Mynny Mynny komentáře u knih

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Tentokrát slabší Yrsa. Co se stane se dozvíte hned na začátku, jak se to stane a kdo za to může není nijak zvlášť zajímavé, jen zdlouhavé.

16.12.2023 3 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Štěpán Kopřiva tentokrát napsal Tlapkovou Patrolu pro dospělé. A samozřejmě je to jízda. 5* jako zatím pokaždé.

16.12.2023 5 z 5

1795 1795 Niklas Natt och Dag

Některé knihy příběh nepotřebují, ale asi nikdy jsem nečetl knihu, do které autor příběh zapomněl přidat. Po výborných předchozích dvou dílech jsem trochu v šoku. Připravte se na 400 stran podivného a dost nudného epilogu, kde se v podstatě nic nestane, zakončeného zmateným závěrem bez napětí. Doufám, že autor nechá tuhle sérii spát a zkusí něco nového.

22.07.2023 2 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Co to proboha bylo? První dvě třetiny neuvěřitelná nuda a v poslední třetině jsem při poslechu měl pocit, že mám horečku a zároveň mě příběh pořád vůbec nezajímal. Proč jsem to zvládl do konce? Je léto a nevychází moje oblíbené podcasty. :) Minierovi už jsem dal i 5* (Zkurvenej příběh), ale po tomhle si dám od jeho tvorby dlouhý oddech.

26.08.2022 2 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

I napodruhé skvělé. Líbila se mi nepředvídatelnost, několikrát jsem čekal zvrat nebo dramatický vývoj, aby nakonec vedlejší zápletka zamířila jinam, méně dramaticky. Myslím to v dobrém, takový je život, Šikmý kostel je po vyfabulovaných ságách realistický a osvěžující. Vytknout můžu jen až přílišný důraz na jednotlivé postavy v jejich kapitolách a naopak jiné, které jsou pouze do počtu. Nejvíc mě bavila Žofka, která v knize existuje ken proto, aby se každému postupně omluvila ze svatby. :)

26.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pohlcující,nic nechybí. Realisticky vykreslené postavy v rychle plynoucím příběhu z neobvyklého prostředí. Nevím, čím to je, ale první část (Barbora) mi připadala ještě lepší, než zbytek. Každopádně doporučuji.

26.08.2022 5 z 5

Otcovy hříchy Otcovy hříchy Jeffrey Archer

Otcovy hříchy jsou nejen pokračováním ságy, ale do velké míry i protikladem prvního dílu. Místo zaměření na dokonalého Harryho budete svědky mnoha zlých kousků pure evil arcipadoucha Huga, přehnané a únavné je to úplně stejně. Pokud není na scéně Hugo, dá se kniha zvládnout, kvalita válečných scén střídavá (Afrika dobrá, Francie přitažená za vlasy) a závěr celkem napínavý. Třetí díl už vynechám, je spousta lepších (a hlavně lidštějších) knih.

Jen čas ukáže Jen čas ukáže Jeffrey Archer

Nikdo mě nepřesvědčí, že Jeffrey Archer není robot, dokonale naprogramovaný na psaní románů. Tohle dílo je tak precizní a zároveň dokonale bez duše, až je mi z toho trochu nevolno. Harry Clifton je to nejlepší z Ježíše, Mirka Dušína a Chucka Norrise. Hodné postavy existují jen proto, aby mu umetaly cestičku, zlé naopak proto, aby házely chudákovi Harymu klacky pod nohy. Celý svět knihy se každopádně točí kolem něj tak křečovitě, až je to trochu groteskní.

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Hodně povedené. Winterberg se mi zaryl do paměti, až mě mrzí, že nemám s kým sdílet jeho hlášky. Uvažoval jsem mezi 4 a 5, ale k dokonalosti něco chybí a groteskně abstraktní mě na rozdíl od zbytku knihy za srdce nechytil.

03.07.2022 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Audioknihu jsem zvládl doposlouchat asi do dvou třetin a vracet se k ní nebudu. Vůbec jsem nedokázal udržet pozornost, děj se vlekl a k žádné postavě jsem si nevytvořil vztah. To, že je Marie-Laure slepá, hraje překvapivě malou roli, diamantová zápletka je hloupá a celkově ta kniha vůbec nedrží pohromadě. Velké zklamání.

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Překvapivě výborné! Tíživá atmosféra temného města, místy jsem si vzpomněl na Sin City nebo Cyberpunk, v akčních pasážích i Asfalt od Kopřivy. Nesbø naplno využívá svůj mistrný styl a zároveň ho literární předloha brzdí v nepravděpodobnýcfh zvratech a předvídatelné manipulaci, které jsou tak únavné u knih s Hary Holem. Rozhodně doporučuji.

25.01.2022 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Tak tohle fakt ne. Keplerovi vždycky byli mírně za hranou uvěřitelnosti, prostě to patří k jejich stylu. Nesmrtelný detektiv versus superzáporák, kousky s kamerou ve stylu CSI, to všechno jsem bral, je to přece pohádka pro dospělé. Jenže Zrcadlový muž tak nepříjemně zkombinoval klišé, ujetost, a samoúčelné násilí, že moje trpělivost přetekla. Hlavní zvrat není ani překvapivý, ani zajímavý, ani dobře zpracovaný. Zůstává jen pár napínavých pasáží a celkově živý jazyk s neobvyklým přítomným časem, ale to je málo i na třetí hvězdičku.

