Mystifica Mystifica komentáře u knih

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Krásně zpracovaná a ilustrovaná knížka, jejímž obsahem jsou v podstatě jednotlivé motivační myšlenky, které vás můžou motivovat k přemýšlení o různých věcech různým způsobem. Není to román, který čtete od začátku do konce, spis knížka, kterou vezmete čas od času do ruky a najdete v ni něco milého, či něco k zamyšlení.

27.07.2021 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Fifty shades of Glass Room. Tak by se to mohlo jmenovat. Kniha inzerovana jako o vile není o vile. Ve skutečnosti je o milostném mnohouhelku mezi paní tovarnikovou, jeji přítelkyní lesbou, panem tovarnikem, jeho pritelkyni prostitutce z Vidne a o několika minoritnich postavách, jako jsou dětí a sluhove výše zmíněných. Je to 2. kniha, kterou jsem od Mawera četla, bohužel ani jedna z nich mě příliš nezaujala. Nechápu povrchnost lidí, kteří tuto červenoknihovnu zařadili do vyberu na Manbooker prize.

26.05.2014

Knížku jsem četla... asi před rokem? Tak nějak. A musím říct, že větší slátaninu jsem hooodně dlouho neviděla. Něco naprosto šíleného. A odmítám to přijmout do kánonu. Nejsem nijak skalní fanoušek HP, přesto jsem si první 3 či 4 díly užila, tohle ale je opravdu o ničem. V souvislosti s touto knihou bych doporučila podívat se na Youtube na A very Potter musical - 3 dílný amatérský muzikál hraný americkými vysokoškoláky. Pro ty co umí trochu anglicky super vtipná podívaná, která dává mnohem větší smysl, než tohle, a u které se navíc člověk zasměje. Kromě toho, Granger Danger a I'm Harry freakin Potter jsou chytlavé songy.

24.03.2020 odpad!

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

No... jsem ráda, že to je poslední díl... první půlka dost krkolomná a snaha vytřískat humor z každého řádku, což dost dobře nejde... druhá půlka lepší. V tuhle chvíli by tomu možná daleko víc slušely situační skeče... ale nový román už ne :D

30.01.2023 2 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Jako malá jsem milovala film a knížku jsem si přečetla až nyní. Lze asi zařadit po bok knížek jako je třeba Malý princ, či Sofiin svět. Je mířená primárně na děti, ale i dospělý si v ní najde to svoje a navíc ocení hloubku kterou knížka má. Krásný příběh.

30.12.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Četlo se to dobře, je to jednoduché, je to místy vtipné, tak jako celá série aristokratky. Místy jsem už měla pocit, že se věci opakují a někdy jsou až moc přehnané, ale pořád je to prima odpočinkové čtivo.

12.02.2021 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Miluju rodinné ságy. Přečetla jsem Forsyty, Buddenbrooky, Cirkus Humberto a jistě i další, na které si teď nevzpomenu. Kmotr k takovým rodinným románům patří. Není to gangsterka o tom, že zastřelíte každého, na koho natrefíte. Je to knížka, která se odehrává v prostředí mnohem sofistikovanější mafie, která sahá až do politiky. To ale není tématem knížky. Tématem jsou rodinná pouta, čest, touha něco dokázat a nezabřednout do bídy, kterou si člověk nezaslouží. Takže přesto, že se tam čas od času střílí, přesto, že mafie vybírá výpalné a dobrá polovina manželů v knížce řeže svoje manželky jako žito, máte pocit, že je tam vlastně něco správně. Mafiáni dodržují svůj kodex cti a když ho někdo poruší, pomůžou si sami, a nečekají že je někdo vezme za ručičku a problém s nimi půjde vyřešit :)
Knížku jsem četla několik let po tom, co jsem viděla film a čte se to velice pěkně, je to jednoduše napsáno a od Puza si určitě přečtu i něco dalšího.

30.07.2020 5 z 5

Jeho království Jeho království Mika Waltari

Jedna se o poutavě převyprávěný Nový zákon. Vzhledem k tomu, ze je vyprávění obsirnejsi, umožňuje člověku více se zamyslet, než kdybyste četli Nový zákon jako takový.

21.02.2020 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Zábavná humorná knížka o šlechtické rodině vracející se z emigrace. Něco jako český Deník princezny, ale vtipnější.

20.03.2019 4 z 5

Vtipné a ctive samozřejmě docela pritazene za vlasy, ale za mě lepší než Stolety stařík.

