Mount Kodaň

Dánská vláda se rozhodne nad hlavním městem – jedním z nejplacatějších míst světa – vztyčit tří a půltisícovou velehoru. Po obvodu dosahuje přes pětapadesát kilometrů a její povrch odpovídá zhruba 118 000 fotbalových hřišť. Hora nese název Mount Kodaň. Dánsko díky ní získá několik dalších klimatických zón, od tropické až po polární, jež utvoří živnou půdu pro bezpočet nových exotických druhů, které až neuvěřitelně obohatí původní dánskou faunu a flóru. V tomto dobře známém a současně podivně cizím prostředí se odehrává sedmnáct vyprávění. Všichni hrdinové mají úžasné plány o novém lepším životě, přičemž se odmítají podřídit jak obyčejné logice, tak přírodním zákonům či gravitaci. Jeden z hrdinů se skrze fyzické strádání snaží setkat s Bohem, až se stane gurmánem. Druhý se pomocí speciální přípravy mění v čím dál více magnetickou bytost, což vyvrcholí jeho vítězstvím nad dvěma třetinami dánské armády. Třetí se za pomoci drastických experimentů naučí létat a mimo jiné postupem času zruší kastovní systém v Indii. Mount Kodaň balancuje mezi dobře známou každodenní obyčejností a absolutními bizarnostmi. Kaspar Colling Nielsen bravurně mísí tradici a smysluplnost s naprostou absurditou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384749/big_mount-kodan-62L-384749.jpg 3.547
Literatura světová, Povídky, Sci-fi

Vydáno: , Kniha Zlín

Mount København, 2010

Kniha Mount Kodaň

Šárka_D
02.12.2020

Začátek mě chytnul, pak se nadšení trochu vytratilo - cca do poloviny knihy mi příběhy připadaly výrazně lepší než ty ze druhé půlky, i tak to ale bylo zábavné čtení plné ironie, vtipu, ekologie a místy značné morbidity. Začínají mě bavit, tihle severští autoři!

Moonca
06.10.2020

Pokud Dánsko může mít horu pře 3000m vysokou, pak se může stát úplně cokoliv a ten nejbláznivější plán či sen není nemožný. Kniha je napsána svižně a čtivě a některé povídky jsou tak přesvědčivé, že jejich absurdita mi došla až posléze. Na druhou stranu ale proletí a nezanechají hlubší stopu. Pokud kniha obsahuje kritiku dánských poměrů, tak jsem ji neodhalila, ale je pravda, že o Dánsku nic moc nevím, tak nejspise je to tím ...

Alphwen
13.04.2020

Útlá kniha Mount Kodaň, kterou lze charakterizovat jako povídkový román, je typický Kaspar Colling Nielsen. Spousta podivuhodných nápadů, originality, nechutností, lidských slabostí a sžíravé společenské kritiky rozvíjených kolem výchozího motivu, kdy si placaté Dánsko u hlavního města během dvou set let postaví obrovskou horu. Dánské podivno, které připomíná povídky Karin Tidbeck ze sbírky Sobí hora.

maruska283
25.02.2020

Tohle možná tolik neuchvátí, ale je to docela neotřelé. V Evropském jaru se Nielsen vyšvyhnul mnohem výš.

LucieT.
25.02.2020

Po finském podivnu tu máme podivno dánské, ve kterém se mísí každodenní realita a problémy dánské společnosti s naprostým absurdnem a fantastickými postavičkami. Zajímavý spojující prvek ve formě fiktivní umělé hory, ale jednotlivé příběhy mi přišly nedotažené. Jednoduchý styl vyprávění, bláznivé, praštěné a opravdu zvláštním způsobem "podivné".

Mynny
25.01.2020

Svěží, hodně ujeté, přečtete pravděpodobně za jedno krátké odpoledne. Originální námět by si zasloužil ještě o něco lepší zpracování, ale určitě můžu doporučit, už jen kvůli sympatickým ptačím lidem.

helulka
23.01.2020

Včera jsem jednu knížku dočetla a další, na kterou se těším, na mě teprve čeká na poště. Potřebovala jsem tak jen něco krátkého, rychlého, na jednu cestu do práce. Tohle bylo ideální! Prvních pár stránek mě zabavilo přesně na těch patnáct minut, na které jsem je potřebovala, a zároveň dokonale odradilo od toho, abych tuhle knížku někdy chtěla dočíst. Doma se Mount Kodaň zase vrátí na poličku, na tu nejvyšší, ať na ni už ani omylem nedosáhnu! A možná na ni dám zámek. A možná na nějaký čas budu jezdit do práce jinudy, aby mi známá místa nepřipomínala, že tady to bylo, tady jsem četla Pelikána..

LordSnape
30.11.2019

Divná kniha. A teď to myslím v tom horším slova smyslu. Jsem na divný věci zvyklý, páč sám jsem divný, ale tohle už bylo dost za hranou. Přitom samotný nápad s umělou horou je skvělý, jen ty povídky jsou takový dost o ničem anebo jsem zkrátka nechápal, co se tím autor snaží říct. Úplně poslední povídka je strašný psycho bizár, takže pokud jste na začátku a věříte, že se to zlepší a rozjede, můžete to zase v klidu zavřít.