Žít dlouhou dobu v nesouladu sám se sebou se trestá i z medicínského hlediska. Ve dvaceti je to sice burcující a inspirující, jenže Arthur Less – druhořadý spisovatel a průměrný kalifornský gay – neochvějně míří k padesátce, kterou úkorně vnímá jako pomstu osudu. Nebude lepší, když se přibývajícím létům poddá a přestane marně brzdit nohama o koberec? Zrada dlouholetého partnera ho přiměje zařídit si dočasný odklad a zahrát si na světoběžníka, přestože do toho má taky daleko. Přes Mexiko a Itálii cestuje do Německa, následuje Francie a pak Maroko, Indie a nakonec jídelna starodávného japonského hostince. Poletuje při tom po letištích jako poděs, přednáší studentům v jazyce, který neovládá, flirtuje na pařížském balkonu, brázdí Saharu na velbloudovi a chystá si žaludek na kulinářskou reportáž…Nabarvené závoje i papírové masky postupně odpadají, směšně váhavý hrdina se zklidňuje a už si nestýská. Že by se konečně smířil s možností, že tu nebude napořád? A svět ho odmění: co bylo dosud pouťovým sklíčkem, nečekaně zkrásní.Kniha obdržela Pulitzerovu cenu za rok 2018....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393338/big_less-y2e-393338.jpg 3.7100

Vydáno: , Leda

Less, 2017

Kniha Less

Plavkyně

Hned po přečtení jsem byla v rozpacích. Tohle že dostalo Pulitzerovu cenu? A za co? Dobře, přečetla jsem to bez toho, že bych to odkládala. Občas jsem s hrdinou soucítila, ale to stačí tak na tři hvězdičky...

S ročním odstupem dávám čtyři. Příběh a hrdina mi opravdu utkvěli v paměti. Dokonce jsem se přistihla při myšlence, že si to někdy přečtu znova. Hodně dobře to vystihl ve svém komentáři uživatel Taťka Hraboš - Less je tak trochu jako Mevídek Pú.

kusma

Několikrát jsem knihu chtěla odložit. Nakonec, nevím ani proč, jsem jí dočetla. Nesympatický hrdina, věčně lítostivý nad svým životem a věkem. Cestuje si, píše, milenci se mu hrnou do postele a on pořád kňourá. Nějak jsem se do něj nemohla vcítit. Jako chápu, proč byl nespokojen, ale podání v knize bylo pro mne špatné. Navíc to skákáni do minulosti bylo zejména na začátku nesmírně matoucí. A proč kolem něj lidé pořád byli nemocní?
Nic tedy pro mne. Asi se začnu vyhýbat Pulitzerovým cenám :)

Greenfingers

Kniha mě docela bavila, mnohdy jsem se při jejím čtení lehce pousmál (avšak žádné výbuchy smíchu se nekonaly).
Autor prokázal svůj vytříbený styl psaní, což patrně hrálo významnou roli při udělení Pullitzerovu ceny za tento román. Klasické téma krize muže středního věku bylo zpracováno osobitým způsobem, navíc nabídlo exkurs do života gayů a jejich komunity.

Taťka Hraboš
04.12.2020

Knížku jsem si půjčil, protože vyhrála Pulitzera, ovšem vzhledem k tématu a homosexuální orientaci hlavního hrdiny (a svým předsudkům) jsem žádný extra zážitek nečekal. Nakonec to ale pro mě bylo nesmírně příjemné překvapení. Hlavní hrdina mi kupodivu nejvíce připomínal medvídka Pú - svou naivitou, neobratností, bezelstností a upřímností, s nimiž se snadno dostával do tragikomických situací. Jen to Púovo nenarušitelné sebevědomí mu chybělo. Výborná kniha, psaná se záviděníhodným nadhledem a plná skvostného humoru.

Raszkulce
02.11.2020

Mě se kniha moc líbila, na konci jsem i slzu uronila. Hold správná love story! :-)

namornice
18.10.2020

Skvěle napsáno, opravdu zábavná kniha!
Arturovi bude brzo 50 a zrovna dostal pozvánku na svatbu, které se ovšem chce za každou cenu vyhnout. A tak se rozhodne cestovat po světě a souhlasí s každou pozvánkou, přednáškou, křestem knihy nebo účastí na konferenci či literárním festivalu, na které ho za posledních pár let někdo pozval. A tak s Arturem vyrážíme na cestu po Mexiku, Itálii, Německu, Maroku, Indii a Japonsku a bavíme se jeho putováním za sebepoznáním i jeho problémy a trapasy.
Kniha je psána ve třetí osobě a i když není hned jasno, kdo je vypravěč, o to překvapivější je konec. Styl psaní se mi strašně líbil, vtipné popisy, vtažení do atmosféry a dobře napsané postavy. Za mě určitě ano.

taikatalvi
15.09.2020

Toto bolo pre mňa sklamanie, ani som to nedočítala. Sorry.

engelbert
07.09.2020

Bavily mě popisy a komentáře různých situací nabitých trapností. Bylo mi těžké se vžít se do vnímání homosexuálního hlavního hrdiny a jeho partnerských vztahů.