19.11.2023 3 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Roman od Sapkowskeho. Musím říct, ze se mi to četlo mnohem lip než Zaklinac. I v tomto díle si autor libuje v některých aspektech naturalismu, ale dej je přímočarý a pěkné ubíhá. V knize je opět vidět, ze autor je ohromně chytrý a vzdělaný - až je to pro nej možná trochu prokletí. Na knize je podle mě vidět, ze Sapkac trochu zestarl a zmoudrel, protože společnost není popisována tak extrapolovane, jako v Zaklínači. Taky se mi líbí ze hrdina je relativně normální a ne nějaká fuchtle co muže dělat co se ji zlíbí jako Superman kdyby měl dítě s doktorem Strangem. Fantasy je v dile zatím poskrovnu, je to jedna z těch knížek, kde jsou hrdinové na cestě a jdou od nekud nikam, ale to mi v tomto případě nevadí a těším se na další díl.

20.02.2022 4 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Steve Berry

Knihu jsem četla jako nekolikatou v řadě a upřímně mě bavila více, než před tím čtena Alexandrijská knihovna. A to ačkoliv mě historie kolem M. L. Kinga prakticky vůbec nezajimala. Jediné co mi přišlo trosku divné byly rozhovory v knize (nechci moc prozrazovat), jinak na akcnost Berryho románů už jsem zvykla.

31.07.2021 2 z 5

Zajímavě napsaná knížka, která pokrývá historii lidstva od pravěku po současnost. Je psaná velmi srozumitelným jazykem i pro laiky a jejím cílem je ukázat, proč jsou lidé tak úspěšný druh. Co mi na knížce vadilo bylo, že autor trochu moc prosazoval svůj názor, že dějiny by měly vést k tomu, aby co největší množství lidí a zvířat bylo co nejspokojenější. Určitě záslužná a obdivuhodná myšlenka, ale racionální člověk si musí uvědomovat, že tohle opravdu nemůže být cílem dějin, přesto autor si toto jako ultimátní historický cíl znovu a znovu prosazuje a je znovu a znovu zklamán, že tomu tak není.

26.05.2020 4 z 5

Řekla bych že asi nejlepší díl ságy o HP, po něm už to podle mého názoru začalo upadat. Příběh je fajn a je jako v podstatě první díl víc zaměřen na to, co se stalo před Harrym a začínáte zjišťovat víc o politice kouzelnického světa, na které staví 3 poslední díly.

24.03.2020 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Stejně jako první díl se jedná o čtivou knížku, jednoduše napsanou. Pro nejširší vrstvy lidí. Lze poznat, že autor má vzdělání, co se týče politiky, nejspíš ho i baví umělé jazyky jako Tolkiena. Kdo má přehled, najde v díle odkazy na pohádky, či historické události. Občas je to i vtipné. Ale že by to byl až takový zázrak, to bych neřekla.

30.01.2020 2 z 5

Robin Druhý a jeho rodina Robin Druhý a jeho rodina Zdena Frýbová

Tahle kniha mne bavila nejvíc ze všech Frýbové "psích knížek". Je asi nejtlustší. Obsahuje v podstatě nejvíc postav, které nás provázejí celým příběhem a prožívají legrační příhoy. Zrovna u tohoto díla mne mrzí, že ho nikdo nezfilmoval, myslím, že by mělo potenciál dopadnout velice slušně.

14.10.2013 4 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

No… kniha se řadí do podobné kategorie jako Fifty shades, příběh je úplně jednoduchoučký a hrdinka kravka která se nezajímá o nic jiného než o svůj vzhled. A když už to nakonec “dobře dopadne” tak v dalším dílu (ten mě už příliš nebavil, ani jsem ho nedocetla…) budete asi překvapeni jakým směrem se příběh ubírá.
Ale filmovému zpracování se musí nechat, ze byli vybráni hezcí herci a krásné lokace (narozdíl od Fifty shades), což z nej aspoň pro potechu oka děla vcelku příjemnou věc… jinak nemám s čím srovnávat, tento typ literatury není zrovna mým hlavním žánrem…

25.07.2021 1 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Lužickosrbský Faustův příbuzný, čarodějův učeň Krabat. Kniha je psaná velmi jednoduchým jazykem, který děti přijmou jako temnější pohádku, dospělí jako zpodobnění nástrah, které na dospívající můžou číhat.

05.07.2021 3 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Krásná typická sága z rodinného prostředí, ovšem odehrává se netradičně v cirkuse. Pokrývá mám dojem 18. - konec 19. století. Musím říct, že mě bavila víc než seriál a je taky obsáhlejší. Ač je v některých věcech romantizující, v jiných se všichni poznáme. Je to jedna z knížek, které si člověk pamatuje a rád se k nim vrací.

02.04.2020 5 z 5

Dobrá oddechovka, kterou si může užít v podstatě kdokoli zhruba od 10 let výš. Ačkoli i tady je znát politika světa HP, jedná se o asi nejpohádkovější díl.

24.03.2020 4 z 5