P.S.: Ne, nejsem na severské detektivky moc starý, trilogii od Yrsy Sigurdardóttir jsem zhltnul a fakt se mi líbila. :)

22.12.2020 2 z 5

Tajemství efektivního vyjednávání Tajemství efektivního vyjednávání Roger Dawson

Ne všechno je prakticky použitelné v CZ prostředí, autor je klasický americký realitní makléř a vyjednavač. Přesto knihu můžu doporučit, zaujaly mě především kapitoly věnované obraně před manipulací a nefér vyjednáváním

02.08.2020 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Na konci první třetiny vás bude hodně zajímat, jak autor slibný námět rozvine a dotáhne. Musím bohužel říct, že nijak. Utahaná druhá třetina bez nápadu a vyloženě brakově směšná třetí třetina sráží hodnocení na pouhé 2*, víc nemůžu dát (a záplavě 5* se tentokrát opravdu divím). Celá kniha působí jako naředěná epizoda Black Mirror, navíc strašně bije do očí, že autor neví o fyzice víc než já nebo jakýkoli další průměrný čtenář. Rešerši si dělal u sledování Big Bang Theory? Zmínka o Schrödingerově kočce, teorii her a uncanny valley fakt kvalitní sci-fi knihu nedělá.

02.08.2020 2 z 5

Vernon Bůh Little Vernon Bůh Little DBC Pierre (p)

Velmi temná, absurdní a zároveň šíleně vtipná "epizoda South Parku", psaná neuvěřitelně bohatým jazykem (doporučuji číst v originále). Až na ne úplně zvládnutý závěr prakticky dokonalá. Pro mě osobně kniha roku, ale nedivím se ani opačnému hodnocení.

09.05.2020 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Na začátku je neodolatelný námět. Netradiční "road story" o starých lidech a jejich paměti v době po smrti krále Artuše. Nechybí ani velmi zajímavé rozuzlení. Bohužel mezi tím jsem našel místo geniálního díla jen lehce nadprůměrnou vatu plnou toporných dialogů, které bych čekal v divadelní hře z 19. století, a nepříliš zajímavých vedlejších zápletek. Mimochodem - chápu, že má děda babču rád, ale když ji v každé větě osmkrát osloví "princezno", po pár stránkách je to otravné. Ani dobrodružství, která hrdinové prožijí, mě nedonutila k hlubšímu zamyšlení (nemůžu vyloučit, že problém je v přijímači, ale jiným knihám se to daří). Klidně přečtěte, nejspíš nebudete litovat, ale u mě se zážitek nekonal.

09.05.2020 3 z 5

Bez svědomí Bez svědomí Petr Cerman

Čtivá, ale rozporuplná kniha. 635 stránek zhltnete jako nic, literární styl se však bohužel nedá srovnat ani s českou špičkou žánru (např. Rychlopalbou), tím méně se světovou. Příběh je napínavý, ale neškodilo by mu "méně všeho":

1/ postav - v Martinových spolupracovnících a kamarádech jsem se ztrácel, Tůma i Palát byli taky úplně zbyteční, stejně jako jejich sekretářky a další policisté
2/ násilí - nemyslím mučení, na kterém příběh stojí, ale vražd je v knize opravdu hodně a ubírá to na věrohodnosti, každá další má menší dopad než ta předchozí
3/ zkratek - mnoho zásadních událostí včetně úmrtí je odbyto dvěma větami, některé časové skoky jsou dost náhlé a dlouhé.

Porevoluční část už je i přes další stupňování napětí nudná, s výjimkou úplného závěru nic nepřináší. Zamrzí také dost základní anachronismy (zmínky o Poučení z krizového vývoje v roce 69 nebo o perestrojce v 70. letech). Přesto se přikláním ke 4 hvězdičkám a můžu doporučit zájemcům o povrchní, ale působivý pohled na temnou minulost naší země.

08.05.2020 4 z 5

Mount Kodaň Mount Kodaň Kaspar Colling Nielsen

Svěží, hodně ujeté, přečtete pravděpodobně za jedno krátké odpoledne. Originální námět by si zasloužil ještě o něco lepší zpracování, ale určitě můžu doporučit, už jen kvůli sympatickým ptačím lidem.

25.01.2020 4 z 5

Nevěřil jsem narážkám na Umberta Eca na přebalu, ale vlastně lhali jen napůl. Je to Umberto Eco po lobotomii. Věřím, že autor má skutečně rád knihy, ale psát je neumí. Docela zajímavý úvod se rozplizne do utahaného děje bez napětí a mimořádně mdlého závěru. Představy o Googlu působí jako napsané dítětem, pokusy o humor (ano, to je subjektivní) vůbec nefungují. Bohužel ztracený čas.

25.01.2020 1 z 5

Břeh temné vody Břeh temné vody Joe R. Lansdale

Čistý průměr. Doufal jsem, že během cesty do Hollywoodu projdou hrdinové víc temných míst a děj bude mít větší spád. Břeh temné vody působí spíš jako krvavější "young adult" kniha, než jako seriózní thriller pro dospělé. Hlavní hrdinové mi hlavně v první polovině knihy připadali spíš jako desetiletí, než jako sedmnáctiletí. Neustálé opakování námětu "chceme její popel odvézt do Hollywoodu" na každé druhé stránce (opět hlavně v první polovině) bylo hodně brzo otravné. Díky autore, je to zajímavé, ale přečetli jsme si to už na obálce.

Zmínit bohužel musím otřesný český překlad a korekturu, narazíte na chyby v přísudku s podmětem i nepřirozené výrazy ("kbelík na podmáslí", doslova každé auto je v knize "dodávka", "bluebird" fakt není česky "modrý pták" atp.).

Pokud si chcete přečíst něco podobného, ale o dost lepšího, zkuste knihu "Lapkové" od Toma Coopera.

25.01.2020 3 z 5