Mynny Mynny komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pohlcující,nic nechybí. Realisticky vykreslené postavy v rychle plynoucím příběhu z neobvyklého prostředí. Nevím, čím to je, ale první část (Barbora) mi připadala ještě lepší, než zbytek. Každopádně doporučuji.

26.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

I napodruhé skvělé. Líbila se mi nepředvídatelnost, několikrát jsem čekal zvrat nebo dramatický vývoj, aby nakonec vedlejší zápletka zamířila jinam, méně dramaticky. Myslím to v dobrém, takový je život, Šikmý kostel je po vyfabulovaných ságách realistický a osvěžující. Vytknout můžu jen až přílišný důraz na jednotlivé postavy v jejich kapitolách a naopak jiné, které jsou pouze do počtu. Nejvíc mě bavila Žofka, která v knize existuje ken proto, aby se každému postupně omluvila ze svatby. :)

26.08.2022 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Překvapivě výborné! Tíživá atmosféra temného města, místy jsem si vzpomněl na Sin City nebo Cyberpunk, v akčních pasážích i Asfalt od Kopřivy. Nesbø naplno využívá svůj mistrný styl a zároveň ho literární předloha brzdí v nepravděpodobnýcfh zvratech a předvídatelné manipulaci, které jsou tak únavné u knih s Hary Holem. Rozhodně doporučuji.

25.01.2022 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Audioknihu jsem zvládl doposlouchat asi do dvou třetin a vracet se k ní nebudu. Vůbec jsem nedokázal udržet pozornost, děj se vlekl a k žádné postavě jsem si nevytvořil vztah. To, že je Marie-Laure slepá, hraje překvapivě malou roli, diamantová zápletka je hloupá a celkově ta kniha vůbec nedrží pohromadě. Velké zklamání.

03.07.2022 2 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Na konci první třetiny vás bude hodně zajímat, jak autor slibný námět rozvine a dotáhne. Musím bohužel říct, že nijak. Utahaná druhá třetina bez nápadu a vyloženě brakově směšná třetí třetina sráží hodnocení na pouhé 2*, víc nemůžu dát (a záplavě 5* se tentokrát opravdu divím). Celá kniha působí jako naředěná epizoda Black Mirror, navíc strašně bije do očí, že autor neví o fyzice víc než já nebo jakýkoli další průměrný čtenář. Rešerši si dělal u sledování Big Bang Theory? Zmínka o Schrödingerově kočce, teorii her a uncanny valley fakt kvalitní sci-fi knihu nedělá.

02.08.2020 2 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Štěpán Kopřiva tentokrát napsal Tlapkovou Patrolu pro dospělé. A samozřejmě je to jízda. 5* jako zatím pokaždé.

16.12.2023 5 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Absolutní bomba. Spíš než Metro a Budoucnost připomíná Soumrak a Povídky o vlasti. Příběh se zajímavým námětem plyne docela předvídatelně, ale vlastně to vůbec nevadí. Živé dialogy, bizarní postavy moskevského světa a podsvětí, hloubavý vnitřní monolog, proložený cynickým humorem. Antihrdina jako v obrovském svěráku, který se neustále utahuje. Určitě se nebude líbit každému, pro mě jednoznačně kniha roku. (posloucháno ve velmi povedené audioverzi).

05.06.2019 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Hrozně rád píšu o knihách nadšené a hezké věci. Tady však musím použít jen bráchovu poznámku, že DUNA je přesmyčka pro NUDA. Ano, doposlouchal jsem v audioknižní podobě do konce, protože nikdy nepřišel bod zlomu, kdy bych už nemohl dál. Ale:

- ani na chvíli mě nezačalo zajímat, jak nadlidsky dokonalý a nesympatický hlavní hrdina a jeho nemastní neslaní komparzisti skončí
- autor mi je dokázal postupně odcizit topornými a nekonečnými dialogy -
kdyby se na konci ukázalo, že celý tamní vesmír obývají roboti, dávaly by strojené dialogy smysl.
- příběh byl jen nutná kulisa pro popis pouštní planety Arakis a jejich obyvatel, i když obvykle to bývá naopak.

