mstychov mstychov komentáře u knih

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

Autorka Simona Monyová je všem jistě známá. Nejen tím, jak úžasná spisovatelka byla, ale i svým nešťastným osudem. Knížka Tchyně a uzený je první, kterou od ní budu recenzovat, ale těšit se můžete i na další. :)

V příběhu se seznamujeme hned s několika postavami, kterým doslova vidíme do hlavy. Tchyně Alžběta, snacha Sylvie a syn Hynek. Jakmile se syn Hynek rozhodne po roční známosti domů přivést ukázat přítelkyni Sylvii, jeho matka Alžběta je jako na trní. Nejen, že se jí jeho přítelkyně nelíbí, ale je jí i značně nesympatická.

Hynek je totální mamánek. Svou matku má bezmezně rád a často se jí snaží vyhovět. Ve chvíli, kdy Sylvii požádá o ruku, začne se jim všem měnit život před očima. Sylvie sice vidí varovnou kontrolku, která na ni bliká, ale i přesto se rozhodne, že láska k Hynkovi je větší než její strach z tchyně.

Jak se jim bude ve společném životě dařit? Ustojí tchyně Alžběta synovu novou lásku?

Tchyni Alžbětu nešlo od začátku nemilovat. Je napsaná naprosto skvěle! Stařenka nad hrobem, které na světě zůstal jen syn. Spořivá, skromná a milující, tedy pokud nejde o budoucí snachy. :)

Knížku vřele doporučuju všem, co rádi čtou o rodinných vztazích. Smích máte jednoznačně zaručen! :)

Oblíbená věta z knihy:
Něha se rozplynula rychle jak kostka ledu v horkém čaji.

14.10.2023 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Přiznávám se, že jsem si knížku koupila díky krásnému zpracování. Až později jsem zjišťovala, o čem je. A jsem moc ráda, že jsem si ji pořídila. :)

Kopírák dostal svůj název díky sériovému vrahovi, který zabíjí lidi přesně tak, jako to jiní séroví vrazi dělali v minulosti. Je to skvěle zvolený název. Okamžitě zaujme.

Musím říct, že kniha je plná jmen. Od vyšetřovatelů, po laboranty či rodinu a známé. V záplavě jsem se těžko orientovala a až ke konci jsem se se všemi dokázala sžít. Nepomáhalo, že se někteří jmenovali podobně.

Na začátku se Anglií otřásá vlna hrůzných zločinů na lidech, která nebere konce. Vyšetřovací tým pracuje přesčasy a snaží se najít jakékoliv vodítko, přibližující jim odhalení vraha.

Příběh se čte úplně sám. Stránky mi utíkaly jedna za druhou a já jen sledovala, co vše autorka dokázala rozehrát a proplést. Děj je naprosto fascinující a originální. Ano, každou chvíli si říkáte, kdo dokáže něco tak odporného napsat? Jenže ono nejde o to, co je napsáno, ale o hlubokou psychologii, která v příběhu prostupuje stránku po stránce. Vše je dokonale promyšlené. Vše má pod svým palcem Kopírák.

Pokud se chce čtenář dozvědět konec, je potřeba přečíst i Epilog. Teď se směju a říkám si, dobře se to autorce povedlo vymyslet ale plný počet hvězdiček dát nemůžu. Příběh měl sem tam slabiny, i když se na konci dozvídáme, s kým vším text konzultovala.

Za mě jednoznačně doporučuju všem milovníkům brutálních thrillerů. Pokud vám příběhy z knih nejedou příliš živě před očima, tak to zvládnou i citlivější povahy, třeba jako já. Opravdu je potřeba se od toho částečně oprostit a brát to jako fikci.

Oblíbenou větu tentokrát nemám. Byl to mazec.

08.10.2023 4 z 5

Kláru si chce koupit každý Kláru si chce koupit každý Heliodor Šimanik

Předně bych chtěla říct, že jsem se s knížkou tohoto typu ještě nesetkala. Od začátku byla čtivá, ale jak už se psalo ve více recenzích, od půlky už byl děj pozvolnější.

Knížka je po technické stránce zpracovaná jinak než většina knih. Autor na jedné stránce skáče do hlav i několika postavám, což já osobně vnímám negativně. Každopádně rozumím tomu, že celá knížka byla braná jako originální a jiný nápad.

Hlavní hrdinka se jmenuje Klára. Na začátku se s ní setkáváme na dovolené s maminkou, kde potkává partu kluků, se kterými se skamarádí. Od této chvíle se děje sled překvapujících událostí. Dozvídáme se, za jakých podmínek se Klára na dovolenou dostala a další a další situace, které jsou pro děj důležité.

