mstychov mstychov komentáře u knih

Dokud neustane vlnobití Dokud neustane vlnobití Kristina Janů

Miluju příběhy, díky kterým se podívám do jiné země, aniž bych musela vycestovat. Kniha Dokud neustane vlnobití mi to splnila.

Knížka je psaná na přeskáčku, střídají se kapitoly ze současnosti a minulosti. Ani jednou jsem se v příběhu neztratila. Seznámila jsem se v ní s větším množstvím postav a opět jsem neměla problém s tím, kdo je kdo. Autorka vše pečlivě popsala a vysvětlila.

Hlavní hrdinka Dominika pocházející z České republiky se zamiluje do Francouze Nicolase, kterého si vezme. Tím se odehrává velký slet událostí. Nico totiž po svatbě zmizí a Dominika neví proč. Rozhodne se ho tedy hledat a přijít všemu na kloub.

Autorka nám v příběhu postupně odhaluje minulost Nica a jeho rodiny, která je pestrá a velice zajímavá. Nejednou jsem zažila chvíli, kdy jsem musela doslova hltat stránku po stránce, abych už už věděla, co bude dál. Příběh se mi četl velice dobře. Nechyběla láska, přátelství, napětí a emoce. Moc jsem si užila i místa z Francie, do kterých jsem se zamilovala.

Přiznávám bez mučení, že mi na konci slzely oči, což u mě vyvolají převážně silné příběhy. Knížku vřele doporučuji všem, kdo mají rádi romantiku, která má spád a nejedná se v ní jen o prázdné fráze.

08.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Příběh se odehrává v domečku u lesa, kde se setkáváme s holčičkou, které přezdívají cácora. Žije s maminkou, tatínkem, dědou a babičkou. Nikdo si jí příliš nevšímá. Jediná babička jí dává najíst, vozí ji do školy, ale neustále má připomínky k její mámě, která je rozlítaná a nedokáže dát dceři potřebnou pozornost.

Cácora vyrůstá v nevyhovujícím prostředí. Protlouká se statečně životem a pere se s nepřízní osudu. I přesto, že jí neustále někdo hází klacky pod, jde dál. Občas má ve svém životě přátele, které ovšem nedokáže přijmout. Její vztah k lidem je za ta léta skeptický.

Příběh jsem si i přes těžké téma oblíbila. Myšlenky hlavní hrdinky se autorce povedly bravurně a uvěřitelně vykreslit. Vše jsem tak mohla prožívat spolu s ní a doufat v lepší zítřky.

Jak to celé s cácorou dopadne? Dospěje někdy její matka? Jak se vyřeší záhady kolem lesa v domě?

Za mě se jedná o parádně zpracovaný psychologický román. Určitě ho všem vřele doporučuji. Konec mě naprosto odrovnal. Kniha pro mě nebyla předvídatelná.

31.05.2023 5 z 5

Písnička pro Klaudii Písnička pro Klaudii Petra Langová

V době mého dospívání jsme ujížděly na knihách Lenky Lanczové. Dnes by se k ní jednoznačně přidala Petra Langová. Talentovaná česká autorka píšící romantické příběhy, které nejen, že pohladí na duši, ale dostanou vás svým promyšleným obsahem. Rozhodně nečekejte žádná klišé a předvídatelné konce.

V písničce pro Klaudii se střídají kapitoly z pohledu dvou postav a to čerstvě osmnáctileté Klaudie a Vítka. Příběh je zasazen do mého rodného Plzeňského kraje.
Klaudie je zamilovaná do svého přítele Davida. Právě se s ním vrací z luxusní dovolené, kterou zaplatil jeho otec Tonda Hudec. Klaudiina rodina je z jejich vztahu nadšená. David je zkrátka skvělou partií pro jejich dceru.

Z Klaudie máme od začátku dojem, že by si o Vítka neopřela ani kolo. Pro ni je to zkrátka šerif Woody z Příběhu hraček. Nosí kostkovanou košili, nachází se neustále u koní a jeho rodina nemá na první pohled peněz nazbyt.

Pro Vítka je Klaudie zajímavá. Krásná holka, která je neustále obklopená kamarádkami Simonou, Nikolou a svým namachrovaným přítelem. Navíc má často v patách svého bratra Tobiáše, který se s Vítkem rychle skamarádí. Miluje totiž koně. Vítek s rodinou vlastní hned dva. Navíc se stará o babičku a v létě tráví čas na koňském táboře.