Stejně je pravděpodobné, že si knihu užijete, vzhledem k hodnocení ostatních, ale já bych příště sáhl po jiné.

29.11.2017 2 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Co to proboha bylo? První dvě třetiny neuvěřitelná nuda a v poslední třetině jsem při poslechu měl pocit, že mám horečku a zároveň mě příběh pořád vůbec nezajímal. Proč jsem to zvládl do konce? Je léto a nevychází moje oblíbené podcasty. :) Minierovi už jsem dal i 5* (Zkurvenej příběh), ale po tomhle si dám od jeho tvorby dlouhý oddech.

26.08.2022 2 z 5

Jen čas ukáže Jen čas ukáže Jeffrey Archer

Nikdo mě nepřesvědčí, že Jeffrey Archer není robot, dokonale naprogramovaný na psaní románů. Tohle dílo je tak precizní a zároveň dokonale bez duše, až je mi z toho trochu nevolno. Harry Clifton je to nejlepší z Ježíše, Mirka Dušína a Chucka Norrise. Hodné postavy existují jen proto, aby mu umetaly cestičku, zlé naopak proto, aby házely chudákovi Harymu klacky pod nohy. Celý svět knihy se každopádně točí kolem něj tak křečovitě, až je to trochu groteskní.

03.07.2022 2 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Tak tohle fakt ne. Keplerovi vždycky byli mírně za hranou uvěřitelnosti, prostě to patří k jejich stylu. Nesmrtelný detektiv versus superzáporák, kousky s kamerou ve stylu CSI, to všechno jsem bral, je to přece pohádka pro dospělé. Jenže Zrcadlový muž tak nepříjemně zkombinoval klišé, ujetost, a samoúčelné násilí, že moje trpělivost přetekla. Hlavní zvrat není ani překvapivý, ani zajímavý, ani dobře zpracovaný. Zůstává jen pár napínavých pasáží a celkově živý jazyk s neobvyklým přítomným časem, ale to je málo i na třetí hvězdičku.

P.S.: Ne, nejsem na severské detektivky moc starý, trilogii od Yrsy Sigurdardóttir jsem zhltnul a fakt se mi líbila. :)

22.12.2020 2 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Na začátku je neodolatelný námět. Netradiční "road story" o starých lidech a jejich paměti v době po smrti krále Artuše. Nechybí ani velmi zajímavé rozuzlení. Bohužel mezi tím jsem našel místo geniálního díla jen lehce nadprůměrnou vatu plnou toporných dialogů, které bych čekal v divadelní hře z 19. století, a nepříliš zajímavých vedlejších zápletek. Mimochodem - chápu, že má děda babču rád, ale když ji v každé větě osmkrát osloví "princezno", po pár stránkách je to otravné. Ani dobrodružství, která hrdinové prožijí, mě nedonutila k hlubšímu zamyšlení (nemůžu vyloučit, že problém je v přijímači, ale jiným knihám se to daří). Klidně přečtěte, nejspíš nebudete litovat, ale u mě se zážitek nekonal.

09.05.2020 3 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Na první pohled je kniha příběhovější, napínavější a působivější než autorčina geniální prvotina. Jenže tam, kde jsem "Vše, co jsme si nikdy neřekli" chválil za to, že netlačí na pilu a spíše naznačuje, byly Ohníčky místy až nesnesitelně doslovné a citově vydírající. Od začátku je jasné, kdo je hodný (Čínani, od Mii a Pearl až po drobné vedlejší postavy + Izzy) a kdo je zlý (víceméně všichni ostatní), a skoro každá stránka knihy v tom má čtenáře utvrdit. Jsou tu silné emoce a živé dialogy, ale i předvídatelné zápletky a neustálé pomrkávání na čtenáře, co si má myslet. Doufám, že příště Celeste Ng překvapí originálním námětem, téma zatuchlých maloměst a vnitrně skřípajících rodin už zcela vyčerpala.