V knížce najdete spoustu mouder. Já s většinou z nich naprosto souznila a našla si v nich to své. Konec byl překvapivý. Celkově byl pro mě příběh nečekaný a zajímavě pojatý.

Oblíbená věta z knihy:
Plameny lásky jsou hřejivé, ale ona musí počítat s tím, co dokážou způsobit.

06.10.2023 3 z 5

Možná už zítra Možná už zítra Šárka Hieková

Není tajemstvím, že knížky od této autorky miluju. Nemohla jsem si tak nechat ujít její nejnovější. :)

Hlavní hrdinka se jmenuje Kamila. Od začátku mi byla sympatická díky své osobitosti. Nepůsobila nijak výjimečně, ale uvnitř výjimečná byla. Na začátku knížky se seznamujeme nejen s ní, ale také s jejím přítelem Erikem. Od toho si slibuje krásnou budoucnost v podobě svatby a založení rodiny.

Později se však dozvídáme, že Erik není ten, za koho ho Kamila považovala. Zásnuby se nekonají a ona se tak ocitne ze dne na den na ulici. Vyhledá rodiče, vánoční čas tráví u kamarádky Radky a v zoufalství se s ní vsadí, že pokud si do roka a do dne nevezme milionáře, nechá si oholit svou korunu krásy - krásné dlouhé vlasy, to co je na ní jedinečné.

Kamilu jsem v příběhu vnímala doslova jako motýla přeměňujícího se z housenky. Sledovala jsem její životní cestu, která nebyla jednoduchá. Musela si začít hledat práci, poznávat nové kolegy, přátele, ale také zažívat nová dobrodružství a výzvy.

Nerada bych dělala spoilery z děje, ale ráda bych tu zmínila další skvělé postavy z příběhu - kartářku a bylinkářku Marii, Tomáše s garáží, úžasňáka Alexe, bývalého Erika, kamarádku Radku a její vrtochy a holky z útulku. A další a další.

To, co mě na knížce na první pohled zaujalo - výsledek sázky jestli si Kamila najde nebo nenajde milionáře a její vlasy půjdou pryč, jsem se nakonec dozvěděla. Chcete znát také výsledek? :) Celý příběh je strhující, dojemný, nadupaný moudrem. Přiznávám, že mě místy rozplakal. :)

Oblíbené věty z knihy:
Intenzivní trénink vybraných psů a dvou koček, které si myslely, že jsou psi, vyžadoval spoustu času.
Okamžitě tomu neznámému připsala plusové body, čímž se dostal na mínus jeden, poté co mu deset bodů odečetla za useknutou břízku.

24.09.2023 5 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Do knížek od Colleen Hoover jsem se naprosto zamilovala, proto jsem si pořídila další z nich na Audiolibrix.

Hlavní hrdinka se jmenuje Sky. Učí se doma se svou mámou, nemají žádné technologie, dokonce ani mobilní telefon. Sky je adoptovaná a moc touží po kolektivu. Nakonec se jí povede mámu přesvědčit, aby ji do školy pustila, ale tam vše neprobíhá tak, jak by si Sky představovala.

Časem poznává Holdera. Kluka, který má za sebou temnou minulost. Proslýchá se o něm, že je nebezpečný. S Holdrem se nemají příliš v lásce, ale něco je k sobě záhadně přitahuje.

Sky je velice rozporuplnou postavou. Vodí si domů tajně kluky, se kterými si hraje, ale nikdy je nenechá zajít dál. Nemá z toho bůh ví jaké potěšení, ale i tak se tím baví, spolu se svojí kamarádkou, která krátce po nástupu Sky do školy odjíždí studovat pryč.

Postupem času je Sky postavena před tvrdou realitu. Co je v jejím životě lež a co skutečnost? Komu může Sky věřit a kdo jen lže?

Naprosto mě dostalo, kudy se příběh ubíral. Na začátku jsem si říkala hmmm, tak tahle knížka mě nemá čím překvapit. 100x ohrávané téma, ale ono ne! Nakonec mě dostala tak, že jsem vám ani nedokázala okamžitě sepsat recenzi. Příběh je silný. Doslova mě z něj mrazilo. Řeší se v něm dost silné téma, víc nechci spoilerovat. Kdo máte rádi romantické příběhy s nevšední zápletkou, tak si knížku určitě pořiďte. Dostane vás.

Oblíbené věty z knihy:
Věnoval mi jeden z těch úsměvů, při kterém padají holkám kalhotky.
Moje tělo je odporný zrádce.

