

Svatba duchů Svatba duchů Peter May

Taková jednohubka k odpolednímu kafe. Bylo skvělé se znovu vrátit do Pekingu a setkat se se známými postavami Margaret a Lim a dalšími. I když tato krátká povídka nema takovou tu hloubku předchozích dílů, i tak se autorovi opět podařilo navodit tu starou známou atmosféru Číny, kombinace moderního života a tradic je fascinující. A i v tak krátké povídce samozřejmě nechyběla pitva, jako vždycky u Maye podrobně popsána. Jen na palčinky jian bing tentokrát nedošlo.

27.06.2020 3 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Ze všech knih, co jsem zatím od Liane Moriarty četla, byla tato asi nejslabší. Nebo možná prostě jen trochu jiná. Ujetá mi přišla. I tady se setkáváme s větším množstvím postav, opět stejně dobře vystavěných jako v předchozích autorčiných knihách, Nicméně děj se tak trochu vleče a místy až nudí. Lázeňský pobyt devíti různých lidiček začíná poněkud pomaleji, moc se toho neděje, seznamujeme se s postavami a jejich důvody k pobytu v luxusním lázeňském domě.
Pak se to najednou rozjede, přijde zvrat a co mělo být myšleno nejspíš jako thriller nebo psychologické drama dospělo do celkem ulítlého čehosi - u čehož jsme se ale překvapivě dobře bavila. Autorčin nezaměnitelný styl psaní mi sedí a tak se ta ulítlost dala odpustit.
Až skoro do konce to vypadalo na tři hvězdičky, ale ten závěr to trochu napravil a za to pobaveni nad řízenou psychedelickou meditacemi jednu přidávám.

23.06.2020 4 z 5

Kritik Kritik Peter May

Jako detektivka trochu slabší, nicméně četlo - teda posluchalo - se mi to dobře. Přednes Davida Matáska byl vcelku zajímavý. Jako vždy u tohoto autora, popisy ať už prostředí nebo degustace i přípravy vín jsou skvěle popsané a bez lahve vína se to snad ani nedá číst. Ale Lewiská trilogie nebo čínské thrillery mě bavily víc.

20.06.2020 3 z 5

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Jako už vždycky u Weavera trochu pomalejší rozjezd je následován napínavým dějem plným zápletek a zvratů ale směřujícímu k nervy drásajícímu konci. Napínavé stejně jako předchozí knihy autora, bavila jsem se skvěle a hned se vrhám na další díl.

16.06.2020 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Jaká skvělá kniha k udržování pitného režimu! Při čtení jsem měla pořád žízeň a ke konci už jsem si chtěla vytvářet zásoby vody sama!
Sucho je dalsi postapo young adult kreace z dílny Neila Shustermana, který tenokrát přibral k tvorbě syna Jarroda. Povedlo se jim vytvořit v celku věrohodné dílo. Příběh je zasazen do Kalifornie, poté, co úřednici v Nevadě a Arizoně v podstate odříznou jižní Kalifornii od zásob vody, když uzavřou nádrže řeky Colorado a voda do Kalifornie přestane téct.
Kniha je psána v kombinaci pohledů první a třetí osoby. Jednotlivé kapitoly jsou nazvány podle hlavních postav, které je vyprávějí - Alyssa, Kelton, Henry nebo Jacqui. Trochu se mi občas pletlo, kdo vlastně momentálně vypráví a musela jsem obracet stránky, abych se zorientovala. Mezi kapitolami jsou vloženy momentky, které jsou psané ve třetí osobě a rozšiřují čtenářův pohled o další události spojené s Bezvodim. O začátku ani konci sucha nebo -li Bezvodí moc podrobných informací nemáme, zato se autoři zabývají podrobněji psychikou a chováním lidí během krize, která pochopitelně tuto katastrofu provází. Je zajímavé porovnávat tuhle fikci se současnou pandemií. Sucho je vcelku čtivě napsaná kniha i když konec je az dost “hollywoodský”. Za přečtení ale určitě stojí!

13.06.2020 4 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

(SPOILER) V pořadí už pátý díl série s detektivem Fabienem Riskem začíná přesně tam, kde ten předchozí skončil. Uzavřeli se některé dějové linky rozvinuté v Motivu X - zejména ta týkající se Molandera, která mě tady asi bavila nejvíc.
Pokračujeme v honbě za sériovým vrahem a celý tým posupně odkrývá další stopy až do vyústění celého případu. Fabian se snaží vyřešit své rodinné problémy, které se čímdál víc prohlubují. Opět ale podléhá svému protivnému zvyku jednat na vlastní pěst, aniž by informoval zbytek týmu, na který tentokrát málem dojel.
Očekávala jsem asi o chloupek velkolepější zakončení. Na druhou stranu jsem ale moc uvítala shrnutí událostí z předchozího dílu na začátku knihy.
Nicméně odpovědi na všechny otázky jsme se taky nedočkali, takže zase čekání na další díl. Snad to bude spíš dřív než později.

10.06.2020 5 z 5