28.10.2018 3 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Naprostá paráda. Kniha vám možná připomene Americkou krásu, ale autorka méně tlačí na pilu a nehraje s postavami zvrácenou šachovou hru - charaktery jsou uvěřitelné, v půlce knihy už vám možná bude připadat, že jsou to vaši trochu podivní známí. Silný příběh, který určitě patří do mojí TOP10.

10.08.2018 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Je mi to strašně líto, ale kdyby tahle kniha nebyla od Glukchovského, vůbec bych ji nedočetl. Metro 2034 je proti tomu veledílo. Absolutně nesympatický hlavní hrdina i všechny ostatní postavy, ale bohužel ne v zábavném slova smyslu, jen prostě nikomu nemáte důvod držet palce. Námět vypadá docela slibně, ale příběh se táhne a zmatený styl připomíná spíš míň povedené knihy od bratrů Strugackých, než mého oblíbeného autora. Mohl to být slušná povídka, ale za 700 stránkový román si autor nezaslouží lepší hodnocení. Přečtěte si radši Soumrak ;-)

27.05.2016 2 z 5

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Tentokrát slabší Yrsa. Co se stane se dozvíte hned na začátku, jak se to stane a kdo za to může není nijak zvlášť zajímavé, jen zdlouhavé.

16.12.2023 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Cože? Tuhle strašnou slátaninu opravdu napsal Jussi Adler-Olsen? Ne, nevěřím, že si nenajal nějakého začínajícího ghostwritera, protože to byl fakt hrůza. Hlavní linka je úplně dementní a Rose to nevytáhne ani na tři hvězdičky. Jediné napětí a strach, které kniha vyvolá je, jestli další díl nebude ještě horší.

05.06.2019

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Zatím nejslabší kousek od Keplera - zápletka je dost triviální (ve srovnání s Lovcem Králíků) a vše se vyřeší na konci knihy, bez klasických zvratů a překvapení. Nepotěší ani anonymní zabiják zcela bez charakteru nebo vlastností. Nudit se asi nebudete, ale silný dojem Paganiniho smlouva nezanechá.

10.08.2018 2 z 5

Poslední poutník Poslední poutník Gard Sveen

Skoro 90 %? Ale kdepak. Poslouchal jsem v audioverzi a nejsem si jistý, jestli bych papírové chtěl věnovat tolik času. Je to sice dobře napsané, ale zároveň trochu nudné a dlouhé čtení. Postavy mi nepřipadaly nijak zvlášť propracované, linka s detektivovým osobním životem byla zcela zbytečná, a co mě zarazilo nejvíc, na tak dramatický a zamotaný příběh až překvapivě chybí jakékoli napětí (s výjimkou jedné scény okolo 3/4 knihy, kterou nebudu spoilovat). Uvažoval jsem i o dvou hvězdičkách, ale vzhledem k zajímavému námětu a relativně uvěřitelnému konci nakonec dávám tři.

Lepší čtení než: trilogie Petera Maye z ostrova Lewis (o trochu), Bohové Gothamu (o hodně)
Horší čtení než: La Loba, cokoli od J. Deavera

30.06.2017 3 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Můžu doporučit každému, komu nevadí trocha násilí :-) Ale pozor! Autor rozhodně není nějaký béčkový pisálek, jeho styl je vlastně pro tenhle žánr až příliš dobrý. Po trochu utahaném začátku vás čeká krvavá jízda peklem. Přesto mě paradoxně nejmíň bavily bojové pasáže, které působily příliš chaoticky a přestože pořád někdo umíral a krev tekla proudem, neměly většinou moc spád. Naopak dialogy a prokreslení i vývoj postav ukázkové. Konec trochu abstraktní, ale celkem fajn. Dokonce ani délka mi nepřišla přehnaná, když se naladíte na správnou vlnu a vnímáte tu knihu spíš jako seriál než jako film, budete moc spokojení.

27.05.2016 5 z 5