04.09.2023 5 z 5

Pod Kaštanem Pod Kaštanem Barbora Majchráková

Předně bych chtěla napsat, že jsem se v životě u žádné knížky takto nenasmála. :) Kdybych ji měla přirovnat k filmu či seriálu, byly by to: Přátelé, Deník Bridget Jonesové nebo třeba Slunce seno Parádní oddechovka, která vám zvedne náladu a bude vás z ní bolet břicho smíchy. :)

Příběh se postupně odehrává z pohledu několika hlavních postav. Elišky, Adély, Aleše a Lukáše. Eliška je kuchařka, která si do zapomenuté vesničky přijede vydělat peníze na vlastní restauraci, vařením pro místního milionáře. Adéla je milující maminkou tří dětí. Má nejžádanějšího muže z vesnice. Aleš pracuje na pozici starosty. Je tajně zamilovaný, až na to, že to ví celá vesnice. Lukáš je řezbář, který by se pro všechny rozdal.

Vždy, když už jsem si myslela, že tenhle příběh nemůže být vtipnější, tak začal být ještě víc. Naprosto jsem si zamilovala interakce mezi hlavníma postavami, ale i mezi temni vedlejšími. Děj krásně ubíhal, ani jsem nevěděla jak. Nejvíc bych chtěla vyzdvihnout originální hlášky. Na ty v knize není nouze.

Autorka nám krásně zprostředkovala život na malé vesnici. Drby, lásku, štěstí, životní zvraty, prohry, vzestupy a pády, ale také sílu a moc přátelství. Knížku jsem si maximálně užila a těším se, že až mi bude smutno, mám co číst. Tahle knížka vás jednoznačně dostane ze špatné nálady.

Za recenzní výtisk moc děkuji autorce @barboramajchrakova

Mozek už asi emigroval.
,,A ona se ho pokusila zabít, jo?
Poplašeně se rozhlédnu kolem sebe, zdali tuhle myšlenku nemohl někdo zaslechnout.
Když začne doktory popohánět, aby se mi pořádně věnovali, naskočí mi na obličeji výraz á la spokojený trouba.

04.09.2023 5 z 5

Nadané dítě: Jak mu pomoci ke štěstí a úspěchu Nadané dítě: Jak mu pomoci ke štěstí a úspěchu Monika Stehlíková

Ke knížce mě přivedlo přezkoušení ve škole, kde jsem se dozvěděla, že je náš syn mimořádně nadaný. Jakmile jsem pročetla všechny dostupné články na internetu, potřebovala jsem víc a tato knížka se mi jevila jako nejvhodnější.

Nikdy by mě nenapadlo, jak mě studium nadaných dětí bude fascinovat, že mě rozpláče a otevře mi oči. Knížka je psaná tak, aby ji pochopil i úplný laik. Vše je v ní od základu vysvětleno. Všude jsou samozřejmostí odkazy na studie i čerpanou literaturu.

Co mě opravdu dostalo, byl přístup k dětem. Informace o hranicích IQ a samotném testování. Rozdíly mezi autistou, nadaným, inteligentním a kreativním. Vše se v knize probírá ze všech směrů. Myslím, že by si knihu Nadané dítě měl přečíst každý pedagog, ale i rodič s dítětem, které jakkoliv vybočuje. Ať už je hyperaktivní, jde mu určitý předmět nebo je naopak v něčem pozadu. A hlavně, by si ji měl přečíst každý dospělák, který měl alespoň jednou za život pocit, že ho ostatní nechápou, protože je jiný. Já se v knížce neskutěčně našla, ale také jsem získala mnohem větší jistotu ohledně vzdělávání svého syna.

Těším se na další autorčinu knihu - Život s vysokou inteligencí.

Nejzajímavější kapitoly z knížky:
Hlavní charakteristiky nadaného dítěte.
Nadané dítě ve škole.
Karta pro nadané dítě.

Oblíbená myšlenka z knihy:
Lidé chápou, že se musí snažit, pokud se chtějí zdokonalit v řízení nákladního auta, ve vedení firemního oddělení nebo v hraní tenisu. Přesto se běžně očekává, že schopnost zlepšit fungování vlastní mysli by měla přijít sama od sebe, bez snahy nebo učení. Rick Hanson

25.08.2023 5 z 5

Kapitánova čest Kapitánova čest Lucie Jehličková

Historická romance z Viktoriánské Anglie pro fanoušky Bridgertonových. Přesně díky tomuto poutači na obálce jsem se na knížku neskutečně těšila a jsem ráda, že ještě předčila má očekávání.

