Žít dlouhou dobu v nesouladu sám se sebou se trestá i z medicínského hlediska. Ve dvaceti je to sice burcující a inspirující, jenže Arthur Less – druhořadý spisovatel a průměrný kalifornský gay – neochvějně míří k padesátce, kterou úkorně vnímá jako pomstu osudu. Nebude lepší, když se přibývajícím létům poddá a přestane marně brzdit nohama o koberec? Zrada dlouholetého partnera ho přiměje zařídit si dočasný odklad a zahrát si na světoběžníka, přestože do toho má taky daleko. Přes Mexiko a Itálii cestuje do Německa, následuje Francie a pak Maroko, Indie a nakonec jídelna starodávného japonského hostince. Poletuje při tom po letištích jako poděs, přednáší studentům v jazyce, který neovládá, flirtuje na pařížském balkonu, brázdí Saharu na velbloudovi a chystá si žaludek na kulinářskou reportáž…Nabarvené závoje i papírové masky postupně odpadají, směšně váhavý hrdina se zklidňuje a už si nestýská. Že by se konečně smířil s možností, že tu nebude napořád? A svět ho odmění: co bylo dosud pouťovým sklíčkem, nečekaně zkrásní.Kniha obdržela Pulitzerovu cenu za rok 2018....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/393338/less-y2e-393338.jpg 3.859
Vydáno · Leda

Less · 2017

Kniha Less

Yorika

Zdržím se komentáře, jestli tato kniha měla či neměla dostat Pullitzerovu cenu.Opravdu je mi srdečně jedno i sexuální orientace hlavního hrdiny. Ten týpek mě bavil.Jeho bolístky, problémy, jeho trapasy.Nakonec jsem si oblíbila toho roztržitého spisovatele a jeho cesty po světě.
Možná i díky zvláštní formě jazyka knihy, plné přirovnání a metafor.Kniha mě pobavila.Víc v tom nehledám.

lydieh

Ani já tedy nechápu, proč zrovna tento příběh dostal Pullitzerovu cenu... že by "pozitivní diskrimace"? Nicméně velmi čtivé ze zajímavého akademického/gay prostředí, o kterém toho běžný čtenář tolik neví. Plus vnímavý psychologický vhled do postav a jejich jednání.

gleti

Už dlouho mě kniha tak neoslovila, přestože jsem ji po přečtení několika prvních stránek odložila s údivem, jak tohle mohlo dostat Pulitzera.
Avšak šestitýdenní uzavření pražské knihovny mě přinutilo dát ji druhou šanci. Nevím, co se v mém postoji změnilo, snad jsem neměla mozek tak moc zastřený únavou, či skvrny na slunci byly méně intenzivní, zkrátka Arthura Lesse jsem se zamilovala. Jako bratra, pochopitelně.

Rozuměla jsem Jeho bolístkám a bolestínství. Společně s ním jsem nad nimi během jeho cestování získala nadhledem, až mi stejně jako jemu připadaly směšné. Potěšilo mě, že autor svého hrdinu nechal zmoudřet a za všechny potíže ho odměnil.

Dadulina

Dělalo mi dost potíže se začíst, ale nakonec to byla milá kniha.

lusila

Trochu som sklamaná. Neustále rozoberanie intímnych vzťahov-ako, kedy a kde , ma nebavilo./a nejde o to, že hlavná postava je gay/. Príbeh začal byť zaujímavý a sem-tam s dávkou humoru až od cesty Lessa v Nemecku. Každopádne niektoré opisy vecí, ľudí a situácií sú pozoruhodné... napr. kávovar: kávovar v jeho hotelovej izbe je hladný malý mäkkýš, otvára čeľuste, žerie kapsuly a potom vylučuje do hrnčeka kávu...

hanpari
09. červnaodpad!

Tak toto získalo Pulitzerovu cenu?

Další důkaz, že ty ceny snad vyhrávají autoři, kteří si umí pěstovat správné vztahy a chodí na společenské večírky.
A nebo jsou součástí tajného teplého spolku, jak o něm svého času mluvil Merleho Fogacer (to je skoro urážka zmiňovat Dědictví otců v souvislosti s tímhle škvárem, ale budiž).
Aby bylo jasno, sice jsem nebyl dvakrát nadšený z milostných avantýr hlavního hrdiny, ať už je jeho sexuální orientace jakákoliv, ale kvůli nim bych ještě tu jednu hvězdu nedal.
Ale jestli někdo tvrdí, že budu číst "vtipný, přemýšlivý a vynikající román", a já nakonec skončím se splácanou nudou, nemůžu se zbavit dojmu, že jsem se stal obětí jakési konspirace.
Samozřejmě, že Greer není úplný břídil; narozdíl od autorky Saecula, které jsem hodnotil nedávno, má švih, něco načteno a napsáno. Ale to, že se nechová jako slon v porceláně, z něj poctivého autora neudělá.
A pokud literární kritici nedokáží rozpoznat, jak povrchní dílko vlastně hodnotí, pak je opravdu lepší, že jejich době už odzvonilo, když je nahradily automatické doporučovací systémy.

Ať žije umělá inteligence. Hurá!

mats379

Vtipné, zajímavé, neotřelé..ale asi jako mnoho ostatních bych podotkla, že jsem čekala přece jen trochu větší "ponor" do psychologie hlavní postavy-

Guarnere

Není to špatné, ale není to ani nijak výjimečné. Tedy jen do 3/4 knihy. Kdo je vypravěč mi došlo poměrně brzo, a tak mi kniha žádné překvapení nepřinesla. Jenže možná to ani nebyl její záměr. Na začátku mi hodně vadilo, že kapitoly vlastně skončí před všemi hlavními momenty (rozhovor s H. H. H. Mandernem, rozhovor v Mexiku, udílení cen ve Španělsku), jenže pak člověku dojde, že o to v tomto příběhu vůbec nejde. Od cestování pouští začíná být příběh naprosto kouzelný (Japonsko je třešnička na dortu) a hlavní hrdina si konečně získává mé sympatie. Nakonec jsem k němu pociťovala takovou soucitnou shovívavou lásku. Podívejte se, tak podívejte se na něj. Jak bych ho mohla nemilovat?

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Pulitzerova cena americká literatura gayové spisovatelé

Andrew Sean Greer
americká, 1970