Nikdy by mě nenapadlo, jak se celý příběh zamotá a sebere mi veškeré mé domněnky. Hltala jsem stránku po stránce a nechala se unášet na vlně letního počasí a tónů Vítkovy kytary. Postavy jsem si okamžitě zamilovala a napjatě čekala, jak se vše vyvine. I přesto, že jich v knize bylo hodně, neztrácela jsem se.
Jedno se musí autorce nechat, umí čtenáře napínat do poslední stránky. :)

Knížku doporučuji jak pro dospívající slečny, tak pro zaryté romantičky.

Oblíbená věta z knihy: ,,Dneska večer z nás budou hvězdy, kterejm neodolá žadná holka na světě.

26.05.2023 5 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Další thriller od Ikaru? Těch nemám nikdy dost. Kniha Pokojská mě zaujala nejen svou obálkou, ale i velice poutavou anotací, kterou vám dám do komentářů. Navíc se mi samotné v hlavě odehrával podobný příběh k napsání. Potřebovala jsem se přesvědčit, zda už ho někdo nevymyslel za mě. :)

Hlavní postavou románu je pokojská Molly. Velice oddaná pracovnice hotelu Regency Grand. Miluje úklid a vše kolem něj. Vrcholem jejího blaha je čistě uklizený pokoj, připravený pro nové hosty. Molly je jednou z nejpečlivějších pokojských, i přesto se dozvídáme, že je její práce podhodnocena a ona má po smrti babičky problém platit nájem i jídlo.

Molly je obklopena díky své práci mnoha lidmi, ale jen málokdo z nich se chová jako opravdový přítel. Většina hostů ji přehlíží. Ti, co se jeví jako kamarádi ji neváhají za jejími zády srážet.

Příběh o pokojské je velice psychologický a emotivní. Také obsahuje nejedno moudro, které jsme si z knihy vypsala.

Postava Molly je zajímavá, originální a zároveň z ní máte rozporuplné pocity. Je hloupá, nebo to jen hraje? Ona zkrátka VŠE vidí.

Jakmile Molly najde v jednom z pokojů mrtvolu bohatého hosta, začne vyšetřování. Kdo bude podezřelý? Koho zatknou? Jaká je příčina smrti?

Celý příběh jsem si maximálně užila. Postavy byly nepředvídatelné, děj krásně plynul. Psychologické úvahy pokojské mě dostávaly do kolen. :)

Oblíbené věty z knihy:
Jsi jen stará duše a na to bys měla být hrdá.
Neni důležité, co si myslí jiní, je důležité, co si myslíš ty.
Nemá smysl drásat si nervy, když je konec stejně nevyhnutelný.

23.05.2023 5 z 5

Králíček Toníček Králíček Toníček Tereza Shalvarova

Knížek pro děti není nikdy dost. Jakmile jsem na instagramu zahlédla krásnou obálku Králíčka Toníčka, věděla jsem, že ho pro sebe a své děti nutně potřebuju.

Knížka je rozdělena na dvanáct kapitol nazvaných podle měsíců. Ty mají každá ještě podnázev, aby bylo čtenáři jasné, co se bude dít.

Témata mě naprosto nadchla. Každý měsíc měl svůj příběh, který byl obohacen o prvky daného ročního období.

Králíček Toníček se jako hlavní postava knihy musel nejednou postavit své tvrdohlavé a urážlivé povaze. Oblíbila jsem si i další zvířátka, která měla v příběhu zastoupení.

Co mě nadchlo byl králíčkův růst. Po celou dobu příběhu jsme tak mohli sledovat jeho vývoj. A nejen my, ale hlavně naše děti. Knížka byla nejen poučná, ale i zábavná. Děti se v ní učí, jak pracovat s emocemi nebo jak se postavit čelem k těžkým situacím.

Dále bych ráda vypíchla, že je knížka vhodná jak na první čtení, tak jako čtení na dobrou noc pro menší děti. Mně hodně zaujala svou naučnou částí. Krásné ilustrace se staly pomyslnou třešničkou :)

Slovy mé dcery Anežky a syna Zdeněčka: Tahle knížka má deset bodů z pěti, maminko. Vřele doporučujeme do každé knihomolské rodiny.