Knížka je psaná v ER formě a velice přehledně se v ní střídají pohledy různých postav, takže vždy víme, v čí hlavě zrovna jsme. Jako dva hlavní hrdiny jsem brala Frances a Jacka. Frances se se svým bratrem Ashleym vydává na nějaký čas do Anglie za svými příbuznými, strýcem Edwardem a jeho rodinou. Netuší však, co vše ji tam čeká.

Frances na mě působí jako vzdělaná žena, která má nádherný vztah se svým bratrem. Bývalým vojákem. Jejich pouto mě dojímalo a já si celou dobu říkala, že bych takový vztah mezi sourozenci přála každému. Oba k sobě chovali velikou úctu a dali by za sebe život.

Jack je kapitán a se svým bratrem Alexem konstruuje lodě, což je jejich velkou vášní. Žijou se sestrou Anne, která je hlavou rodiny. Někteří ji přezdívají starou pannou. Já na ní získala úplně jiný pohled. Anne byla naprosto nadčasovou ženou, žijící v mužském světě a starající se o všechny důležité záležitosti. Moc jsem si ji oblíbila. Postupem času se také stává velkou přítelkyní s Frances.

K samotnému příběhu bych ráda napsala, že se četl jedním dechem. Nečekejte žádnou kopii Bridgertonových. V této knize je přidaná hodnota v podobě cestování, návštěvách loděnice, ale i velké škále dramat, která postupně naši hrdinové zažívají. Příběh jsem si maximálně užila a jsem ohromená, jak skvěle je napsaný. Celou dobu mě bavilo sledovat vztah mezi Frances a Jackem, kteří se od začátku nemohli vystát. Jak se osudy hrdinů nakonec vyvinuly? Jakou cestu museli ujít, aby přišli na to, co vlastně chtějí?

Oblíbené věty z knihy: A teď už pojďme, ať se nezačnou bát, že jsme se tu postříleli navzájem.
Já - někdy si myslím, že pan Mortimer je opravdový pirát.
Chceš slyšet pravdu, nebo společensky přijatelnou odpověď?

25.08.2023 5 z 5

Prázdniny za trest Prázdniny za trest Petra Langová

Hlavní hrdinka příběhu se jmenuje Annie. Seznamujeme se s ní ve chvíli, kdy místo dovolené u moře musí odjet ke svému tátovi, maceše a jejímu synovi. Vrací se jí vzpomínky na dobu, kdy byli rodina.

Annie se ze začátku ani trochu nesnaží zapadnout do zajeté rodiny, vlastnící hospůdku. Dělá jen problémy a marně přemýšlí nad tím, proč musí být uvězněná na malé vesnici, místo užívání si u moře.

Annie se postupně seznamuje se spolkem amatérských herců, ale i personálem hospůdky. Zamiluje se a nepříjemný pobyt se ze dne na den stane o poznání příjemnějším.

V knize mě bavily jak postavy, tak zajímavý příběh. I přesto, že jsem již podobné zpracování viděla ve filmu, tak toto si nese své originální pojetí. Například historické prvky, divadlo či pár zvířecích tlapek navíc.

S hlavní hrdinkou jsem se od začátku ztotožnila a naprosto chápala její rozhořčení. Její táta byl sympaťák. Oblíbila jsem si také Viky, která se později stala její kamarádkou.

Příběh jsem zhltla na jeden dech. Jedná se o nápaditý dívčí román, jaký si zaslouží místo v knihovně u všech, kdo mají rádi romantiku prosvícenou slunečními paprsky.

Oblíbená věta z knížky:
Funěl mi do ucha a z tónu jeho hlasu kapal sliz.

18.08.2023 5 z 5

Jak chutná naděje Jak chutná naděje Šárka Hieková

Knihy autorky Šárky Hiekové, píšící také pod pseudonymem Sarah Parsley, jsou neskutečně chytlavé a čtivé.

Její román pro dívky jsem si nemohla nechat ujít. Hlavními hrdinkami jsou Adéla, Sandra a Edita. Každá z dívek má svoji vlastní životní cestu a řeší jiné problémy.

Nejvíc jsem si oblíbila Adélu a tak bych s ní ráda začala. Adéla je ze čtyř sourozenců nejstarší. Žije ve starém domku s matkou alkoholičkou a chod celé domácnosti, ale i zajišťování financí leží na jejích bedrech. I přesto zvládá studovat na gymnáziu.

Sandra je oproti ní ze zajištěné rodiny. Je částečnou australankou a umí bezvadně anglicky. Díky tomu se dostane do křížku s profesorem angličtiny na gymnáziu.

Edita je z dívek nejvíce akční. Miluje malování a design. Kreativitu v sobě nezapře. Taky má prima bráchu Lukáše, který je pro příběh důležitý.

