Cirkus Humberto

Koupit

Bass zde na pozadí cirkusu sleduje tři generace cirkusáků. Ústřední postavou je Vašek Karas, syn šumavského zedníka, který odejde k cirkusu, nakonec se ožení s dcerou ředitele a sám se později stane ředitelem cirkusu, předtím však vystřídá mnoho různých profesí u cirkusu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/559/cirkus-humberto-559.jpg 4.5564

Kniha Cirkus Humberto

Enforcer
17. listopadu

Jedna z nejkrásnějších rodových ság. Sleduje osudy šesti generací umělců spjatých se jménem Humberto a také to, jak se v průběhu let měnil svět kolem nich a jejich kumšt. Přinejmenším v rámci naší literatury naprosto svojská a s ničím neporovnatelná kniha skvěle převedená do formy televizního seriálu.

Cortegos
11. listopadu

Velice hezké mnohdy emotivní, mnohdy vtipné a mnohdy neskutečné vyprávění z cirkusového a artistického prostředí. Touha po svobodě a dokonalosti. Možná mohlo být kratší, ale že by se příběh nadbytečně natahoval, se také říci nedá.

„Nad kravincem se muškátu nedočucháš.“
„Každý člověk si vytváří svůj svět a nakonec se setká s takovým, jaký si kolem sebe utvořil.“

Anette99

Krásná kniha popisující život šesti generací spojených s cirkusem. Jak starý Humberto začínal od píky s maličkým zvěřincem, ale další generace vždy cirkus pozvedly zase o úroveň výš, až se cirkus stal legendou, jak poté přišly problémy a cirkus se musel postupně přeměňovat na varieté, ale jméno Humberto existovalo dál. Líbilo se mi, jak cirkus cestoval Evropou, vztahy mezi cirkusáky, jak spolu drželi v dobách dobrých i zlých, při popisech jednotlivých čísel jsem si vše dokázala živě představit, jako kdybych představení sledovala. Knížka byla psaná lehkou formou, děj příjemně plynul a doplňoval to pěkný, pro každou postavu vhodně zvolený jazyk.

katallinka

Kniha stejně dobrá jako seriál, který jsem v dětství znala nazpaměť. Jsem moc ráda, že jsem si tuto klasiku konečně přečetla.

Amalberga

Moje pocity z knihy jsou poměrně rozporuplné. Z jazykového hlediska je kniha napsána "vynikajícně" - manéžová představení vám úplně vyvstávají před očima. Bass uměl psát a je to znát.
Co mi vadilo: 1. Děj knihy moc dobře nezestárl. Jakožto produkt dnešní doby se na knihu dívám očima čtenáře "hyperkorektního" 21. století. Přijde mi úsměvné, jak Češi jsou ti "nejšikovnější" se "zlatýma ručičkama" a "co Čech, to muzikant". Na druhou stranu tu je Paolo, černý Berber, s vykutálenou rodinou, která je falešná, úlisná a vůbec špatná. O tom, jak jsou ženy vnímány a zobrazovány v knize, radši nemluvím. 2. Rozvleklý děj. Prvních několik kapitol se četlo samo, potom se Vašek Karas stal středem pozornosti a do četby se začala pomalu vkrádat nuda.
Co mi přišlo zajímavé: 1. Absence smrti. Nikdy zde nebyla nějak zvlášť rozebíraná, často jsme se o úmrtí důležité postavy dozvěděli až o mnoho let později. 2. Postupná gradace děje. Například maďarská hrabata s Lipicány se třikrát pokaždé v jiné generaci zamilovala do "ženy" z klanu Humberto. Myslím, že podobných opakovaných zápletek by se dalo najít v knize i víc. 3. Absence politiky. Je zmíněna 1. světová válka, ale jméno osobnosti jako Masaryk tam vůbec nezazní.

RMarkéta

Mohla jsem nahlédnout do životních osudů lidí z cirkusového prostředí a bylo to velmi příjemné a milé nahlednutí. Eduard Bass musel cirkusy a vše kolem nich opravdu milovat. Je to tak věrně a reálně zaznamenáno, že se nestačím divit. Až mi z toho vždy při čtení klesne čelist a já se nechám příběhem unést do sladkého snění. Ta láska k cirkusu z příběhu přímo sálá jako rozpálená kamínka. Jelikož tato románová kronika vyšla v opravdu nelehké době, tak je to takové pohlazení po duši a vlastně i povzbuzení českého národa. A oslava českého člověka (pracovitost, píle a schopnosti). Zlaté české ručičky byly po světě známé, zvláště pak za našimi hranicemi. Ke knize se ráda vracím a stejně tak k televizní adaptaci. Jen ti němečtí herci jsou tak nějak divně prkenní. Hudební doprovod je nádherný (Svoboda).

georginaa

Tohle ani nemusím popisovat, to snad zná každý. Eduard Bass z toho udělal prostě klasiku, která předčila snad všechny knihy té doby. Nehledě, že zfilmování bylo opravdu excelentní a herecké obsazení, tomu se nedá nic vytknout. K tomuto dílu se určitě každý rád vrací.

Mášenka31

Reálně by si kniha asi zasloužila spíše 4*, ale četla se mi tak příjemně a skoro až pohádkově, že ji ohodnotím lépe.

Zdá se mi, že na cirkusové umění se kouká často skrze prsty, kniha nám však ukazuje, jak dedikovaní mohou být lidé, kteří cirkusu obětují klidně celý život. Kniha v sobě nese spoustu závažných témat, když sleduje celé čtyři generace. Místo cirkusu si dosaďte v podstatě jakoukoli jinou "rodinnou" firmu a hlavní myšlenky budou fungovat podobně.

Líbilo se mi, jak kniha pracuje s postavami, které mají vždy vlastní charakter, i kdyby měl snad někdy sklouzávat k pouze jediné definující vlastnosti, danou postavu čtenář vždycky bezpečně pozná, když se objeví. Nechybí zde vývoj postav, konflikty a jejich logické řešení. I Cirkus Humberto prochází přirozeným vývojem, aby se nakonec přetransformoval tak či onak. Jazyk je už jen takovou třešinkou na dortu, ať už se jedná o cirkusáckou hantýrku složenou ze všech světových jazyků nebo barvitý popis cirkusového prostředí.

V knize a jejích postavách se může najít každý. Najdeme zde zklamání i radost, ale hlavně sebeobětování věci, které člověk bezmezně věří.

Pro mě zatím asi největší překvapení za ty poslední roky, kdy jsem hledala knihy ke čtenářské výzvě a jsem ráda, že jsem se k Cirkusu Humberto dostala.