Oblíbená věta z knížky: Špatné vlastnosti se jen tak nezbavíš, ale musíš udělat všechno pro to, aby se projevovala co nejméně.

05.05.2023 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Knížka s krásnou obálkou předávající velice závažné téma, kterým je domácí násilí.

Hlavní hrdinka Lily neměla jednoduché dětství. Její otec byl násilník, který si vztek vybíjel na své ženě. Malá Lily s tím musela žít úplně sama až do chvíle, než si našla kamaráda Atlase - bezdomovce. Tím vzniklo pevné přátelství i první láska.

Postavy jsem si od první chvíle zamilovala. Lily byla srdečná, upřímná, statečná. Atlas byl člověkem s velkým srdcem, který se objevil ve správnou chvílí na správném místě.

V příběhu se střídají deníkové zápisky z dětství spolu se současným životem. Lily se k nim ráda vrací. Má své sny, vize a cíle, za kterými si jde. Její vztah s matkou je zvláštní, jelikož prošel nejednou zatěžkávací zkouškou právě díky násilnickému otci.

Lily se v dospělosti setkává úplnou náhodou s Rylem. Sexy chirurg jí okamžitě učaruje.

Jak to celé dopadne? Dokáže se Lily vymanit z vlivu minulosti? Najde hledané štěstí? Zvítězí láska, přátelství, či chtíč?

Promyšlený příběh od Colleen mě doslova pohltil. V životě jsem audioknihu neposlechla tak rychle. Lily, Ryley i Atlas zůstanou v mém srdci ještě dlouho. Doslov autorky byl boží třešínkou na konci knihy. :)

Oblíbené věty:
Prostě lidi, co někdy dělají špatné věci.
Tohle je Lily, moje bezbožná děvka.

27.04.2023 5 z 5

Posedlé dítě Posedlé dítě Lone Theils

Kniha, od které jsem nevěděla, co čekat. Na databázi měla 70%, ale já mám knihy od nakladatelství Ikar ráda a těšila jsem se na ni.

V příběhu se seznamujeme s hlavní hrdinkou Norou, která pracuje jako novinářka pro Global. Je velice chytrá, energická a od první stránky na mě působí dojmem, že se ničeho nebojí.

Hned ze začátku se Nora setkává s profesorem Abionim, který mluví zmateně. Nora se o něj začne bát. Jakmile se však vrátí z toalet po prohlídce starého hřbitova, kterou spolu absolvovali, profesora nikde nemůže najít. Ten jí ani nezvedá telefon.

Dalšího dne se na hřbitově najde brutálně zavražděný muž. O pár dní později u nábřeží pro změnu dítě. Nora se pouští na tenký led a rozhodne se do vyšetřování zapojit. Tuší, že by vše mohlo souviset s medii velice sledovaným rozvodem manželského páru Bugakova, Ninette a jejich syna Nicholase.

Dokáže Nora konkurovat policii? Nalezne, co hledá?

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Krátké kapitoly rychle utíkaly. Noru jsem si jako hlavní hrdinku okamžitě oblíbila. Mezi vyšetřováním zpestřovala chvíle svým komplikovaným milostným životem. Vraha ani konec knihy jsem neodhadla. Příběh byl moc hezky promyšlený. Vřele doporučuju. :)

Oblíbená věta:
Modrá obloha teď vypadala jako potažená olovem.

23.04.2023 5 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Podle anotace mi bylo jasné, že se nebude jednat o lehké čtení. Knížku jsem si ovšem koupila na doporučení v audio podobě a těšila se, čím mě příběh překvapí. Nakonec toho bylo celkem dost. :)

Kniha začíná mobilní hrou Lovci monster, kterou bych popisem nejlépe přirovnala k odchytu pokémonů. Chlapci i děvčata chodí lovit tajemné příšery. Jejich lov má určitá pravidla. Například, že se vyskytují pouze v určitou dobu na určitém místě. Nebo když je někdo ukořistí, objeví se až za pár dní.

Příběh začíná nabírat obrovský spád ve chvíli, když myslivecký pes donese svému pánovi dívčí botu, ve které se nachází noha. Případ okamžitě dostávají detektivové Radim (starší) a Ota (mladší). O těch bych ráda řekla, že mě neskutečně bavili. Jejich vzájemné interakce a životní příběh byli boží.