Všechny dívky mají společné kamarády. V knize se setkáváme s problémy dospívajících a také s jednou nejdůležitější věcí a to pravým přátelstvím. Sama jsem osobně v životě nezažila moc přátel na život a na smrt, o to víc mě těšilo, že jsem si takové přátelství mohla prožít právě v tomto příběhu.

Místy jsem se děsila, jak to celé dopadne. Osudy dívek byly značně propletené a ještě se mezi ně sem tam zapletl nějaký kluk. Na konci jsem měla slzy v očích, až tak mě příběh dojal.

Knížku vřele doporučuju všem, kdo mají rádi romantické čtení, ve kterém nejde o jedno klišé za druhým. V knize jsem se dozvěděla parádní zajímavosti z Austrálie, ale i spousta mouder, které mě chytily za srdce.

Oblíbené věty z knihy:
To, co máte v břiše, vám už nikdo nevezme, takže vás všechny zvu na večeři.

A ještě bych vás chtěl upozornit, že musíme projít přes město, takže prosím vás, jděte jako studenti, a ne jako stádo.

16.08.2023 5 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Colleen Hoover mě naprosto pohltila a tak nadále pokračuji ve čtecím maratonu jejích knih.

Knížka mě zaujala svým názvem. Co se stalo 9. listopadu? Hlavní hrdinka se jmenuje Fallon a je studentkou, která se chystá odstěhovat do New Yourku, jelikož její kariéra herečky skončila ve chvíli, kdy zůstala v hořícím domě a odnesla si z toho okamžiku doživotní následky v podobě jizev.

Dalším hlavním hrdinou je Ben. Kluk, který se rozhodne Fallon zachránit před jejím otcem, se kterým sedí kousek od něj v restauraci a diskuze mezi nimi neprobíhá úplně hladce.

Život Fallon i Bena se proplétá. Ben podporuje Fallon v pokračování v herecké kariéře a ona ho podporuje v psaní knih. Oba mají své životy, ale rozhodnou se každý rok 9. listopadu sejít v oné restauraci.

Oba hlavní hrdiny i jejich rodiny a kamarády jsem si oblíbila. Děj se ubíral ze začátku nenáročně. Dva lidé, co se do sebe zamilují, ale vědí, že každý musí jít svou cestou. Jenže každý rok, co se opětovně potkávali, se začali jejich životy měnit, proplétat a na pomyslném provazu se dělaly uzly.

Nikdy by mě nenapadlo, kolik akce, tajemství a záhad se dá napasovat do jednoho romantického příběhu. Nejen, že nám Colleen opět dokázala, že její knižní postavy jsou jako živé, ale ještě nám naservírovala příběh plný zvratů, který mě totálně rozsekal. Pobrečela jsem si, zasmála se, ale ani jednou jsem nepřestala věřit, že má vše svůj smysl.

Knížku vřele doporučuji všem milovnicím/milovníkům složitějších romantických příběhů.

Oblíbená věta z knihy:
Vidím ji před sebou jako stehýnko dlouhonohé brunetky.

14.08.2023 5 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

(SPOILER) Ihned po přečtení anotace jsem měla chuť se do knížky začíst. Příběh tři generací žen? To je něco pro mě.

Knížka je rozdělena na čtyři pohledy a to pohled matky Milady a jejích dcer- Kristýny, Magdy a Ivy. Jako v každé rodině, i v této panuje mezi dcerami rivalita. Kristýna i Magda už žijí mimo domov, jediná Iva zůstává. Scházejí se ovšem doma na obědy a oslavy.

Předně chci napsat, že každá z postav měla své osobní kouzlo. Nejvíc mě bavila nejstarší dcera Kristýna. U jejích kapitol jsem se smála a těšila se, až se k ní opět dočtu. Měla velice výrazné charisma. Její myšlenky mě bavily, byla krásně autentická a svá. Šla si za vším, po čem toužila, aniž by brala ohledy na ostatní.

Magda oproti ní působila víc vyrovnaně, i když ve skrytu duše nebyla. Jako jediná měla manžela, dceru Hedu a na oko spokojený vztah. Hedu někteří členové rodiny berou jako rozmazlence, ale na mě působila jako čistá, upřímná dětská duše.

Nejmladší dcera Iva se četla jedním dechem. Její pubertální řeči a myšlenky mě vrátily zpět do studentských let.

Matka Milada se v knize objevuje až později. Její kapitoly byly odhalovací. Většinou se v nich vysvětlovaly věci z minulosti a mně poté došlo, proč se k dcerám v různých situacích zachovala tak, jak se zachovala.