V tuto chvíli se dostáváme do fáze náročného vyšetřování, které nebere konce. Všichni makají na plné obrátky. Aby toho nebylo málo, začínají
se ztrácet další lidé. Vše se točí kolem Klánovického lesa, kde byla nalezena původní bota.

Jak nakonec vyšetřování dopadne? Najde se pachatel? Jak se se vším tím chaosem kolem případu poperou Radim s Otou?

Knížku jsme si maximálně užila. Ke konci už byla doslova neodložitelná a to až do poslední věty. Moc se mi líbil popis vyšetřování i jakékoliv techniky, která s příběhem souvisela. Nikdy jsem nečetla propracovanější detektivku. O to víc mě těší, že je z pera českého autora. Těším se na další jeho knihy. Vřele doporučuju všem milovníkům detektivek a thrillerů. Bude vás doslova mrazit po těle. :)

Oblíbená věta z knihy:
A zatváří se jako hodně rozzlobený Rumcajz.

19.04.2023 5 z 5

Vesmír rozhodl jinak Vesmír rozhodl jinak Theresa Black

Předně bych chtěla napsat, že jsem si knihu autorky plánovala přečíst díky její povídce ve sborníku Letní kraťasy. Její styl mě velmi zaujal.

Netušila jsem, co podle anotace od knížky očekávat, takže pro mě byl samotný příběh překvapením. Setkáváme se v něm s hlavní hrdinkou Rivou, která přemýšlí o tom, zda má vůbec její život smysl. Chuť žít v ní pomalu, ale jistě uvadá.

V té době se setkává s tajemným Axarem, který jí začne tvrdit, že je jeho ženou a musí se s ním vrátit zpět do jeho světa. Ona absolutně netuší, co si to vymýšlí a bere ho jako stalkera, který si ji s někým spletl.

Postupně se seznamujeme s Axarem, jeho světem, cílem a pravdou o Rivě. Knížka na mě byla v první půlce pomalejší, ale od cca 125 stránky se rozjela a byla pořádně akční.

Jak nakonec dopadl Rivin pohled na smysl života? Našel Axar toho, koho hledal?

Knížku jsem četla spíš pomaleji, než jsem zvyklá, ale nápad na příběh se mi líbil. Závěr má za mě plusové body a já opět poznala autorky jedinečný styl. V knize na mě působily trochu rušivě překlepy a opakující se slova.

Oblíbená věta:
Neměla jsem teď v plánu kratší období než věčnost.

19.04.2023 4 z 5

Mezi dvěma Mezi dvěma Gabriela Boška

Do rukou se mi dostala propracovaná novela Mezi dvěma. Již z anotace mi bylo jasné, že se nebude jednat o lehké čtení, což se mi v průběhu potvrdilo.

Hlavní hrdinka se vydává na druhý konec světa, aby se vyrovnala s těžkým rozchodem. Tvrdě pracuje, aby vydělala nějaké peníze a užívá si života na novém místě. Mezi tím si nachází nové kamarády i lásku.

Po celou dobu věří, že on by mohl být ten, kdo vyplní prázdné místo po jejím předchozím vztahu. To, co přijde však nečeká.

Jak celý příběh dopadne? Dostane hlavní hrdinka to, po čem touží? Splní jí cesta vytoužená očekávání?

I přesto, že se nejedná o lehké téma (nechci čtenářům prozradit moc) je psané citlivě. Autorka svým dílem poukázala na velký problém ve vztazích, který se nemusí vyhnout nikomu z nás. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila. Stejně tak její kamarádky. Vnitřní konflikt hrdinky byl od první stránky jasný a já si její příběh s radostí přečetla.

Oblíbená věta z knihy: V mysli jsem listovala fotoalbem našeho krátkého vztahu.

04.04.2023 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Při čtení této knížky jsem se červenala až za ušima. :) Čekala jsem otevřenou erotiku, ale že až takhle? Oscar Wilde sesadil i knihu Lady Aradie. :) Tohle bylo vyloženě por*o na papíře.

Knížku jsem si ovšem užila. Je psaná čtivě. Novela Lady Fuckingham aneb Všichni to přece dělají byla poprvé publikována na pokračování v erotické revue The Pearl, která vycházela v prudérní viktoriánské Anglii mezi lety 1879 a 1880.

Pokud hledáte velice lechtivé čtení, tak tohle je knížka pro vás. Sem tam se člověk nasměje. Popisy jsou zajímavé, dynamicky se střídají. Hlavní hrdinku Beatric jsem si oblíbila hned. I přesto, že ji její vášeň mnohdy znesnadňovala život, nenechala si ji vzít. :)

25.03.2023 5 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

Druhou vydanou knížku od autorky jsem si nemohla nechat ujít, protože její prvotina mi naprosto učarovala.
V Mrazivé náruči se setkáváme opět s kapitolami psanými za různé postavy. Nejvíc jsem se sžila s Valérií, která na začátku uteče před svým bratrem, který umírá na bodná zranění. Ona však neví, že je to on. Myslí si, že ji pronásleduje nějaký násilník.
Začíná se vyšetřovat vražda. Valerie je úplně v háji. K bratrovi měla velmi blízko. Stejně tak jejich máma Marcela. Ta se po smrti syna ,,pomátne”. Začne se chovat divně, zavírat se do své ložnice a z Valérie udělá svého nepřítele. Postupně se dozvídáme minulost jejich rodiny a také pohnutky, které Marcelu k divnému chování vedou.
Valérie s postupujícím příběhem zažívá radosti a strasti běžného života. Musí zorganizovat bratrův pohřeb. Dále na ni čeká láska, zrada, utrpení a další a další nástrahy.
Velice jsem si oblíbila jak Valerii, tak její kamarádku Báru. Také kapitána Igora, Honzu a Petra. V neposlední řadě také roztomilou stařenku žijící v bytě nad Marcelou.
Příběh jsem si užila. Do poslední chvíle jsem vraha neodhadla. Střídání kapitol z různých pohledů bylo naprosto skvělé. Děj plynul sám. Popisy byly zábavné a zajímavé.
Celým příběhem mě provázela naděje a nejednou jsem i slzu zamáčkla. Jedná se o velice silný příběh. Knížku vřele doporučuju všem milovníkům thrillerů.

,,Do prd**e.”
,,Tam budeš, pokud nezačneš mluvit.”

Romeo a Laurie

Nakonec si po dlouhé půlminutě dodala odvahu, stiskla chladnou rukou ještě chladnější kliku a vstoupila.

23.02.2023 5 z 5

Příběh akvamarínu Příběh akvamarínu Miriam Blahová

Na knihu jsem se neskutečně těšila, jelikož první kniha autorky - Příběh slunečnice mě doslova pohltil.
Akvamarín je psaný ve dvou časových rovinách. Současnost je z pohledu mladé Jasmíny, která nestuduje, nepracuje, ale chodí na různé brigády a pomáhá své mámě s domem a zahradou. Minulost je z pohledu Joachima, pracujícího v dřevařské kolonii na Jablunkovsku v první polovině devatenáctého století.
Jasmínu jsem si hned od začátku oblíbila. Působila na mě jako žena, která si potřebuje ve svém životě najít to správné místo. Osudem ji zamávali hned dva muži. Oskar, který se s rodiči nastěhoval do podnájmu k Jasmíně a její mámě a Joachim, který se objevil v kostele a začal jí tvrdit, že pochází z roku 1836.
Hlavní hrdinka se tedy snaží přijít věcem na kloub. Dál se protlouká životem a chvíle si zpestřuje pátráním v historii Lomné. Mezi tím vším se dozvídá o vážné nemoci, což ji částečně srazí na kolena.
Otázky jsou jasné. Kdo je záhadný Joachim a jak je možné, že se ocitl v současnosti? Který z mužů se zapíše do Jasmínina života? Jak se bude vyvíjet historie na Jablunkovsku? Jak dopadne boj s vážnou nemocí?
Kniha se mi četla velice dobře. Autorky styl psaní miluju. Propojení historie a současnosti stojící na reálných základech se mi neskutečně líbilo. Na konci knihy jsem měla husí kůži. V připběhu dochází nejednou k nečekaným zvratům. Moc se těším na další dílo. ️

Oblíbených vět mám hodně, nechci vše prozradit, tak alespoň takhle:
S pohledem upřeným na mračné peřiny…
Tak jsem si vynadala, že i slovník horníků se mohl červenat.