V neposlední řadě musím zmínit další postavy a to kamarády, kamarádky, známé a partnery výše zmíněných postav. Všichni měli svůj vývoj a byli pro děj důležití. Především David, který stál ve středu všech čtyř žen.

Příběh mě od začátku chytl. Dostaly mě různé charaktery postav, jejich myšlenky a zábavné interakce MEZI NIMI. Nemohla jsem se odtrhnout. Už, už jsem chtěla být blíž rozuzlení složitého pletence, který se MEZI NIMI postupně vytvořil. Knížka mě překvapila tím, kolik moudra se v ní ukrývalo.
Každá rodina má kostlivce ve skříni, ale kostlivci téhle rodiny mě dostali do kolen.

Knížku vřele doporučuji všem, co mají rádi zamotané příběhy. Garantuju, že se nasmějete a budete toužit po rozuzlení.

11.08.2023 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Po delší době jsem si opět užila jedno vyšetřování a to od mistrného spisovatele Roberta Bryndzy. Hlavní hrdinka se jmenuje Kate Marshallová. Od začátku na mě působila sympaticky. Je to bývala policistka, která si pořídila camp a k němu si založila detektivní agenturu. V ní pracuje se svým přítelem, který by věkově mohl být její syn, Tristanem Harperem.

Kate se každý den vydává na moře, ale jednou to neodhadne a vlny ji pohltí. Probudí se v nemocnici, kde se seznamuje s Jean Julingsovou, se kterou sdílí jeden pokoj. Ta jí vypráví srdceryvný příběh, týkající se ztráty vnuka Charlieho. Ten se před 11 lety ztratil na místě zvaném Ďáblova cesta, kde rodina kempovala.

Tragická událost Jean trápí 11 let a když se dozví, že je Kate detektivka, rozhodne se ji najmout a obnovit pátrání po vnukovi.

Pátrání působilo po celou dobu napínavě a mně v hlavě jely všechny možné závěry. Místo, kde se Charlie ztratil, bylo hodně nebezpečné a tak naděje na nalezení byly malé.

Kate musí kromě vyšetřování řešit i své zdravotní a milostné problémy. S Jean má společné jedno i ona v jednu chvíli přišla o dítě, k němuž si znovu hledala cestu.

Příběh je strhující, napínavý, plný zvratů a překvapení. Celé pátrání mě bavilo a po celou dobu mě lehce mrazilo. Jak to s malým Charliem nakonec dopadlo?

06.08.2023 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

V knize mě překvapily kapitoly psané ve dvou časových rovinách. Setkáváme se s manželi Quinn a Grahamem, kteří prožívali v minulosti velkou lásku a spalující vášeň. V současnosti bojují s tím, jak se poprat s náročnou životní situací.

Quinn se nám jako hlavní hrdinka postupně odhaluje. Často vidíme do její psychiky, která je značně pošramocená sledem nečekaných událostí. Oproti ní Graham působí jako kliďas, který má vše na háku. Co se mi na něm velice líbí je jeho láska ke Quiin, jakou jsem ještě v žádné knize u muže tolik necítila. Graham Quinn obdivuje jako nějakou bohyni a snesl by jí modré z nebe. Ona je však zacyklená ve svém neštěstí.

Příběh je plný zvratů. Rozhodně pro mě nebyl snadno předvídatelný. Ve čtení mě poháněla touha znát tajemství dřevěné skříňky, kterou měli doma manželé zamčenou.

Za mě nám Colleen opět přichystala parádní příběh plný psychologie, zvratů, lásky, štěstí, ale i smutku a bolesti. Mile mě překvapilo, že má v příběhu opět ručně šitou deku. Malý detail, ale pro mě jsou právě takové zajímavé.

Postavy procházely obrovským vývojem. Zážitky byly uvěřitelné a nápadité a i přesto, že se v příběhu řešilo hodně bolestivých témat, tak jsem si ho neskutečně užila a fandila všem, kdo se v něm objevili a měli svou cestu.

Oblíbené věty z knihy:
A to ticho mezi námi je tak hlasité, že snad nebudu moct usnout.
Posvítíme-li jen na svoje chyby, to nejlepší v nás zůstane ve stínu.

05.08.2023 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Miluju silné příběhy, které mě chytnou za srdce. S autorkou této knihy jsem se setkala poprvé v audiolibrix u knihy Námi to končí. Ta mě doslova pohltila a já chtěla další.

Již podle anotace je zřejmé, že se jedná o nevšední příběh. Hlavní hrdinka Keena je propuštěna z vězení, kde seděla za ublížení na zdraví. To by nebylo až tak divné, kdyby před výkonem trestu neporodila holčičku, která jí byla odebrána. Stačila ji pojmenovat Diem.