21.02.2023 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R. je zkratkou z Rossumovi univerzální roboti. V knize se setkáváme s továrnou, kde se roboti vyrábí. Zde je ředitelem Harry Domin. Na začátku za ním připluje Helena Gloryová, která chce bojovat za práva robotů.

Nakonec v továrně zůstane a zamiluje se do Harryho. Výroba robotů se však postupně vymyká kontrole a všichni tak musí čelit velké vzpouře.

Roboti jsou v knize k nepoznání od lidí. Jejich vývoj je neskutečně rychlý. Mají však jeden problém - sami od sebe se nedokáží rozmnožovat.

Jak to nakonec celé dopadne? Zvítězí roboti, či lidé? Co se nám pan Čapek svým dílem snažil říct?

Jedná se o utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Já jsem si knížku zamilovala. Příběh je napínavý a plný hlubokých myšlenek, jak už jsme od Čapka zvyklí. Určitě ji vřele doporučuji. :)

13.02.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Předně bych chtěla říct, že jsem si knihu od Caplin po dlouhé době zase užila. Autorka příběh zasadila do krásného prostředí hradu Kinlochleven, kde se setkáváme s hlavní hrdinkou Izzy McBrideovou a její matkou Xanthee.

Izzy zdědí krásný hrad, který se ovšem stává dírou na peníze. Plán je jasný, potřebují sehnat hosty, kteří by se zde ubytovali. Izzy jim má vařit. (Známe ji z předchozí knihy - Domek v Irsku, kde se učí vařit) Xanthee se do všeho vrhá po hlavě a když Izzy přijede, čeká ji překvapení v podobě prvního hosta - učitele Rosse, který na hrad přijede v klidu psát. Dobře platí a tak si ho tam nechají. I přesto, že zatím nejsou na hosty připravené.

Hrad začnou dávat do pořádku. Izzy je věčně v depresi z peněz, které na opravy nemají. Matka Xanthee utrácí a zve další a další hosty. Dokonce vymyslí i velký ples. Během jejich dobrodružství také hledají poklad, který je prý na hradě ukrytý. Dokonce si pozvou hledače pokladů.

Izzy si postupně nachází přátele, pomocníky a dokonce i velkou lásku.

Povede se hrad udržet v rukou Izzy a její občas bláznivé matky Xanthee? Začne Izzy opět věřit mužům? Najde se tajemný poklad?

Poslech jsem si maximálně užila. Postavy jsou uvěřitelné, zábavné. Jejich osudy mě bavilo sledovat do úplného konce. Zamilovala jsem si hlavně Izzy a její odhodlání. Taky to, jakou trpělivost měla se svou matkou, která mi občas dost lezla na nervy. Veronika Lazorčáková je skvělá vypravěčka. Knihy namluvené od ní se poslouchají skvěle.

Knížku určitě doporučuju. Jsem z ní nadšená víc jak z Domku v Irsku. :)

Oblíbené věty:
Byla spíš jako náročná perská kočka.
Diamantové odlesky sněhu na střeše.
Jeho dech mě pohladil.

06.02.2023 5 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Knížka mě překvapila hned v několika ohledech. Jak pozitivně, tak negativně.

Nejprve bych ráda zmínila, že se knížka odehrává časově obráceně. Ocitáme se na reproduktivní klinice, kde se objeví zhrzený střelec Georg Goddard. Ten přijde bojovat za práva své dcery. Chvíli trvá, než se dozvídáme proč.

Na klinice je několik žen i mužů. Každý v jiném postavení a jinak ,,výhodné” pozici. Postupně se stránku za stránkou o každém z nich něco dozvídáme. Jména i příběhy mi trochu dělaly problém. Bylo toho na mě zkrátka moc. Navíc se skákalo dost v čase, ale hlavní děj ubíhal časově obráceně.No, nejedná se o oddechové čtení, u kterého si člověk odpočine.

Ke klinice se dostává vyjednávací tým v čele s Hughem McElroyem. Ten se vzápětí dozvídá, že je na klinice uvězněná i jeho mladičká dcera Wren. Co tam proboha dělá? Navíc s jeho sestrou? Hugh by měl správně z práce odejít a povolat nepříbuznou osobu, on se ale rozhodne vše popřít a zůstat.