Po tolika letech za mřížemi Keena nemá nic, jen pár stovek dolarů. Vrací se do města, kde se staly všechny její noční můry, které dodnes nezvládla zpracovat. Najde si byt, práci a touží po jediném, poznat svou dceru. Ve městě nemá žádné přátele, až na jednu holčičku s downovým syndromem. A taky se kolem ní motá barman Ledger, který s ní má společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Kapitoly v knize se střídají z jeho a jejího pohledu.

Příběh se mi četl moc dobře. Když pominu sem tam horší překlad, tak obsahově nemůžu nic vytknout. Všechny postavy jsem si zamilovala. Knížku prokládají Keeniny deníkové zápisy psané z vězení. Nejednou mi ukápla slza. Pokud máte rádi dojemné příběhy, které jdou až na samou hranu, tak tohle je jeden z nich.

Oblíbené věty:
Psaní by mohlo být tím, co mě přede mnou zachrání.
Nelíbilo se mi, že ta osoba, kterou nenávidím na světě ze všeho nejvíc, mi připomíná osobu, kterou na světě nejvíc miluju.

26.07.2023 5 z 5

Trnitá cesta Trnitá cesta Sarah Parsley (p)

Třetí zahradu jsem přečetla jedním dechem. Příběh Nelly a Nikolase mě natolik dostal, že jsem potřebovala přídavek. Jakmile tedy spatřil světlo světa volně navazující druhý díl Trnitá cesta, musela jsem ho mít.

V příběhu se setkáváme s Darienem. Od začátku sebevědomým, hodným mužem, který je věrným přítelem knížete Nikolase. Jakožto druhorozený syn to nemá v rodině jednoduché a tak za knížetem často utíká.

Na druhé straně je Olivie. Chovanka z kláštera, která v něm v prvním díle pobývala s Nellou. Tu se otec rozhodne obětovat jako chůvu pro děti jejích sester.

Důležitou součást příběhu také tvoří vyšetřování zaměřené na obchodníky s opiem.

Jak se zkříží cesta Olivie a Dariena? Smíří se Olivie se svým osudem? Dokáže zvítězit její odhodlání proti tradicím 18. století?

Do postavy Dariena jsem se zamilovala od prvních stránek. Jedná se o výrazného hrdinu, který čtenáře doslova popohání číst dál. Jeho cesta byla v příběhu mnohdy nevyzpytatelná. To samé mohu s klidným srdcem říct i o Olivii. Něžné dívce, která je křehká jen navenek. Uvnitř se jedná o silnou ženu, jdoucí si za svým.

Knížky od autorky beru jako pralinky. Chci si je vychutnat, aby mi chvíli vydržely, ale nejde to. Jakmile se začtu, příběh mě nepustí až do konce. Nemůžu se dočkat dalšího dílu. Vřele doporučuji všem romantickým duším. Rozhodně se nebudete nudit. Příběh je napínavý a nepředvídatelný.

08.07.2023 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Od začátku se mi kniha četla dobře, až na to, že jsem se mírně ztrácela. Autorka na prvních stránkách odhalila spoustu jmen a vazeb mezi jednotlivými postavami. Neodradilo mě to a říkala jsem si, že se snad časem zorientuji.

Hlavní vyšetřovatelka Josie Quinnová mi byla od začátku sympatická. Do řešení případu se pouštěla plná odhodlání a naděje. Neztrácela víru, že se jí vše povede vyřešit.

Hlavní vyšetřování se týká pohřešovaného muže, brutálně zmlácené ženy a miminka, které někdo unesl. Navíc je na scéně dívka, která si nic nepamatuje. Jak se jmenuje? Dokáže si na něco vzpomenout? Co dělala v onom domě, který jí nepatří?

Lisa Raganová dokázala příběh dokonale zamotat. Několikrát jsem si říkala, že už mě nic nepřekvapí, ale nakonec se tak opět stalo. Knížku vřele doporučuju všem, kdo mají rádi složité případy a vyšetřování. Autorka se v knížce s ničím nemaže a vše nám zprostředkovává bez příkras. Drsný, napínavý, velice čtivý příběh, který mě nepustil do poslední stránky.

Knížka se četla dobře i bez znalosti prvního dílu. Dopis autorky na konci mě potěšil.

03.07.2023 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Karel Čapek je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Jeho knihy si můžu číst opakovaně a vždy v nich najdu nějaké moudro.

Jedna z nejvlivnějších zemí je napadena takzvanou bílou nemocí. Lidé na sobě nacházejí bílé skvrny. Po čase se jejich stav značně horší, začnou zapáchat a z těla jim odpadává kůže. Proti této nemoci neexistuje lék a je vysoce nakažlivá do chvíle, než ji začne léčit doktor Galén.

Ten se ovšem zaváže k tomu, že bude léčit pouze chudé, protože jedině oni nemohou zemi pustošit a sužovat válkami, jelikož na to nemají prostředky.

Každý chce od Galéna pomoc, ale on si stojí za svým. Pomůže jen těm, kdo přislíbí mír a zemi bez válek. On sám už viděl jako vojenský lékař tolik zbytečně umírajících.

V knize jsou parádní obraty a myšlenky. Čapek zkrátká umí čtenáře vtáhnout do děje a nepustit. Jeho knihy byly, jsou a budou mou srdeční záležitostí na věky. :)

27.06.2023 5 z 5

Jednou za život Jednou za život T. L. Swan

Toužila jsem si přečíst erotickou knihu, která mě pohltí. Jednou za život byla podle anotace jasnou volbou.

Hlavní hrdinka Emily se díky otřesné zkušenosti v letištní hale ocitá v první třídě. Aerolinky se jí tak snaží kompenzovat nepřijemný zážitek s jedním z cestujících. V letadle má místo dál od okýnka. Gentleman vedle ní pozná, že by radši seděla u něj a pustí ji na své místo. Tím začíná sled událostí, které nás nutí číst dál.

Let je náhle přerušen a Emily a její modrooký společník jsou nuceni spolu zůstat déle, než jen po dobu letu. Přeskočí jiskra a Emily zažije nejlepší noc svého života. Její tajemný neznámý si však od ní nevezme číslo, ani adresu.

Uběhne dvanáct dlouhých měsíců a Emily se konečně povede dostat na místo v její vysněné práci v redakci novin v New Yorku. Je tím pádem nucena mít s přítelem vztah na dálku. Vše jí ale vynahrazuje práce snů.

Hned první den ji čeká šok. Její šéf je tajemný neznámý z letadla. Co teď s tím?

Audioknihu jsem si maximálně užila. Napětí mezi Emily a Jamesonem se dalo krátej. Chemie byla vykreslená tak dokonale, že jsem hltala každičkou scénu. Nikdy by mě nenapadlo, že mě nějaký erotický román tolik dostane a to už jsem pár skvělých četla. Rozhodně se u něj nebudete nudit. Je to nadupaný příběh plný překvapení, co má šťávu. :)

Oblíbené věty:
Abych si nepustila opilou pusu na nemravný špacír.
Určitě jsem umřela a teď jsem v nebi pro zlobivé holky.
Sám jsem vytočený víc než jeho číslo.

20.06.2023 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Věříte na věci mezi nebem a zemí? :) Ať ano, či ne, tahle knížka vás chytne za srdce. Už podle anotace mi bylo jasné, že mě téma bude bavit.

Bára je zdravotní sestřičkou na gynekologii. V práci je spokojená, plánuje svatbu se snoubencem Filipem, vše vypadá ideálně, až na to, že se jednoho dne probudí v nebi. Zde se potkává se sympatickou Noemi, která jí postupně odhaluje, jak to nahoře chodí.

Bára se v nebi rozkouká, přijme svůj osud, najde si přátele, když v tom se opět probudí ve svém bytě a Filip jí nese snídani. V tuhle chvíli zažívá čtenář šok, protože Bára zjišťuje, že se objevila zpět na zemi a zbývají jí už jen dva měsíce do dne, kdy zemřela.

Proč se objevila zpět? Jaké je její poslání? Udělala vše ve svém životě správně? Pro ni je pozdě, ale je tomu tak i u jejích blízkých? Jde vůbec ovlivnit něco, co má ve svých rukou nebe?

Knížka je napsaná velice čtivě, jak už jsme od autorky zvyklý. Upřímně miluju její styl, kdy se v jednu chvíli smějete parádním slovním obratům a v další chvíli jste dojatí nad tím, co se děje s postavami. Všechny postavy v knize jsem si oblíbila, ať ty kladné, tak ty záporné, jsou perfektně vykreslené.

Já osobně na věci mezi nebem a zemí věřím. Tento příběh je skrz naskrz prostoupený nadějí, láskou a přátelstvím. Čiší z něj myšlenka, že je VŠE možné, jen je potřeba nikdy neztrácet naději.

Oblíbená věta z knihy:

Bůh má mnohem větší smysl pro humor, než bych se nadála.

08.06.2023 5 z 5