Klinika se převážně specializuje na plánované potravy. Je tak zvyklá denně zažívat nápor protestujících. Zajímavé je, že v době přepadení se na ní nachází jak ženy po potratu, tak před ním, ale i jedna aktivistka. Navíc různě věkově staré.

Knížka mě na konci velice překvapila a docvaklo mi, co a jak. Autorka určitě umí skvěle psát a stupňovat napětí, ovšem na mě byla knížka chaoticky uspořádaná a já se tak ztrácela a nedokázala si tolik užívat příběh.

Navíc téma potratů bylo opravdu rozebírané dopodrobna, včetně těch domácích. Takže je to čtení spíš pro silnější povahy.

Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla. V mnoha věcech mě donutila se zamyslet. Každopádně teď si dám odlehčené čtení. :)

Nejvíc oblíbená věta:
Možná při upřímných rozhovorech bychom místo toho, abychom se navzájem démonizovali, mohli vnímat jeden druhého jako nedokonalé lidské bytosti, které jen dělají, co je v jejich silách.

19.01.2023 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

V knize se nám střídají pohledy více postav, každopádně začátek knihy (až na prolog) je z pohledu první hrdinky a to Alice Wrightové. Ta se jakožto angličanka provdá za Benetta Van Cleva do Kentucky.

Její představy o životě s Benettem však byly úplně jiné, než si vysnila. Spolu s nimi totiž bydlí i jeho tatínek, který jim za žádných okolností nenechává soukromí a to ani v případě svatební cesty. Alice se tedy postupně začíná smiřovat s tím, že její manželství nebude nikdy naplněno.

Časem se seznamuje s partou skvělých žen v čele s Margery. Rozhodne se pro ně jezdit v jejich projektu Koňské knihovny. Tady bych ráda uvedla, že číst o knihách je nejvíc boží. :) Margery je svobodná volnomyšlenkářka, která nikdy nikomu neodmítne pomoc v nouzi. Jen její pověst je díky jejímu otci navždy poskvrněna.

Ženy se společně vydávají na cesty a nabízejí knížky do rodin, kde se nečte a nevzdělává. Přivádějí tak lidi k větší gramotnosti. Postupně se však setkávají nejen s nadšením, ale i s bojem proti rasismu, utlačováním žen, předsudkům vůči určitým knihám. Jejich přátelství a odhodlání však jen tak něco nezničí. Celým příběhem se táhne naděje a síla ženského klanu.

Jojo Moyesová ve svém románu popsala historické drama z dob americké hospodářské krize, vycházející ze skutečných událostí.

Příběhy místních rodin, knihovnic, jejich mužů, přátel a otců mě pohltily. Nejvíc jsem si oblíbila Alice, Margery, Svena a Freda.

Knížka určitě stojí za přečtení. Dala bych jí 4*/5 za uspěchaný konec.

Oblíbená věta:
Až na těch pár štětin na bradě navíc jste čestná knihovnice.

14.01.2023 4 z 5

S duší lvice S duší lvice Petra Langová

Když se mi dostala do rukou knížka s překrásnou obálkou a chytlavou anotací, věděla jsem, že nechám všeho, co mám rozečteno a pustím se do ní. :)
Knížka je psaná v ich minulém čase z pohledu hlavní hrdinky Lenky. Ta má v životě dva velké sny. Stát se malířkou a najít svého biologického otce.

Nakonec se díky popostrčení od přátel rozhodne jít štěstí naproti a přestěhovat se daleko od adoptivních rodičů do Prahy, kde získá práci jako recepční v hotelu Olymp. Jejími přáteli jsou sympatická Annie, pracující též v recepci a její přítel Šimon. Dočasně zůstane bydlet právě u nich. Jako čtenáři se navíc dozvídáme hodně věcí i z jejich vedlejší dějové linky, která mě bavila stejně, jako ta Lenky.

Práce v hotelu Lenku celkem baví. Má to tam ráda až na managerku Ingrid, před kterou ji Annie varuje. Ta je sťastně zasnoubená. Plánování svatby jí však úplně zatemňuje hlavu. Ingrid si z Lenky okamžitě udělá kamarádku a taky holku na všechno, co potřebuje zařídit.
Lenka se díky Ingrid seznamuje s lidmi z různých společenských vrstev. Její život začíná být mnohem pestřejší a zajímavější než doposud.

Spolu s hlavní hrdinkou zažíváme nová přátelství, výzvy, lásku, zradu i naději. Také se spolu s ní vydáváme na nelehké pátrání po jejím otci.
Po celou dobu čtení jsem se neskutečně bavila nad autorčiným umem pobavit čtenáře. Knížka byla nadupaná chemii, zábavou, ale i přes to vše mi ke konci ukápla slza. Příběh byl neskutečně silný a já si užila každičkou stránku. Dokonce musím říct, že bych si konec dovedla představit delší. Nechtělo se mi s Lenkou loučit. Naštěstí jsem na konci zjistila, že má autorka další knížky a tak si je píši na seznam těch, které musím mít.
Najde Lenka svého biologického otce? Objeví v překrásné Praze lásku? Jak se to celé muže zamotat a prolnout by mě nikdy ani ve snu nenapadlo. :)
Ještě jednou moc děkuji za krásné čtení, které jsem si maximálně užila.

Oblíbené věty/útržky:
- ale jsme snad nějaký pos***vé, abychom to vzdávali?
- Tak to každopádně, ty humoristo!
- Nebo taky velký prd!
- You just want to papat something na chuť?

11.01.2023 5 z 5

Básničky o zvířátkách Básničky o zvířátkách Ivona Ďuričová

Knížka mě nadchla nejen krásnými obrázky, ale i básničkami, které jsou krátké a snadno zapamatovatelné.

Četli jsme je s dětmi před spaním a moc se jim líbily. V knížce najdeme básničky na všechna možná zvířátka. Celkem 27. Nám se moc líbila například panda, žirafa a had. Ale nachází se tam i pejsek a kočička. :)

Celkově si myslí, že se jedná o povedenou knížku pro děti.

07.01.2023 5 z 5

Nevlastní dcera Nevlastní dcera Georgina Cross

Kniha nevlastní dcera je dělená na 6 částí. V každé z nich se zabýváme jiným časem. Tedy před, při, po události. Tou událostí je zmizení dcery rodiny Tannerových. Tam patří otec Tripp, nevlastní matka Vanessa a dcera Mia. Vanessa je již pár let Trippovou novou ženou. Jeho první žena Susan zemřela na rakovinu. On touží po jediném. Zaplnit díru ve svém srdci a najít pro Miu vhodnou každodenní pečovatelku.

Vanessa se snaží být dokonalou matkou i manželkou a to i přesto, že vlastní děti nemá a neplánuje. Jediné, co ji mrzí je, že kvůli péči o Miu musela odejít z práce, která ji tak moc bavila a naplňovala. Návrat do ní je ovšem složitý skrze Trippa, který chce, aby měla dostatek času na péči o nevlastní dceru.

Mia je talentovaná slečna. Ve svých 13-ti letech každý den dře, aby se jednoho dne mohla účastnit plavecké Olympiády. Její otec jí proto k narozeninám nechá vystavět plavecký bazén za domem, který je vyhřívaný a ona ho tak může využívat celoročně.

V den kdy Mia zmizí, nikdo netuší, kam. Byla bez dozoru pouhých pět minut a to v bazénu za domem. Vyšetřování může začít. Její nevlastní matka byla v domě pár kroků od bazénu ve chvíli, kdy se to muselo stát.

Kdo unesl nebohou Miu? Co dělala její nevlastní matka v době, kdy měla být s ní? Jak dopadne vyšetřování vedené detektivkou Angelou Blakelyovou? O nečekané zvraty a propletení zde není nouze. Nemluvě o tom, že jsem pachatele opět neodhalila. :)

Celou knihu jsem hltala stránku po stránce. Akci střídaly klidnější úseky a postupné rozšifrování náznaků z předchozích stran. Moc se mi líbilo psaní v ich minulé formě z více pohledů. Každou kapitolu jsme tak mohli okusit z pohledu různých postav. Bylo to velice zajímavé a obohacující. Na konci knihy autorka napsala krásný dopis čtenáři, který prostě chcete číst. Čiší z něj vděk a pokora. Také se dozvídáme z poděkování, že Susan z knihy je skutečná žena, která zemřela a postava je tedy vytvořena na její počest.

03.01.2023 5 z 5